Author Topic: F5J & F5J -400  (Read 84368 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #75 on: April 12, 2015, 09:47:11 PM »
Otvaranje takmičenja...



Jedan od startova...




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #76 on: April 12, 2015, 09:50:56 PM »
Primož Rizner...



Izlazak na start...



Interesantan držač modela...

« Last Edit: April 13, 2015, 12:20:02 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #77 on: April 12, 2015, 09:58:09 PM »
I malo modeli.

Kao što rekoh, skoro svi lete modele od 3,8 metara. Ono što smo videli je da mnogi imaju dva modela, jedan extremno lak, a drugi srednje težine u koji može da se montira olovo za vetrovite uslove.
Interesantno je napomenuti da ultra laki modeli uopšte nemaju mogućnost za dodavanje težine.

Najzastupljeniji su Exploreri X-2, bilo je i Pike Perfection-a...



Video sam i dosta Maxa od ukrajinske firme Vladimir model...



Prilično zastupljen je bio i Stork 6...




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #78 on: April 12, 2015, 10:03:44 PM »
E sad, model koji mi se veoma svideo bio je Orla. Iskreno, video sam samo par slika na netu i baš nešto nisam obraćao pažnju na taj model, pogotovo što ga skoro pa niko nigde ne spominje...

No, uživo, model je veoma impresivan...



Ovakav finish je skoro pa redovan...



Repne površine...

« Last Edit: April 13, 2015, 12:21:46 AM by mirce »

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: F5J & F5J -400
« Reply #79 on: April 12, 2015, 10:10:09 PM »
 :sljus Uffffffffffff kakvi avioni,,,,,,,,,,,,,, (:sok:) Jos jednom svaka cast vama koji ste ucestvovali tamo na takmicenju  (res)
Nije sramota učiti !!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F5J & F5J -400
« Reply #80 on: April 12, 2015, 10:10:26 PM »
Adame čestitam ti na zarađenom uspehu, 1ee kao i Viktoru i Loriki. 
 ;namig

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #81 on: April 12, 2015, 10:13:34 PM »
hvala svima  u svoje i u ime ostatka ekipe

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: F5J & F5J -400
« Reply #82 on: April 12, 2015, 10:29:50 PM »
Momci svaka cast, a tebi Adame sve cestitke  ()-()
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #84 on: April 12, 2015, 11:04:59 PM »
Muvao sam se oko Orle "ko mačka oko slanine". Gledao jedrilicu, razgovarao sa momcima iz Slovačke koji ga lete i prave. Naravno, ovi hvale model, ali nov je na tržištu i pitanje je kako će se pokazati.



Imali su jedan ganc nov "u kutiji", i to onaj najzanimljiviji - light...

Pazi vertikalac!!!  Toliko je tanak da se providi...



Ono što je interesantno za mene, bila je činjenica da je model tu na takmičenju i da bi ga mogao pazariti i sam donet kući.

Ne znam da li ste upućeni u cene, ali vrhunski, novi F5J modeli baš nisu jeftini. 

Stork 6 košta oko 1500 eura, toliko košta i Pike Perfection, iako sam nakon razgovora sa "gazdom" firme Samba model, proizvodjačem Pike-a, uspeo da dobijem cenu od 1200 "evrića"...

1150 eura je cena po kojoj bi se moglo doći i do Eplorera X2, podrazumeva se da na to treba dodati poštarine, i ostale "egzibicije" dok model ne stigne.

Najskupja je Maxa 4, koja košta oko 2000 evropskih novčanica. Mnoge modelare sam juče i danas pitao da li taj model vredi tolike razlike u ceni. Odgovor skoro svih je bio - ne...

No, bez obzira, ima ljudi koji lete Maxu.
Činjenica je da je to možda najkvalitetnije odradjen model, ali kako god, ubedljivo je najskuplji...

Stork 6 je, po priči, veoma "zeznut" za setovanje...

Pike Perfection je skoro pa copy - paste Maxa...
Kažu mi, repne površine su apsolutno iste, krila skoro 100% ista, jedina je razlika u dizajnu trupa...


I da se vratim modelu Orla.

Pričao sam sa momkom koji je suvlasnik firme, i koji ga leti na takmičenjima, pitao sam ga šta bi bila najniža cena za koju bi mi prodali onu novu Orlu.
Inače, za taj model su tražili 1300 evra, a ja im rekoh da bi im mogao dati 1000 evrića.
Naravno da su rekli da je malo, ali znate kako je, danas da vam neko dodje i "pljune" soma, baš se ne dešava svaki dan.

Drugo, rekoh, za Orlu niko nije čuo, pitanje kakav je to model, kako leti, i da za pare koje traže, mogu da kupim modele koje ljudi lete godinama i koji su mnogo dokazaniji na takmičenjima.
Kako god, ja ponudio, pa ko velim, ako prodje prodje...

Sinoć kad sam se vratio kući, malo sam "surfovao" netom i video da Modellbau Polak prodaje Orlu i da je dilerska cena 1750 evrića...

Jutros sam poneo "somića", iako nisam bio 100% siguran da radim pravu stvar.
Ne zaboravite, za set up, u zavisnosti šta kupujete od komponenata, treba da date još najmanje izmedju 500 - 700 evra.
Kad to dodamo na cenu modela, cifra je već sasvim "pristojna".

Sve u svemu jutros je "pao razgovor", ja rekoh kash je tu, oni rekoše da bi mogli da daju model za 1100 evra, ja rekoh, nemam toliko, namerno nisam poneo, znam sebe, ako me "ponese situacija", otiće sve...
Opet oni, ajde vidite pa negde pozajmite, ja kažem nemam odakle i tu negde "zapne" naša trgovina...

Razišli smo se sa dogovorom da svi još malo razmisle, pa se čujemo kasnije...


Pričam sve ovo Adamu i on mi kaže da čovek čijeg sam Storka kupio, prodaje novi Pike Perfection Light.

Nadjosmo ga i čovek pomalo iznenadjen reče da prodaje jedrilicu, da je nova, ima 20 tak startova, unutra samo servoi koštaju 300 evriča, pa neki specijalni držači servoa sa ležajem (25 evra/kom), a tu je i MVVS motor, elisa, spiner, kontroler, dve baterije...
Model vrh, light verzija, ma sve u fulu...

Sad samo još da čujem cifru...

Kaže on mora da razmisli, pa da sračuna, pa da vidi, ja ga stiskam, ajde vidi, daj imaj "milosti", rekoh da ga "ufatim" na frku, nemoj da je skupo, ovo- ono, sve u svemu kaže čovek reći će mi malo kasnije....

Ajd, sad šta je tu je...
Nije prošlo pola sata, evo njega, kaže cifra je 1500 evra, za sve komplet bez prijemnika i visinomera.
Šta više, daće i fabričke kese za transport celog modela, i kad ugradim prijemnik doći će u Srbiju da napravi prvih par startova, da natrimuje model...

Šta više da tražim, samo te kese su 50 evra, kad se posebno kupuju.
Pade rukovanje i tako, čiča miča, gotova priča...

OK, mnogi će reći da je to puno para, ali pričamo o trenutno jednom od top modela na tržištu...


Iskreno, jedva čekam da Pike stigne, a kada će to biti videćemo...

I za kraj, mnoooooogo sam se dvoumio kojim putem da krenem, da li da "zagrizem" u F5J ili da ostavim Storka za "letuckanje" i da sve snage usmerim na Mig 15.
Juče ujutro sam rekao Adamu da je ovo takmičenje na neki način prekretnica modelarske karijere. Ako mi se svidi, "Lesi se vraća kući" jedrilicama, ako ne, nastavljamo u scale vodama.
Kao što napisah na početku, mnogo nam je bilo lepo, tako da nakon ovog, iskreno, jedva čekam sledeće takmičenje.

Vremenom će se nabaviti jedan model i za vetrovito vreme, moram više ići na letenje, sve u svemu, nadam se da će polako i rezultati da se popravljaju...

Uf preterah...

Ajd, uzdravlje...

(pijemo)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: F5J & F5J -400
« Reply #85 on: April 13, 2015, 07:08:08 AM »
Puno srece  za novu makinu,nek leti sto vise na takmicenjima
Nije sramota učiti !!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #86 on: April 13, 2015, 09:57:19 AM »
Hvala Rajker...

Da se još malo vratimo takmičenju.

Spomenuo sam u više navrate da mi rezultat trenutno uopštenije bitan.
Svestan sam koliko godina nisam letei jedrilice i koliko puta sam išao na teren da "vedžbam".

Ali, mogu vam reći da uopšte nisam nezadovoljan... Šta više...

Od 6 letova, OK, tri su bila loša (jedno se uvek briše), ali tri su bila sasvim dobra. Znajući u kakvoj konkurenciji smo se takmičili, čuj, ta tri leta su bila extra...
Evo male analize.

Vidite tabelu...



Od 10 minuta radnig vremena, let je trajao 9'07'', što nije "hrdjavo", sleteo izmedju 2 - 3 metra, ali to je na kraju bilo dovoljno samo za 770 bodova u tom turnusu ili 6. mesto...

Najbolji let je bio 9'56'' + sletanje u drugi metar!!!
Kad sam pogledao rezultat  opet šesti u grupi !!!  :sljus :sljus :sljus



Obratite pažnju koliko njih je sletelo u 9'56''...

Bio je i jedan let od 5'08'', ali pošto su svi "izcurili" (nije bilo termike), tu ispadoh drugi...



Veoma je bitno poletanje i tu F5J "macani" prave razliku u kvalitetu, jer motore gase na 20, 30, 40 metara visine. Time dobijaju veoma malo negativnih poena (svaki metar do 200m - 1/2 boda, preko 200 metara - 3 boda).
Ja sam išao na "siguricu", pa sam podizao model najčešće na oko 170 metara.
Sa Storkom moram imati visinu, kako bi imao šanse da nešto "uvatim", jer sa 30 - 40 metara nema teorije da bilo šta uradim.


I da još jednom napišem, ko nije čuo, u kategoriji F5J-400, svi naši takmičari su ušli u fly off, Adam je pobedio, Lorika bio četvrti, a Viktor šesti...  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

 (pijemo)



 
« Last Edit: April 13, 2015, 10:00:36 AM by mirce »

Offline penzes

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: F5J & F5J -400
« Reply #87 on: April 13, 2015, 10:30:45 PM »

Offline penzes

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: F5J & F5J -400
« Reply #88 on: April 16, 2015, 07:23:12 PM »