Author Topic: Bušenje kružnih otvora u šperu i balzi?  (Read 15640 times)

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Bušenje kružnih otvora u šperu i balzi?
« on: March 04, 2013, 07:51:37 PM »
Da li neko može da mi kaže gde mogu da se nabave krunske testere za bušenje otvora manjih od 20mm?
Sa čim vi pravite otvore a da to nije modelarska testera?

Pozdrav
Nikola
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Bušenje kružnih otvora u šperu i balzi?
« Reply #1 on: March 04, 2013, 08:55:13 PM »
Do 25mm prečnika rupe u drvetu se buše sa klasičnim burgijama za drvo. Obrtaj burgije treba da je veći.

 

Preko 25mm prečnika rupe u drvetu se buše sa specijalnim burgijama za drvo. Obrtaj ovakvih burgija treba da je manji.

 



Sa ovom konusnom burgijom za metalne limove se mogu bušiti i drvene ploče do oko 4mm debljine.



Sa jednim glodalom od 2mm debljine može se bušiti, glodati rupa od 2mm prečnika do ∞, sa korakom od 0.01mm. Oblik rupe, otvora je takođe neograničen. Naravno za to treba i CNC ruter sa CAD-CAM podrškom.



 
U drvene listove, ploče, plankove se mogu bušiti rupe i sa laserom bez i jedne burgije ili glodaja. Ovaj vid više nije klasična mehanika već termo erozija.



Više načina ne znam.
 ;namig
« Last Edit: March 04, 2013, 09:23:17 PM by tibeteagle »

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Bušenje kružnih otvora u šperu i balzi?
« Reply #2 on: March 04, 2013, 09:23:31 PM »
Ja koristim burgije za sarke, preciznije su od onih leptir burgija mada ih ima jako malo ispod 20mm, uglavnom su preko 20mm. To naravno koristim za sper i plastiku, za balzu je ovo ipak grubo...

Blago meni, opet ja :)

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Bušenje kružnih otvora u šperu i balzi?
« Reply #3 on: March 04, 2013, 09:26:23 PM »
Hvala Tibeteagle i Johann.
Imam ova svrdla ali sve nešto mislim da će da cepaju balzu. Ja sam ih koristio samo za tvrđe drvo ali probaću ih i na balzi.
Što se tiče CNC naravno da je to idealno rešenje ali kad se radi sve od početka. Kada treba izbušiti rupu na modelu onda CNC nije od velike pomoći.

Pozdrav
Nikola
« Last Edit: March 04, 2013, 09:28:20 PM by SDmodelar »
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Bušenje kružnih otvora u šperu i balzi?
« Reply #4 on: March 04, 2013, 09:31:29 PM »
Quote
Imam ova svrdla ali sve nešto mislim da će da cepaju balzu.

Svako bušenje rupa u stubnoj (stonoj) bušilici na velikim obrtajima i sa malim posmakom daje najbolje rezultare. Iz ruke sa ručnom bušilicom je manje precizno i naravno da je veći rizik od cepanja. Evo leka. Ako se balza na mestu bušenja dobro lakira sa obe strane, to sprečava cepanje.

Nisu dobre one burgije koje nemaju zub na krajevima i šiljak na sredini. To je najvažnija karakteristika burgija za drvo.
Burgije koje si naslikao nemaju.  :(

« Last Edit: March 04, 2013, 09:38:38 PM by tibeteagle »