Danas se mnoštvo modela radi od plastike. Šasije helihoptera, trupovi aviona, elise itd. Isti se i lome prilikom padova, udaraca... Veoma jednostavno ćemo polomljno zalepiti ako je samo doslo do naprsnuća ili pukotine, ali šta raditi ako fali ceo deo ili parče?
Oduvek sam želeo da na brz i jednostavan način napravim plastiku koja se može izlivati u kalupe bez mašina. Isprobao sam mnoge načine, a sa vama ću podeliti najbolji do kog sam došao. Za pravljenje ove tečne plastike materijal je lako dostupan i besplatan! Odbačeni stiropor (ekspandirani polistiren), odnosno upotrebljene čaše od jogurta, kiselog mleka, kutije od sladoleda i sl. Još interesantnije je da se ceo proces proizvodnje plastike može obaviti za nekoliko minuta, investicija je manja od 100 dinara, a krajnji rezultat je praktična, čvrsta i upotrebljiva plastika.
Pored toga ova tehnika je potpuno idealna za početnike jer "prašta" sve, čak i potpuno osušen materijal lako se može ponovo preraditi.
Nabavka sirovina:
Odbađeni stiropor, čaše od jogurta, kiselog mleka, kutije od sladoleda, kutije od CD-a, kutije od jaja...
Recept za pravljenje tečne plastike:
Šta je potrebno?
-stiropor
-aceton
-staklena tegla (sa dobrom poklopcem-hermetičkim ako želite da je čuvate za kasnije)
-5 minuta vremena
Kako se pravi?
U staklenu teglu sipajte malo acetona, 1cm je dovoljno za manje količine plastike. Ne sipajte previše, kasnije uvek možete dodati još acetona, ako bude bilo potrebno.
Ubacite isitnjene komade stiropora u teglu, sačekajte minut-dva da se otopi u acetonu u koliko želite da plastiku lijete u kalupe ili pet minuta ako plastiku želite ručno da oblikujete.
Za ovaj recept nisu bitne tačne količine, što više acetona ispari to će tečna plastika biti gušća.
Ako ne želite da plastiku upotrebite odmah, dobro zatvorite teglu.
Ako plastika postane pregusta, dodajte još acetona. Jednom izlivena i oblikovana plastika će potpuno osušiti za oko 12h, mada nije na odmet i ostaviti je 24h.
Šta može da se napravi?
Lakše pitanje je šta nemože. Ograničeni ste samo svojom maštom, mada preporučujem za početak livenje malih i jednostavnih oblika kako bi ste stekli potrebnu veštinu, kasnije se mogu liti i šasije RC automobila, trupovi aviona itd.
Dobijena plastika ima dobru čvrstinu, vodootporna je, bezbojna je. Bojenje se može vršiti dodavanjem pigmenta u samu plastiku ili naknadnim bojenjem iste.