Author Topic: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice  (Read 19636 times)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #45 on: June 07, 2015, 10:25:59 PM »
Sto se Hrvatskog zakona tice ne vidim nista lose u njemu. samo ce snimanja morati da se planiraju malo unapred zbog pribavljanja dokumentacije i to je to. I onako neka snimanja planiramo po 3+ meseca. Zar ne?

Osim jedne sitnice, na koju treba obratiti pažnju, možda su manje rc letilice podložnije tome, ali ni veće nisu imune... Planiraš snimanje, dobiješ dozvolu i taj dan bude kiša, jak vetar ili bilo šta drugo što se često dešava i cela snimateljska ekipa i organizator pomeri snimanje za sutra, a tebi dozvola ne važi za sutrašnji dan , niti možeš brzo da je izvadiš , niti ti se ponovo plaća taksa ....

Zato se pise 3 dana snimanje, 1 pre i 1 posle, pa sad od 3 dana ubodes jedan  :big smile  A i videcemo kako ce to sve da ide kod nas.

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #46 on: June 07, 2015, 10:31:18 PM »
Zahtevom uvek mozes da predvidis takvu situaciju pa ces traziti alternativni dan. Predpostavljam da ce dozvola biti
Na osnovu clana zakona tog i tog... bla bla odobrava se nn licu da  na doticnoj lokaciji dana tog i tog obavi posao snimanja...... i tako dalje. u slucaju nepovoljnih vremenskih uslova bla bla.... pa alternativa....

Slicni zahtevi se podnose za milion drugih stvari. uvek postoji alternativa iuvek postoji mogucnost preinacenja koje ide mnogo brze.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #47 on: June 07, 2015, 10:57:04 PM »
Zahtevom uvek mozes da predvidis takvu situaciju pa ces traziti alternativni dan. Predpostavljam da ce dozvola biti
Na osnovu clana zakona tog i tog... bla bla odobrava se nn licu da  na doticnoj lokaciji dana tog i tog obavi posao snimanja...... i tako dalje. u slucaju nepovoljnih vremenskih uslova bla bla.... pa alternativa....

Slicni zahtevi se podnose za milion drugih stvari. uvek postoji alternativa iuvek postoji mogucnost preinacenja koje ide mnogo brze.

nema dugme LIKE nigde :D

 (:good)

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #48 on: June 08, 2015, 12:14:35 AM »
Mislim da tu silno grešite.

To hoću da izvadim dozvolu za letenje, na tri dana , pa ću iskoristiti jedan od ta tri može da prođe kod MUP-a ...
Ali ... pošto se tu pita i neki referent iz agencije za civilno vazduhoplovstvo , nebi me čudilo da kod podnošenja zahteva moraš da navedeš tačano vreme letenja, dužinu letenja, mesto poletanja i sletanja, kao i eventualno i skicu da im nacrtaš. Pa računaj još ako imaš više letova u istom danu, da ti traže za svaki let zahtev i taksu ....
 Jer tvoj vazduhoplov, je ravnopravni učesnik u saobraćaju sa ostalim ,,vazduplohovima,, , neče tek tako neki referent da ti da dozvolu i rizikuje svoje teško ,,zarađeno,, radno mesto i dozvoli ti let na delu neba koje koriste ostali učesnici u avio saobraćaju, bez obzira na visinu leta. Čist primer ti je Ada Ciganlija, koju nadleću avioni kod sletanja za Surčin ... a kao što napisah, danas očigledno ti avioni i lete svugde i gde bi trebali i gde nebi, za  razliku od rc hobista koji ipak imaju malo više svesti i paze gde lete
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #49 on: June 08, 2015, 12:17:45 AM »
Pa mi i ne planiramo da pitamo MUP, nego direktorat za civilno vazduhoplovstvo. Policija sa tim nema nista zasad. Polako i resice se sve, idemo korak po korak.

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #50 on: June 08, 2015, 12:25:36 AM »
Pa civilno vazduhoplostvo će praviti problem, a ne MUP.
civilno vazduhoplostvo tvoju rc letilicu izjednačava sa vazduhoplovima ....

evo sad mi dečko koji je probao da kupi kinesku rc letilicu odgovorio . Model je JJRC H12 LED , igračka sa chain kamerom:
Moje pitanje, jel si uspeo da preuzmeš sa carine ?
Njegove reči , citat
,,
Nisam uspeo... Doneta je nova uredba po kojoj mi treba potvrda da mogu da to uveyem i doyvola ministarstva trgovine
,,

,,necu ja uopste leteti sudeci po novom zakonu... treba da se plati i registracija od 18000 godisnje,,

,, pa sve sto leti preko 100m i ima 4 elise i sta znam.... sve je to ista kategorija
nema tu - igracka ili ne.... za njih je to isto.,,

Eto cvrc, naše tumačenje zakona i birokratija kojoj se vi nadate da će vam pospešiti biznis , a u suštini će zakopati sve
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #51 on: June 08, 2015, 05:54:35 AM »
Po pitanju dozvole za letenje u urbanim sredinama kao i snimanje po meni je pametnije izdavati dozvole jednom godišnje u vidu licenci ili na neki veći period a posle samo prijavljivati let kao i ostali sa manjim letelicama u vidu izjave ili kako već, popunjenog formulara na netu (što je malo verovatno da će biti) ili sličnog načina..... Juče smo supruga, deca i ja bili u Sremskoj Mitrovici gde se održava neki festival vatrometa na hipodromu. Između ostalog veliki luna park, dece gomila, roditelja, policija zatvorila ulice, čitav vašar ali u velikom obimu, bina ko na egzitu i tako svašta nešto. I naravno nađe se neki konj da leti "ŠIPTAROM" ili ti fantomom (svaka čast na izrazu). I sada aj što je leteo ali je leteo i snimao tačno iznad dečijeg dela gde su oni zamkovi na naduvavanje.... Odem ja kod policajca i pitam izvinite jel može taj da leti slobodno ovako iznad glava svih nas a posebno male dece. Jeste vi svesni šta će da se dogodi ako mu recimo otpadne elisa nekim slučajem, strada elektronika, crkne motor,esc.... A policajac samo gleda BELO kao u ŠARENA VRATA i pita a kako prijatelju ja njega da nađem  ovoj gužvi. Pa brate lepo rekoh ja njemu negde mora sleteti, pratiš letelicu i nađeš rukovaoca... A on samo gleda još BELJE i malo je falilo da i mene privedu jer ih je tu bilo nekoliko...
Samo se čeka neki incident tipa razbio nekom neko glavu, auto, crep, prozor.... Onda smo ga ugasili samo zbog takvih IDIJOTA....
Prvo ja bih uveo u zakonu jednu jako bitnu stvar pored padobrana i dual FC..... A to je ako se leti u urbanim sredinama zbog snimanja minimum konfiguracija 6 ili 8 elisa. Jel dobro znate šta se dešava sa quadom kada izgubi jednu elisu, motor, esc, a šta sa heksom ili oktom. Pa sad ko ima novaca neka kupi, plati dozvolu i leti i zarađuje. Meni ta grana nije interesantna i nemam nameru da zarađujem nego samo da se i dalje bavim ovim hobijem ali ni proti snimanja nemam ništa ako ljudi imaju neki profit i tržište. Snimati budalaštine i svoju zgradu sa "ŠIPTAROM" strogo zabraniti.
The ground is the limit (or a water)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #52 on: June 08, 2015, 08:28:40 AM »
...posle samo prijavljivati let kao i ostali sa manjim letelicama u vidu izjave ili kako već, popunjenog formulara na netu (što je malo verovatno da će biti) ili sličnog načina.....
Uzgred rečeno, ako bude funkcionisalo kao odobrenje leta za regularne avione to će biti super jednostavno i brzo... Mailom (ranije faksom) se kontroli šalje plan leta, oni su nekad čak i slali nazad odobrenje (dok se to radilo faksom, sada ne šalju), ti eventualno nakon 15-20 minuta možeš da ih pozoveš da vidiš da li je sve ok, ali to mahom niko ni ne radi, jer da ima neki problem zvali bi oni tebe.

Za letove van kontrolisanog prostora (klasa G, 900m AMSL/300m AGL) prethodno odobrenje leta nije ni potrebno, dovoljno je radio stanicom na info kanalu neposredno pre poletanja obavestiti druge učesnike o letu (lokacija, i smer kretanja) i to je to... MEĐUTIM, klasa G ne važi svuda... Ne važi iznad nekih gradova (npr. Bajčetine), u zonama aerodroma, u posebnim zonama gde je zabranjeno letenje itd... Tako da za letenje u tim oblastima treba posebna dozvola kontrole leta.

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #53 on: June 08, 2015, 08:52:36 AM »
Mislim da bi trebali da lobiramo za model kanadskog zakona?
Sve lepo u detalje rečeno, odvojen hobi od profesionalnog korišćenja.

http://www.tc.gc.ca/eng/civilaviation/standards/general-recavi-uav-2265.htm?WT.mc_id=1zfhj#safety

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #54 on: June 08, 2015, 09:33:22 AM »
Pozvao sam agenciju za Civilnu vazduhoplovstvo, ljubazno i prijatno su mi objasnili:

- Pravilnik o letenju bespilotnih letilica još nije donet
- Za sva snimanja iz vazduha dozvolu daje Ministarstvo odbrane na teritoriji R. Srbije

Suma sumarum, nije šija nego vrat , još uvek su stari propisi na snazi, i nije mi samo jasno zašto MUP upućuje na agenciju za civilno vazduhoplostvo za dozvolu, kad oni ne daju dozvolu ...
A još više mi nije jasno, zašto onda zezaju onog dečka na carini koji je kupio preko net-a igračku od 60-tak evra ...

Ništa što reče r - xxx , idemo po pilotsku licencu za sada, pa opet na foru dok neko ne najb...
Dodato kasnije: Ajd nekog drugog malo zezajte sa ovom licencom od 2000 dinara, i članstvom u klubu od 6000 dinara .....
« Last Edit: June 08, 2015, 11:39:32 AM by jojkic »
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #55 on: June 08, 2015, 10:10:50 AM »
Pa civilno vazduhoplostvo će praviti problem, a ne MUP.
civilno vazduhoplostvo tvoju rc letilicu izjednačava sa vazduhoplovima ....

evo sad mi dečko koji je probao da kupi kinesku rc letilicu odgovorio . Model je JJRC H12 LED , igračka sa chain kamerom:
Moje pitanje, jel si uspeo da preuzmeš sa carine ?
Njegove reči , citat
,,
Nisam uspeo... Doneta je nova uredba po kojoj mi treba potvrda da mogu da to uveyem i doyvola ministarstva trgovine
,,

,,necu ja uopste leteti sudeci po novom zakonu... treba da se plati i registracija od 18000 godisnje,,

,, pa sve sto leti preko 100m i ima 4 elise i sta znam.... sve je to ista kategorija
nema tu - igracka ili ne.... za njih je to isto.,,

Eto cvrc, naše tumačenje zakona i birokratija kojoj se vi nadate da će vam pospešiti biznis , a u suštini će zakopati sve


Sve letelice koje imaju na sebi kameru smatraju se robom dvostruke namene. Za uvoz robe dvostruke namene potrebna je dozvola ministarstva trgovine RS koja se placa pojedinacno za svaku fakturu i izdaje se na odredjeni vremenski period. Obrazac zahteva je kao da uvozis oruzije ili nesto sl. navodi se bukvalno sve od proizvodjaca, uviznuka krajnjeg korisnika........ bukvalno sve. ako uvozis to za firmu i namenis daljoj prodaji nn licima onda si duzan da svaku letelicu evidentiras po s broju, da uzmes licne podatke kupca i u roku od 10 dana prijais promenu vlasnistva Ministarstvu trgovine RS. ukoliko to lice koje je kupilo letelicu u prodavnici otudji letelicu duzno je da sacini kupoprodajni ugovor u kemo ce da budu podaci lica koje kupuje letelicu.
Ovo je sasvim normalno jer drzava na taj nacin hoce da stavi pod kontrolu tj ima evidenciju ljudi koji imaju bespilotne letelice. jedino sto nije normalno su takse i cene dozvola koje bi trebalo da budu jeftinije i koje nenormalno podizu cene letelica.


Definicija B letelica iz pravilnika o uvozu naoruznja:

"Bespilotna letelica" ("UAV") (10.)
Svaki "vazduhoplov" koji može da poleti i da održava kontrolisan let i navigaciju bez ljudskog prisustva.


Izvod iz nacionalne liste robe dvostruke namene:
 
9A012
Bespilotne letelice koje imaju bilo šta od sledećeg:

a. Autonomnu kontrolu leta i mogućnost navigacije (na primer autopilota sa inercionim
navigacionim sistemom); ili
b. Mogućnost kontrolisanog leta van direktnog vidnog dometa uz pomoć ljudskog operatera
(na primer televizuelni daljinski upravljač).


Sto znaci, da je zeleo da uveze "DRON" koji nema kameru na sebi, ne bi imao nikakvih problema. Alternativa je da trazi saglasnost ministarstva koje je jeftinije ali ne znaci da ce da bude pozitivno, pa mu opet treba dozvola. :)

Tako funkcionise biznis u Srbiji sta da radimo.


« Last Edit: June 08, 2015, 10:17:10 AM by miticmiroslav »

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #56 on: June 08, 2015, 10:16:19 AM »
... Obrazac zahteva je kao da uvozis oruzije ili nesto sl. navodi se bukvalno sve od proizvodjaca, uviznuka krajnjeg korisnika...

Što po logici naših tumača zakona znači da ćemo morati da imamo oružni list ili nešto slično njemu za svaku letelicu, bez obzira da li ima kameru ili ne. A onda dolazi najlepši deo - kontrola od strane ovlašćenog lica koje ne zna ni šta je daljinski upravljač, a kamoli nešto sofisticiranije...  :-\

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #57 on: June 08, 2015, 10:44:49 AM »
 Ja sam jako retko imao potrebu da predjem visinu od 100m da bih nesto snimio, znaci da ovo nema veze sa mozgom da direktorat za bilo kakvo vazduhoplovstvo ima veze sa nama. Jedini avioni koji lete nisko su ovi sto rade zaprasivanje useva i komaraca.  :_D

Veci problem je bezbednost gradjana i objekata na zemlji nego u vazduhu, mada ima bolida koji lete i iznad aerodroma kao onaj turcin od pre par meseci sto se pohvalio snimkom na youtube.

Prvo cemo mi lepo udruzenje osnovati i primati validne clanove koji lete komercijalno po ljudski dogovorenim pravilima a za dalje ce drzava da uredi bar nesto blize onome sto nam bude islo prilog.

Offline shone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
  • www.koptervideo.com
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #58 on: June 08, 2015, 11:14:06 AM »
Mislim da će priča sa Direktoratom da ode u sledećem pravcu:
-Toliko smo brojni da ne ulazimo ni u statističku grešku
-Niko ne želi probleme, a mi smo jako rizična grupa tako da će svi da beže od nas to znači sledeće Direktorat donosi sledeću uredbu:
Prvo da dobiješ dozvolu od Vojske pa Policije pa sa tim papirima odeš u Direktorat što nema šanse da dobiješ ili da si ekstremno uporan jedno 2 meseca pa sledeći let opet, mada koliko znam od Vojske niko još nije dobio dozvolu

 Ja sam da probamo kao organizacija tj pravno lice da se pojavimo sa predlozima ali...... Poznajući kako funkcioniše državni aparat teško  je bilo šta uraditi
« Last Edit: June 08, 2015, 11:20:42 AM by shone »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: [Hrvatska] Pravilnik za bespilotne letelice
« Reply #59 on: June 08, 2015, 01:36:46 PM »
Što se tiče licence VSS koju mi posedujemo, to je TAKMIČARSKA DOZVOLA, a ne licenca koja potvrdjuje da li neko zna ili ne zna da leti RC model...

Adam i ja smo je izvadili da bi mogli da učestvujemo na medjunarodnim takmičenjima.

Ovo treba naglasiti da ne bude zabune.



« Last Edit: June 08, 2015, 01:44:27 PM by mirce »