RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Great Planes "Suhoj Su-31"

<< < (2/3) > >>

tibeteagle:
Ima leka da se izbegne histereza na komandama ,viđen na video snimku.
Ako nemamo dovoljno jak servo za određanu površinu, koja je velika i teška, onda sa manjim krakom na servou (na slici DISTANCE) i sa većim krakom na komandnoj površini se spajaju. Onda je hod manji a sila (FORCE) veća. Hod se može povećati sa povećanjem odklona servoa softverski na stanici za 25-50% (+125% do +150% u zavisnosti od stanice)
Nije slučajno da su jači i digitalni servoi skuplji. Kod 3D modela je potrebna i brzina i sila...  mmmm
Stariji razumeju, a mlađi neka razmisle šta su učili na času fizike ili mehanike, vezano za pojmove kao momenat, sila, krak, rad, snaga...


Kod malog Pinkfire modela nemam ovakav problem, jer je veličina i masa pokretnih površina mala ,a Turnigy parkflajer servoi su  :jaki:


O ovoj važnoj i širokoj temi SERVO LINKAGE, koji problem zadaje muke početnicima, ima rupa na forumu, pa detaljnije možda na jednom drugom topiku.
 ;namig

misha:
??? koliko sam ja procitao, coveku se zaglavila trava izmedju pokretnog i nepokretnog dela
horizontalca. (meni se svojevremeno dok sam imao dugacku zicanu antenu, zaglavila slicno
i blokirala horizontalac) tako da mi bas nije jasno kakve veze ima jacina servoa, poluge, sila i sve
ostalo sa temom? da je sila bila veca mogao bi samo da polomi horizontalac, sto bi u ovom slucaju
bilo pogubno za model. mmmm

Hajduk Veljko:

--- Quote from: zajo on October 28, 2010, 07:34:36 PM ---Исти проблем и код мене на Yak. Решио проблем тиме што сам забио челичну жицу у неподвижни део елеватора тако да треве неможе или теже уџе. Жица се неможе савити и укочити исти. Ради одлично.
На слици црвена линија је жица.Ако треба фотке реци.


--- End quote ---
Хммм ... Занимљиво решење Зајо. Ово сигурно ради, с тим што се, као што си ти рекао, мора водити рачуна о жици. У мом случају, сада полећем са дела писте који није травнат а ускоро планирам да авион пуштам из руке. Слетање није толики проблем. Оно што је веома важно је да ако до заглаве дође про великом отклону хоризонталца, а ручица станиоце је у средини, серво тада вуче велику струју и може да прегори, или да оштети пријемник или да обори напон батерије.

Hajduk Veljko:

--- Quote from: tibeteagle on October 28, 2010, 09:26:46 PM ---Ima leka da se izbegne histereza na komandama ,viđen na video snimku.
--- End quote ---
Мишта је већ одговорио а ја ћу да потврдим. Проблем није био са обртним моментом или јачином серво мотора. Већ са заглављивањем хоризонталног крмила које је уследило пошто се стабљика траве заглавила између хоризонталног стабилизатора и хоризонталног крмила.

tibeteagle:
Ja sam misloi na ovaj snimak-klip, koji se može videti u članku na drugoj strani:

Reakcija koju smo videli se zove histereza sistema. To je pojam u regulacionim sistemima (deo studija u mašinstvu). Obratio sam pažnju, jer je retko dobar primer za ovaj fenomen. Na video snimku je tipična histereza, koja se javlja onda kada je rezonantrna frekvencija pokretnog dela ista sa frekvencijom regolacije servoa, oko 50 Hz. Na video snimku se vidi da se ovo stanje dovodi sa malim udarcem prsta. Da je servo jači i da je servo digitalni (200-400Hz), ne bi bilo prilike da se uvede u ovakvo stanje, jer je sila i frekvencija regulacije veća.
Nisam naveo pre, da se ovo može javiti i zbog greške ili nepreciznosti servoa. Na ovom klipu se vidi koliko jedan servo može da bude neprecizan, bilo iz mehaničkih- bilo iz elektroničkih razloga:

 Ovo sam i ja imao na mom fun fly modelu baš na vertikalcu, kada sam stavio na veliki odklon sa slabijim servom.
Histereza se može javiti onda kada je servo auto regulisan sa žiroskopom. Javlja se na horizontalcu zbog preosetljivog stanja žiroskopa. Kako to izgleda, vidi se na ovom video klipu u 2:00 minuti, ali je poželjno pogledati ceo. Baš se puno može shvatiti i naučiti o RC tehnici ;namig

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version