Author Topic: Pozdrav iz Nisa  (Read 18840 times)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Pozdrav iz Nisa
« on: December 15, 2011, 01:30:06 PM »
Zdravo svima, ovde Djole iz Nisa. Po drugi put se predstavljam na ovom forumu posto sam se i pre par godina registrovao i raspitivao oko modela za pocetnike, ali sam zbog obaveza bio neaktivan.

Juce mi je od Zajka stigao moj prvi model Riccsova Cessna 182, odmah sam je sastavio (nadam se uspesno ;) ), simulator sam instalirao i vezbam polako pa cemo videti.

Evo i slicice, ovo zuto odozgo nisu fleke nego noise od slabog svetla.


Ziveli!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #1 on: December 15, 2011, 06:35:57 PM »
Dobrodosao,Djole. I samo nastavi da peglas SIM.

pozzz

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #2 on: December 15, 2011, 11:35:36 PM »
Dobrodosao. Kako nick Nitronen a Cesna na struju!? ")

Salu na stranu, koji simulator koristis?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #3 on: December 16, 2011, 01:12:35 AM »
Bolje vas nasao!

Quote
Dobrodosao. Kako nick Nitronen a Cesna na struju!?

To onako iz fazona :) Simulator trenutno imam Aerofly verziju 1.9.1.3. to furam onako na prvu bez ikakvih dodataka. Procesljacu malo forum da vidim i po tom pitanju sta je jos aktuelno.

Inace vec godinama letim one "obicne" simulatore, pretezno IL2 Sturmovik ;).

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #4 on: December 20, 2011, 12:28:33 PM »
Znam za ovu cessnu. Ja sam takodje pokusavao da je dovucem iz Kine medjutim nije mi poslo za rukom. Da sam bio pametan, mogao sam sa Zajkom to da odradim. Da ti ne pominjem cenu koju sam bio dobio od Riccs-a. Ali transport me je onemogucio.

Ja sada imam manju cessnu, ali identicnu tvojoj (mada neznam da li ova tvoja ima zakrilca i lampice).

U simulatoru ClearView imas istu tu tvoju (nasu) cesnu pa mozes da treniras bas nju (sto ja i radim jer i ja jos nisam "poleteo").

Pozdrav i mozda se vidimo u Nisu, posto mi je odatle zena i cesto dolazim tamo. Rekose mi i gde se skupljate.

Pera !

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #5 on: December 20, 2011, 01:12:25 PM »
U simulatoru ClearView imas istu tu tvoju (nasu) cesnu pa mozes da treniras bas nju (sto ja i radim jer i ja jos nisam "poleteo").

Mogli ste vec da vidite na forumu ali ne smeta da se ponovi. To sto u nekom simulatoru imate neki svoj avion ne znaci mnogo i najbolje je ne oslanjati se preterano na isti. Super su simulatori, navezba se osecaj, prsti (da se ne cimaju palice), stekne se malo orijentacija... Ali uglavnom, tvoj avion i "tvoj avion" iz simulatora nemaju preterano veze. Da ne pominjem kada prvi put izadjes na livadu pa te pukne adrenalin da ne znas kako se zoves i pocnu prsti da se tresu da ne mozes da skrenes kako treba i ceo let razmisljas o tome kako ces da sletis u jednom komadu. Sto se tice konkretnih simulatora, ja sam prvo vezbao na AFPD-u i mislio kako je sve lako. Onda sam poleteo prvi put sa Kremom i sledio se kada sam video koliko je to uzivo brze. par dana posle prvog letenja sam instalirao RealFlight i razlika je bila drasticna. RF je bio daleko blizi iskustvu uzivo, bar treneri velicine 40. Dakle, RF je moja topla preporuka za vezbanje ako ne mozete Phoenix RC da osposobite, on mi je najbolji.

Pozz
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #6 on: December 20, 2011, 03:22:59 PM »
@pnedic: Ova nema zakrilca i lampice, verovatno joj manje trebaju zakrilca posto je veca povrsina krila. Mozemo da organizujemo neko letenje kad navezbamo simulatore. Ja jos uvek nisam stupio u kontakt sa nekim iz Nisa.

@Anakin: I meni su neke stvari u simulatoru dosta nerealne. Najcudnije mi je sto daljina nekih objekata koji su postavljeni da smetaju tipa drvece i prepreke cesto deluju da su dalji nego sto jesu. A moguce da i ja bas lose procenjujem to.

Konkretno sada mi najvise znaci simulator da vezbam manevre kada avion leti ka meni. Posto vrlo cesto cim bude neka krizna situacija refleksi mi preuzmu kontrolu pa levo postane desno ;)

Poz!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #7 on: December 20, 2011, 03:58:21 PM »
Sto se ovog levo-desno tice kad avion ide ka tebi, i ja sam imao (imam jos uvek ali samo u "ludim" momentima) problema sa "orijentacijom" dok nisam procitao jedan praktican savet sa nekog engl. site-a:

kad avion ide ka tebi guras rucicu u stranu u kojoj je "nize" krilo da bi ispravio avion.

Objasnjenje je logicno: ako avion skrece u levo, njegovo levo krilo je nagnuto (tj nize). Gledano iz tvoje perspektive nize krilo je DESNO. Gurajuci rucicu U DESNO ti dajes DESNU komandu avionu i on se ispravlja.
Naravno ovo je objasnjeno za elerone. Sto se rudera (kormila pravca po srpski) tice, ako zelis normalne zaokrete, rucice elerona i rudera UVEK idu u istu stranu (vise ruder, manje eleron) !

Ako ih guras suprotno, to je tzv. traverza koja se koristi za sletanje sa bocnim vetrom, ali je to "visa matematika".

Mozda, sto rece @Anakin ovo je ponovno ponavljanje, ali ovaj savet je meni mnogo pomogao.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #8 on: December 20, 2011, 04:09:34 PM »
Dada interesantno da se ima u mozgu kao precica kad nastane frka.

Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #9 on: December 20, 2011, 06:34:16 PM »
Evo da se oglasim i ja.
Iz nisa sam, letim na simulatoru 2 godine, u svom hangaru imam dve alfe koje letim stalno i jednog easy glidera(od drugara iz prokuplja) koga sredjujem,
jer nikada nije napravio uspesan let   :sljus

Za sada samo cepaj sim  (<--)
i to ti je moja preporuka.

Inace ja letim na RF4.5 i meni je ok.

Pozz
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #10 on: December 20, 2011, 09:39:01 PM »
^ Kul, bas sam merkao Alfu sve vreme pa se na kraju ipak uzeo Cesnu. Javi ako znas neku dobru lokaciju za vezbanje sletanja :)

Meni na pamet padaju uglavnom poligoni za voznju na Medijani i kod tvrdjave, gradsko polje...
« Last Edit: December 20, 2011, 09:42:23 PM by Nitronen »

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #11 on: December 28, 2011, 02:33:13 PM »
Danas sam pokusao da izvedem prvi let cesnom. Poleteo odlicno i cim sam dao jaci gas odjednom samo spustila nos i pravac u blato :( Prvo je delovalo kao da je izgubila signal, a ustvari izgleda da nisam dovoljno pritegao elisu i da se razlabavila.

Plasticni deo nosa pocepan, prednji deo kabine je pukao na vise mesta, polomljena elisa itd.. trenutno mozgam da li da krpim ovo sto je ostalo ili da nekako drugacije uposlim krila i ostalo sto je preteklo.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #12 on: December 28, 2011, 02:44:46 PM »
Jesi proverio CG pre poletanja? Da li je tu tvoju Cesnu nekada pre tebe neko poleteo i utrimovao je? Jesi imao nekog iskusnog pored sebe na prvom letu? Sve te pitam a odgovori mi se nameću sami od sebe. Jbg. padovi su sastavni deo hobija ali je glupo da izgubis avion jer nisi slusao, citao... kako to na pocetku treba da se radi. Da ne pominjem sto je dan za letenje...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #13 on: December 28, 2011, 02:52:48 PM »
Ma sve sam proverio vise puta, nacitao se foruma i sajtova u proteklih 5 godina, taksirao duze vreme da steknem osecaj. Simulator vec par nedelja letim svaki dan. Vetra takodje nije bilo.

Poleteo sam nezno i sve je bilo natrimovano dobro, avion je stabilno drzao pravac i isao u blago penjanje. I onda je na visini od 3-4m samo oborio nos na dole. I posle toga vidim da je spiner sa elisom skroz klimav. Nije mi logicno da se pri samom padu razlabavi.

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Pozdrav iz Nisa
« Reply #14 on: December 30, 2011, 12:18:20 AM »
                 Mozda cu malo da pomognem. Sve sto je relevantno je ovde receno, padovi modela na pocetku bavljenja ovim prelepim hobijem su uobicajena pojava, sa tim modelari trebaju da budu nacisto pa samim tim i nema mesta preteranoj sekiraciji. Ono sto su cinjenice, avioni a i nasi modeli su sprave napravljene da lete a ne da padaju i nerviraju nas. Modelari su i piloti ali i mehanicari. Djole, pogodio si, model ti je pao zato sto nisi dovoljno pritegao elisu za osovinu motora. Kazes da je do visine 3-4 m. leteo stabilno. To je tek nekoliko sekundi i brzina je isuvise mala, model je na ivici stolinga i jedino ga elisa nekako vuce. Koliko sam shvatio, oborio je nos kada si snaznije dodao gas. Ako je tako, to je bio trenutak kada je doslo do proklizavanja elise, gubitka vucne sile, otpor ovog aviona je poprilican, brzina se naglo smanjila i stoling je ucinio svoje.
                 Simulatori su sjajna stvar i koriste ih modelari sirom planete. Ipak to je samo virtuelno RC letenje. Pilotaza je jedna od onih vestina koja se uspesno savladava ako se prenosi direktno, instruktor / pocetnik.
                 Nemoj se previse truditi oko modela da ga vratis u prvobitno stanje. Prikrpi to nekako ali sacuvaj polozaj CG-a i naravno geometriju. To ti je prvi model i na njemu trebas nauciti da letis. To je sve. Pokusaj da u Nisu pronadjes nekoga ko vec leti RC avione da ti pomogne i dobro pazi da taj neko odradi sledece:
                 - pre poletanja detaljna inspekcija modela, baterija, konektori, pricvrscenja, veze servoa ...
                 - dan bez vetra ili tek malo (2-3 m/s) sto je bolje.
                 - plan leta, poletanje apsolutno uz vetar, blizina prepreka, prvi zaokret, ako si desnjak neka to bude u levu stranu, skolski krug, jedan izduzeni  pravougaonik sto ce biti putanja leta. Eventualne prepreke duz skolskog kruga, drvoredi, elektricni vodovi, zgrade. Nikako ne dozvoliti da model ode predaleko, zacas je postati mali crni krstic na sivom nebu, pocece spasavanje sa prevelikim otklonima palica i model ce se prizemljiti onako kako ti sigurno nisi zeleo.
                - Poletanje. Model sa nosem uz vetar. Postepeno-glatko dodati pun gas u roku od samo tri sekunde. Maksimalna snaga odmah na pocetku je potrebna da bi se savladao otpor kotrljanja i otpor vazduha i model sto pre doveo do brzine stabilnog leta. Dok je jos na zemlji i dobija na brzini najverovatnije ce malo povuci u levu stranu ali to nije nista dramaticno. Kada procenis da je na brzini kada bi mogao da poleti, samo malo povuci palicu dubine spreman da je odmah vratis takodje malo ako model naglo podigne nos. Drzis pravac i penjes pod malim uglom, max. 10 stepeni (ma to od oka) da bi sacuvao brzinu.
                 - Let. Na 15-20m. visine polako ulazis u ranije definisani skolski krug. Trudi se da nagib u zaokretu ne bude veci od 30-tak stepeni. Nekada se govorilo da se u pocetku leti na visini "tri greske". Toliko visoko da kada napravis eventualno gresku mozes jos u dva pokusaja da je ispravis. Sto se vise skolskih krugova odleti to vise nestaje uzbudjenja i sve se mirnije upravlja modelom. A stvar je jednostavna. Avion ima uzduznu i poprecnu osu koje formiraju jednu ravan. Na nju deluje gravitacija i tvoje je jedino da odrzavas tu ravan-model pod uglom od 90 stepeni u odnosu na silu gravitacije. Dok letis  po duzim stranama skolskog kruga obavis trimovanja ukoliko je potrebno.
                 - Sletanje. Cim u skolskom krugu krenes niz vetar samo malo smanji gas i malo obori nos, levi zaokret po kracoj strani, jos malo smanji gas i samo jos malo obori nos, opet zaokret i sada si na sletanju, smanji gas skoro na ler, malo vise obori nos, nema vuce motora ali radi gravitacija. Na 3-4 m. ravnanje, povuci nos i sada je model u horizontalnom letu sa stalno opadajucom brzinom i gubitkom visine. Komande dubine i nagiba se koriste minimalno, tek toliko da se model zadrzi u istom polozaju. Glavna komanda postaje gas. Prebrzo gubi visinu, samo malo dodati gas, sporo gubi visinu oduzeti gas. Ova igra na gasu nije jednostavna i zahteva dosta vezbe. Simulator za ovo sa gasom bi bio dobra alatka za vezbu.

                    Nadam se da ce ti ovaj tekst pomoci i da ces uzivati u prelepom hobiju RC letenja.

                                                                                                                   Pozdrav, Bata Stepanovic