Author Topic: Goran Kruševac  (Read 6313 times)

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Goran Kruševac
« on: September 13, 2008, 05:17:39 PM »
Evo kratke istorije koju ću kasnije dopuniti modelima i slikama.

Letenjem sam počeo da se bavim negde oko 1978 (orijentaciono) u ona srećna vremena kada je vojska delimično finansirala letenje po klubovima.
Od jedrilica imam završenu obuku na dvosedu Blanik L13 sa oko 20 sati naleta.
Od motornih aviona imam završenu obuku na drvenom avionu Aero 3 (odmah tih godina posle obuke taj avion je rashodovan i više nije leteo). Za njega se govorilo, da ko na njemu završi obuku moći će da leti sve druge avione.
Posle sam leteo Utvu 66, Utvu 75 i još neke avione. Sve ukupno više od 120 sati naleta.

Paralelno sa time zajedno sa ocem Dušanom koji je takođe član ovog foruma i koji je vodio modelarsku sekciju pri Aero klubu sam se bavio i modelarstvom.
RC obuku tih godina sam dobio od pok. Sinče koga verovatno stariji beogradski modelari poznaju.

Onda sledi pauza od 20-tak godina. Tadašnja i sadašnja zanimacija koja je preovladala je amaterski radio.
2004 godine nabavljam iz firme Robbe akrobatski model Diamond no limit koji je do ove godine ostao ne otvoren u kutiji. Pre par meseci smo počeli da ga sklapamo i još nije gotov.
U međuvremenu smo osposobili naš stari dobri Taxi, osposobljen je i dvokrilac drvene konstrukcije sa rasponom oko 1.5. Ko god da ga vidi zaljubi se u njega.
Mali avion Apolo, pa jedrilica Ventus 2hx, a uskoro stižu i novi modeli

Malo opširnije drugi puta, a sada evo slike kruševačke najaktivnije grupe modelara koja se okuplja skoro svakog dana.
Sa leva u desno: Stanko, Goran, Saša, Dušan i Peđa (čuči).

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 15, 2009, 02:58:35 PM by SABURO »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
GeeBee EPP 3D Air Plane Model (Unbreakable) prvi start
« Reply #1 on: April 24, 2009, 12:36:14 AM »
Evo kako je prošao prvi start modela. Po prilično jakom vetru i uz problematičnu kameru, isčupah par sekundi snimka.



Evo i detalja konstrukcije.

Materijal od kojeg je napravljen model Kinezi zovu "EPP". Liči na stiropor ali je mnogo elastičniji. Iz tog razloga za njega kažu "Unbreakable" (nesalomiv).

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7371

To je prilično tačno. Na drugom sletanju zbog jakog vetra model je udario u biciklu. Na modelu ni ogrebotine.
Motor koji je stavljen nam je već poznat od ranije. Heroj rada.  :)aplauz Ovo mu je treći model. :-)
Prvo Cesna pa Mušica a sada Gee Bee. Doduše ovo mu je treća ili četvrta osovina koju menjamo :-)

Kupljen u http://www.modellhungaria.hu/product_info.php?products_id=4565 RAY 2826/12.
Naravno prema tabeli http://rcfly4um.org/index.php?action=dlattach;topic=939.0;attach=1391
mi znamo da je to prerušeni i ofarbani Turnigy TR 28-26B 1350Kv:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4908

Koga Mađari prodaju tačno za duple pare.
Oko elise je bilo malo više muke. Pošto je motor prilično brozohdan sa 3S baterijom odgovaraju mu manje elise sa manjim korakom. Moja je želja bila da se postavi 9x3.8 ali 23A je ipak previše za ovaj motor.
Zadnja elisa koja nije bila prevelika je bila 8x3.8 i 8x4. Sa njom motor "povuče" oko 20A na punom gasu, ali pošto na njemu radi samo kratko, smatrao sam da je ona dovoljno bezbedna.

Čak i sa ovim slabašnim motorom, model je ustanju da "ide" vertikalno. Naravno nije to neka snaga, ali dok ovaj motor potpuno ne uništimo poslužiće za početak.

Umesto ovog motora sada bih postavio moj omiljeni motor (kupljena do sada 3 komada) TR 35-30C 1100kv

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3883
sa kojim bi model lakše leteo i imao veću rezervu snage.

Isprobane su 2  baterije. 3S 1450mAh i Zippy 3S 1000mAh 25c sa kojom je uz "solo" let motor radio 7 minuta.

Toliko za sada. Nadam se da će ove informacije nekome koristiti.

Pozdrav Goran

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: GeeBee EPP 3D Air Plane Model (Unbreakable) prvi start
« Reply #2 on: April 24, 2009, 05:52:02 PM »
...model je udario u biciklu. Na modelu ni ogrebotine.
....

...а бицикл сломљен начисто :_D

Честитам, иако је снимак кратак изгледа да модел лети јако добро.

Што се сетапа тиче показало се да сетап који сам овде поменуо

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1373.0

ради одлично и то са елисом 9х3.8.
У зависности од начина летења летови трају најмање 8 минута (на толико ми је подешен тајмер, а увек враћам батерије са још 30-так % капацитета, значи може и дуже)

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Goran Kruševac
« Reply #3 on: April 24, 2009, 06:04:22 PM »
Hvala Mephisto.

Sa 9x3.8 i 3S baterijom motor se prilično greje, mada ne sumnjam da će model biti živahniji.
Postoji opasnost da motor crkne. 23A za to motorče je ipak previše.

Pozdrav Goran

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Goran Kruševac
« Reply #4 on: April 24, 2009, 07:09:13 PM »
Пази Горане, колико сам схватио твој мотор је другачији.
У мом Џи Бију је овај
 http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7873&Product_Name=TGY_AerodriveXp_SK_Series_28-26_1350Kv_/_260W

На тест бенчу чак и он са елисом 9х3.8 повуче нешто више струје него што бих ја то волео али у вожњи никада нисам имао проблема.

Иначе и са осмицом Џи Би лепо иде али је деветка ипак права ствар.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Goran Kruševac
« Reply #5 on: April 24, 2009, 08:49:52 PM »
U pravu si.
To nije isti motor.

Ovaj tvoj je onaj poboljšani. TGY AerodriveXp SK (crni).

Prema iskustvu do sada kao kompromis za KV broj najpoželnije je izmedju 900 i 1100. Sa tim brojem motor može da bude dobar i za 2S i za 3S baterije.
Ti 1350KV ili više traže male elise sa malim korakom i više su namenjeni za 2S baterije.

Pozdrav

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Gee Bee model 3D uhodavanje
« Reply #6 on: April 30, 2009, 02:24:19 PM »
Evo kako je Dušan isprobao "kačenje na elisu" na skoro nesalomivom modelu Gee Bee.



Kao što sam već napomenuo motor Ray 2826/12 je jedva dovoljan za to ali nadam se nije loše za početak.
Ovo sam postavio najviše iz razloga što Magic reče kako mi ovde u Kruševcu ne letimo 3D pa da ga razuverim :-).
Naravno ovo su tek prve probe i baterija kao što se vidi iz video snimka nije na pravom mestu, ali za početak....

Pozdrav Goran

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Goran Kruševac
« Reply #7 on: November 10, 2009, 07:32:52 PM »
Pitalo me je par kolega šta se nalazi na slici levo do poruka koje pišem (Avatar).

Na slici su moje antene koje sam do skora imao na radio amaterskoj lokaciji.
Upitanju je sistem od 16 + 4 antene spojenih da rade kao jedna.
Nalazile su se na stubu visine 20.5m.
Ona tačkica na sredini sličice je kolega koji se posebno za slikanje popeo na vrh stuba.
Razmere antena su bile 18m x 9m x 6.4m.
Nažalost antene su početkom godine demontirane.

Pozdrav Goran

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Goran Kruševac
« Reply #8 on: January 18, 2012, 05:31:25 PM »
pozdrav za kolege iz Krusevca, gde se sastajete kad letite modele? ja cesto dolazim u KS pa bi voleo da se nadjemo kad budem dolazio kod vas.  :superman: