RC MODELI JEDRILICA > ELEKTRO JEDRILICE
F5J
boca55:
Danas je izasao FAI-ov kalendar takmicenja za 2009.
http://events.fai.org/calendar.asp?id=24 ,pogledajte sami
Uglavnom se odrzavaju takmicenja RC jedrilica u kategorijama F3B i F3J i F3K
To su uglavnom jedrilice koje se podizu winchom ili sajlom i ove poslednje bacanjem. Sajla ogranicava visinu na koji model moze da se podigne. Zato su ova takmicenja po meni i najregularnija.
Sto se tice motornih modela kategorija F3A akrobata je najdominantnija.
magic:
Kad je F3J u pitanju 2 takmicenja su dosta blizu nas, narocito Bugarska svetski kup i Austrija. Ja sam za to da se ode i vidi. Zanimljivo je da nema nigde F5J kategorije? U elektro delu dominiraju F5B i F5F. Evo kompletnih FAI pravila za elektro avione, helikoptere i jedrilice: http://www.f5d.org/reglement/SC4_Vol_F5_Electric_08_REV_1.pdf
Pozdrav
magic:
U zadnje vreme dosta sam citao po stranim forumima kako je resena F5J ili neka jednostavnija pod klasa koja lici na staru speed 400. Problem je izgleda dosta komplikovaniji nego sto na prvi mah moze da izgleda. Rasprave koje su se razvile na odredjenim forumima su maltene epske, a u vise razlicitih zemalja su se rodila dosta razlicita pravila. Sada, kao najnovije resenje se ispostavio mali uredjaj koji iskljucuje motor na tacno 200m visine i ima jos par funkcija. Cak i FAI razmatra homologaciju F5J sa takvim uredjajem! Pomisli covek super, medjutim cena uredjaja je za nase uslove prevelika, oko 120Eur tako da to ovde kod nas nazalost otpada!
Kako su se mnogi, sa pravom, pobunili da u Elektro Klub klasi svi imamo isti setup i model postoji jedno dosta dobro alternativno resenje. Za Aeronaut propelere postoji tabela za svaki njihov propeler koliko trosi vati na odredjenom broju obrtaja:
http://www.aero-naut.net/fileadmin/download/diagrammCAM.jpg
na ovaj nacim mozemo svi da imamo istu snagu bez obzira na citav kombo. A kako upariti totalno razlicite modele? E pa u Engleskoj su se 2 sezone takmicili po pravilu 200w/kg i to dosta uspesno jer je tezina modela najbitniji faktor brzine penjanja. Za 2009. prelaze na nova pravila, gore opisana, sa limitatorom visine.
Da bi smo se iole okupili u dovoljnom broju potrebno je dozvoliti ucestvovanje sto vecem broju modela. Sa pravilom 200W/kg mogu se takmiciti SVI, pod uslovom da koristimo Aeronaut propelere, od Easy Glidera pa do Stork 2. Isto tako, iskustvo iz Engleske je pokazalo da ne pobedjuje uvek najbolji mega giga model, vec je uglavnom bilo do coveka.
Evo jednog primera sa Evropskog F5J takmicenja koje modele ljudi koriste, od full composite do rucno izradjenog skroz drvenog modela:
http://www.rivamodels.sk/f5magazin_122.html
Kisa i dalje pada ali se prolece polako priblizava, vreme je da se malo pokrenemo i po pitanju ove teme!
Korisni linkovi:
http://www.esoaring.net/
http://www.esoaring.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=282&hilit=
http://www.esoaring.net/uploads/File/00-%20BMFA%20eSoaring%20Height%20Limited%20Rules.pdf
http://www.f5j.eu/index.php
http://www.f5j.eu/entry_11.php?w=2#body
http://f5jfun.com/e107/news.php
http://www.f5jfun.com/pravidla/pravidla%20f5j-2009v9.pdf
http://www.f5jfun.com/pravidla/f5j%20eurocup%20rules%202007-10.pdf
Pozdrav
Miroslav:
Nazalost, ignorisali ste moj predlog iznet ovde pre oko 2 meseca, a to je da se takmicenje organizuje po principu da svako koristi motor koliko hoce, ali da let pocinje od momenta iskljucivanja motora i da se posle toga motor ne sme ponovo koristiti. Pa da vidimo ko ce da ostane 20 minuta u vazduhu. Tako svi imaju sansu bez obzira na model i pogonsku grupu.
Neki komentar na ovo?
magic:
Miroslave,
predlog je zanimljiv ali ima jednu ozbiljnu manu. Ovako su veliki modeli u velikoj prednosti, ne toliko zbog svojih letnih karakteristika koliko zbog cisto svog gabarita. Da pojasnim. Ako bi rad motora bi neogranicen svako bi terao model do granice vidljivosti. Kao prvo to moze biti dosta nebezbedno zato sto pretpostavljam da bi broj izgubljenih modela bio jako velik, jer u zaru borbe covek pravi gluposti. Kao drugo, model raspona od 4m moze da ode na doplo vecu visinu na kojoj je isto vidljiv kao i model raspona 2m. Mislim da ovakvo takmicenje ne bi dugo imalo podrsku od strane takmicara.
Molim sve ostale da pre nego krenu da komentarisu barem malo bace pogled na linkove koje sam okacio jer je tu maltene vec sve raspravljano i polemisano i ima neki svoj odgovor. Nazalost, za sada, jedino dodatni elektonski uredjaj koji ogranicava visinu na koju se model penje daje jednake uslove za pocetak jedrenja.
Da pojasnim malo xW/kg klasu. Vec kad imamo tabelu sa apsorbovanom snagom svake elise na odredjenom broju obrtaja mozemo da kazemo da cemo svi biti do npr 160w. To znaci da npr. 16x10 ne predje 4100o/min, da 13x8 ne predje 6200o/min/ i da 10x7 ne predje 8550o/min ako bi model bio tezak 1kg. Dalje, 160W nije snaga koju motor vuce, (16A na 10V) nego koliko njemu treba snage da vrti odredjenu elisu na odredjenom broju obrtaja. Na ovaj nacin se eliminisu razlike izmedju vise i manje efikasnih motora, zato sto kod nekog Kontronik inrunnera sa redukcijom efikasnost je i preko 90%, kod outrunner Hackera 70-80% a kod kineza od 60-80% u zavistnosti od modela. Tako ce gore navedini Kontronik za 160W na elisi vuci npr. 20A, Hacker 25A a kinez 30A ali u stvarnosti svi imaju isti energetski potencijal, a to je ono sto je najbitnije!
Kako svi letimo jedrilice sa vrlo slicnim profilima krila tada tezina modela igra najvecu ulogu za brzinu penjanja. E sad, dali uzeti elisu veceg precnika a manjeg koraka ili obrnuto, pod kojim uglom peti model itd. e to se vec zove iskustvo, znanje vestina i trening.
Znaci ako je vreme rada motora ograniceno na 30s, a svi imamo isti energetski potencijal u odnosu na tezinu modela, maltene ce samo znanje i vestina odrediti na koju ce se visinu model popeti.
U iscekivanju vasih komentara.
Pozdrav
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version