Author Topic: Extra 300  (Read 40277 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Extra 300
« on: December 21, 2011, 08:29:28 PM »
Po završetku letačke sezone, veliki broj modelara je počeo sa pripremama za sledeću. Kud svi Turci, tu i ja. Kao što je u naslovu rečeno, biće to Extra 300.

Oni koji me poznaju, znaju da baš i nisam ljubitelj ove vrste aviona, a razlog da pravim ovaj avion je jednostavan. Pre pocetka neke ozbiljnije gradnje
(od nule), hteo sam da napravim neki jednostavniji model. Ovaj akrobatski model sigurno nece odmoci u savladavanju figura koje leti bilo koji warbird.

U vreme krize, valjalo je napraviti neki avion uz što manje kupovine i nepotrebnih izdataka. Poslušao sam Savin predlog i rešio da napravim ovu Extru koju su on i Bane vec pravili.
Bane ga leti "za sve pare". Pregledao sam "magacin" i utvrdio šta imam od potrebnog materijala i delova. Balze imam dovoljno a i ako zafali može se lako naći. Motor imam.
Šarke, sajle, servoe... Sve je tu. Fali kapotaž i kabina. Jedan telefonski poziv i kabina i kapotaž su posle nekoliko dana bili na stolu (ko drugi nego Sava)

Pojedine delove plana sam prebacio (originalni su u (ACad-u) u Corel a nešto sam morao i ponovo da crtam. Na planu, horizontalac nije bio u odgovarajućoj razmeri,
a neki delovi mi se nisu svideli. Uglavnom, počeo sam sa izradom.

Drugar kod koga sam do sada sekao je zatvorio firmu tako da sam ostao uskraćen za drugarsko sečenje na laseru, ali u ovoj firmi gde sam sekao sam prošao možda i bolje.
Njihov laser je ogroman i mislim  da u radni deo staje 1 x 0.7 m materijala. Takođe, imaju CNC glogalicu 2 x 3.5m (ako se dobro sećam).

Za razliku od prethodnog lasera koji je bio manji, ovde sam sve delove mogao da sečem bez prvobitnog seckanja materijala i naravno samim tim gubitka.
Nevolja je da ljudi koji rade na ovim mašinama nisu baš snalažljivi i znaju da seku dve tri vrste materijala koje su im svakodnevni posao. Ovo naše im je
totala egzotika i rezultat je da su i balza i šper paljeni više nego što je trebalo. Takodje, ne znaju da podese da mašina ujedno i seče i "gravira",
već im je neko setovao da se bilo koja boja i bilo koja debljina linija tretiraju isto, tj kao linija koja se seče. No bilo kako bilo, materijal potreban za
izradu trupa je isečen.



Pošto mi je bilo laksše da nacrtam nego da sečem, sve letvice potrebne za izradu horizontalca i vertikalca sam isekao na laseru. one se mogu sekati i
ručno ali mi je ovako bilo lakše i brže. Po planu, letvice bi trebalo da budu od balze 4 mm i zatim da se plankira balzom 1.5mm pošto 4mm nisam imao,
pravio sam letvice od 3mm  a plankirao sa 2 mm laganom balzom.













Vec u ovom trenutku, na samom početku, krenuo sam sa prepravkama. Prvobitno zalepljenu letvicu od balze sam isekao, izvadio i zamenio letvicom od drveta.
Dobio sam malo na tezini a mnogo na čvrstiti. ovako nema šanse da se uvije pri opterećenju. takodje, parče drveta je stavljeno između dve polovine komandne površine horizontalca,
a unutrašnji deo sam zalepio klocne u koje cu gurnuti žicu koja će dodatno ojačati i osigurati da se komandna površina ne uvija.





Ovaj deo je baš brzo urađen tako da nisam stigao ni da slikam još neku fazu, a horizontalac i vertikalac su bili napravljeni i preplankirani.


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extra 300
« Reply #1 on: December 21, 2011, 08:38:17 PM »
Misho, nadam se da te vidimo na IMAC-u sa ovim modelom  ;). Daj malo vise o dimenzijama, motoru, opremi ...

poz
Veljko

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Extra 300
« Reply #2 on: December 21, 2011, 09:03:42 PM »
Ево мени конкуренције. Поздрављам пројекат и видимо се на ливади.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra 300
« Reply #3 on: December 21, 2011, 10:29:38 PM »
Lepo, lepo...

Ajd' malo vedžbaj tu, pa se baci na neki ozbiljan model, mani se tih "prcvoljaka"... Ili, možda je to model kao onaj Sukhoi od Oka, što se naduva...
Pogledaj video od 3' 30'' - 4' 40''



« Last Edit: December 21, 2011, 10:31:31 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Extra 300
« Reply #4 on: December 22, 2011, 08:52:31 AM »
Ma taj mali iz veternika je cudo.
Nego zaboravio sam da napisem neke osnovne stvari vezane za ovaj model.
raspon krila je 1500 mm, duzina modela oko 1350 mm motor koji cu montirati je OSMAX 0.60 2T.

Sava i Bane su ovaj model napravili i dali podosta detalja ovezanih za izradu kapotaza i kabine
http://rcfly4um.org/index.php?topic=468.0
a ja cu se ovde baviti onim prostijim delom izrade - drvenarijom.
Od trenutka kada sam resio da pravim ovaj model, jedina kolor shema koja mi je "prijala" oku je bila Red BUll,
tako da ce model, nadam se, liciti na ovako nesto



postoji jos jedna rezervna varijanta (Castrol) ali do tada jos ima vremena.





Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Extra 300
« Reply #5 on: December 22, 2011, 11:00:00 AM »
Jeste da je kolor sema i presvlacenje jos daleko ali i ova, a na istu temu, je zanimljiva.


Ovi vektori ce ti u svakom slucaju trebati.

And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Extra 300
« Reply #6 on: December 22, 2011, 11:21:25 AM »
Miso svaka cast na zapocetom modelu.
Kako vidim bice dosta modelarenja ove zime... :)aplauz

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Extra 300
« Reply #7 on: December 22, 2011, 01:05:59 PM »
 :_D kakav je ono beli prah u teglama   (___)
ex pseudonijum: licider

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Extra 300
« Reply #8 on: December 22, 2011, 05:06:43 PM »
:_D kakav je ono beli prah u teglama   (___)
Ma, pretekla mu so od kupusa!  :_D

Imenjače, samo napred. Uz savremenu tehnologiju i malu pomoć prijatelja, biće to model vredan pažnje!
#FFCC00

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Extra 300
« Reply #9 on: December 22, 2011, 05:20:59 PM »
Malo šale, a radi se o ozbiljnom modelu, što reče Misha leti za sve novce. Moj Bane je leteo ko zna koliko startova, šteta što nema ambicije za takmičenje.
Sta je veoma bitno kod ovog modela (naravno i drugih), težina. Model koga smo Bane i ja radili lagan je 2970 gr. bez goriva .Motor OS 2T 10 ccm SF.Verovatno kod izrade nekog drugog modela bi skinuo još koji gram. Model je okačen (sa još 5 ) na plafon i čeka proleće da skine prašinu sa krila.





Na Mishi je da privede kraju izradu ovog modela, a kolor je svaki lep, makar bio i žut. Naravno da sam tu da pripomognem ako nešto zapne, ali poznavajući majstora, model će čekati proleće, a ne proleće model.

Pozdrav, 4e
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Extra 300
« Reply #10 on: December 30, 2011, 10:55:16 PM »
Sarkice za koje sam se opredelio su Robartove. Njih sam vec imao u dovoljnoj kolicini, a i lako se postavljaju.



Prilikom kupovine, dobio sam na poklon alat koji pomaze pri busenju rupa.

Alat uvek pozicionira rupu na sredinu povrsine. Potrebno je  kroz tu rupu provuci burgiju, izbusiti rupu i to je to.







Sarkice necu lepiti dok ne presvucem model. Lepljenje ovih sarkica je takodje jednostavno.
Ranije je postojao lepak (ZAP Hinge glue) koje se prao vodom a "drzao" je neverovatno, ali se na zalost vise ne proizvodi.
Dakle, dovoljno je kanuti kap ulja na osovinu, ubaciti malo dvokomponentnog lepka u rupice, gurnuti sarke i to je to.
Za vreme susenja, nekoliko puta proveriti da komandna povrsina ima dovoljan hod na obe strane.




Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Extra 300
« Reply #11 on: December 30, 2011, 11:13:37 PM »
Ke beli eroplan (ne mislim na "belo' iz tri tegle nego ti je to komplament na italijanskega jezika )
pozdrav OKO !

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Extra 300
« Reply #12 on: January 03, 2012, 02:02:37 AM »
Napokon sam nasao malo vremena da okacim slike. Na redu je trup.

Planom je predvidjeno da se nosac motora lepi "na kant" što mi se nije svidelo. Dimenzije sam zadržao a napravio sam malo jacu konstrukciju.
Zidovi se uklapaju jedan u drugi i na taj nacin su mnogo jaci, a takode sam ih vežao na isti nacin i za prva dva rebra.





Ove delove sam poredjao preko plana. Za sada ih još uvek nisam lepio, dok ne postaviim osnovu i dobijem neki pocetak.
Prva dva rebra i rebro koje ide iza krila (br5) sam ostavio preko plana, proverio da li su razmaci dobri, visine i nakon toga zalepio.









na bocne strane izmedju drugog i treceg rebra sam ulepio dodatnu, tvrdu  balzu 3mm







Nakon toga mogao sam da redjam ostatak rebara. Prva dva, rebro 5 i zadnje rebro sam pravio od špera 3 mm a ostala rebra su od balze 3 mm.
Ovde sam još jednom uvideo grešku na planu. Bocna i projekcija odozgo, se razlikuju. Naravno, crtao sam prema bocnoj a sklapanje
treba da bude po onoj drugoj. Greska je u razmaku izmedju prva dva rebra i ta razlika je 5 mm. Šta da se radi, idemo dalje.
Boce stranice su od balze 2 mm sa ubušenim rupama (manja težina) i preplankirane balzom 1 mm. Na planu je predvidena balza 3 mm ali sam
uradio ovako jer ne planiram da presvlacim trup monokotom vec nalepnicom, a ona se nije pokazala najbolje kod bušenih površina.
Traka koja se u ogromnim kolicinama vidi na slikama mi je mnogo pomogla. jedna kolicina je drzala plan zalepljen na dasku, a
drugom sam fiksirao delove dok sam ih poravnavao da "uhvatim" meru. Da buh namestio rebra koja nisu iste visine da budu paralelna ,
bilo je potrebno gosta gimnastike i tu mi je od velike pomoci upravio bila ta traka.















Servoe horizontalca i vertikalca cu najverovatnije postaviti pozadi, pa sam pored predvidenih rupa, ulepio letvice od tvrdog drveta u koje cu servoe zašrafiti.





Ulepio sam i nosac motora







Nos sam plankirao meanom balzom 1.5 mm.



Sta reci drugo sem da rezultatom nisam bio zadovoljan. mala kolicina letvica preko kojih je plank lepljen je uzrokovala da ovaj deo nema polukruzan,
vec neki ruzan, izlomljeni oblik. Naravno, u pomoc je pritekao ko drugi nego Cak Noris. malo karatea i stvar je resena.



Zalepio sam dodatne letvice i napred a sada naucen iskustvom i u zadnjem delu trupa.









Trup sam isplankirao i on sada izgleda ovako





i komplet


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Extra 300
« Reply #13 on: January 07, 2012, 12:50:00 AM »
Po planu, krilo je predvidjeno da bude iz jednog dela. Rebra sam "malo" preradio. Predvidjeno je da u krilu postoji samo centralna ramenjaca,
koja je od spera 3mm, i napred i pozadi po dve letvice od 8 mm balze koje bi bile izlazna i napadna ivica. Elerone bi trebalo seci
"iz ruke" i izbaciti oko 16 mm (izlazna krila i napadna elerona). Opet mi je to nekako bilo komplikovano tako da sam na rebrima
ucrtao jos dve letvice na mestu izlazne ivice. one su od balze, tako da nece mnogo otezati, a doprinece krutosti konstrukcije.
Takodje, u rebrima sam otvorio malo rupa kako bi krilo bilo jos malkice lakse.





Ramenjaca je isecena iz jednog parceta spera (hvala Coko) tako da je samo potrebno postaviti je na sto i poredjati rebra. Najvise vremena mi je bilo
potrebno da postavim centralni sper. Ukrutio sam ga postavljanjem unakrsnih ukrucenja od nekog drveta sa gajbica za voce, koje sam na plan lepio duplofan trakom.
Stipaljkama sam dodatno stegao sper izmedju ovih letvica.





Na rebrima postoje stopice koje odredjuju visinu svakog rebra,  tako da je ova procedura krajnje jednostavna. Centralno i ujedno najvece rebro je od spera.
Isekao sam dva i slepio ih zajedno jer u to rebro treba da se ubaci klin kojim se prednji deo krila kaci za trup.





Dva parceta spera imaju na sebi rupe kroz koje ce se srafovima krilo vezivati za trup.





Zatim sam od balze 8mm isekao traku napadne ivice i zalepio sa cela na rebra.



na dva rebra gde ce se kaciti poklopac (i ujedno nosac) servoa, sam usekao podnozja za letvice.



Letvice zalepljene





i poklopac postavljen na svoje mesto.



Cisto da ne bude zabune, strana koja je sada gore je u stvari donja strana krila.

Sada je ostalo jos samo da se krilo plankira. po planu je predvidjena balza 1.5 mm









Kada se sve osusilo, krilo sam skinuo i krenuo sa radom na gornjoj strani



Od dva parceta bale 8 mm sam napravio sablon i prema njemu obelesio deo koji treba da otpadne. mereno od letvica.



Znam da je Sava to radio drugacije, ali je meni ovo bila mnogo laksa varijanta, jer naravno nemam toliko iskustva.



Ostrim skalpelom sam isekao visak



i zalepio izlaznu ivicu



Duz izlazne ivice sam na nekoliko mesta isekao donji plank kako bi mi posle bilo lakse da isecem eleron.
U preostalu rupu je ubacena jos jedna letvica koja ce biti napadna ivica elerona i zalepljenna za donji plan i ostatak rebara.



Zatim sam isekao elerone i plankirao posebno krilo a elerone posebno.





Tek sada vidim da mi fali deo slika na kojima se vide ojacanja za sarkice. Uglavnom, na 4 mesla na krilu kao i u eleronu su zalepljeni
komadi balze u koje ce se ulepiti sarkice. Procedura busenja rupa je ista kao i za horizontalac i vertikalac.

Jedini deo koji nije zatvoren je gornji deo blizu napadne ivice koji cu zatvoriti tek posto probusim rupu za klin.

Kada sam probao da krilo ubacim u trup, uvideo sam jos jednu gresku na planu. Centralno rebro, ono od spera, je duze za 7-8 mm.
Obelezio sam, onako od oka, koliko treba skratiti zadnji deo krila, skratio ga, a zatim smirglanjem doterao na potrebnu duzinu.

Klin je zaleljen i ojacan sa bocnih strana, a zatim i taj deo zatvoren.

Sledece na redu je postavljanje motora, servoa i generalna proba svega na stolu, a zatim sledi besomucno smirglanje, kitovanje, smirglanje,
i na kraju presvlacenje.

Radovi ce narednih desetak dana biti stopirani zbog koriscenja zasluzenog ogmora, a vama uz slike relativno zavrsenog modela, Zeli
srecne Bozicne praznike.








Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Extra 300
« Reply #14 on: January 07, 2012, 10:37:15 AM »
Ko zna,zna :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Ko nezna,on pravi od stirodura :sljus :sljus
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK