Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 239057 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #420 on: June 12, 2011, 01:35:04 AM »
Majstor Gojko, strugar, imao je malo posla, ali sve je lepo odradio i ugradjen je novi trap...










Pošto je na Behotec trapu točak povučen u nazad, u zatvorenom položaju nije mogao skroz da se uvuče u trup. Zato sam pribegau ugradnji dve trouglaste pločice, koje su su zadnji deo trapa podigle, a u otvorenom položaju, omogućile nosnoj nozi da stoji pod malim uglom prema napred...








Trap sad mnogo bolje radi no, bojim se da je opruga slaba. Videćemo posle prvog leta.
Inače uz trap se dobije još jedna opruga, pa sad moram proveriti da li je to rezervna ili možda jača...

Takodje ću morati da promenim i prednji točak jer je guma veoma mekana.
Ako neko ima prednji točak od 2,5 cola, sa alu felnom i tvrdom gumom, neka se javi, kupujem ga...

Sve u svemu, Panther je spreman za letenje...

Izveštaji slede...

Pozdrav

Mirče

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #421 on: June 12, 2011, 02:35:50 PM »
Vredi ovaj trap brate , svaki od onih 650 evra koliko si dao za njega.
Sreca pa je bio na popustu ...
OKO

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #422 on: June 12, 2011, 03:17:45 PM »
em je trap bolji em sada noga ima mali ugao prema napred. sada nema problema.

cheky, izgleda da je tocak odneo toliko para da nije imao za boju da prefarba ona drvca sto je ugradio.

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #423 on: June 12, 2011, 04:21:04 PM »
Ajde sto nije ofarbao drvca nego se vec prica da je poceo od rodjenog deteta da krade igracke i koristi ih za delove.
Mislim da ce ovde socijalna sluzba da ima posla. mmmm

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #424 on: June 12, 2011, 06:42:03 PM »
@Mirče
Mislim da bi trebalo da je malo tvrđi i da bi trebalo malo više da ulazi u felnu, ali evo slika testa, koji sam ja radio pre par meseci.

Reč je o ovom točku:


Ovo je test oprema:


Betonska cigla (20x16x9cm) je puštena na točak sa rastojanja-visine od oko 80cm:


A ovo je posle testa. Skoro da nema ni ogrebotine.


Mislim da je isti točak u pitanju. (Kod mene je repni,)

Pozdrav
Miša
« Last Edit: June 12, 2011, 06:47:23 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #425 on: July 20, 2011, 02:23:34 PM »
« Last Edit: July 20, 2011, 02:25:32 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #426 on: July 20, 2011, 08:51:19 PM »
Ha, ha, ha...   :_D

Ja se "štekovo" već dav meseca ne idem na letenje, dok se na Čeneju ne slegne prašina, a ti me "provali" iz cuga...   :sljus


Pozdrav


« Last Edit: July 20, 2011, 08:53:15 PM by mirce »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #427 on: July 22, 2011, 08:14:36 AM »
 :)aplauz lol
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #428 on: August 03, 2011, 11:57:27 PM »
Danas je napravljen peti let sa Pantherom...



Poletanje je bilo dobro, Panther je sa novim prednjim trapom višlji nego ranije i sa spuštenim flapsovima se "odlepio" od piste brže nego što sam se nadao. Model je malo propao, ali nikakav problem, uz blago navlačenje palice horizontalca poletanje je bilo uspešno.



U vazduhu nema "iznenadjenja", model leti stabilno i na maloj i na velikoj brzini. Pola gasa je sasvim dovoljno za sve što želite da odradite. Danas sam iz horizontalnog leta malo "povukao" model, dao pun gas i Panther je sa lakoćom krenuo u nebo pod jedno 50 - 60 stepeni, napravivši dva valjka, bez po muke... Ipak kod takvih "egzibicija" jet model, za razliku od warbirda, prilino brzo nestaje u plavetnilu neba, pa treba biti oprezan...
Pun gas nema potreba koristiti, sem na poletanju...
Panther je veoma lak za letenje, figure su velike, ravne, nema nikakvih, ali nikakvih, nepredvidjenih situacija.

U periodu od zadnjeg leta Panthera u Beogradu do danas, diskutoali smo koja je najbolja procedura za sletanje.
Činjenica je da su sva sletanja do sada bila brža nego što treba i to je ključna stvar na kojoj treba da poradim. E sad, pošto je ovo, za mene, nov i model i pogon, potrebno je odrediti minimalnu brzinu sna kojoj Panther leti sporo, a dovoljno stabilno.

Danas sam pre sletanja, napravio prvi prilaz gde sam video da model može prilično sporo da leti, a da se apsolutno ništa se ne dešava sa stabilnosti.
Napravio sam prilaz iz veće daljine, flapsove sam spustio kao što radim na Thunderboltu i sa malim gasom Panther je gubio na visini, leteo sporo, a veoma stabilno, bez ikakvih naznaka da može da se desi nešto ne predvijeno.
Kad sam video da je sve OK, pun gas, Jet Cat ove generacije nema zakašnjenje na odziv palice gasa, odmah je počeo da dobija obrtaje (ali od lera do punog gasa ipak treba par sekundi) i sa lakoćom je podigao Panthera ...

Potom, ponovo ista procedura, malo pre piste skroz oduzet gas, model pred samom zemljom blago navučen i konačno sletanje bez iskrivljenog trapa...
Uostalom evo slika...




Žao mi je samo što je Sale, današnji snimatelj, totalno, ali totalno omanuo i praktično sem poletanja nemam nikakav video.   :sljus
No, mislim da je Bane snimao ceo let, tako da će verovatono sutra taj snimak biti postavljen ovde...


Šta reći na kraju, doneo sam Panther-a sa letenja, a da je sve kako treba i baš sam zadovoljan.  (yay)
Imam da prepravim par sitnica oko prednjeg trapa, verovatno ću premestiti i servo od upravljanja prednjim točkom malo napred, ali to je sve sića...

Sledeći izlazak, Panther ide ponovo na letenje...

Do tada imate veliki pozdrav od

Mirčeta
« Last Edit: August 04, 2011, 12:58:16 AM by mirce »

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #429 on: August 04, 2011, 09:10:30 AM »
Ja imam sletanje, evo ga!


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #430 on: August 04, 2011, 09:53:31 AM »
Napokon i gazda Gojko strugar moze da odmori malo. Drago mi je da se noga dobro pokazala.
Sledeci put zamoli nekoga i da slika kompletan dozivljaj, poletanje, let i sletanje.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #431 on: August 04, 2011, 11:39:54 AM »
Kako rekoh, mislio sam da je sve snimljeno... Bane ima još samo jedan prelet, tako da, to je to...
Uostalom, sletanje je uvek, bar u mom slučaju, najinteresantnije. ;namig

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #432 on: August 05, 2011, 12:40:23 AM »
Ipak ima još jedan kratak video snimak što ga zabeleži Bata...






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #433 on: August 07, 2011, 12:28:20 AM »
Stvari sa Pantherom definitivno dolaze u normalu...
Danas sam napravio još jedan (šesti) let i od početka do kraja je sve bilo kako treba.

Poletanje - najbolje do sada...
Posle standardnog rulanja od oko 25 metara, Panther se "odlepio" i uz malo "pridržavanja" palicom dubine, pod malim uglom počeo da dobija na visini...
Prelepo, kad bi tako bilo svaki put...

U vazduhu model leti "kao po šinama".
U današnjem letu pokušavao sam da ga letim malo niže nego do sada. Skoro ceo let je bio sa pola ili čak "zub - dva" palice gasa ispod pola. I tada je F9F dosta brz tako da su zaokreti, da bi ličili na nešto, prilično veliki.
Kad se da pun gas, Panther dobija na brzini, ali kako rekoh ranije, sem ako ne želite da napravite ogromnu petlju ili preletite nisko i brzo, za  punim gasom na ovom modelu, nema nikakve potrebe.

Danas sam samo tri puta koristio "gas do daske", na poletanju, i dva puta u letu ali, vrlo kratko, ma ni desetak sekundi. Praktično, ceo let je bio, kako rekoh, sa pola gasa. Zato je nakon 6 minuta leta ostalo skoro 8 dl goriva u tanku...

Sletanje je bilo dosta dobro...
Mogao sam još malo ranije da oduzmem gas, ali pošto prilazim od strane Siriga, preko betonskog kruga za kružno komandovane modele, uvek razmišljam šta ako prerano skinem gas i model izgubi na visini malo ranije nego što treba.
Znate, sa jetom nije kao kad slećete sa modelom koji ima propeler. Kod elisnog modela, čim dodate gas, avion reaguje, dobija na brzini i ima bolje opstrujavanje komandnih površina.
Kod jeta, dodaće se gas na vereme, ali dok turbina poveća obrtaje, i model ubrza, tih 1-2 čak i 3 sekunde, može biti "kobno" ako ste suviše nisko...   

Ipak, sletanje je bilo, kako rekoh, dosta dobro.
"Cedio" sam model, čak malo više nego što treba, pa je pre nego što će sleteti malo krenuo udesno. Nije to bio stoling, ali možda blizu minimalne brzine.
Bez obzira na to, sve je bilo OK i ono što mi je najvažnije, sve je "u komadu"...
Skoro da mi je neobično što kad dodjem nazad sa letenja u Kombinat, nemam šta da repariram...


I na kraju,  hteo bih da se zahvalim Draganu Zlokasu, pod čijim sam "budnim okom" leteo zadnja dva puta. Dobio sam mnoge korisne savete, a sad je na meni da ih što više primenjujem.
Izgleda da vrede, jer kao što vidite, štete više nema...

Pozdrav

Mirče

 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #434 on: August 07, 2011, 01:20:03 AM »
Evo i videa onoga o čemu sam pisao u predhodnom postu:



Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 07, 2011, 01:22:40 AM by mirce »