Author Topic: F5J & F5J -400  (Read 84270 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #105 on: April 27, 2015, 11:55:43 AM »
Rezultati su bili, što se mene tiče, zadovoljavaući. Opisao sam vam zadnji start u F5J klasi, tako da sam takmičenje završio u prvoj polovini učesnika...



Kao što se da videti, falilo je tu poprilično bodova do fly off-a...
Sa druge strane, nisam ne zadovoljan, jer verujte, ja nikad ne letim po takvim uslovima.
Inače, strah sam razbio u prvom startu.

Na otvaranju takmičenja pričalo se da u najmanjoj kategoriji ima mogućnost ponavljanja starta, dok u velikim (F3J i F5J) nema. Pričali su na madjarskom, pa je onda tu bila i mala diskusija, sve u svemu, ja baš nisam razumeo najbolje.

Na startnom mestu sam bio sam, vetar ne da duva, neko piči samo tako... Trema, uzbudjenje... ")
Poleteh i posle malo više od 3 minuta eto mene na sletanju. Srećom zabodeh cilj...

Pitam glavnog sudiju jer mogu opet, on kaže može, ja trk po model i sad, da bi resetovao visinometar moram da isključim i stanicu i bateriju u modelu.
Kad palim stanicu imam jedam prekidač, za tamo neki mix, koji kad ne uključim desni eleron ostane spušten za oko 10 tak  milimetara.
Ne morate me pitati da li sam zaboravio u toj frci da prebacim prekidač... Naravno da jesam... :sljus :sljus :sljus

Sad pošto se žurim, trk na startno mesto, palim motor, bacam model, Stork skreće poprilično u levu stranu, ja ono, kontra - rekontra...
Ta nisam ni poleteo, deru se tamo neki "nema ponavljanja starta"...
Šta ću, daj sad ajde brzo na sletanje, ali model ne da ide ulevo, nego nije normalmo. Još i onaj vetar, čoveče, katastrofa...
No, sletih nekako, sve je u komadu i imam šta da vidim, eleron spušten...
Rekoh sebi: -Mirče, kad si ovo preživeo, šta je za tebe da letiš kad je sve na svom mestu...

Tako da, eto, razbih maler na samom startu...

Glavni sudija se posle izvinjavao, ja isto, sve je prošlo u najboljem redu, a taj prvi let mi je bio najgori rezultat, koji se na kraju brisao...

Što se tiče Adama, Viktora i Lorike, šta da vam kažem. Najbolje bi bilo da sami pišu, ali pošto znam da Viktor i Lorika to neće raditi, evo mali rezime u par rečenica.

Po onakvom vetru letenje malih modela je baš bila ludost. No, takmičenje je takmičenje, tako da nema tu cile-mile, ideš letiš, moliš "Božu" da sletiš u komadu...

Lorika je u subotu imao peh sa baterijom, ali ta nova koju su "sklepali" mislim da nije imala kapacitet za više startova. To ga je možda koštalo boljeg plasmana u fly off-u, jer je start bio jedan za drugim, a Lorika se bojao da ako dugo drži upaljen motor u prvom startu neće imati "struje" za drugi.

Inače, plasman u fly off je veliki uspeh. Do zadnjeg, šestog, turnusa, Lorika je bio drugi!!!  :)aplauz



Adam, nekako nije mogao da se "sastavi" sa modelom. Ne znam, nije mu bio dan valjda...
Viktor je grešio, brzo je gubio na visini, pravio je mnogo zaokreta i sve u svemu plasirao se na 12. mesto...




« Last Edit: April 27, 2015, 03:11:17 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #106 on: April 27, 2015, 12:06:06 PM »
I za kraj, evo još koja fotka...

Neki takmičari imaju kombije prepravljene za spavanje i trasport modela, neki imaju kampere, a ima i ovakvih...



Kad je pala kiša, modeli su posakrivani pod šator...




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #107 on: April 27, 2015, 12:08:49 PM »
Pogled na "pit stop"...



F5J-400 poletanje u fly off-u...



Rezultati F5J klase posle dva fly off kruga...


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #108 on: April 27, 2015, 12:20:26 PM »
Evo i rezultati F5J-400 kategorije:



Bravo Lorika... :)aplauz :)aplauz :)aplauz


I za sam kraj, dve slike od DLG-a koji je jedan momak bacao sve vreme u pauzama.





Znači, ostao sam u čudu kako taj modelčić leti... ")
Šta je on sve radio sa njim, kako ga je leteo, pa to je bilo nestvarno.

Jednom sam imao prilike da glaedam u Beogradu kako je Saburo leteo mali stiroporski šok flyer model. To je trebalo videti, umetnost u 5x5 metara, šta je Nikola radio i kako je upravljao sa njim...

Letenje DLG-a me isto toliko impresioniralo, tj, lakoća i spretnost pilota. Malo sam pričao sa likom i kaže mi da DLG leti 6 meseci (OK, godinama leti jedrilice), i da ga ne ispušta iz ruku, ono, leti ga svaki dan kad može. Baš se vidi...

Model je pravljen u Madjarskoj, full carbon, izuzetno je lak i jak...

Ne znam cenu, ali ako nekog zanima možemo se raspitati...

Eto toliko za sada sa takmičenja u Budimpešti. Adam ima još slika i nadam se da će ih postaviti.

Naredno takmičenje je početkom juna pored Szegedina (traje jedan dan), a onda tokom istog meseca najveći Eurotour opet u Madjarskoj.
Koliko smo juče čuli, biće i F3J klase, takmičenje je predvidjeno da traje 4 dana, a navodno će biti preko 150 učesnika!!!

Uzdravlje iz Sente

 (pijemo)

« Last Edit: April 27, 2015, 03:16:45 PM by mirce »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: F5J & F5J -400
« Reply #109 on: April 27, 2015, 01:00:43 PM »




Ja se izvinjavam, mozda mali off-topic, ali gde ima kod nas da se kupi ovakav sator?
Ubih se pokusavajuci da namestim nesto sto se lako rasklapa a da staje bez smetnji u gepek, i sve je prekomplikovano.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #110 on: April 27, 2015, 01:14:36 PM »
To će Adam da ti kaže... Mislim da je kupljen u Madjarskoj...

 (pijemo)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #111 on: April 27, 2015, 02:22:57 PM »
sator je narucen iz engleske i kosta oko 260eu sa postarinom, skupo ali vredi svaku paru jer ne propusta UV zrake kad je napolju 35c ispod satora je znatno prijatnije, sto se takmicenja tice uglavnom mirce je vec sve rekao ali evo i od mene koja rec, takmicenje je bilo veoma zahtevno, vremenski i uslovi za letenje na ovom aerodromu  su vise nego teski, nalazi se u kotlini  gde zbog topografije je vazduh veoma turbolentan, plus je bilo veoma vetrovito, ja moram priznati da sto se mene tice jednostavno nisam se snasao u ovakvim uslovima i to se i odrazilo i na rezultat, bilo je bas puno lupanja , u subotu su minimum pet aviona ili totalno ili delimicno polupali, sto se f5j400 kategorije tice lorika je bio naljbolji od nas trojice i ako se nebi desio maler sa akumlatorom ja mislim da bi mogao napraviti i bolji rezultat ali i ovako ja mu skidam kapu i cestitam na postignutim rezultatom,sto se mirceta tice nas stari lav maximalono opusteno je ostvario solidan rezultat tako da ja mislim da je sad vec pecen i polako ce da poleti i sa novom jedrilicom sto je nabavio, sve u svemu veoma lepo smo se proveli smestaj nam je bio veoma lep i mran a samo mesto je veoma uredan i lep vredi otici i sa familijom na odmor , jedini problem sto mi od juce ne da mira je sto sam na aerodromu ukljucio na mobilnom internet da bi nasao smestaj  i telekom mi je opalio samarcinu od 14000din (:sok:) na preuzetih 25mbt podataka tako da mi nije dobro svakako ali i ovo je skola koja ce biti bogato placen nazalost ()-()

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F5J & F5J -400
« Reply #112 on: May 13, 2015, 12:03:04 AM »
Pitanje za par vas koji se aktivno takmicite, koji motori se najcesce koriste u F5J i kolika je tezina setup-a u proseku (motor+ESC+prop+baterija)?
Takodje me zanima, koji servoi se uglavnom koriste?

 (pijemo)

 
Nikola | rcfly.in.rs


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #113 on: May 13, 2015, 07:32:21 AM »
motori su ili sa reduktorom ili bez , tezina pogona motor+baterija+esc+prop+spiner je oko oko 270g,servoi su sareni ko koliko para ima to stav;ja ali uglavnom graupner 448, graupner 488(mada nazalost sanjima ima dosta problema u zadnje vreme), pa futaba 3150,mks ds 6125,od motora ide mega f5j inruner direct motori ima sad bas namenska serija za ovu kategoriju, pa ide neu motor sa maxon reduktorom, Powerline Micro 1025/F5J,RED FOX - Power for F5J,ali ima i u nekom modelu i obican pover hd motor 2836 kv1100 od nekih 35evrica i odradi isto posao bez problema ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #114 on: May 13, 2015, 08:21:19 AM »
Kad Adam spomenu Graupner DES 448 digital BB MG, u Pike-u na flapsovima su bili baš ti servoi.

Dok sam nameštao otklone jedan je prestao da radi. Ništa se nije desilo da bi servo tek tako "riknuo" sam od sebe, hoću da kažem, flaps nije imao neki otpor ili da je negde zapinjao ili nešto treće.
Jednostavno servo je samo stao...

Adam mi je posle rekao da su, samo u Madjarskoj, u zadnjih godinu dana oko 10 modelara imali problem sa ovim servoom.
Pričao sam sa jednim gospodinom, kojeg sam upoznao na predhodnom takmičenju i kazao mi je da je i on imao problem.
Madjari, su se žalili Graupneru, pa će videti šta će biti.

I na netu ima topika o problemima sa radom ovih servoa...

Inače, dotični modelar je zamenio Graupnere sa Futabom 3150.
Takve Futabe su montirane i u mom Storku 3 i rade savršeno...

Dva Futaba 3150 servoa + par držača za njih + poštarina koštaju oko 115 eura.
Ne pitajte me kako sam to saznao... ;namig

 (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #115 on: May 17, 2015, 09:36:17 AM »
Za tri nedelje je nova "tekma" u Madjarskoj.

U subotu 06. juna u Hodmezovasarhely-u biće održana sledeća runda Madjarskog F5J i F5J-400 prvenstva.
Mesto se nalazi u blizini Szegedina, tako da nije daleko za odlazak.

Moja malenkost se prijavila, dok se Subotičani nešto predomišljaju.

Takmičenje traje jedan dan, prijava je do 9 sati, a potom počinje takmičenje.
Ako ima zainteresovanih da se takmiče ili da idu da mi prave društvo, možemo se dogovoriti, pa da idemo zajedno. Možete doći do nas u Sentu dan ranije ili ujutro u subotu.
Ja u ići preko prelaza Đala, jer mi je iz Sente tuda bliže.

U junu ima još jedno takmičenje.
Od 18 - 21 se održava veliki Eurotour u mestu Matko (oko 100 km od prelaza Kelebija - Subotica).

18 i 19 juna (četvrtak i petak) se lete F5J i F5J-400 kategorije, a 20 i 21 juna (subota i nedelja) - F3J klasa.
Ovo će biti ogromno takmičenje i zato toliko i traje.

Eto, vremena ima, pa razmislite...

Pozdrav iz Sente

 (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #116 on: June 06, 2015, 11:07:54 PM »
Tri nedelje od zadnjeg pisanja u ovoj temi su brzo prošle i kao što je bilo najavljeno, danas je bilo takmičenje u Hodmezovasarhely-u (Hodmezovašarhelj - po "srpskom").

Vreme je bio odlično, toplo tridesetak stepeni, ali skoro bez vetra ili na mahove sa tek tek blagim povetarcem.
Iako sam se "sakrio" pod šator mog prijatelja, Madjarskog takmičara, Marka Lasla ipak sam izgoreo k'o indijanac.

Što se tiče samog samog takmičenja, letele su se obe F5J klase.
U velikoj je nastupilo 22 učesnika, a u maloj 12.

Bilo je po pet turnusa u svakoj klasi.
U velikoj F5J kategoriji letelo se u 3 grupe (7+7+8), a u maloj u dve (6 + 6).
Od pet letova računala su se četiri najbolja rezultata...

Od naših takmičara, sem mene niko nije došao.

Nažalost, zbog mnogih peripetija nisam uspeo da završim Pike, tako da sam išao na takmičenje i ovog puta sa Storkom.
Od 22 takmičara, plasirao sam se na 14 mesto, ali sam zadovoljniji ovim rezultetom, nego sa predhodna dva iz Mađarske.

Razlog je veoma jednostavan, od četiri leta koja su se računala, dva su bila 9' 52'', a dva su bila 9' 56''.
Ovo je extra vreme.

Razliku izmedju 14-og i nekog boljeg mesta pravila je opet visina na poletanju (moje su bile od 140 - 200 metara) i naravno preciznost sletanja.
Nadam se da će Pike pomoći da se termika "hvata" sa mnogo manje visine, a za preciznost sletanja mora da se trenira.

Uostalom, evo rezultata pa vidite sami.



Obratite pažnju na razliku izmedju prvog i drugog mesta i izmedju šestog, sedmog i osmog!!!

Marko Laslo se na kraju nije plasirao u fly off, falilo mu je manje od 5 bodova i to na 3830 poena!!!

Sve u svemu, takmičenja su takva da ne sme da se greši.
U predhodnim nastupima imao sam otprilike oko 60% bodova od prvoplasiranog, a ovde se taj procenat "popeo" na 85%.

Da sad ne postavljam rezultate od svakog turnusa, blagi šok je bio kad sam posle prvog leta od 9,52 i sletanja u sedmi metar, bio šesti od sedam takmičara.  :sljus
Imao sam samo 815 bodova (prvi uvek dobija 1000, a ostali procentualno manje)
Slična priča je bila skoro u svakom mom startu.

Kako god, idemo dalje, sledeće takmičenje je za manje od dve nedelje: Matko Eurotour.

Pošto je to "tekma" sa mnogo učesnika, kategorije F5J i F5J-400 će se leteti u četvrtak i petak, a F3J u subotu i nedelju.
Za sada, koliko čujem, u F5J klasi ima prijavljeno oko 50 takmičara...

Toliko za danas, malo sam se umorio, tako da ćete slike videti ubrzo...

Uzdravlje iz Sente

 (pijemo)
« Last Edit: June 06, 2015, 11:13:39 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #117 on: June 07, 2015, 12:21:34 PM »
Evo i slika...

Takmičenje se održalo na posedu prvatnog aerodroma, koji se nalazi pre grada Hodmezovasarhely. Inače ta varoš je na oko 20 km od Szegedina, a interesantno mi je napomenuti da su Senta i Hodmezovasarhely gradovi pobratimi. Dok sam se ja "patio" na aerodromu, moj burazer od strica, stric i još desetak tenisera učestvovali su na turniru u istom mestu. Svake godine Senta ili Hodmezovasarhely su organizatori teniskog susreta za goste iz pobratimskog mesta.

Hangar na aerodromu...



Livada je poprilično velika, mi smo za takmičenje koristili samo deo ispred i pored hangara, a taj prostor se potom nastavlja na poletno - sletnu pistu...




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #118 on: June 07, 2015, 12:24:21 PM »
Pošto je letnje doba, skoro svi takmičari su imali šatore...



Otvaranje...



Domaćini su bili vrlo ljubazni, svi su nasmejani, opušteni, atmosfera je bila sjajna, kao i uvek...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #119 on: June 07, 2015, 12:49:19 PM »
Sjajan je bio i roštilj. Krmenadle su ispečene "dok si rek'o keks", verovatno zbog specifičnog načina "loženja"...





Kako god, zamerki nije bilo...



Ručak se nije posebno naplaćivao i ulazio je u cenu kotizacije, šta više, jeli su svi koji su se zatekli na aerodromu...