Author Topic: Turnigy sport "E" elise  (Read 3725 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Turnigy sport "E" elise
« on: July 05, 2010, 11:42:27 PM »
Ova novija verzija sa "E" oznakom je za pohvalu i moja je preporuka da se može kupovati.
Ima dobru geometruju, kruta je plastika, alat u kojem se lije (šprica) je jako kvalitetan. Sa elisom se dobiju reducir prsteni za sve moguće mere i lako se stavlja u elisu. Slobodno se mogu staviti i na male sus- odnosno glow motore.
Ostaje da ga testiram na modelima u toku sezone, ali sudeći po viđenom je jedino original APC elisa bolja. APC su malo tanje i glatke na površini.

















http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7953&Product_Name=_TGS_Sport_10x5E_Precision_propeller

 ;namig
« Last Edit: July 05, 2010, 11:44:28 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Turnigy sport "E" elise
« Reply #1 on: October 28, 2010, 04:00:57 PM »
Iste koristim na MIG-u 7x4 i na Sky Hero-u 12x6 i stvarno, dobro služe. Preporuka i sa moje strane.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Turnigy sport "E" elise
« Reply #2 on: November 11, 2010, 12:41:47 PM »
a da li mogu ove hrapave povrsine elise da se ispoliraju nekom smirglicom i time omoguci da vazduh bolje kliza preko povrsine tj. postigne koji br. obrtaja vise ili smanji opterecenje motora?
« Last Edit: November 11, 2010, 12:44:51 PM by firebird »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Turnigy sport "E" elise
« Reply #3 on: November 11, 2010, 02:04:19 PM »
Priča o hrapavosti, glatkoći, laminarnosti i turbulentnosti kod malih Re brojeva je složenija nego što izgleda na prvi pogled, tako da ne bih u startu (bez eksperimenta) mogao da se bezuslovno kladim u prednost "glatke" ili "mat" verzije. Zato bi bilo veoma interesantno eksperimentalno poređenje iste elise u "mat" i "ispoliranoj" verziji. Ko ima odgovarajuću opremu, vremena i volju, mogao bi da se pozabavi time šta se dobija a šta se gubi.

 (pijemo)
« Last Edit: November 11, 2010, 02:07:28 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Turnigy sport "E" elise
« Reply #4 on: November 11, 2010, 05:03:35 PM »
ma to sam ja pitao samo onako,posto je t.e. napisao da je apc tanja i glatka a ova hrapava povrsina me podsetila kad sam nekad radio poliranje usisne grane radi povecanje snage motora.  :jaki:

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Turnigy sport "E" elise
« Reply #5 on: November 12, 2010, 11:11:55 AM »
Lazo je u pravu sa teorijom hrapavosti. Neki eksperimenti bi pokazali neku malu razliku, ali mislim da ne vredi da se puno radi na doradi ili eksperimentisanju sa ovim jer bi razlika bila veoma mala. Ona je dobra i ovako. Mnogo je važnije da elisa ima dobru geometriju* i da se obrati pažnja na pravilan izbor za određeni model. Sa ne pravilnim izborom elise se može gubiti više energije nego na glancanju elise. U celom pogonskom sistemu  je važno obratiti više pažnje na sklad pogonskih delova, odnosno na njihovihe parametre, radi efikasnosti celog sistema. Za pomoć izbora elise možemo koristiti softvere kao motocalc. Kako ga koristiti o tome može neko da otvori topik i da recimo Megic napiše sve to veoma stručno, ako već nije negde  ;namig
http://www.motocalc.com/

*Najednostavnije objašnjenje za pojam dobre geometrije je da ona "liči" na krilo takmičarske jedrilice a nikako ne oblik "lopate". Mislim pre svega na završetak, jer je ovde najveća brzina i ovde može da se gubi puno zbog nepravilnog strujanja odnosno cepanja strujanja sa površine elise. Turnigy sport "E" ima dobru geometriju. Kod slow flyer elisa to nije toliko važno.


Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Turnigy sport "E" elise
« Reply #6 on: November 12, 2010, 11:38:27 AM »