Author Topic: Podizanje 30kg  (Read 15989 times)

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Podizanje 30kg
« on: June 28, 2010, 12:32:16 PM »
Konačno, u jednom trenutku sam odustao od ideje da će mi admini aktivirati acc, no dobro, bitno je da ga aktiviraše.

Malo mi je glupo da pitanje krenem sa "drage kolege" jer sam ja u mikroelektronici i programiranju, a aerodinamici nepune 2 nedelje, stoga, drage buduće kolege, imam par nedumiaca na sledećem projektu na kome počinjem da radim pa mi treba par saveta.

Pitanje broj jedan,
da li sa dva ova motora http://shop.singahobby.com/?q=node/12633 mogu da podignem letelicu od 30 kilograma?

Pitanje broj dva,
da li, levo obeleženi model može da bude jedrelica?



  Opet, dodao bih, pod "jedrilica" u mom slučaju podrazumevam bespilotnu letelicu koja će mi omogućiti da nakon dosegnute potrebne visine, specifikacijama svoje gradje potrebnu snagu motora pri kretanju svedem na minimum, čime kao krajnji rezultat samo želim uštedu.

 Hvala unapred svima.

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #1 on: June 28, 2010, 12:34:30 PM »


slika koja se gore ne vidi, a ovde hoce nadam se

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Podizanje 30kg
« Reply #2 on: June 28, 2010, 01:50:44 PM »
30kg bi bilo za ovaj motor previse to je sigurno!! za takve tezine samo sus motori ti mogu pomoci pozdrav

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #3 on: June 28, 2010, 03:20:03 PM »
pa zato i postavih pitanje, posto vidim da mu je vucna moc, kontam da je tako nazivamo, 16kg, znaci 2x nije 32kg? nek bude i puta 3, napajanje cu lako srediti

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Podizanje 30kg
« Reply #4 on: June 28, 2010, 03:36:48 PM »
Pretpostavljam da je moguce ali sa veeelikim rasponom.
Svojevremeno je r2hobbies prodavao ovo:

Ako se dobro sjecam pogon su bila dva motora od po 50ccm i raspon je bio oko 3 metra.

Specification:
Wing Span : 2988 mm
Fuslage : 2393 mm
Wing span area : 1.11 square metre
Twin Engine , with Front engine pulling , and Back Engine pushing.
Engine size : 45cc x 2
Fuslage weight : 5kg
Weight of tail Wings : 1.7kg
Weight of main wings : 5kg
Design for carrying 5 - 6 kg loading
Test flight total flying weight ~ 22kg
Oil tank size: 5000 ml
Flying time ~ 3 hours


Ako pogledas ove specifikacije, vidjeces da su podizali
22 kg sa 90-100ccm, tako da mi se ovi tvoji motori cine slabi za tako nesto.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Podizanje 30kg
« Reply #5 on: June 28, 2010, 03:46:20 PM »
@gussenica, kaze se "staticki potisak", a ne "vucna moc". lol

Interesantna ti je ideja da pravis jedrilicu za nosenje tereta u obliku leteceg krila (bezrepca).
Svojevremeno sam bio pretplacen na neki, tada zapadno Nemcki modelarski casopis, gde je u jednom od brojeva predstavljen neki Svaba koji ima fetis prema letecim krilima.
Da skratim pricu, Svaba je konstruisao, pravio i leteo  jedrilice raspona 6m i jet modele sve u obliku leteceg krila.

Izbor pogonske grupe je veoma vazan, ali ona se ne bira na pocetku projekta, posto je tebi osnovna smernica da napravis avion koji ce poletati sa 30kg mase,a pri tome biti jedrilica.
Rekao si da je model jedrilica, tako da imas jos jednu brojku koja, pored mase je sledeca po vaznosti, a to je tezina po kvadratnom metru (ili ti specificno opterecenje kg/m2) koja mora da bude u opsegu za jedrilice.
E, sada biras povrsinu krila da bude u opsegu spec. opterecenja i aeroprofil koji ce zadovoljiti, da tako kazem  minimalnu brzinu modela, prvo bez flapsova, a potom sa flapsovima u dva polozaja, za poletanje i sletanje.
Sada tek bacujes motor u pricu i u zavisnosti od kombinacije motor/elisa i otpor/uzgon dobice maksimalnu brzinu modela i maksimalnu brzinu penjanja.
Ali u pricu ulazi i Rejnoldsov broj (odnos dinamickih i viskoznih sila) i naravno cvrstoca letelice...

Moja preporuka je da zaboravis samokonstrukciju ako nisi zesci avio inzenjer ili ako nemas iza sebe veliko iskustvo u pravljenju modela.
Uzmi, brale, skucaj nesto prvo po vec postojecem planu, videces da ce ti i to biti izazov.
Ako se vec odlucis na samogradnju, zelim ti puno uspeha. ()-()
« Last Edit: June 28, 2010, 03:50:13 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #6 on: June 29, 2010, 03:45:16 PM »
Ovako, prvo, hvala svima na dosadašnjim uputima i komentarima, samo kontam da sam malo neshvaćen do sada. Ne shvaćen u kontekstu da ovo nije projekat u koji se upuštam radi lične, nazovimo je zabave ili ti nečeg sličnog već projekat koji u narednih 6 meseci planiram da razvijem od nule sa idejom izrade bespilotne letelice namenjene za nadzor. Ideja kao ideja nije sveža ali je sam rad na njoj zvanično počet skoro.

Sve što od vas praktično tražim je, maltene, sve ovo što do sad i dobih, a to je, ja postavim pitanje, da li taj i taj motor, u ovom slučaju da li se stavljanjem u rad više motora statički potisak kroz formule, sabira, množi, deli ili šta već, na šta do sad i nisam baš dobio odgovor, u kontekstu, da li sa dva http://shop.singahobby.com/?q=node/12633 dobijam statički potisak od 32kg, konretno.

I na ovo drugo pitanje, na koje sam praktično i dobio informacije koje su mi bile potrebne, da li je moguće, i do sada odradjivano, da "leteće krilo" bude u funkciji jedrilice.

 Još jednom, zahvaljujem za dosadašnje informacije, i uskoro očekujte nova pitanja :)

Veliki pozdrav

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #7 on: June 29, 2010, 03:53:20 PM »
Na sledeću postavljenu dilemu (specificno opterecenje kg/m2) bih dodao da je, uz priloženi planirani dizajn modela, planirani raspon krila 5 m.

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #8 on: July 02, 2010, 05:01:55 PM »
Uhmm, apsolutno ne želim da budem dosadan, čim dodjem do vremena, pokušaću da priložim planiranu površinu cele letelice, na temu *(specificno opterecenje kg/m2).
 
Do tada, voleo bih samo dobiti odgovor na pitanje da li se u slučaju dodavanja motora statički potisak dva motora sabira ?

 hvala

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Podizanje 30kg
« Reply #9 on: July 02, 2010, 11:47:06 PM »
Naravno da se sabiraju.
A inače, nekakav logičan put za proračun svake, pa i letilice koju nameravaš da napraviš, treba da izgleda od prilike ovako:

1. Definiše se prosečna i maksimalna poletna težina (teret + težina letilice spremne za let);
2. Definišu se minimalna, krstareća i maksimalna brzina letilice;
3. Definiše se prosečna i maksimalna operativna visina leta;
4. Definišu se potreban prelet i autonomija leta;
5. Izabere se aerodinamička konfiguracije (klasična, kanar, tandem, leteće krilo...);
6. Izaberu se profili nosećih površina;
7. Izračuna se potrebna noseća površina koja je u stanju da sa izabranom konfiguracijom i profilima, pri maksimalnoj poletnoj težini, minimalnoj brzini i maksimalnoj visini može da ostvari uzgon jednak maksimalnoj poletnoj težini + desetak%;
8. Izračuna se potreban potisak pogonske grupe, koja je dovoljna da savlada aerodinamički otpor letilice sa nosećom površinom iz tačke 6, i to pri maksimalnoj brzini;
9. Na osnovu izračunatog potiska u tački 7, bira se odgovarajuća pogonska grupa koja može u nekim operativnim režimima rada da obezbedi tračenu vuču + desetak%. Pri tome se nastoji da pogonska grupa ima optimalne karakteristike (potrošnja...) pri prosečnoj poletnoj težini i krstarećoj brzini;
10. ...

Dakle, iako sam maksimalno pojednostavio postupak, nije to baš tako jednostavan posao, kako možda na prvi pogled izgleda. Naročito što se proračun mora vršiti u priličnom broju iteracija, jer promena bilo kog parametra utiče na sve ostale...

Obzirom da, ako sam dobro razumeo, planiraš komercijalnu upotrebu letilice, ne bi bila baš uputno da se dalja rasprava na tu temu odvija preko foruma. Razloga ima više, a jedan je svakako i taj da još nije izmišljena formula za besplatan ručak mmmm  :big smile.

 (pijemo)

« Last Edit: July 02, 2010, 11:50:06 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje 30kg
« Reply #10 on: July 03, 2010, 12:45:51 AM »
Da, stvar je složena ako se polazi od nule, pogotovo bez ikakvog iskustva i predznanja.
Pored gore čitanih izvanrednih preporuka i smernica za tvoj složeni projekat, moj predlog je da potražiš već gotov sličan model avion preko netu u svetu, koji mogu poneti i veliki teret. Model je jedno a oprema za model je drugo. I to se može naći po svetu već gotovo. Mislim na pogon, kameru, radio vezu i slično.
Pošto je ovo amaterski forum, ovde se raspravlja o modelima za civilne amaterske potrebe. Komercijala, tajne službe i sl. su na nakom drugom forumu.  :big smile
Inače, danas se deca igraju sa ovoakvim stvarima, a težina celog sistema jedva prelazi 1kg :mhm



Želim ti da što pre postaneš leptir  mmmm
 ;namig

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #11 on: July 04, 2010, 10:03:06 PM »
Hvala puno na dosadašnjim uputima svima, posebno tebi Lazo, baš uput kakav mi treba da skratim neke muke u kojima se, pored nedostatka vremena da se posvetim izradi samog projekta, trenutno nalazim.

Očekujte dopunu pitanja nakon što uspem da obradim dosadašnje  poznate elemente.

Još jednom hvala puno!

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #12 on: July 04, 2010, 10:13:23 PM »

Obzirom da, ako sam dobro razumeo, planiraš komercijalnu upotrebu letilice, ne bi bila baš uputno da se dalja rasprava na tu temu odvija preko foruma. Razloga ima više, a jedan je svakako i taj da još nije izmišljena formula za besplatan ručak


 Pa, komercijalna upotreba nije prava reč koja bi mogla da se iskoristi uz ovaj projekat. Naime, radi se o mojoj dugogodišnjoj ideji, za koju ću, konačno, ako sreća i okolnosti posluže, na čelu svoje firme, dobiti fondiranje i rok izrade od šest meseci. Radi se o izradi samo jedne letelice koja bi predstavljala moj tim na jednom takmičenju robotike u Londonu na osnovu koje, ako uspemo da izvučemo jedno od prva tri mesta, moja firma, ja, dobiti mogućnosti da postanemo deo nekog njihovog saveza i truć, truć.. da ne dubim..  tako da.. mislim, iako teoretski jeste, cela ova priča nema za cilj "komercijalnu upotrebu"

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Podizanje 30kg
« Reply #13 on: July 04, 2010, 10:18:52 PM »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #14 on: July 05, 2010, 10:36:38 AM »
Kako ti se ovo čini: http://rcfly4um.org/index.php?topic=1339.0



Eh, divan je, skroz, skroz.

 To je prvobitna ideja za dizajn bila, maltene exaktna, medjutim zbog obaveze korišćenja elektronskih motora kao pogon, i instaliranja ogromnog broja solarnih panela (poterebe za što većom, i iskorišćenijom kvadratnom površinom gornjeg dela letelice), odlučio sam se za dizajn letećeg krila, koji još uvek kroz proračune nije potvrdjen kao do kraja moguć.

Čim skupim malo vremena, dodaću osnovne podatke svega planiranog, na osnovu kojih bi mogli da dodate još po koji komentar.

Još jednom, hvala na svoj pomoći do sada!