Author Topic: problem voda  (Read 2977 times)

Offline iva71

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
problem voda
« on: April 22, 2012, 10:13:36 AM »
pozdrav svima na forumu
zbog udara vetra morao sam da prinudno spustim heli daleko od sebe. nazalost sleteo sam u baru zaostalu od poslednjih kisa. tom prilikom potopio sam motor i esc. nakon susenja motor nece da startuje pokusava na kratko i puno se greje. greje se i esc. ako je neko imao iskustva sa ovim molim da mi da savet sta je veca verovatnoca da je crklo esc ili motor i kako da to proverim? hvala unapred iva

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: problem voda
« Reply #1 on: April 22, 2012, 01:25:41 PM »
Samo sušenje i da delovi budu suvi na dodir ne znači da su i stvarno suvi posebno zato što ima veliki broj malih mesta gde se voda može zavući i ostati prilično dug period. Sama voda iz bare ima ima brdo primesa imeđu kojima su mnoge elektroliti koji takvoj vodi daju provodljivost struje, a koji kasnije i nakon sušenja takođe mogu da naprave kratak spoj. Po meni najbolji scenario je da lepo destilovanom vodom detaljno i lepo ispereš esc i motor kako bi uklonio sve tragove tj. nečistoće koje su ušle u motor preko obične vode. e sad ima dve opcije

Baci pod lupu ESC kako bi video da li je neki vod ili element na njemu izgoreo tj. da li je spaljen tj. da li se fizički vide tragovi kratkog spoja ako se fizički vidi da je nešto nagorelo da ti kažem odmah da je mrka kapa, no ako nema vidljivih nagorelih vodova ili elemantat onda pristupi jednoj od ove dve metode.

1. Potpuno bezbedna ali traje a to je da napraviš sa destilovanom vodom  50% rastvor alkohola i u njega dodaj 1 ili 2% acetona, a zatim izpereš detljno komponetnte. Najbolji scenario je da lepo razmontiraš motor i esc i opereš uz pomoć neke četkice.  Nakon toga da lepo izduvaj delove nekim kompresorom i ostavi par dana na suvom ili npr rerni u podešenoj na 60C najmanje 24časa, a zatim sklopi i probaj. 

2. Drugi metod me plaši da ne skine lak sa žice kojom je namotan rotor pošto ga nikada nisam koristio na elektromotorima. On bi izgledao ovako nakon što detaljno ispereš komponente u destilovanoj vodi, maklice ih prosušiuš a zatim na par minuta potopiš u čist etanol, nakon toga izduvaš kompresorom i ostaviš par sati na vazduhu da etanol ispari. Zatim naravno probaš.

Jednom i drugom metodom sam više puta vraćao razne elektronike u život nakon padova u vodu, ali nikada nisam imao priliku da to budu elektromotori.

P.S. Ne zaleći se sa primenom mojih rešenja sačekaj da vidimo možda se neko javi ko ima bolje rešenje problema.
« Last Edit: April 22, 2012, 01:41:40 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline iva71

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: problem voda
« Reply #2 on: April 22, 2012, 01:53:25 PM »
hvala Nebojsa bio si u pravu za susenje. kad sam sve rastavio i osusio fenom ponovo, sve je proradilo. Posto sam vec porucio novi motor http://www.helipal.com/leopard-lc450-3500kv-brushless-motor-450-class.html moze li mi neko reci vredi li to cemu i sta mu znace te ozanke 3500kv, 1700kv i sl. ima li veze taj napon sa brojem obrtaja i snagom? pitam jer je originalni motor na heliju bio 3800kv a ovaj sto sam porucio je 3500kv. pozdrav

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: problem voda
« Reply #3 on: April 22, 2012, 02:27:28 PM »
3500kv je broj obrtaja po voltu. Znači da ima 300kv manje od motora koji si imao.
Max broj obrtaja ovog motora je 80.000 obrtaja !
Ukupan broj obrtaja = 3500kv   puta    napon baterije.
Svi ostali podaci su ti dati na linku koji si naveo.
« Last Edit: April 22, 2012, 02:33:36 PM by miša2002 »
#FFCC00