Author Topic: Trikopter  (Read 83319 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #120 on: November 07, 2010, 04:02:48 PM »
Ma moze on jos da se olaksa ali stvarno smatram da sada nema vise potrebe za tim,ali ako bude potrebe tada cu pristupiti radikalnijem postupku...
Sto laksi ram to posle dozvoljava vise opreme (kamera, fpv, osd...), duzi i stabilniji let.

Moj ram je 415g, ali kad se sve napakuje (bez kamere itd.) je ~1200g.


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #121 on: December 03, 2010, 06:18:40 PM »
   Juce stigli dijelovi potrebni za sklapanje trikoptera  :)aplauz Jos 3 ziroa da stignu koji su na putu tako da i njih ocekujem za 10-tak dana.Malo sam duze cekao jer nije bilo ovih motora i spid kontrolera a bas sam njih htio naruciti.
Sada slijedi postavljanje ovih komponenti, prije svega precizno postavljanje motora,balansiranje propelera povezivanje elektronike, pa kad dodju ziroi slijede fina podesavanja  a poslije toga nadam se i prvo lebdenje  :big smile Evo zanimacije u ove kisne dane  (pijemo)

                                   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #122 on: December 03, 2010, 07:28:02 PM »
Ohoo :)
Jedva cekam da jos neko kod nas poleti sa trikopterom.

p.s. nadam se da si porucio i neki rezervni propeler ;)

Offline itod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Trikopter
« Reply #123 on: December 06, 2010, 09:50:50 AM »
ne baksuziraj čoveku, možda mu neće trebati  ::)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #124 on: December 07, 2010, 12:07:23 PM »
    Naravno da imam rezervnih propelera i ovih a i drugih to je najmanji problem.Sa trikopterom i nije tolika frka letjeti pa i prvi put, frka je prvi put letjeti heli a bez rezervnih dijelova  ;namig mislim sta tu sve moze biti rezervni dio  mmmm ako dodje do pada.Tako da sam po ovom pitanju odavno opusten sto je jos jedna prednost.A najveca prednost je sto se sve na trikopteru za isti dan moze popraviti ako ne i napraviti ponovo u tome i jeste car ove fantasticne letjelice  (pijemo) Radi se radi ,uskore slike a ziroi su stigli do Njemacke  :big smile   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #125 on: December 16, 2010, 09:01:18 PM »
I konacno moj Grunf Trikopter u "pravoj" akciji :)  01:37-01:47 i prelet preko zgrade 03:26

(ne obracati paznju na pesmu   (fiu)



i dva snimka "behind the scene"



« Last Edit: December 16, 2010, 09:04:20 PM by gizmo »

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Trikopter
« Reply #126 on: December 16, 2010, 09:08:19 PM »
Dobro si ti ovo spojio!

Lepo i korisno u jednu ruku.

svaka cast..

pozzz

cane

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Trikopter
« Reply #127 on: December 16, 2010, 09:58:13 PM »
pošteno!  :)aplauz  ()-()  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #128 on: December 19, 2010, 10:43:58 PM »
   Prije par dana stigli ziroskopi  :)aplauz Naravno sad se uzurbano  (work) preostalo je jos da postavim ziroskope izbalansiram propelere a onda slijede podesavanja.Nadam se da ce u ovoj godini da poleti   :big smile Naravno uskoro o svemu ovome u slici i rijeci...

                                         
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline DavorVŽ

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Trikopter
« Reply #129 on: December 20, 2010, 10:16:57 AM »
svaka čast gizmo, evo par savjeta koji ti mogu jako koristit, pogotovo kod snimanja: umjesto žiroskopa stavi gore KK kontroler, sa njime radi 10 puta stabilnije jer ipak je tu u pitanju 400Hz refresh rate, ljevi propeler(broj 1) stavi CW, po mogucnosti nabavi EPP propelere, puno je mirniji sa njima, manje vibracije ima a i laksi su u odnosu na ove koje imas sad gore;
Svu tezinu mu probaj okaciti ispod, sve na centar ravnoteze, balansirat ce ga automatski...probaj ne kosta nista
Ako trebas plocicu za kontroler mogu ti poslat koju, imam ih 20-30 kom na lageru, neki dan napravljene

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #130 on: December 20, 2010, 11:14:11 AM »
Hvala Davore na savetima i ponudi za plocicu. Sta je pored plocice sve jos potrebno (ziroskope vec imam)?
Razmisljao sam ranije o KK kontroleru, ali iskren da budem ne secam se da sam po netu video neke snimke koji bi me uverili da je ta varijanta drasticno stabilnija od moje.
Strogo pazim na CG, pa pomeram bateriju napred-nazad u zavisnosti da li letim sa kamerom ili bez. Properere sam koristio razne i kad su dobro balansirani uglavnom su svi dobri.
Cak su mi se najjeftiniji GWS maltene pokazali najbolje.
Vec sam poceo sa pravljenjem Wii quad-a koji ce nadam se biti govot ubrzo.

Offline DavorVŽ

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Trikopter
« Reply #131 on: December 20, 2010, 12:34:38 PM »
ma vjeruj mi definitivno je stabilniji sa kk kontrolerom, mi smo davno ovjde kemijali sa ziroskopima pa ti mogu reci da cak i najobicniji analogni rade bolje od HK401 na trikopteru, imas tamo na mom kanalu par testova sa kk na quadu i hexacopteru, to su razlike ogromne
istina sta kazes da su GWS medju najboljima, zato sto su jako lagani i relativno mekan materijal pa ne tresu puno, ujedno je i veca iskoristivost sto je laksi prop

sta se tice plocice ostali materijal je nekih 15€, najskuplji su ziroskopi koje vec imas, evo popis materijala i kako izgleda plocica:

http://www.kkmulticopter.com/index.php?option=com_content&view=article&id=82:th-pcb-parts-list-v6&catid=55:parts-list&Itemid=65
http://www.kkmulticopter.com/index.php?option=com_annonces&view=annonce&id=54&Itemid=61

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #132 on: December 27, 2010, 01:31:48 PM »
   Trikopter je danas kompletiran :)aplauz podesavanje je zavrseno i sve je spremno za prvo lasiranje.Sto se tice sklapanja poslije izrade rama prvo sam postavio motore.Ovo je i najzahtjevniji dio gradnje jer ose motora moraju biti u centru jer ako se ovo ne odradi kako treba dzaba sva ostala podesavanj.Poslije postavljanja motora rastojanje od centra rama do ose motora je 51 cm.Nakon ovoga postavio sam i digitalni repni servo.Ovdje sam izmjenio nacin postavljanja jer sam ga mislio postaviti na parce spera ali kad sam ga postavio na ram vidio sam da je to najbolje rjesenje tj. da ne komplikujem dalju gradnju.Sto se tice povezivanja motora sa spid kontrolerima nisam koristio konektore nego sam ih zalemio, sigurnije je inace pozeljno bi bilo sve ove veze zalemiti , zbog vibracija.Veoma je bitno izvuci +zicu iz spida jer napajanje ide preko UBEC-a.Poslije ovoga na red dolazi postavljanje zica za prikljuicivanje na baterije i UBEC.Ja sam to napravio po semi kao sto je dato na slici, sto je i najjednostavnije.Kad se prikljuce baterije napaja se UBEC a preko njega  je prikjucen prijemnik i ziroi sto je veoma bitno u proceduri ukljucivanja,a tek poslije toga sa ovim crvenim konektorom propusti se struja do spid kontrolera i motora.Ovaj redosljed je veoma bitan.
Naravno veoma je bitno programirati kontrolere po helikopterskoj semi.Koja su to podesavanja vide se na slici sa kartom za programiranj.
Sto se tice ziroskopa HK401b veoma su dobri za ove pare rade svoj posao odlicno.Naravno Dragan mi je takodje skrenuo paznju da se trebaju otvoriti i sa hot ljepilom pricvrstiti za kuciste i dodati jos sundjera da bi se smanjile vibracije i naravno ojacati spojeve zica.

                     http://www.youtube.com/watch?v=4mI7gretwM0&playnext=1&list=PLC8ABD0F9EC49A443&index=68

      Kad sam sve ovo odradio postavio sam ih na ram. Tri ziroa kontrolisu po vertikali zato se moraju postaviti vertikalno i paralelno sa krarkovima.Repni  ziroskop naravno postavlljen je normalno jer kontrolise repni servo kao kod helikoptera.Zbog vibracija na samoljepljivi sundjer sam postavio po parce spuzve radi smanjenja vibracija.Tri zute zice sa ziroa sam zajedno zalemio i prikljucio na jedan servo konektor a on ide u kanal gasa.
Postavljanjem ziroskopa posao se polako privodi kraju naravno ostalo je jos da se zice lijepo upakuju na ram i sa cicak trakom povezu prijemnik i UBEC.Sto se tice prijemnika tj. koju stanicu koristiti 2.4GHz ili 40 MHz ipak sam se odlucio za Graupner 40 MHz jer ove orange nisam jos testirao tek su mi stigli a i zbog video predajnika koji je sada na T-Rex-u a ona je na 2.4GHz tako da ne bi bilo kakvih smetnji.Antenu od ovog predajnika sam provukao kroz plasticnu cijev sa HK 450 i sve je dobro upakovano.
  Posto na ramu  uvijek treba otvora za pricvrscivanje baterija i ostale opreme koja ce ubuduce da se postavi izbusio sam ove otvore tako da sam sa tim postigao i lijepo i korisno  :big smile tj. smanjio sam tezinu za  citavih 25 gr (tezina video predajnika)  ;namig .
Na kraju sam izbalansirao propelera koji su bili bas van centra.Naravno prije postavljanja propelera poslije svih ovih instaliranja uslijedilo je povezivanje sa stanicom i podesavanje stanice.Naravno ovo je prica za sebe i malo se razlikuje od stanice do stanice ali sustina je ista tako da pricu o podesavanjima ostavljam za sledecei put.Na RC Gropus  ima oko 720 strana  ") i poslije iscitavanja opet ima nedoumice pogotovo u vezi podesavanja stanice.Ovom prilikom se zahvaljujem Draganu jer vodjen njegovim iskustvom bilo je sve lakse precizirati.Za sada mogu samo reci da sam poslije podesavanja stanice probao trikopter na stolu bez elisa jer je to veoma bitno da bi se vidjelo da li je sve podeseno kako treba i da li treba odraditi revers ziroa,poslije sam stavio i elise i probao kako sve to radi.Sta reci nego veoma cudna,nesvakidasnja  i mocna sprava.Ostalo je da  postavim privremene sponge nogare i sve je spremno za dan D.Radi lakse orjentacije najvjerovatnije ce dobiti i HK 450 canopy ali to su detalji o koima cu voditi racuna tek poslije probnih letova.Za sada toliko a sada slijede fotke  (photograf)  (pijemo)

 


The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #133 on: December 27, 2010, 04:08:08 PM »
Au Fenix kakav inzinjering uhaaaa  ;D

super si ovo odradio.... jedva cekam da ga vidim na djelu  (<--)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #134 on: December 27, 2010, 04:37:45 PM »
Bravo majstore! Cekamo prvi let :)