Author Topic: pocetnik  (Read 10817 times)

Offline danijel07

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
pocetnik
« on: February 28, 2012, 08:24:22 PM »
pozz svima. pocetnik sam,slabo znam o rc automobilima.kupio bih neki ali mi treba savet. uzeo bih neki offroad,ali neznam koj.preporucite mi nesto i dal ima u srbiji da se kupi ili sa nekog stranog sajta?kako je najisplatljivije. hvala unapred!

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pocetnik
« Reply #1 on: February 28, 2012, 09:03:48 PM »
Danijele dobrodosao,

bilo bi lepo prvo malo da se predstavis, imas za to odvojen topik, kazes ko si, sta si, odakle si, za sta te zanima model, jer sve to nam moze pomoci kako bi smo mi tebi mogli da bolje pomognemo.


O svemu sto pitas  je vec pisano na forumu, po raznim oblastima, kreni polako da citas, pa pitaj za neku konkretnu stvar kada i ti sam naucis malo vise. U svakom slucaju potrebna ti je razlicita oprema u zavisnosti od toga da li te zanimaju automobili na gorivo ili oni na struju tako da sve to moras da nam kazes, kao i budzet sa kojim raspolazaes u startu.

Mislim da je najpametnije da budes strpljiv i kada je kupovina u pitanju kupis nesto polovno ovde sa oglasa, do sada su to bile najbolje kupovine.

No da ne duzim dalje, lepo se predstavi pa da vidimo kako da ti pomognemo.

poz
« Last Edit: February 28, 2012, 11:36:01 PM by magic »
Veljko

Offline danijel07

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: pocetnik
« Reply #2 on: February 28, 2012, 09:11:15 PM »
Ja sam Danijel 23god. iz Negotina (pominje se dosta ovih dana na tv-u,vlasi ovo ono... :D) Elektronci me zanimaju konkretno offroad do nekih 300 evra...

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pocetnik
« Reply #3 on: February 28, 2012, 09:22:48 PM »
E to je vec nesto, kada kazes offroad tu mislis na bagi, tragi, monster ili crawler? Pretpostavljam da je 300E kompletan budzet, znaci za model, stanicu, punjac i baterije?

Kada kazes "elektronci" verovatno mislis na struju :).

Da li imas bilo kakvog prethodnog iskustava sa RC modelima?

poz
Veljko

Offline danijel07

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: pocetnik
« Reply #4 on: February 28, 2012, 09:52:19 PM »
nemam iskustva,gledao sam dosta klipova i najvise su mi zapali za oko tragi modeli... i da naravno u 300 evra da se uklopim sa kompletnom opremom... da li je pametno mozda polovno da se kupuje? mozda tu prodjem bolje po dzepu?

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pocetnik
« Reply #5 on: February 28, 2012, 10:09:38 PM »
Tragi 1/8 na struju kompletan sa stanicom, baterijama i punjacem cak i polovan za 300E nema! Tragi mora biti od poznatog proizvodjaca, jer sve drugo traje jako kratko. Moja preporuka ti je ili neki Kyosho ili Losi, dosta je o takvim modelima pisano na forumu, samo kreni polako da citas.

Racunaj minimum 150E za polovan Kyosho Inferno ST bez motora i ostale elektronike. Motor, kontroler, servo i punjac novi sa Hobby Kinga http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.rc su oko 180E + 20E za ispravljac. Baterije ti trebaju barem 2, idealno 6 kom jer se trose 2 po voznji, racunaj komad je oko 25E. Stanice imas cesto na forumu od 20E pa na dalje. Uvoz nove iz inostranstva moze biti problematican zbog Ratela.

Znaci cela prica je u najboljem slucaju oko 400-500E za pocetak, posle ide odrzavanje i gume (za tragi min 40E set) ...

Jos jednom ti savetujem da procitas sve sto je na forumu napisano, a napisano je jako puno toga, pa da krenes ponovo sa pitanjima.

poz
« Last Edit: February 28, 2012, 10:11:10 PM by magic »
Veljko

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: pocetnik
« Reply #6 on: February 28, 2012, 10:26:18 PM »
Slazem se sa kolegom.Prvo dobro zagrej stolicu i procitaj sta sve ima o modelima a ima dosta toga dobrog da procitas.Posle toga ces znati u kojoj prici se uklapas.Model je lako kupiti ali treba to i odrzavati.Pozdrav

Offline danijel07

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: pocetnik
« Reply #7 on: February 28, 2012, 10:45:26 PM »
u bre,ovah hobi znaci udara po dzepu...nema veze,ne odustajem  :big smile hvala na savetima,pocinjem sa citanjem!

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: pocetnik
« Reply #8 on: February 28, 2012, 11:09:07 PM »
nemam iskustva,gledao sam dosta klipova i najvise su mi zapali za oko tragi modeli... i da naravno u 300 evra da se uklopim sa kompletnom opremom... da li je pametno mozda polovno da se kupuje? mozda tu prodjem bolje po dzepu?

Ako nemas nikakvog iskustva kupovina polovnog moze da bude mac sa dve ostrice posto ne znas sta treba da gledas na polovnom modelu da li je ispravno i u kom je stanju. Vecina ljudi "sklapa" model iz par faza (2-3 meseca) pa to nije atak na budzet od jednom ali je opet investicija. Najtezi/najskuplji je pocetak posto nemas nista.

Takodje ako ides na elektro varijantu, moras da se upoznas sa osnovama niskih struja kako ne bi napravio stetu, ili nesto ozbiljnije pogotovo ako su u pitanju lipo baterije. Secam se kad je moj klinac, u ushicenju da pokaze drugaru, spojio pogresno +/- baterije sa kontrolerom i upalio.... na srecu samo je bilo mnogo dima i spalio je komplet sve od elektronike sto je bilo na modelu... naravno moja greska sto je to bilo dostupno njemu u tom trenutku bez mog nadzora  mmmm

Dakle ceka te mnogo citanja i ucenja pre nego sto se upustis u pricu :)

Truggy je kao sto rece magic najskuplja varijanta, mozda bi trebalo da krenes sa nekim bagijem dok se ne upoznas sa osnovama pa onda lagano prelazis na ozbiljnije stvari kao sto je i vecina radila.

Offline mantagt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 265
Re: pocetnik
« Reply #9 on: February 28, 2012, 11:44:43 PM »
Cekajte drugari, pa decko nece odmah na trke... Krenuli ste tako da bi svaki pocetnik digao ruke u samom startu...
Ne mora odmah da uzme truggy 1/8 ili neki race model, moze i neku pocetnicku varijantu ili neki u 1/10...

Moja preporuka je neki buggy, jeftiniji je u startu i kasnije za odrzavanje, a pruza dosta uzivanja u voznji...

Danijele, pozdrav i dobrodosao!
Konacno neko iz mog komsiluka, a da se zanima za ovaj hobi... Ja sam iz Zajecara i cesto dolazim za Negotin, tako da ako ti treba pomoc ili bilo sta u vezi modela na raspolaganju sam, a kasnije kad budes uzeo neki model mozemo i na voznju...

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pocetnik
« Reply #10 on: February 29, 2012, 12:08:26 AM »
Covek rece da hoce tragi pa sam mu napisao koliko tako nesto kosta.

Ako neko ovde propagira laksi i jednostavniji ulazak u RC auto svet to sam ja, i o tome sam nasiroko pisao u topiku Elektro klub klasa koji je za 2WD elektro modele. No svi odma hoce pravo u F1, e pa to kosta a ume i da zaboli, kao sto rece Matovic  oo)).

Zato i jesam pitao coveka odakle je, kako bi mu se javio neko ko je blizu njega, jer nista ne moze da pomogne na pocetku kao kontakt uzivo  ;) .

poz
« Last Edit: February 29, 2012, 12:10:07 AM by magic »
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: pocetnik
« Reply #11 on: February 29, 2012, 12:15:51 AM »
Problem je uvek zurba i zelja za SVIME i to ODMA :)

Cak i ako se uzme u startu najbolje i najskuplje propustio se ogroman deo uzivanja i ucenja u bilo kojoj grani RC sveta ! Ja sam uvek za postepenu varijantu i lagano uzivanje i ucenje jer je to neizbezno a zna da bude skupo ;)

Tako da bi predlozio neki manji model 1/10 ili 1/9 u elektro varijanti su dosta prihvatljivi i zahvalni, uglavnom koriste jednu 2S ili redje 3S bateriju pa kasnije se i to moze iskoristiti za vece modele koji neminovno traze isto to u paru i to POPRILICNO :)

Konkretan predlog bi isao na Ultimu DB kao predstavnika zadnje vuce i nekog Lazera zx5 ili nesto vecih DBX i DST brushed ili brushless modela u varijanti 4x4. To je od Kyosho-a za ostale takodje imam preporuke posebno za recimo HPI, Traxxas...

Uglavnom u taj budzet od 300eu ce se sve to lepo uklopiti, cak ce i ostati neki dinar da se mirne glave moze to voziti kako treba ;)
« Last Edit: February 29, 2012, 02:57:23 AM by Bigneda »

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: pocetnik
« Reply #12 on: February 29, 2012, 12:17:27 AM »
Da se ne lazemo koji god model bude kupio ovaj hobi nije jeftin i to jednom pocetniku treba u startu reci.Pa ja znam najmanje dvadesetak ljudi koji su krenuli sa nekom pricom i ubrzo odustali uz izgovor da je dosta novca potrebno.Momak je to na pravi nacin shvatio i krenuo sa citanjem. :)aplauz A i javio ti se drugar mantagt koji ce ti pomoci da udjes u svet rc hobija sto smatram da je prednost.Sa njim ces imati priliku da vidis kako sve to izgleda uzivo.Pozdrav

Offline danijel07

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: pocetnik
« Reply #13 on: February 29, 2012, 02:14:16 AM »
@Bigneda,potpuno si u pravu ortak.takav mi savet treba,jbg pocetnik,ne poznajem proizvodjace i modele. pogledacu modele koje si mi naveo
@mantagt,druzimo se obavezno,cim budem kupio!

Offline lord_bozidar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: pocetnik
« Reply #14 on: February 29, 2012, 02:54:26 AM »
evo ja te mogu samo nagovoriti da batalis elektro i nitro i odma krenes kao pravi na benzinca!

nema frke koliko jos ima baterije, u kom je stanju lipo, koji lipo da uzmes, ako proletis kroz baricu hoceli izdrzati esc
pa samo koliko kosta jedna kvalitetna lipo baterija ili samo kvalitetan lipo balacer (punjac)... 100€ +

a nitro! hoho koje svecice? hladne mlake tople? koja je temperatura glave motora? kako pokrenuti uopste motor?
koliko dobar starter kosta? jel ima baterije starter? kako ga ugasiti? hoce li svecica raditi? jel ima baterije upaljac za svecicu?
pa samo koliko kosta gorivo? a koja smesa? gde uopste da nadjes nitro-metan-ulje smesu u srbiji? ....huuuh itd itd itd

a benzinac? napunis jednu bateriju i mozes da vozis tri dana a da ga ne gasis! jer jedva struje da trosi (samo za servoe i prijemnik)
ima svecicu koju pokrece magnet, a uostalom je standardna svecica koju mozes uzeti kod komsije koji prodaje auto delove.
pali se na povuci-potegni a gasi se na dugmence!! ima karburator, ceo motor lepo veliki, ima aktivno hladjenje pa moze ceo dan
da stoji u leru na suncu i nece pregrejati i unistiti motor! a sam model ogroman pa lagan za odrzavanje! ne treba ti lupa :P
a gorivo... :D odes do benzinske i sipas u kanister 5L, dodas kvalitetni sinteticko ulje i dobar si za mesec dana voznje ako ne i vise
- po mizernoj ceni u odnosu na nitrometan  :)aplauz ali pre svega - dostupno gorivo na svakoj pumpi, pa cak i u srbiji !!

...sad ce ovde svi da me mrze   :hehe ...no offense  :big smile


nego, u svakom slucaju, sta god da budes uzeo, nemoj ceo budzet da roknes u auto i stanicu,
trebace ti dosta i za pratecu opremu - posebno za nitro! ...ali pre svega, rezervni delovi!
to odmah uz auto uzmes, pa kad ti nesto ode, ne moras da cekas da ti to neko donese iz inostranstva
ili da cekas cika postara! nema nista gore nego kad se svi vozikaju a ti odjednom ne mozes dalje  :mhm