Author Topic: Maldivi - Kihavah  (Read 3415 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Maldivi - Kihavah
« on: July 06, 2014, 12:06:04 PM »
Kako je divno kad te posao dovede u ovakve lepote, pa jos sve placeno...  :big smile


Offline Cvrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #1 on: July 06, 2014, 12:41:49 PM »
Uf, dobar ti posao :)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #2 on: July 06, 2014, 01:41:00 PM »
Svaka chast brate ...svakoga dana u svakom pogledu...kashika u med...ultra giga mega si car uzivaj do j.... (pijemo) a mi chemo da uzivamo u fenomenalnim fotografijama i video kompilacijama... (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #3 on: July 07, 2014, 11:31:16 PM »
A čuj Gizmo,
>> ,,Kako je divno kad te posao dovede u ovakve lepote, pa jos sve placeno...  :big smile,,

Ispade ko da ti je palo sa neba, a ne da si to postigao debelim radom iza sebe, ulaganjem u opremu , i pre svega pionirskim entuzijazmom u ranim vremenima kada su te ljudi gledali ko ludaka, dok si nosio svoju letilicu i snimao  (yay)
Naravno, svaka čast, i treba ! Lepo je uvek, videti da neko svojim trudom i idejama i uspe nešto. Na žalost u našoj zemlji teže ali ...
eto, ima još svetlih primera, da se može    :)aplauz
« Last Edit: July 07, 2014, 11:33:52 PM by jojkic »
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #4 on: July 08, 2014, 10:38:57 AM »
Kako je divno kad te posao dovede u ovakve lepote, pa jos sve placeno...  :big smile

Sad ce svako sa daljinskim da ulaze u opremu za snimanje, pa ti vidi ;)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #5 on: July 08, 2014, 05:10:49 PM »
A kao nema svaki dan bar 5 ljudi koji se bacaju u aerial video businesss (___) :sljus

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #6 on: July 09, 2014, 01:39:23 PM »
 :big smile  FAST FOOOOOD, FAST FOOOOOD, FAST FOOOOOD, FAST FOOOOOD... :)aplauz

 mmmm Nego, šta bi s licencom?
#FFCC00

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #7 on: July 10, 2014, 11:20:37 AM »
Ispade ko da ti je palo sa neba, a ne da si to postigao debelim radom iza sebe, ulaganjem u opremu , i pre svega pionirskim entuzijazmom u ranim vremenima kada su te ljudi gledali ko ludaka, dok si nosio svoju letilicu i snimao  (yay)
Naravno, svaka čast, i treba ! Lepo je uvek, videti da neko svojim trudom i idejama i uspe nešto. Na žalost u našoj zemlji teže ali ...
eto, ima još svetlih primera, da se može    :)aplauz
Hvala  ()-()

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #8 on: July 10, 2014, 12:01:56 PM »
Quote
Hvala  ()-()

Nema na čemu, u ostalom i ja kad porastem, biću Čika Dragan Trifunović  (res)

Šalim se ali samo malo, da ne ispadne sad da se čepim :) , ali kada sam video tvoj  snimak Beograda na TV-u još pre par godina, i samu letilicu nešto mi je kvrcnulo u glavi, da je to, to  što me zanima.
Naravno u Srbiji, posla za snimanje iz vazduha, možda ima za par ljudi tj. timova ljudi.
Dok će ostali verovatno koristiti snimanje iz vazduha, kao dodatak svojim klasičnim uslugama snimanja.
Zato nisam uložio u skupu opremu, već snimam sa igračkom za svoju dušu. E sad da li ću uspeti da snimim Beograd ili ne, ne znam. Kako sam krenuo quad da kršim, to pitanje postaje diskutabilno, a trudim se da se ne navučem na ideju o boljem quad-u :D ... Sve u svemu, koristim gužvu dok je sve prilično zakonski ne regulisano, jer pretpostavljam da će letenje i snimanje quad-ovima biti zabranjeno u urbanim područijima bez posebne dozvole. Kao recimo u Hrvatskoj, jer mi je ultimativni cilj snimci Istre (Rovinj, Pula ...) , ali na žalost ne bih rizikovao primenu zakona na meni strancu, kao dokaz da su pravna država .
Ipak ima i nekih prednosti ovde u Srbiji, što je ceo sistem na idi mi, dodji mi ... Makar za letenje rc letilicama   (pijanoo)   (<--)
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #9 on: July 10, 2014, 12:59:20 PM »
Ni u Hrvatskoj jos uvek nije donesen zakon,  a kod nas je pocelo da se prica o tome.
« Last Edit: July 10, 2014, 02:45:22 PM by gizmo »

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Maldivi - Kihavah
« Reply #10 on: July 10, 2014, 02:21:22 PM »
Eto i odlične teme za diskusiju,
Ja sad u Avgustu, planiram u Istru, na odmor da idem, i baš sam ovo o čemu sam pričao, razmišljao sam Phantoma da ponesem i snimim Rovinj, Pulu i još gomilu lepih i malih Istarskih mesta.
U tim mojim planovima su se javila tri problema:

1. Prenošenje quad-a preko granice. Pogotovo sad kad je Hrvatska ušla u EU pa koliko sam čuo su pooštrili granične preglede

2. Da li je zakonom, i kako dozvoljeno letenje daljinski upravljnim letilicama, i snimanje

3. Vetar i vremenske prilike :) , pošto Phantom ipak nije predviđen za korišćenje po vetru, a more ko more, ima uvek vetra :D

Problem 1:
Imam papire da je quad kupljen legalno i uvezen, ali opet to prijavljivati na carini na izlasku , ulasku je pretpostavljam i previše kopmlikovano, pa sam razmišljao ako ga lepo rastavim elise, gimbal, nogice i nije veliki, mogao bi negde fino da se spakuje, da ne privlači pažnju i tako da prođe :)

Problem 2:
Nisam bio lenj, i pošaljem agenciji za civilno vazduhoplovstvo u HR, e-mail sa pitanjem i dobijem brzo odgovor od ljubazne žene, da pogledam:
Pravilnikom o letenju zrakoplova (NN 30/13) http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_03_30_527.html
stavke od 174 do 178

Vrlo je lepo definisano, da na primer za modele do 5 kg , se sme leteti ali na daljini većoj od 150 m, od naseljenih područija, bez potrebe za dozvolom. Za letove u naseljenim područijima je potrebna dozvola koja se plaća i zahtev se podnosi agenciji. Takođe je potrebno da je quad osiguran od štete prema trećim licima
Pravilnik o snimanju još nije definisan, i potrebno je tražiti dozvolu geodetskog zavoda. To je verovatno ostatak nekih starih zakona :) . Lično bih to zanemario o snimaju, jer kamera i ovako nije ni napadna, ni profesionalna.

Zakon je po mom mišljenju logičan. za letenje u urbanim delovima, da je potrebna dozvola i osiguranje zbog rizika. A ja bih baš i snimao Arenu, Trgove itd , tako da mi je to i skupo i komplikovano za igranje , jedino sa mora na daljini od preko 150 m da snimam gradove što su već neki stranci tako i radili, ali opet za to je potrebna ipak pro kamera da bi se nešto videlo. Vrzino kolo :D

Neko mi reče, na drugom forumu da mogu da snimam, i da mi u praksi niko neće praviti problem, ali baš u špicu sezone da se igram, da mi rebnu kaznu, ili neki sudski proces, što je jako popularno tamo, baš, baš i nebih . Možda neki drugi put, i to van sezone, kad je opuštenije

3. Kad se na sve to doda, i mogućnost vetra tj. bačenih snimaka, nisam siguran dal uopšte i da nosim quad, pa čisto da snimam obalu i plaže bez gradova , ili da dignem ruke od svega

To je otprilike čisto uvod, za zakone koji pretostavljam da će biti i kod nas donešeni. Van naseljenih mesta dozvoljeno letenje, u naseljenim mestima zabranjeno letenje ili samo uz dozvolu ovlašćenim i licenciranim firmama koje snimaju profesionalno. Za profi letače i snimače dobre vesti, za hobby letače loše vesti .... Naravno sve to jednog lepog dana  u ovoj zemlji lol

Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/