Author Topic: Gde naci - oni tockici za secenje...  (Read 12109 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Gde naci - oni tockici za secenje...
« on: May 13, 2014, 11:08:25 PM »
Muku mucim sa secenjem laganog staklenog platna makazama, za telo DLGa. Zaustavim disanje, nagnem se, pazim da mi se ne tresu ruke i krenem... i posle sat vremena seckanja me bole ledja, popizdeo sam i ko zna sta jos.

Kupio sam u wobyhaus onaj rotacioni skalpel, i sekao na stolu. Skalpel se stalno krza, ne sece dobro... Gde da nadjem kvalitetnije te rotacione skalpele kod nas? Ili su skalpeli u redu ali je neophodna neka podloga i koja? Npr linoleum?

Ako neko moze da mi pomogne, da mi ne pucaju ledja... ()-()

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #1 on: May 14, 2014, 01:06:13 AM »
Japanska firma Olfa. Profi skalpeli, ti rotacioni nozevi i neke karakuke koje izgledaju kao sprave za mucenje.Zastupa ih Difol, isti oni sto drze Oracal itd...

http://www.difol.net/proizvodi/olfa-pribor
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #2 on: May 14, 2014, 07:46:02 AM »
Ja godinama seckam tkaninu od 16 gramske do 700 gramske. Da ima i takva i izgleda kao krpara. Najbitnija je podloga, sam si napomenuo, linoleum onaj obični, ne topli pod. Nož za sečenje običan skalpel širine 13mm. Bolje je neki markiran nego Kineski. Lenjir obavezno metalni koga treba na mestu reza dobro pritisnuti, a skalpel voditi pod nekim uglom od oko 30 stepeni u odnosu na tkaninu. Siguran sam da ti neće pucati leđa jer ne pucaju ni moja veoma vremešna leđa, a znao sam seći i po nekoliko sati.
Strpljen-spašen, kaže narodna, ajd pa  (work)
ex pseudonijum: licider

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #3 on: May 14, 2014, 09:40:06 AM »
Videces na istom linku koji sam postavio da oni proizvode i silikonske podloge za secenje. Nisu jeftine ali, koliko sam cuo od ljudi koji su koristili iste, sjajne su.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #4 on: May 14, 2014, 11:17:03 AM »
Olfa nozici :jaki: :mhm Za tako pipave zebancije ja koristim one manje, graficarske skalpele. Isto Olfa.
konkretno ovaj
http://www.oracalpolikarbonati.com/olfa-alati/skalpeli/olfa-alati/66-skalpeli/P192-skalpel-svr-1
Mogu da se drze skoro kao olovka u ruci pa mi je secenje mnogo lakse. Isto se menjaju nozici, metalni, cudo sta sve moze da prezivi. Nisam probao neko debelo platno, ali 160g sece kao papir. I naravno dobar aluminijumski lenjir
 (<--)


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #5 on: May 14, 2014, 11:20:47 AM »
Hvala ljudi. Skalpelom ne bih rezao ako je neophodno da pritisnem lenjirom mesto secenja. Razlog je sto deo oko kabine ima dosta krivina pa ne mogu da koristim lenjir, znaci ne mogu da pritisnem mesto secenja. A i moja ledja su od rodjenja sa nekom diskushermijom, pa nisu ni za sta, kamo li za visesatno secenje... ako me usinu, ne digo se ja nedelju dana iz kreveta.

Difol ima i u Nisu kod mene, pitacu ih za te skalpele. A sto se tice podloge, znam da ima specijalne samo-zaceljujuce silikonske podloge, i to je vrh, al cini mi se da je strashno skupo, posebno sto meni treba preko 1m duzine... Ako mora da se kupi mora, al me zanima kako se ponasa linoleum? Jel se brzo istrosi povrsina na kojoj se reze?

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #6 on: May 14, 2014, 11:26:05 AM »
A i moja ledja su od rodjenja sa nekom diskushermijom, pa nisu ni za sta, kamo li za visesatno secenje... ako me usinu, ne digo se ja nedelju dana iz kreveta.

Onda si idealan tip modela izabrao za bavljenje modelarstvom.  :big smile
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #7 on: May 14, 2014, 11:55:44 AM »
A i moja ledja su od rodjenja sa nekom diskushermijom, pa nisu ni za sta, kamo li za visesatno secenje... ako me usinu, ne digo se ja nedelju dana iz kreveta.

Onda si idealan tip modela izabrao za bavljenje modelarstvom.  :big smile

Pa jes ima smisla to sto kazes, al sta su kad mi se svidja. :)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #8 on: May 14, 2014, 12:18:17 PM »
Specijalne makaze namenjene za stalkoplastiku koje imaju sitno nazubljeno jedno sečivo seku tkaninu bez linoleuma i bež "žvakanja"Postoje ravne, a isto tako i zakrivljene za rezanje krivina. Firme koje vrše prodaju tkanine prodaju i ove makaze, a cena, pa baš nije jeftino oko 60€. Olfa skalpeli su dobri za taj posao, samo ih u manjim mestima nema.
Linoleum je prilično jefin i dok jedan ne iseckaš uradićeš dosta posla. Pogledaj kod prodavaca podnih obloga, bude restlova koji su jeftiniji. Za neke pozicije sa krivinama, ako ima toga više, pravio sam šablone od Al. lima.
ex pseudonijum: licider

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #9 on: May 14, 2014, 02:10:08 PM »
Posto je Sava napomenuo da je podloga jako bitna, mozda je bitnija i od noza, evo linka za jeftine podloge od onod samo-zatvarajuceg materijala.

http://www.deniko.rs/pages/products_item/srpski/856

Mnooogo su jeftiniji od drugih, ja sam narucio pa cu videti.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #10 on: May 16, 2014, 01:41:20 PM »
Drugari evo stigla mi je podloga za secenje, i mojoj sreci nema kraja.



Najjeftinija samozaceljujuca podloga koju sam nasao, stvarno fer cena. I stvarno je SVE u podlozi, kakvi skalpeli kakvi bakraci. Prvo sam mislio da mi rotacioni jeftini skalpel iz wobyhausa ne valja, ali evo slike. Gornji red je isekao taj skalpel, prva tkanina je 25gr, druga 49gr staklo, treca je 120gr UD karbon, isece ga u polumesec ko od sale... 150gr staklo nije na slici, ali i ono se rascvetalo jednim laganim pokretom. Cetvrto nisam ni ocekivao da ce iseci, 160gr kevlar, ali morao sam da probam :) U donjem redu su iste tkanine rezane kineskim exacto skalpelom sa HK-a. Skroz desno je 49gr staklo seceno nekim starijim obicnim relativno tupim skalpelom, koji se stavlja kao ulozak u one drske.

Nije mi zao ni 1 jedinog dinara, uzeo sam 3 podloge jer mi treba duzina za telo DLGa iz jednog dela. Verovatno se u tekstu "cuje" moje odusevljenje...

I za kraj "... od kad koristim ove podloge, mene ledja vise ne bole..." hahahahaha  lol Ko je citao od pocetka shvatice :)  ()-()

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #11 on: May 17, 2014, 07:23:08 PM »
Vaci..uradi jednu krojacku foru... (work).. koriste je krojacice kada seku flizelin..svilu ili neko tanko platno... platno se rasiri... a sa strane  sa koje  zelis da zapocinjes secenje..u pavcu secenja platna izvuci jednu nit... kao dlaku..mozes i dve ..tri niti.. pojavice se upraznjen prostor u platnu..jer ce se vizuelmo pojaviti samo poprecne niti..koje ce ti davati pavac i imacec vizuelno bolji "osecaj" kuda i kako da usmeris  макаze tj skalpel...usput..seces samo poprecne niti platna.....sto bitno smanjuje krzanje platna ....pozzzzz ()-()

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde naci - oni tockici za secenje...
« Reply #12 on: May 17, 2014, 09:28:40 PM »
Ehhhh.... hvala.... ali kada secem telo za LG to je zaobljena zatvorena kontura. Nema prave linije, tako da mi to nece pomoci ;)