Author Topic: Trikopter  (Read 75633 times)

Offline bane

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
    • Premier Сasual Dating - Real Women
Re: Trikopter
« Reply #30 on: August 16, 2010, 08:00:10 AM »

Offline motorola_la

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
    • moj fb :)
Re: Trikopter
« Reply #31 on: August 16, 2010, 08:44:55 AM »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #32 on: August 16, 2010, 11:16:02 AM »
Ako je masa, pogotovo na krajevima manja, brže se pomera. Mislim da je ovo shvatljivo. Uzmi jedan duži i jedan kraći štap. Uhvati na sredini jedan. Okreći oko ose ruku. Uzmi drugi i oseti razliku. Ovo je samo da se i subjektivno uveriš u veličinu i važnost momenta inercije oko ose okretaja.
Po zakonima suve fizike ovo jeste tacno, ali ima tu i nesto elektronike ;)
Sa kracim krakom manja je inercija i motorima lakse da koriguju, ali pitanje je koliko jeftini gyro --> esc --> motor mogu da isprate mnogo brze pokrete.

Quote

Ovo se odigrava i u konstrukcji.
Taj pomeraj je bitan jedino za yaw (tilt) motor i njegov servo. Ostala 3 ziroskopa reaguju na vertikalna pomeranja.

Quote
Sa pomeranjem motora se menja rezonantna frekvencija konstrukcije. Može se dovesti sa malim pomeranjem u takvu vrednost da to odgovara boljem radu, reakciji žiroskopa, zajedno sa regulatorom, motorom i elisom. Svi su vežni elementi sistema i svaka unosi neku vrednost rezonance u sistem, odnosno kašnjenje reakcije.
Moje skromno poznavanje fizike i elektronike mi kaze da bi to sa jeftinim kineskim delovima koje koristim bilo prakticno nemoguce. Malim pomeranjem motora sigurno moze donekle da se utice na rezonanciju cele konstrukcije, ali slaba vajda od toga posto skoro sigurno nijedan motor ne radi apsolutno identicno i elise ne mogu da budu identicno izbalansirane.

Quote
Verovatno da si prvi RC pilot u okruženju, koji uči da leti na trikopteru. Ubeđen sam da će ti uspeti držati i lepo manevrisati sa njim, samo izađi na manju livadu i vežbaj. Na osnovu do sada viđenom, bi će sve u redu :jaki:
 ;namig
Hvala :) Nadam se da ce mi se uskoro jos neko pridruziti u pravljenju istog ili slicnog.

@bane - taj X-Ufo je simpa igracka, ali ne znam da li moze da nosi kameru, sto je moja namera sa mojim trikopterom. Taj sto se prodaje je neispravan.
« Last Edit: August 16, 2010, 11:18:17 AM by gizmo »

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Trikopter
« Reply #33 on: August 16, 2010, 12:12:28 PM »
Ja sam u fazi izrade PCB pločice KaptainKUK flight controlera za istu spravicu ;) neznam mozda si citao na rcgroups o tome ;)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #34 on: August 16, 2010, 12:35:14 PM »
Quote
Taj pomeraj je bitan jedino za yaw (tilt) motor i njegov servo. Ostala 3 ziroskopa reaguju na vertikalna pomeranja.
I ja stalno govorim o pomerajima oko horizontalnih osa, odnosno pomeraja motora gore dole. Na video snimcima se vidi da se javlja nestabilnost oko njih. Oko vertikalne ose nema problema jer se sa okretanjem elisa javlja stabilizaciona žiroskopska energija u sistemu, koja je dovoljna da se lepo drži pravac. Možda te zbunila slika.  mmmm

Da, ako je krak manji, onda treba brža reakcija, ali ti nemaš problema toliko sa brzinom reakcije koliko sa snagom inercije koja se odupir povlačenju elise. Znači sa manjim krakom se smanjuje inertni otpor da se pomeri. Drugo, ako elisa dobro odradi korekciju, pomeraj kraka treba da se i zaustavi. Ako je krak i masa veća na krajevima, dolazi do "preleta" od nulte tačne i žiro počinje da reaguje suprotno. I to se stalno ponavlja gore dole u vidu harmonične oscilacije sa oko 5 puta u sekundi udnosno herca.

Ova vibracija se može javiti i kada žirosko daje veći signal prema motorima, pa tako PREREAGUJE motor odnosno elisa. Probaj da smanjiš veličinu signala reakcije sa trimovanjem žiroskopa. Koliko je važno da žiroskop dobro radi na datom modelu znaju oni koji lete sa helikopterima. Tebi je mnogo teže jer traba da šteluješ tri komada.

Nije slučano da sve ovo pišem, jer je dovoljno interesantna i komplikovana stvar da i mene interesuje.   :) Letelica ove vrste do sada bila nepoznata u praktičnom smislu. Njegov dinamički sistem je jedinstven i ne može se uporediti sa avionom pa ni sa klasičnim helikopterom. Oni koji su pre eksperimentisali sa ovakvim letelicama, nailazili su na isti problem. Sa pojavom mikrokontrolera je došla i mogićnost da se sa spicijalnim softverkim algoritmom izbegnu sve vibracije nastale od klasičnih žiro sistema kao što je tvoj.
Imaš šanse da dovedeš tvoju konstrukciju da dobro leti, ali treba da radiš na podešavanjima.

Samo napred.  ;namig

« Last Edit: August 16, 2010, 12:48:26 PM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #35 on: August 16, 2010, 02:35:40 PM »
Ja sam u fazi izrade PCB pločice KaptainKUK flight controlera za istu spravicu ;) neznam mozda si citao na rcgroups o tome ;)
Video sam da postoji tema o KK kontroleru, ali se nisam mnogo udubljivao. Kad sredim ovog zmaja da leti kako treba onda cu mozda razmisljati o pravljenju drugog sa KK kontrolerom ili Flymentorom.
Naravno, jako bih voleo jedan hexa ili oktokopter sa mikrokopter.de ali su malko preskupi za moj budzet :)

@tibeteagle - iz one skice sam mislio da govoris o pomerajima oko vertikalne ose.
Likovi sa rcgroups koji su napravili do sad gomile raznih trikoptera kazu da je stabilniji sa duzim kracima.
Nadam se da cu uspeti da ga "ustelujem" i naucim da letim barem priblizno kao ovaj lik http://vimeo.com/user2000942

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #36 on: August 17, 2010, 09:20:26 PM »
Prvi pokusaji letenja na livadi :)
Trikopter se prilicno dobro ponasa, ali je sad problem u mom neiskustvu sa letenjem. Moram da nadjem neki simulator koji ima trikopter
Kreten krenuo sam sa 4 pune baterije za heli, a nisam napunio bateriju u stanici, tako da je zadovoljstvo kratko trajalo.
p.s. prebacite na full screen, sitno je.



Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Trikopter
« Reply #37 on: August 17, 2010, 11:57:09 PM »
Super izgleda i leti.

Što se simulatora tiče mislim da možeš koristiti real flight sa RC helijem. Trebalo bi da se letelice ponašaju vrlo slično.
Pitanje za  flugzeug:
U kojoj si fazi izrade KK kontrolera?
Koju tačno šemu koristiš i koje senzore imaš-gde si ih kupio?
Dajte ljudi detalje :)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Trikopter
« Reply #38 on: August 18, 2010, 08:56:35 AM »
Super izgleda i leti.

Što se simulatora tiče mislim da možeš koristiti real flight sa RC helijem. Trebalo bi da se letelice ponašaju vrlo slično.
Pitanje za  flugzeug:
U kojoj si fazi izrade KK kontrolera?
Koju tačno šemu koristiš i koje senzore imaš-gde si ih kupio?
Dajte ljudi detalje :)
Detalji će da budu čim bude gotovo ;)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #39 on: August 19, 2010, 02:55:33 AM »
Leti makina sve bolje i bolje, a i ja polako ulazim u stos :)



i prva proba sa okacenom kamericom - mnogo nemirno i "leluja" zbog vibracija


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Trikopter
« Reply #40 on: August 19, 2010, 09:14:17 AM »
Odlicno izgleda!
Za kratko vrijeme si dosta napredovao , svaka cast!

Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: Trikopter
« Reply #41 on: August 19, 2010, 12:33:48 PM »
SVE POHVALE!!!
Imaš lep Turnigy LED set na HK, mogao bi mu recimo dodati bele led diode na ta 3 kraka...
Keep it simple.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #42 on: August 19, 2010, 09:25:03 PM »
Hvala :)
Jos na samom startu sam ga osvetlio. Crvene na prednje krake i belo na zadnji.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #43 on: August 19, 2010, 10:28:51 PM »
OK. Sada se osvetljeno ljuljaju zadnja dva motora   :sljus
Kada apsolutno nema vetra, polet na 1m visine i iztimruj da ti stoji i da ti ne beži nigde. Posmatraj na koju stranu beži i sa trimovima na stanici kod te palice sa kojim bi vratio u stabilan položaj, klikni nekoliko. Posle ponovo poleti i vidi na koju stranu ti beži. To sam ti naveo jer u svim kategorijama RC letenja je trimovanje modela među prvim stvarima kod prvog leta.


Ako on može možeš i ti.
 ;namig

« Last Edit: August 19, 2010, 10:51:46 PM by tibeteagle »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #44 on: August 19, 2010, 10:47:27 PM »
Neee, to je jedan od prvih snimaka kada sam uzaludno pokusavao da ga istrimujem sa neispravnim risiverom (bitno da sam svetla okacio :D
Sad sam toliko uspeo da ga utegnem i smirim da bez vecih problema mogu da ga drzim u vazduhu (u zatvorenom) na par kvadrata povrsine.
Pogledaj gore par postova onaj klip da vidis kako je miran.
« Last Edit: August 19, 2010, 10:49:14 PM by gizmo »