RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Great Planes "Suhoj Su-31"

(1/3) > >>

DolphiN:
Pozdrav svima,

evo članka u kom jedan naš zemljak koji živi u SAD daje detaljan opis Great Planes-ovog "Suhoj Su-31" ARF modela i komponenata koje je ugradio.

http://virtualcore.in.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=132&Itemid=3

Članak je iz dva dela, na kraju prvog dela je link ka drugom delu.

Hajduk Veljko:
Прво, захвалио бих се Делфину што је објавио мој текст на његовом сајту.

Иначе, мали Сухој лети веома добро и стабилно. И још само да је пилот мало бољи ...

Пре пар дана сам опробао погонску групу и дошо до веома занимљивих резултата. При пуном гасу, ово мало чудо од мотора на тренутак је завртело пропелер на 10800 обр/мин! Пропелер је димензија 279 x 140 mm (11 х 5,5). На четвороћелијској ЛиПо батерији, при око 10800 обр/мин, овај мотор повукао је (за мене доскора) невероватних 43.8 А и 581 W.

Вучну силу немам с чиме да мерим али овај мали рачунарчић (погледај закачену слику) каже да је при горенаведеним бројкама статичка вучна сила на тренутак била нешто мало више од 2000 грама! А модел је са батеријом тежак неких 950 грама.

Hajduk Veljko:
Јуче касно поподне отишао сам до локалног клуба да одлетим пар летова са Сухојчићем. Први лет је прошао без проблема, али други умало да се заврши падом. Наиме, на полетању стабљика траве се заглави између хоризонталног крмила и хоризонталног стабилизатора и наравно заглави ми хоризонталац. Видео сам да се то десило али већ сам био пет-шест метара у ваздуху. На срећу погонска група ми је изузетно јака, однос вучна сила/тежина авиона нешто више од 2! Тежина авиона 950г а прорачуната вучна сила нешто више од 2000г.

Дакле, пет метара сам у ваздуху, заглављен ми хоризонталац, енергично додам гас, нос крене на горе, нагло отпустим гас, нос падне на доле .... Аха, рекох успећу да се извучеm. Дакле, енергичним додавањем и одузимањем гаса успоставим какву-такву контролу понирању/пењењау и одмах заокренем и кренем на слетање. Слетео сам без проблема и без икаквог оштећења. Када сам слетео, извуко сам траву, одглавио хоризонталац и наставио да летим.

Када сам дошао кући, исчупао сам травку и заглавио је и затим сликао да покажем као је то изгледало. Ево слике:

Lazo:
Odlično si se snašao :)aplauz. Inače je to dosta čest problem sa horizontalnim kormilima koji imaju ovakvu konfiguraciju sa aerodinamičkim "rogom".

 (pijemo)

zajo:
Исти проблем и код мене на Yak. Решио проблем тиме што сам забио челичну жицу у неподвижни део елеватора тако да треве неможе или теже уџе. Жица се неможе савити и укочити исти. Ради одлично.
На слици црвена линија је жица.Ако треба фотке реци.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version