Author Topic: F - 15 Jet Legend...  (Read 65888 times)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #75 on: September 04, 2010, 08:49:20 PM »
Iskrene čestitke :) model izgleda fenomenalno!!! Da dugo služi  (pijemo)  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline RcCar.

  • Newbie
  • *
  • Posts: 48
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #76 on: September 04, 2010, 09:18:59 PM »
Sve cestitke ovo je fenomenalnoooo !!!  (thumb)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #77 on: June 28, 2011, 12:17:26 AM »
 Mesec-dva  dana pre odrzavanja Beogradskog skupa, radio sam na mom F 15, svaki dan po podosta vremena.
 Cinilo mi se u jednom trenutku da sto sam se vise priblizavao zavrsetku, da se sve vise poslova nagomilavalo.
 Vece pred skup, bolje reci jutro pred skup, shvatio sam da necu stici.
 Iako je sve bilo pred kraj, mnogo toga je jos bilo neispitano i ono sto je najgore, priznao sam sam sebi da nemam puno poverenje u masinu.
 Iako nisam tip coveka koji odustaje, odlucio sam da to ovaj put ucinim.
 Nakon 10-ak dana, kada sam se malo odmorio, poceo sam da pretresam sve komponente i sisteme aviona.
 Prosle nedelje, negde oko pocetka, napokon mi se cinilo da je sve kako treba.
 Upalio sam nekoliko puta turbinu kod mene u dvoristu i posto je sve savrseno funkcionisalo, odlucio sam da je vreme za susret sa nebom.
 Napokon sam u masinu potpuno verovao.

 Nakon sto sam rascistio neku gomilu posla koja se sakupila, jedno popodne seo sam na motor i uputio se u voznju Banatom.
Spremio sam se kao da putujem oko sveta jer me je pamcenje potpuno prevarilo po pitanju udaljenosti aerodroma u Kovinu.



 Strigao sam nakon sat vremena prelepe i relaksirajuce voznje.




  Ovakve voznje me potpuno relaksiraju.
To su trenutci kada sam sam sa sobom i svojim mislima, a to mi vrlo prija.
 Vozio sam 50km/h i mislio na ovoj brzini polece, 100...na ovoj krstari...motor mi na svu srecu ne ide 200 jer sada znam da tom brzinom leti...



 Kada sam se nakon podosta cunjana obreo na pragu piste, odusevio sam se.



 Pista i aerodrom su takve da modelarima gace same spadaju  (da izvine auditoirijum na izrazu) kada ih vide.



 Ta prva poseta aerodromu se zavrsila nakon sat vremena setkanja pistom.



 Odluka je pala.

 U povratku sam naisao na lep manastir u sumi, pa sam se malo zadrzao i tu.



 Ipak, odlucio sam da se jos jednom provozam do ovog modelarskog raja, ali sledeci put sa avionom.
 Nekoliko dana kasnije, uhvatila me neka zelja da odem, ovaj put sa Ultimate-om, ali kada sam to izneo svojoj zeni Maji, rejkla mi je da je taj dan bas vrucina, i posto je zagazilas u 8. mesec trudnoce, da to bas i ne bi bilo pametno.
 Slozio sam se naravno i prilegao posle rucka u krevet.
 Nakon nekog vremena, ne znam ni sam koliko, jer sam slatko zaspao, ona me probudila i rekla : Hoces da idemo sada? Izgleda da je malo zahladnelo.
  Skocio sam kao oparen,spakovao  za 15 minutra i krenuli smo.
 Opet lepa relaksirajuca voznja Banatskim putevima...
 Oko 7 smo bili na aerodromu.



 Napravio sam dva leta.





Moja zena je uz mene videla mnoge aerodrome, a ovaj ju je odusevio, kao i mene.
 Zatim je dosao i prosli petak.
 Iako sam sve po 100 puta proverio i pregledao, jos mi je ostalo da proverim range test i zasencenost satelita prijemnika.
 Pored toga, nisam imao pojma kako ce se ceo avion ponasati na pisti, a jos manje u letu.

 Stigli smo oko 5 sati.



Ekipa je bila ekipa snova.
 Zoli iz Vrsca, dr. Zuba, Misa, Tasa i Duca iz Kragujevca, Maja, moja mama, moj drug Toma, moja malenkost i zvezda dana F-15.
 Raspolozenje fantasticno a svi puni iscekivanja da vide ono sto i ja vec poduze vreme prizeljkujem.
 Video ste videli.
 Ja sada mogu samo da vam postavim jos nekolicinu slika.







 Majo hvala na podrsci




 Dok sam pravio ovaj avion uvek sam mu u mislima govorio:
 „Bices savrsen. Jesces munje i k....... gromove“
 Da sam bio u pravu, govori i sledeca slika




 Kada sam se vratio kuci, bio sam raspolozen samo za jednu stvar.



 
 O samom letenju, pisacu nekin drugi put, zasigurno, jer masina je fenomenalna, a sam osecaj letenja ovakvog aviona neprepricljiv.
 Vec danima ne mogu da skinem, osmeh sa lica.
  Svako jutro nakon petka, kada se probudim, prva zelja mi je  da ugasim mobilni i odem ponovo na letenje.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #78 on: June 29, 2011, 10:47:57 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Coko sve cestitke , da te sluzi u zdravlju .
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #79 on: June 29, 2011, 11:01:57 AM »
Legendo  :)aplauz
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #80 on: June 29, 2011, 12:10:12 PM »
Čestitam Coko...što više uspešnih letova...pa za neko vreme da vidimo i jedan Me-262 u tvojoj eskadrili:)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #81 on: June 29, 2011, 04:19:38 PM »
Bravo Coko! Čestitke i od mene! Na RC skupu se već moglo pretpostaviti da će biti opaka makina... Želim ti puno  (<--) !

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #82 on: July 18, 2011, 12:11:54 AM »
   Stalno mi se postavlja pitanje impresija nakon obavljenog letenja sa jet modelom.
  Gde god da zagrebete po litereturi i netu, cucete da je letenje ovakvog aviona vrhunski dozivljaj i neponovljivo rc iskustvo. 
 Da li je moj utisak takav, cucete u nastavku.
Visoka cena ovih modela i kompleksnost konstrukcije i opreme odvajaju ovaj vid modelarstva od velike vecine modelarske populacije, ma gde u svetu.
 Tako, da letenje jetova nije cest slucaj ,nigde.
 Kod nas jetovi se mogu sresti samo u dva grada u Srbiji.
Iako mnogi elektro ducted fan modeli kao i tri modela ducted fan sa glo motorima postoje i lete ili su nadomak letne faze, ipak turbina kao pogon cini celu pricu specificnom, ako nista drugo ono zbog  abnormalno velikih potiska i  naravno,zvuka.

 Nekada davno, 90’ih godina imao sam prilike da letim glo ducted fan model i letenje ovakvih modela mi se veoma svidelo.
 Kod jet  koncepcija, avioni se ponasaju veoma neutralno.
Ne postoji reaktivni obrtni moment, tako da je samo zaletanje po pisti kao i ponasanje aviona kroz manevre savrseno i potpuno neutralno.
Brzine kojima lete su vece nego obicni modeli.
 Takodje, jetovi mogu leteti i veoma sporo. Fenski F 16, firme Byron jedno vreme je drzao najbolji rezultat u sporom letu, brzinom od 16mph.
 Interesantno je, a u prvi mah i neobicno, sto je rekcija na komande u najmanju ruku cudna. Komandne povrsine su opstrujavane samo usled kretanja aviona, a ne usled kretanja vazduha iza elise. Nesto nalik sustoj suprotnosti 3d letenju.
  Koliko god brzo leteli jet-a, ako napravite ostar zaokret pod velikim napadnim uglom, avion moze vrlo lako da padne u stall-ing a komande da vam postanu neefikasne.

 Kada sam birao avion za mene, nisam se zadovoljavao klasicnim avionom sa mlaznim pogonom.
U razgovoru sa Magicom, rekao mi je da mu je klasicno koncipiran jet zelja i takva odluka je za svako postovanje.
 Sve je tu, zvuk, kompleksnost, brzina....medjutim ja sam zeleo „rasnog“ mlaznjaka.
 Dva repa, kompletno pomerljiv horizontalac, mala krila sa velikom strelom, one sexy usisnike...jednom recju zivotinju od aviona.
 Kod ovakve koncepcije, trup generise veliki procenat uzgona ukupnog aviona, a pri tome napadni uglovi pod kojima mozete leteti (sletati) su mnogo veci nego kod klasicnih konstrukcija.
 Posto imam F 16,F 15 avion koji svi hvale kao vrlo letnog,  je bio odgovor mojim zeljama.
 Takodje smatram da ako zelite kvalitetan avion koji je podvrgnut takvim naprezanjima, brzinama i mukama, jedino pravo resenje je kompozitna konstrukcija.
Vrlo je cvrst, dovoljno elastican, robustan, nema problema sa skrivenim prslinama koje drvena konstrukcija vrlo uspesno skriva, kao ni sa starenjem i zamorom konstrukcije.
 Kora je tanja pa unutar trupa i krila imate bar malo vise mesta da smestite gomilu opreme koju ovakvi avioni moraju imati.
  Letenje je bila ipak nepoznanica.
 Nekoliko impresija za citaoce ovih postova...
  Odziv na gas je kao „testo“, vrlo mekan i usporen.
Prvi razlog je sama tromost pogonske grupe a drugi sto vam potisak eksponencijalno raste sa brojem obrtaja.
 Na 50% obrtaja imate svega 20% potiska , ali zato izmedju 70 i 80% broja obrtaja imate bar 30%  prirastaja potiska.
  To je razlog zasto se ovi avioni lete u sto konstantnijim rezimima rada motora i sto u toku leta nije ni potrebno silaziti ispod 50% gasa.
 Prve impresije rulanja F 15 na Beogradskom skupu su bile da je vrlo tesko taksirati ovakav model. Dok stoji, polako dodajete gas a nista se ne desava.
Onda kada dodate jos malo, avion jurne po pisti.
Razlozi za ovo su upravo sto, prvo, turbina kasni sa primanjem gasa a drugo ,nelineranost potiska.
 Nakon taksiranja po betonskoj pisti, zakljucio sam da je situacija slicna, ako ne i ista.
 Ako je avion opremljen kocnicama na tockovima, kao moj F 15, situacija se malo popravlja na bolje.
 Resenje je u vrlo polaganom dodavanju gasa, cime ce se izbeci posledice tromosti turbine, kao i podesavanje krive gasa sa negativnim  eksponentom.
 Eksponencijalna kriva potiska  sa brojem obrtaja, uparena sa eksponencijalnom krivom sa negativnim eksponentom polozaja palice i broja obrtaja, dace kao rezultat nesto priblizno linearnoj promeni potiska i gasa.
 Ovako ce taksiranje biti mnogo kontrolisanije ali ce zvuk turbine cudno pratiti palicu gasa.
 Ovo ce naravno, primetiti samo pilot.

  Preporuka oca jetova Bob Wioleta je da se jet ovi polecu tako sto se avionom odtaksira 15-20 metar niz pistu, ukljuce kocnice, elevator navuce do pola na sebe, da 50% gasa, puste kocnice i polako doda gas do kraja dok model projuruje pored vas.  Kada avion postigne dovoljnu brzinu, sa do pola navucenim kormilom, poletece sam.
 Kada sam poletao F 15 mislio sam da sam sve uradio bas tako, ali kasnije sam gledajuci snimak video da nisam.
 Prvo, odlucio sam da polecem sa malo manje od pola flapsa. Plasio sam se aerodinamickog momenta koji je mogao da nabija nos na dole, kao i varijante da poletim suvise rano.
 Drugo, nisam stao pored aviona vec iza njega.
Posto iza jeta vlada pravi pakao od buke i topline, morao sam stati malo vise iza i u stranu, pa mi je poletanje izgledalo dugacko.
 Gledaoci koji su stajali sastrane kazu da im se ucinilo da je F poleteo vrlo brzo.
 Elevator nisam drzao na sebe, verovatno iz neke panike koja me poprilicno drzala pri poletanju.
 Pri tome, avion mi je malo vukao u desno a nisam imao volje da radim na linkovima toga dana, kao i da rasturam pola nosa aviona.
 Mozda sam se  suvise pouzdao i u Futabin gyro 240, koji  nije bio podesen u avcs vec u normal modu.
 Iako je ovo skretanje bilo lako kontrolisati, ipak mi je odvlacilo deo koncentracije i prevagnulo je u odluci da stojim iza aviona pri poletanju.
 Kada sam povukao palicu avion se jako lepo odlepio ali je bilo prisutno odredjeno ljuljanje.
Ucinilo mi se da sam ga odlepio prerano, ali posto je vrlo lepo penjao , ocigledno je nesto drugo bilo po sredi.
 Cim sam napravio desni zaokret, shvatio sam da je avion preosetljiv na elerone.
Za ovo sam iskljucivo sam kriv jer sam hodove podesio tako da su malo veci nego sto je uputstvo propisivalo, a pri tome nisam ukljucio expo.
 Povrsine elerona su vrlo male i nije mi se ucinilo da hod od jednog inca (12.5mm nagore i isto toliko na dole) moze biti dovoljan. Za pocetak imao sam 30mm ukupnog hoda i oko 24mm na dualrate-u.
 Ipak, kada sam dual rate-om skinuo 20% otklona, sve je bilo mnogo bolje ali i dalje se avion valjao kao od sale. Bilo je pravo uzivanje napraviti nekoliko valjaka, kao i jedan brz valjak u dva razdela, sa poduzim letom na ledjima.
 Iako licno nisam ljubitelj expo-a na komandama, ipak avion sa ovakvim dijapazonom letnih brzina mora ih imati.
 Posto je avion bio izuzetno brz, izvodjenje lupinga i polukunbanskih osmica mi je davalo vremena da letim, malo se opustim a da mi pri tom avion ne ode daleko od mene.
 Prilikom lupinga, koji je bio lep veliki i potpuno u pravcu, dok sam se penjao, ucinilo mi se kao da avion previse brzo usporava. Tada sam video da sam sve vreme leteo sa 50% gasa i cim sam gurnuo palicu, ucinilo mi se da je F poceo da ubrzava penjuci se vertikalno.
 Jednom reci strasno, avion od preko 11 kg,(sa gorivom) a tolika snaga...
 Ucinilo mi se da sve sto sam znao i leteo do sada u ovih 30 i kusur godina nije dovoljno...
 Osecao sam se kao da ponovo imam  6 godina i da po prvi put drzim stanicu u ruci.

 Rekao sam vec da sam u tehniku potpuno verovao.  Cim sam poleteo uvukao sam stajni trap i nisam ni razmislajo da li ce sve funkcionisati jer sam sve proverio 1000 puta. 
Ipak, pomislio sam „ne daj boze da nesto sada zakaze“ ili motor stane.
 Naravno,mnogi sati  provera , silna konstruisanja i mozganja su se isplatili i sve, bas sve je savrseno funkcionisalo.
 Zato je sada sve ovo jedno prelepo iskustvo.
  Cuo sam da je Zoli je u jednom trenutku rekao da bi bilo pametno probati sleteti ovu alu od aviona.
 Ucinilo mi se to kao dobra ideja pa sam izvukao stajni trap i ponovo spustio flaps na pola. Krenuo sam 3. i 4. zaokret ali nikako nisam mogao da udjem u pravac piste. Bilo me je strah da udjem sa vecim nagibom jer mi se cinilo da ce avion otklizati, iako su sve komande savrseno bile efikasne.
 Prilaz i prvi prelet  preko piste sam izveo tako sto sam totalno premasio pistu u 4. zaokretu, ali sam to izveo na dovoljnoj udaljenosti da sam uspeo naknadno da se poravnam sa pistom.
 Na oko 5 metara sam dodao gas i iako odziv turbine kasni, a ja sam poprilicno podigao nos F-u kada je turbina prihvatila potiska  je bilo dovoljno da sam odmah mogao da krenem vertikalno na gore.
 Ucinilo mi se da se cela pista tresla od grmljavine JetCat-a, mada su to izgleda bila samo moja kolena.
 Sledeci skolski krug sam izveo mnogo sire.
 Odmagalo mi je to sto je bio sumrak, spremala se oluja, sve je bilo sivo, a posto je F ofarban u dve mat sive boje, nije se videlo nista. Kada me je malo panika prosla, shvatio sam da jos uvek na nosu drzim naocare za sunce.
Kada sam ih skinuo, sve je izgledalo mnogo bolje.
 Idemo ponovo, flaps na pola, tockovi izvuceni, 3. zaokret, 4 zaokret....sada sam sve izveo mnogo bolje. Leteo sam oko 5 minuta i znao sam da imam goriva za jos nekoliko pokusaja, tako da me je sve to poprilicno smirilo. Uz to, avion se ponasao savrseno.
 Ni jedan trimer nisam ni pipnuo. Avion je blago penjao, ali sam u pocetku zaboravio da uvucem flapsove. Kada sam to ucionio, apsolutno ni jedan klik trimera nije bio potreban ni po kojoj osi.
 Ovo mi se prvi put desilo u modelarskoj karijeri.
 Kada sam usmerio nos ka pisti, palo mi je na pamet da probam da spustim flaps do kraja ali iako je to mozak zeleo, ruke nisu slusale pa sam prelomio da je bolje da ne cackam mecku.
 
 Iz straha, dovukao sam se skoro do mesta gde sam stajao sa poprilicno velikim gasom, a kada sam poceo da dizem nos na metar od zemlje, skinuo sam gas.
 Jetcat je predivno zapistao spustajuci obrtaje na relant a meni su se sve dlake najezile. Kao u Top Gun-u kada Tom Kruz slece Tomcat-a na nosac.
 Zatim je pocelo navlacenje i navlacenje i F je vrlo kontrolisano gubio brzinu ali je ploveci na vazdusnom jastuku  efekta podloge  odleteo skoro 100 metar niz pistu.
 Dodir sa zemljom je bio savrsen, na glavne tockove, sa prelepo dignutim nosom.
 Ono sto me obradovalo je sto me u tim poslednjimn ravnanjima, kad je avion bukvalno zalebdeo iznad piste, vetar malo zaneo u levo, ali sve je bilo vrlo popravljivo jer je avion savrseno reagovao na komande.
 Da se nisam onoliko dovlacio sa gasom i da sam izvukao flaps do kraja, verovatno bi sve izgledalo jos bolje.
 Ali da ostavimo nesto i za drugi put.
 Rezime tog trenutka, ako leti tako neutralno, kao sto leti, polece tako brzo, kao sto polece ako ne stojim 10 metar iza njega nego sa strane, ako je sposoban da tako lepo uspori pre dodira sa zemljem  a pri tome tako stabilno leti i tako lepo reaguje na komande, onda je to zasigurno jedan velicanstven avion.
  To je ono sto sam zeleo.
 Pri tome, ono zanosenje bocnog vetra govori da F nije obicna cepanica, vec da takva koncepcija stvarno omogucava neverovatan dijapazon brzina i upravljivosti.
 
 Ono sto je rezime takodje zakljucio je da je ovo vrlo ozbiljan projekat.
 I tesko da je model za svaki dan...
Kada u Srbiji, zavrsite sa ovako ozbiljnim avionom imate nekoliko mogucnosti.
1.   Ponudite ga Zubi na prodaju,
2.   Ponudite ga negde u Evropi na prodaju
3.   Okacite ga da visi sa neke dovoljno velike i visoke tavanice
4.   Ili po svaku cenu nastavite da ga letite


 Posto mi je jet decacka zelja, po svaku cenu , letecu ovaj avion.
 Neka to znaci da svaki put idem na aerodrome udaljene i do 150 km, neka to znaci da jedva dijagonalno stane u mog Shevroleta, neka to znaci i da u buducnosti moram da kupim veci auto i napravim vecu radionicu....neka to znaci i da moram da teskom mukom nabavljam gorivo ili ne letim ako nisam idealno raspolozen ili skoncentrisan.....neka je sve oko ovog aviona samo muka....ja cu ga leteti.
 Onaj pistavi zvuk turbine kada sam sletao je dovoljan da je sve vredno toga.
 Osecam se ponovo kao decak.
 Volim ga ...i nista drugo nije vazno.

 Da bih leteo cesce, sledeci jet cu koncipirati drugacije.   O tome ce te citati jednom, ili ce te uskoro videti. 
Moramo nesto ostaviti i za buducnost, da nas vuce napred.
 Da li je vredno svih tih sati rada, para, svadja i sujetnih pogleda koje ce te zasigurno osetiti kada zagrizete ovakav zalogaj......da ako ste to oduvek zeleli.
  Uvek sam smatrao da covek u starosti ostaje da se seca svega nekoliko lepih trenutaka u svom zivotu.
 Prvi poljubac, prva ljubav, vencanje,rodjenje dece, diplomski.....ja cu se secati i letenja mog jet-a.
 Svako vece kada legnem, pre nego sto ugasim svetlo, nekoliko trenutaka gledam u prelepe linije trupa i repova mog aviona koji stoji  zastitnicki parkiran na orman.
 Uvek posle toga zaspim sa lepim mislima.
 Sada sam krevetac svoga naslednika postavio tako da ce to i njemu biti verovatno nesto cega ce se secati kada malo poraste.
 Nadam se da ce u godinama koje dolaze njegov otac morati da napravi jos nekoliko jet-ova jer ce potraznja za njima u porodici Pantic porasti.
 

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #83 on: July 18, 2011, 05:12:19 PM »
Coko druze ovaj tekst je fantazija, i jesi ga napisao od srca bas kao decak kome se ispunila velika zelja, zelim ti puno uspeha u svakom sledecem projektu koji bude izlazio iz tvoje radionice a u medjuvremenu mogao bi da bacis rovca kada ce da bude sledece letenje i lokaciju, ima nas zainteresovanih da prisustvujemo takvom spektaklu. Veliki pozdrav Ivan

Offline drulovic_dragutin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #84 on: July 18, 2011, 10:32:52 PM »
E, iako sam sve ovo cuo uzivo od Coke, procitao sam tekst da nisam ni trepnuo! Jos jednom, Cokos svaka cast, a ova poslednja recenica mi se posebno svidja!  :)aplauz

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #85 on: July 20, 2011, 09:38:43 AM »
ja ipak mislim da je bilo pametnije ponuditi ga Zubi      ()-()

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #86 on: July 20, 2011, 10:43:16 AM »
 :)aplauz :)aplauz al vidi se da ti je draga jos u bolnici cim si se ti tako raspisao,iskoristicu sav svoj uticaj koji imam u vojsci da te masina poleti i na batajnickom aerodromu,neka je sa srecom i minimalno tri redovna (casovna)remonta da uradis na njemu a to je po licnoj proceni bar 300 sati leta!!!!
ex pseudonijum: sova

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #87 on: June 03, 2017, 03:02:43 PM »
 

 Prosle godine, 2016, dok sam provodio odmor sa porodicom u Grckoj, neprestano sam razmisljao o ovom projektu i neke interesantne ideje su mi pale na pamet.
 
 Projekat je bio doveden do farbanja i svi elementi su bili sakupljeni da model ponovo bude vracen u letno stanje.

  Da ponovim sta se desilo na poslednjem letu.

 Nakon prvog leta, ustanovio sam da mi je efikasnost krilaca prevelika, kao i da mi je odziv na gas nelinearan.
 
 Nakon pregleda aviona, smanjio sam otklone i definisao eksponencionalnu krivu gasa.
 
 Ono sto nisam uradio, bilo je pomeranje tezista.

 Bilo mi je potpuno jasno da je model previse nosat, a treci rezervoar koji se nalazi ispred tezista, pogorsavao je celu pricu u prvim fazama leta.

 Gorivnu instalaciju povezao sam tako da se prvo trosi upravo taj rezervoar, dok se ostala dva nalaze u tezistu, pa njihovo praznjenje utice samo na poprecni balans.

    Za naredni let, zamislio sam da poletanje izvrsim sa podosta navucenom palicom dubine u toku zatrcavanja, sa zeljom da sto pre odlepim nosni tocak sa zemlje.

 Avion se zatrcavao potpuno pravo i smatrao sam da ce podignut nos, zbog postojanja veceg napadnog ugla krila i trupa, smanjiti tezinu modela a time i duzinu zatrcavanja do poletanja.
 
 Kada sam izrulao na pistu, nepostredno pre pocetka zatrcavanja, primetio sam u daljini, na pisti automobil koji se kretao u pravcu mene.

 Odtaksirao sam model u stranu i sacekao da automobil prodje, medjutim tada sam doneo potpuno pogresnu odluku.

 Umesto da model odtaksiram ponovo na sredinu piste i usmerim ga tacno duz nje, zatrcavanje sam zapoceo dijagonalno po pisti.

 Zbog poprilicno navucene palice, model se zatrcavao bez potrebne sile na nosnoj nozi, pa cak ni sa potpuno datim kormilom pravca u desnu stranu, model nisam uspeo da skrenem u pravcu piste.

 Kormila pravca su su veoma mala i u pocetnim fazama, dok brzina dovoljno ne poraste, nosna noga je jedino cime se modelom moze upravljati.

 U punoj brzini uleteo sam u zbun pored piste.

 Da se ovo desilo sa nekim drugim modelom, klasicne konstrukcije i mase, steta bi najverovatnije bila minimalna,
 medjutim pri ovoj brzini, sa ovolikom masom, model je pretrpeo znatna ostecenja.

 Najgore je proslo jedno krilo, cija napadna ivica je bila potpuno smrskana.
 Kada se model prevrnuo, ostetio se i vrh jednog vertikalnog repa.


 Ono za sta sada pomalo zalim je sto ceo post o ovom projektu nije napisan na jednom mestu.

 Sve je zapoceto na

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,3581.0.html

dok se nastavak moze procitati

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7155.0.html

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7808.0.html.

 Same radove na pripremi i paljenju motora mozete naci i ovde

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,3905.0.html.

 Nakon havarije, o ideji kako sam zamislio da popravim model, mozete procitati ovde

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8464.msg52182.html#msg52182.

 Celu pricu, objavio sam i ovde

http://www.rcuniverse.com/forum/composites-fabrication-repair-97/10816009-jet-legend-f-15-diet.html


 Upravo zbog toga sto sam propustio da sve napisem u jednom postu, ovom prilikom  mi je zelja da pokupim redove napisane tamo amo, a celu pricu nastavim napokon na jednom mestu.
« Last Edit: June 03, 2017, 03:52:52 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #88 on: June 03, 2017, 05:11:41 PM »

 Modelje nakon 5 godina od ostecenja, saniran i mislim da je u boljem stanju nego sto je prvobitno bio.

 Medjutim, ljudi stare.
 
  Nismo vise mladi kao sto smo bili.

  Vid slabi, rapitdno.
 Sve knjige, graficki radovi, sitne stvari koje sam nekada radio bez lupe, polako odnose svoj danak.

 F 15 sam ofarbao u semi koja je kod pravog aviona osmisljena da bi se avion sto losije video sa zemlje.

 Dakle, upravo obrnuto od onoga sto meni, kao modelaru, treba.

 F 16 sam ofarbao u semi Thunderbirds, medjutim F 15 nikada nije postojao u toj semi farbanja.





 Da se vratim malo na proslogodisnje letovanje u Grckoj....

 Podosta vremenapotrosio sam trazeci neku civilnu varijantu, ofarbanu u neke vidljive boje, a opet elegantnu....

  Pronasao sam da nasa koristi nekoliko ovih aviona za razna ispitivanja.

 I onda....



Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F - 15 Jet Legend...
« Reply #89 on: June 03, 2017, 05:14:08 PM »

 Ovo je bila prva sema farbanja koja mi se bas dopala i koju sam uzeo u ozbiljno razmatranje.

 Medjutim, kada sam naisao na nekoliko aviona u ovoj kolornoj semi...