Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 99436 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Izrada DLG jedrilice
« on: February 28, 2013, 08:20:55 PM »
Cilj ce mi biti da sa budzetom od nekih 50 eura (manje vise) napravim DLG koji ce parirati mnogo skupljim jedrilicama koje se mogu kupiti gotove. Ako ne, onda bar da bude odlican i jeftin trenazni avion za koji nije potrebna kofa baterija da bi se letelo ceo dan.

Za pocetak, dobio sam sjajnu ideju na kojoj nisam hteo da stedim novac. Naime, telo jedrilice treba da bude cvrsto i lagano. Odmah na pamet pada karbon. Nekako mi se namece karbonska cev 8-1mm precnika, ali ove sa HK su malo teze, loseg kvaliteta. One kvalitetnije se tesko nalaze i skupe su. Onda mi pala na pamet fenomenalna ideja. Stapovi za pecanje!!!

Karbonski stap se pravi od TKANINE koja je spiralno umotana, veoma je lagan i uzasno zilav. Uz sve to ima konusni oblik koji odgovara estetici i funkciji tela jedrilice. Nasao sam segment stapa 10-12mm u precniku metar duzine, mase 20gr! Posto za moj DLG koji ce biti raspona 1,5m sam procenio duzinu tela od 90cm, odsekao sam siti kraj sa ojacanjem i time dobio fantasticno telo mase 17gr! Zidovi su izuzetno tanki, ali je kvalitet izrade super, i za ovaj tip jedrilice nije potrebno nista vise.




Posto sam sa time zavrsio, sada nesto malo kriticnije. Izbor profila za krilo je pao na AG18. Ne znam koliko to nekome znaci, jer meni nije znacilo apsolutno nista, ali listajuci internet nasao sam da je vise ljudi predlozilo ovaj profil.



Ako je bilo dobro za sve te ljude  ne vidim zasto ne bi bilo dobro jednom pocetniku.
Dakle krila od stirodura, raspona 1,5m, presvucena staklenom tkaninom i to ovom
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10905__Glass_Fiber_Cloth_450x1000mm_18g_m2_Super_Thin_.html
Sa karbonskim ojacanjem kroz sredinu krila (o tome jos razmisljam). Jer, ako presvucem krilo staklom, ne znam dal mi treba karbon, zbog torzije i jacine krila?
Toliko za sada

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #1 on: February 28, 2013, 08:36:48 PM »
Evo ti dva linka sa bazom aeroprofila
http://www.worldofkrauss.com/foils/list - ovde imas dijagrame koeficijenta uspona i otpora za razlicite reinoldsove brojeve (kod modela su Re brojevi jako mali)
http://www.ae.illinois.edu/m-selig/ads/coord_dwgFmt/airfoils_dwg_format/?C=N;O=D - ovde imas mogucnost download-a profila u dwg formatu sto ce ti mozda trebati za stampu kada budes pravio profil po kojem ces da rezes stiropor.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #2 on: February 28, 2013, 09:00:31 PM »
Hvala ti, fantasticni sajtovi! Narocito ovaj drugi sa DWG, jako korisno.
Dopuna: Zasto su tim DWG fajlovima tj profilima odseceni repovi. Mislim na izlaznu ivicu?
« Last Edit: February 28, 2013, 09:02:16 PM by Vaci »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #3 on: March 01, 2013, 12:49:34 AM »
Zdravo,

čitao sam onaj prethodni post I reših da ti pomognem u tvojoj nameri. Ne znam da li je ovo pomoć ali proceni sam iz ovog videa.




Imaš čitavu seriju od istog autora koji do u detalje objašnjava šta je I kako radio. Ukucaj samo početak naslova I dobićeš još dosta toga.

Pozdrav I srećno.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #4 on: March 01, 2013, 08:27:01 AM »
Hvala ti, fantasticni sajtovi! Narocito ovaj drugi sa DWG, jako korisno.
Dopuna: Zasto su tim DWG fajlovima tj profilima odseceni repovi. Mislim na izlaznu ivicu?

Da to sam i ja primetio. Cak neki profili su iscrtani od sitnih crtica. Medjutim sve to moze da se opravi za nekih pola sata. Mada ako ces da stampas, nemoras nista od ovoga da radis. Ali ipak vredi truda.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #5 on: March 01, 2013, 11:07:20 AM »
Molim one koji imaju iskustva u izradi ovakve jedrilice za jedan savet.
Iz profila za krilo koji sam prilozio vidi se da je krilo veoma tanko. Kada uradim racunicu, ako umesto stirodura stavim stiropor od 20gr (onaj tvrdji) skinucu samo time citavih 15gr  sa krila. Stirodur je malo cvrsci i samim tim laksi za rad, ali ne znam koliko ima vajde od njega u pogledu cvrstine krila?
Znaci pitanje: Dali da stavljanjem stiropora oslabljujem krilo znacajno ili je sve jedno?

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #6 on: March 01, 2013, 12:00:53 PM »
krilo pravi od stirodura!! povrsina secenja je znatno bolja nego kod stiropora, a i znatno je cvsci .

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #7 on: March 01, 2013, 01:57:39 PM »
Ok ali bih da pojasnim neke stvari. Osim povrsine koja se lakse oblikuje kod stirodura, zasto bi njegova cvrstina doprinela nesto mnogo? Jeste cvrsci od stiropora, ali i stiropor i stirodur svojom cvrstinom doprinose mozda 5-10% maksimalno od ukupne cvrstine krila. Zasto bi onda stirodur bio bolji? Ako ustedim tih 15gr letelica ce biti mnogo bolja, ili mogu da stavim jos jedan sloj stakla pa da bude cvrsca a masa da ostane ista?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #8 on: March 01, 2013, 03:50:03 PM »
Quote
Znaci pitanje: Dali da stavljanjem stiropora oslabljujem krilo znacajno ili je sve jedno?
Stiropol se ne može toliko tanko seći kao stirodur. Stiropol se može seći najmanje 3mm a stirodur i do 1mm. Tanki profil ili list stiropola nema držanje zbog svoje strukture i manje gustine od stirodura. Kada se seče sa vrelom žicom tanki profil i kod stirodura može da izgubi geometriju a tek stiropol. Nije slučajno da se i za to pravi obostrani kalup kod ozbiljnih projekata. Dakle stiropol je mekan, nehomogen, slab i ne dovoljno obradiv materijal sa termo prodiranjem za tanke potrebe.
Ako te brinu ovakva pitanja, veoma si još na početku. Uzmi komad vrele žice i sam probaj da osetiš u čemo sam govorio. Budi i modelar samoistražitelj, jer sigurno nećeš da napraviš ovu letelicu po savetima drugih.

Vaci, pre nego što se pozabaviš detaljima i tehnologijama, za koje sam ti rekao da će trebati i to dosta, bilo bi dobro da vidiš celinu. Mnogi greše sa time da se zaleću u neki projekat jer su videli neki jućub klip kako je to lako. Kada negde na pola shvate da su pogrešili što nisu napravili neku kalkulaciju, kače na zid nedovršene delove. U životu sam video mnogo takvih tuđih fosila koje vise sa plafona po radionicama.
Kada se u tehnici nešto počne raditi, prvo je poželjo napravit i crteže u razmeri po mogućnosti u 3 projekcije. Ko pre razmišlja, kasnije mu ne boli glava.

Segment od štapa za pecanje koriste svi i nije izum od danas. Za prednji deo modela treba će nešto ozbiljnije od toga. Recimo kao ovo.


http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/4411

Lepo je gledati kako iskusni modelar seće krilo sa kinematskim sekačem, pa i to treba prvo uraditi i razumeti kako to radi.
Raditi sa staklom je isto na izgled lako i lepo je gledati.

Nauka o profilu krila je posebna stvar pa je modelarstvo dobar povod da se i o tome nešto nauči teoretski. Kada se želi saznati na livadi ko je ozbiljan a ko samo prolaznik u modelarstvu, treba ga pitati koji profil ima na svom modelu. Mnogi ostaju bez reči.  :( Dobar izbor profila ćeš samo onda naći ako znaš šta da očekuješ od njega. To zavisi od vrste modela, a DLG je veoma poseban model u klasi jedrilica.

Da ne bude da pored saveta u pristupu ne dajem ništa, evo jednog korisnog programa koji ima veliku bazu profila sa odličnim vizualnim editorom i mogu se eksportovati u DXF ili odmah odštampati u željenoj veličini. Program zna mnoge stvari da ti kaže o profilu, ako znaš šta da pitaš.  Ne treba se licensirati da bi došao do baze profila.
http://www.profili2.com/
Ovde ima još dosta stvari za napredne modelare kojima je potrebna dobra softverska alatka.
Naravno i iskusni su bili nekada početnici ali nije sve jedno kojim putem se postaje. Hoću da kažem da prvo napravi nešto jednostavnije od modela, kao školsku jedrilicu.
 ;namig


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #9 on: March 01, 2013, 04:12:33 PM »
Laslo hvala na lepo srocenom odgovoru i strpljenju da objasnis banalne stvari pocetniku :) Posto hocu da budem i modelar a ne samo letac, nadam se da cu iz ovog rada nauciti dosta, naravno uz pomoc svih vas.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #10 on: March 01, 2013, 10:38:55 PM »
Evo i prvog problema i stepenika koji ne mogu preskociti. Secenje zicom.
Kupio sam kantal zicu 0,7mm. Na 12V vuce oko 2,5-3A zavisi gde zakacim napajanje. Posto krila koja zelim da napravim imaju konus, hteo sam da iskoristim foru onog Shvedjana cini mi se, da ucvrsti zicu u jednu tacku na nekoj udaljenosti i da tako napravi konus.
Ovako izgleda moja postava



Ovo je profil uradjen na CNC masini potpuno gladak i precizan



Znaci, uradio sam samo jednu stranu, onu siru. Jel sam se zeznuo? Jel treba i ona druga strana da ima profil ili moze samo da prati zica putnju prvog? Name, evo sta sam dobio



Napadna ivica u korenu krila



i kraj krila



Ne valja nista!!! Dali su nekome poznate ove greske, moze li neko da mi ukaze gde sam pogresio? Dali treba i ovaj drugi profil na kraju? Pokusao sam i sa jacom i sa slabijom strujom ali nikakvo poboljsanje. Ovu zicu sam vukao po nekoj proceni sa silom 5kg iz ruke.

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #11 on: March 01, 2013, 11:38:53 PM »
Kada gledam ove slike vracam se u mladost. I ja sam isto tako radio samo nisam vukao zicu rukom, vec sam imao ram za zicu i dobijao sam perfektne rezultate a pritom koristio samo sablon od kartona (lepenke). Tvoj sablon profila je mnogo bolji. Mislim da je bolje da koristis i sablon i za drugi suzeni kraj krila.
Tesko da mozes taj kanal za ramenjacu da useces iz kontinualnog poteza samo rukom(ustvari mozes ali treba vestina koja se stice nakon mnogo tabli stirodura  ;) ), ja sam te kanale usecao posebno u ceo blok stirodura, pa tek posle postavis sablon koji je bez tog useka.




Potrazi na google "tapered wing foam cutting" ima raznih mrdalica i zezalica koje su ljudi pravili a vrlo su proste npr:


Pregledaj ovu stranicu ako vec nisi
http://aeropic.free.fr/pages/modelisme/decoupe/decoupeenglish.htm

Neke moje praistorijske slike:
Ram je ovakav manji i veci.







Samo napred
pozdrav
Blago meni, opet ja :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #12 on: March 01, 2013, 11:40:47 PM »
Odlično Vaci.  :) Ovo se zove rezonacija žice. Javlja se kada je žica hladna ili ako se brzo vuče. I dlačice ukazuju na to.
Problem je kod konusnog načina, da debljina reza zavisi od brzine pomaka. Može da bude dobro na šablonu a na sužavanju, gde nema šablona, žica ima manju relativnu brzinu, pa više greje materijal. Ovako se gubi oblik profila na krajevima. Kod debljih krila, kao zagi, razlika nije toliko izražena. Ovaj problem kod CNC rezanja se ne javlja, jer se uračunava u CAD programu širi rez na drugoj strani, jer ima posebno vođenje žice sa druge strane.

Bez obzira, bolji rezultat možeš da dobiješ ako koristiš tanju žicu od 0.25-0.35 mm sa strujom od 1.5 - 1.8A. Brzina pomaka žice da bude 2-3mm/s. Bolji rezultat se dobije još ako se uvek reže gornji deo profila. Tako toplota koja se podiže od žice ne topi profil, već drugu stranu. Mislim da je i na video snimku tako rađeno sa dva posebna šablona. Probaj sa tvojim jednim.  mmmm
« Last Edit: March 01, 2013, 11:44:53 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #13 on: March 01, 2013, 11:58:55 PM »
Hmmm... mmmm hvala nabrzim odgovorima. Danas sam dobio zicu, sad moram da cekam ponedeljak da bi kupio tanju... ziv cu da se pojedem. Ili da nabavim jace napajanje, ili da pitam nekog za zicu... ufff....
Onaj shvedski modelar nema shablon na drugom kraju. Ali sam primetio na snimku da na suprotnom kraju od sablona zica i ne dodiruje penu, toliko je vrela i toliko se sporije krece da jednostavno topi oko nje. Zato je otpor koji pena pravi samo na kraju gde se vuce rukom, pa je zica uvek prava i zategnuta. mmmm
To je ovaj snimak



To je izgleda to, treba mi vise struje ili tanja zica. Aj probacu pa da vidimo.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #14 on: March 02, 2013, 12:19:03 AM »
Sada vidim da je Johann koristi ram što u mnogome olakšava vođenje. Ne trebaš da zatežeš rukom žicu već samo da fino povlečiš žicu na šabloni. Ram nije teško napraviti pa probaj ovo bolje rešenje. Naravno sa tanjom žicom. Ne budi nestrpljiv, jer kako rekoh, ponekad je potrebno beskrajno strpljenje, čak i za mali rezultat. Samo napred.