Author Topic: Staza za RC automobile  (Read 77207 times)

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Staza za RC automobile
« Reply #210 on: January 27, 2013, 11:10:43 PM »
Lepe informacije  :)aplauz


Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #211 on: January 27, 2013, 11:22:35 PM »
Pa inspirisani njihovim 'sampionatima' smo i pokrenuli ozivljavanje staze kod Zajka, gledajuci kod njih sta sve imaju i koliko ih ima smo shvatili da MNOGO zaostajemo a finansijska situacija nam je priblizna ;)

U odlicnim smo odnosima sa tamo najstarijim-najpoznatijim vozacima i vlasnicima radnji i nekako je bila ideja da ih zovemo u goste na otvaranje naseg 'sampionata' (rekose da bi rado dosli) ali to nazalost jos nije zazivelo a potrudicemo se da zazivi posto i u komsiluku zadnjih godinu dana raste par 1/8 off-road sampionata a nisu mnogo kasnije od nas poceli da se zanimaju za ovaj hobi.

Takodje bi ako ovo sa Seresom i probnom voznjom lepo ispadne mogli i mi da odemo organizovano na neku od njihovih trka, o tome je pricano sa njima i rekose da bi to bilo sjajno jos pre nekih godinu-dve dana :)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za RC automobile
« Reply #212 on: January 27, 2013, 11:49:15 PM »
Pa onda nam nema druge, nego da se zakopaju ratne sekire, da se uozbiljimo i da "Gde ja stadoh, Ti produzi"...
Posto u Utorak odo u Nuenberg na RC Trade Show, voleo bih da vidim sa Losijem i ECX, ako moze nesto da pomogne u hardwere, znam da pare ne daju, od prosle godine imam neko obecanje od Telenora, ko zna da li to vazi... ekipa se rasturila letos, jer nije bilo klime na stazi, pa i ja digoh ruke i od staze i od Telenora (Dogovor je bio da budu sponzori, nabavke uredjaja za merenje vremena...), bilo je tu jos zaintrigiranoh Vrele Gume, i jos poneki, svi zainteresovani sem vozaca  :sljus Kyosho Grk poslao startne zastavice, to smo okacili, ja bio porucio zastave start i kraj trke, odradio dovoreno, ali ... avaj 4e...
U svakom slucaju ja cu zarad sebe, naprolece da organizujem neko utabavanje staze, sad se zemlja napila vode, trebalo bi da uspe.... Skakaonice su sigurno da ili uklonim, a mozda ih negde i prebacim, a ako ne bude sponzora uzecu sam neki lap timer, po nahodjenju i mogucnostima, cisto zabave radi... pa ko voli ... izvoli.. malo sam se umorio od price i prica... a vozaca nigde, ili u tragovima

Lepo se provedite kod Grka !!  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #213 on: January 28, 2013, 12:10:58 AM »
Kroz caskanje u gostima na stazi u Padovi slozili smo se da je Losi odlican za nekoga ko ima u planu da drzi neki vid staze i prodaju modela i delova, imaju sirok asortiman modela i odlicni su sa isporukom i podrskom delova. EEE sad, to je tamo negde u Italiji a ovde kod nas moze biti mnogo drugacije ;)
...uglavnom slozili smo se da je teta u Horizontu problematicna a da je drugi 'kolega' mnogo bolji za saradnju :) Pa bi savet bio da ako mozes da biras ili promenis osobu za kontakt i saradnju vidis da se prebacis na Italijana koji je poreklom iz okoline Padove i skolski je drug sa Nikolom vlasnikom staze u Padovi a zaduzen ja za Italijanski deo losija ;)

Sto se tice elektronike za merenje vremena mislim da to moze da saceka da staza malo zazivi, mnogo je skupa i retko koja staza u evropi je ima (oglavnom ih iznajmljuju za potrebe trka). Najbitnije je napraviti nesto na cemu se moze voziti i provoditi dovoljno vremena da se trkanje uvezba a do tada ce vec neka kombinacija za elektroniku da iskrsne ;)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Re: Elektro klub klasa Off Road 1:10 2WD
« Reply #214 on: February 15, 2013, 12:36:51 PM »
Sto se tice same staze, to su klasicna srpska posla... kao i svi ostali zelimo samo najbolje, vrh, The Best off, ali da li nama to sad u ovakvoj jadnoj situaciji treba, realno... Za koga ulupati jos para i para u neku profi stazu...
Najlakse je to uraditi investirati 15-20.000 Eura, iskopirati neku dobru stazu... 
i onda !??? Ko da vozi... takva staza trazi i neka odrzavanja, dorade, vremenom prerade... trazi konstatna neka novcana ulaganja... u protivnom propada...  a nema ko da je koristi... ili pak ako ima... u J... vidi koliko trazi para za clanarinu... Srbi bi voleli da budu clanovi ali da im bude FREE i da im se svaki dolazak, plati i normalno da se pokriju troskovi dolaska (malo namerno preterujem)..
ali sa druge strane, deklarativno su spremni da sednu u auto i da odu na 2-3 dana na neku dobru stazu kod komisija, da rado plate sve te troskove i da plate dnevnu voznju 10-20-30 Eur na toj stazi ... ali ...
Cak ni ne znam da li se dogodila planirana eksurzija do komsijskih staza, voleo bih da jeste, jer to bi stvarno znacilo.. da je bar tih 6-7-8 ljudi stvarno zagrizlo, i da ce da podrze neko ozbiljnije organizovanje i kod nas, valjda...

A onda kad ih pitas nesto za izgled staze ili nesto slicno, onda udari sujeta i svako je najpametniji i svako gura svoja kolica... i opet cabar...

Zato bi trebalo da neko, u ovom slucaj staze u MI, verovatno Ja, odlucim ulozicu na sve prethodne igrarije jos xxx para i uradicu to i to... i uradis...
Clanarina godisnja i dnevna kao i prosle godine 50 Eur na godisnjem novou za automobiliste, svakim danom kad klub radi, pa ko zeli da vozi dodje vozi....... to sto ima na raspolaganju, kako je tako je (potrudicu se da ne bude PROFI vec da bude za vecinu malog broja automobilista i eventualne pocetnike, da bude relativno lako promenjiva u osnovi) i obecavam tocilica za pivo (hladno) odmah pored,  nije ukljuceno u clanarinu   ....
Zivi bili... videli... nece sigurno uspeti...

Na sajmu RC modela u Nurnebrgu, pre 2 nedelje, kad smo bili.. Pitaju ljudi, kakvi su Vam klubovi, aerodromi, staze za automobile, hocemo da dodjemo da se druzimo, organizujemo, sponzorisemo, promovisemo...
Za automobiliste, a najvise je njih bilo 50%, sam pricao da stvarno ne znam, da se bavim pre svega avionima, i da nemam ideju koliko ih ima, rekoh mogu na nagadjam oko 100-150, okrenem se i kazem pisemo se mailom, dogovaramo se, vazi, zurim na sastanak... Kad covek pre neki dan napisa, gledao sam Vas web imate stazu, jer to samo u Vasem klubu 100-150 ljudi... Nisam jos odgovorio, ne znam sta bih mu rekao... 
A ovi iz sektora avioni, kad su pitali za RC aerodrome i klubove, koji se modeli lete, sta se koristi od opreme.. rekoh Yes, Marlboro... HobbyKing very much,
posle se setih da se pohvalimo Mircetom, ali sta i pored Mirceta, bojim se da se ekipa sa avionima, ona stara valjda rasturila, da se svelo na 10-tak ljudi, izvinjavam se ako se preterujem...
Na 3-4-5 Helikopterasa i na Gizmo i ekipa sa multikopterima...   
Ne daj boze me je iko pitao za RC Camce, morao bi da pomenem naseg Prvaka i Tatu, i Max69, koji ima i vozi par camaca, izvinjavam sa... za druge ne znam da postoje ...
Ali dobro... mozemo uvek da se peremo i vicemo SEKA i DEKA.... i cekamo neka bolja vremena, pricamo i diskutujemo ovde na forumu, pravimo velike planove ... i normalno/naravno ne uradimo nista....kao i do sada...

Sto se tice automobilista, uopste to ne mora da bude MI, ja cu koliko sam u situaciju da podrzim i osnivanje nove staze, podrzacu takmicenja, ucestvovacu u nagradama, probacu da dovedem nekog sponzora.. ali nema relane i ostvarljive inicijative.... bila prosle godine jedna da se kod mene pravi nova staza PRO za 3-4000 eur, sto nije izvodljivo ni u najboljem crtanom filmu...

Ja bih krenuo sa tim da se prvo prebrojimo, ne prozivamo, da vidimo koliko ljudi i kakve automobile imaju, da bi smo skapirali sta bi mogla biti prva kategorija u nas, i gde bi mozda bila druga... dalje ne bih ni isao... za pocetak...



Sto se tice RC Kluba MI planovi za 2013 su sledeci (auto sekcija)...

U toku aprila i maja, sve zavisi od vremenskih uslova, da prestanu padavine i da se malo prosusi, obezbedjen je valjak od 2 Tone sa vibracijom, 1 dan 8 radnih sati (u ovoj SEKA i DEKA, nije mali iznos), a negde mislim i da je dovoljno, iz iskustva...

1. Da prepegla postojecu stazu od prosle godine, da utaba sto vise i bolje,

2. Da predje onu staru stazu (ispod piste) koja je radjena sa sitnim kamenom, tucanikom i da ga utera u vlaznu zemlju, a koja ce prethodno da se pokosi na "0", to bi moglo da se eventualno koristi za 1/5 i 1/8 Monster Truck-ove .... i ostala vozila

3. Na ostrvima te stare staze, cemo zasigurno napraviti neku malu stazu, koju planiramo da izbetorniramo za Mikro automobile 1/24 i slicne, na povrsini 5-6m x 5-6 m, sa nekim hupserima i zezalicama, celicna zica armatura ispod i tanak beton, kasnije moze da se preko betona polepi tanka ter hartija ili neki tepison, ako bude potrebe, ter hartija koja je dobra jer je anti-klizna ima problem na suncu... to ja mala investicija, treba samo malo ruku i jedan dan zapeti... Konsultovacemo Internet

4. Na istoj stazi u nekom drugom ostrvu planiramo da napravimo Clawler zezanje upravo od raznih stvari i uslovno receno otpada, moze da bude zanimljivo, treba pokupiti otpade, malo mastarije i malo pipavog posla .... konsultovacemo Internet..

5. Na glavnoj stazi ce biti uklonjene nesretne skakaonice, ostalo necemo dirati, koje su bile neposredan razlog za neslaganje proslogodisnjih automobilista (svih 5-6) i verovatno ce biti postavljene na jednom mestu jedna pored druge (nista ekstremno), kasnije se to lako dodaje, ako bude bilo potrebe...
Bina ce biti dotegnuta, prefarbana, dovucena struja (tu vec sve postoji, skinuto zbog zime), instaliran kompresor (vec postoji, sklonjen zbog zime)....
Pokacene startne zastavice (Kyosho, nazalost, jedino njih imamo.. boze zdravlje napravicemo START/CILJ klubski banner) i na kraju creva za obelezavanje,
staza ce ostati 4 m sirine i sire... ali se to takodje regulise crevima za obelezavanje... 2-3 velika pivska suncobrana i tocilica sa hladnim pivom  (:beer:)
Bazna zamisao je da se svakodnevna voznja vozi na delu staze uz binu, blize je, ravnije, krace, lakse za vecinu vozaca, po potrebi se aktivira i gornji deo pod nagibom...

7. Veliki bazen na dnu Livade koji je "OUT OF ORDER" ce biti pociscen, pa da se proba ON-Road, ako ide... ako ne samo za ukras-higijena... :notworking

6. Planirano otvaranje RC sezone je kao i uvek Prvomajski praznici (konkretno NEDELJA 28.april.13 od 10h), ako vremenski uslovi dozvole...
    U vreme otvaranja i tog praznika ulaz SLOBODAN, nakon toga vaze clanske karte i uslovi...  (:good)
    (Proslogodisnji uslovi koji su dogovoreni sa odgovarajucom clanarinom 50 Eur, godisnje, koriscenje staze NEDELJOM  od 14 do neznam kad se menjaju...         
    Ista clanarina vazi svakog radnog dana  (Sreda - Nedelja od 10-20 h ili vec !?)...   (res) :rock
    Ovde se samo ISKLJUCUJE nocna voznja, pod rasvetom, zbog potrosnje elektricne energije, otom/potom ako uopste bude interesovanja.. (res)

    Vrlo STROGO ce se primenjivati "pravila RC Kluba", mislim na osnove lepog ponasanja u Klubu, i koriscenje namenskih sadrzaja.
    Voznja bilo kakvog automobila po travnatoj avio pisti je STROGO ZABRANJENA. Proba i razrada, kao i stelovanje automobila se radi iskljucivo na stazi ili
    na nenamskoom delu, Livada levo od glavne staze. U slucaju nepostovanja pravila RC Kluba, zahvalicemo se doticnima na dosadasnjoj saradnji !

    Kod aviona... ako dodje do najgoreg sletece gde moze  :pop: (rip..) ... s tim da je STROGO ZABRANJENO letenje preko bandera sa rasvetom ka naseljenom delu,
    i iznad i okolo covecanstva i materijalnih dobara.
    Probacemo ponovo, ali nisam siguran da ce uspeti, da osiguramo clanove kluba od stete pricinjene trecim licima, pre 2 god, je uspelo, ali su se svajcarci
    nakon toga popismanili...

    Helikopteri lete, za sada, na avio pisti .... posto su malobrojni...

    RC Camci se voze... he he u lavoru, posto ih i nema ... ili kod MAX69 na splavu na Adi .... oo))

    PS. Ove zabrane i insistiranje na nekim pravilima, deluju iz ovog ugla smesne, ali verujte da nisu.. weekendom u celom klubu bude preko 100 ljudi sa decom... a mi se bavimo RC modelima, vecina nije bas naivna, a znamo da RC uredjaji bez obzira na brend nisu bas 100% SAFE, otkazi su relativno cesti sto kod uredjaja sto u nasim glavama i rukama... Kada dodje do najgoreg nema kajanja  (zid)

    Svi Vasi pratioci i NE ucesnici, su obavezni da posmatraju, ove sa "sokocalom" sa terase hangara ili sa bezbednih lokacija! PREVENTIVNO  :)aplauz

    Sitna deca bez pratioca, nisu dobrodosla u ovom delu RC Kluba, na zalost... jer ih je teze kontrolisati nego nase modele ! :-[ ??? mmmm
    Clanarina, podrazumeva koriscenje RC staza za automobiliste, a ona skuplja koriscenje svih RC sadrzaja, SREDOM koriscenje BAZENA i ostalih sportsko-  rekrativnih delova kluba, za clanove RC Kluba, bez blize i sire familije. Konzumacija hrane, pica i narkotika nije ukljucena u clanarinu ! ()-()

« Last Edit: February 17, 2013, 06:36:55 PM by magic »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline trijanglafly

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Staza za RC automobile
« Reply #215 on: February 15, 2013, 07:11:18 PM »
Da li neko ima pravilnik o izgradnji/uslovima staze za RC automobile. Ono što me zanima je:

1. Optimalna širina staze za modele max 1:8, naravno da ima i suženja proširenja itd. (mislim da je min. 4m)?
2. Potrebna površina za samu stazu u m2
3. Potrebna ukupna površina staza + pomoćni objekti (bina i još nešto???) ?
4. Minimalna dužina staze u metrima ili sekundama (negde sam našao 300m ili 15sec/krug) ?
5. Optimalna površina i visina bine ?
6. Orjentacija staze u odnosu na binu (istok, zapad, sever ili jug) opet mislim da je najbolje da bina gleda na sever ?
7. Vrsta podloge (zemlja, pesak itd.) ?
8. Bezbednost gledalaca (ne modela) oko staze ?
9. Još nešto ako znate a ja nisam pitao?

Informacije su mi neophodne zbog eventulnog pokretanja pitanja izgradnje staze u gradu Požarevcu. Ima par površina na 1.5 - 2.5 km od strogog centra grada pa da priupitam nadležne, možda se neko i prevari da da na korišćenje.
Beograđani pominjali skejtere da su dobili svoju površinu, u Požarevcu je ista priča. Skupilo se njih oko 1700 ??? (:sok:) (malo morgen) i potpisali zahtev (potpisivali svi iz odeljenja i ko vozi i ko nije čuo) i gradonačelnik ubacio u budžet za sledeću godinu, izgradili pre dve godine i evo sad sve to dipr prazno. A ja kad sam vozio skejt krajem 80-ih tražio propale ivičnjake da napravim neki skokić.
E ja bih sada trebao da uzmem modele i krenem po osnovnim i srednjim školama da vozim po dvorištima u među smenam da bi se dečica zapalila malo pa da podnesemo zahtev za površinu. Izdgradnju sa rovokopačima i valjcima bih organizovao za nadzornim organima da mašine svrate u povratku i odrade svaki dan po sat-dva. A možda i moj direktor odobri neko sponzorstvo u vidu gratis sati. Moje će biti samo da ubedim moje mašiniste da produže radno vreme i da će im ime biti na tabli zahvalnih za izgradnju jer od prekovremenih sati nema ništa :sljus.
Elem ako neko ima gore potrebne podatke neka napiše pa da vidimo šta i kako dalje.

Pozdrav

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #216 on: February 15, 2013, 09:11:18 PM »
1. 4m
2. 40x60m staza
3. 60-80 sa pratecim objektima a vise od toga idealno i za veliki parking ;)
4. minimum 300m
5. tvrda zemlja minimum 50%, ostalo moze biti beton, plocice, tepih... visina bine od 2m pa navise i da moze stati 8-12 vozaca
6. takva da sunce najmanje smeta pri voznji (zavisi od lokacije staze na planeti ;))
7. odgovoreno pod 5. ;)
8. da budu bezbedni ;) znaci sve gde je moguce da model izleti i povredi nekoga to onemoguciti preprekom ili ogradom !
9. struja, voda, toaleti... ...pivo, kafa, pick* :)

Offline trijanglafly

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 63
Re: Staza za RC automobile
« Reply #217 on: February 15, 2013, 09:31:16 PM »
Ako budem uspeo da sredim ovo od 1 do 8 pa i 9/1 sve ostalo pod 9/2 će samo doći.

Hvala na brzom odgovoru. Pozdrav :mhm

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Staza za RC automobile
« Reply #218 on: February 27, 2013, 02:19:47 PM »
Sefe,kakve su nam sanse da dobijemo donje poljance pored bazena za stazu a gornja da bude za monstere ,samo pitam ako nemoze nemoj odma po rodbini :) :pop:

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Staza za RC automobile
« Reply #219 on: April 18, 2013, 10:56:19 PM »
Ima li sta novo u vezi staze?

@zajko kakva je situacija kod tebe, da li nesto spremas?

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Staza za RC automobile
« Reply #220 on: April 18, 2013, 11:25:35 PM »
Spremam, spremam... Trebalo bi za weekend valjak, da sve potabana i pistu i stazu od nedelje kad zavrsimo pripreme kluba (restoran) da se bacimo na mikro stazu, trebalo bi za 10 dana , recimo da bude gotova..
Proslogodisnja staza ce da se potabana, uklone dve skakaonice, koje su izgleda bile na losem mestu, da se potsisa trava, skela da se prefarba , ukljuci struje, obelezi staza i to je to... manje vise...
a mikro bi trebala da se napravi kao sto sam dao crtez, betonska, premazana epoxy smolama i da se malo ukrasi, po uzoru na zeleznicke makete ... recimo ...

i bice ECX Boost u rentu na recimo 10-20 minuta, da ljudi probaju.. recimo ili klinci da ganjaju... posto od ovih nasih automobilista vajde nema !! mmmm :)aplauz :)aplauz :)aplauz
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Staza za RC automobile
« Reply #221 on: April 23, 2013, 12:54:41 PM »
Spremam, spremam... Trebalo bi za weekend valjak, da sve potabana i pistu i stazu od nedelje kad zavrsimo pripreme kluba (restoran) da se bacimo na mikro stazu, trebalo bi za 10 dana , recimo da bude gotova..
Proslogodisnja staza ce da se potabana, uklone dve skakaonice, koje su izgleda bile na losem mestu, da se potsisa trava, skela da se prefarba , ukljuci struje, obelezi staza i to je to... manje vise...
a mikro bi trebala da se napravi kao sto sam dao crtez, betonska, premazana epoxy smolama i da se malo ukrasi, po uzoru na zeleznicke makete ... recimo ...

i bice ECX Boost u rentu na recimo 10-20 minuta, da ljudi probaju.. recimo ili klinci da ganjaju... posto od ovih nasih automobilista vajde nema !! mmmm :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Zajko kako teku radovi? :) Je li prosao valjak mozda?  (work)

Da planiramo neko okupljanje uskoro?

 (pijemo)

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Staza za RC automobile
« Reply #222 on: July 05, 2013, 11:55:40 AM »
Ima li sta novo u vezi staze? Ja sam nacuo da se pravi profi staza ali ne znam detalje  :big smile

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Staza za RC automobile
« Reply #223 on: July 06, 2013, 12:57:26 AM »
Ja koliko sam upoznat, ta prica je bila aktuelna pre 3-4 meseca, sada to niko vise i ne pominje.
Stvarno ne znam sta se desava ...
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Staza za RC automobile
« Reply #224 on: July 06, 2013, 07:49:01 AM »
Tresla se gora rodio se mis..... :)aplauz :big smile