Author Topic: P-38 Lightining  (Read 12248 times)

Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
P-38 Lightining
« on: March 02, 2013, 05:54:53 PM »
Pre svega pozdrav svima. Ovo je mja prva tema i prvi post na ovom forumu, pa bi bio red da se i predstavim. Da znate sa kim imate posla  :P :P Dakle, zovem se Nemanja, trenutno studiram u Novom Sadu i od rodjenja sam fasciniran avionima :)
U maketarstvu nisam bas totalni amater jer sam do sad pravio (sklapao) makete od plastike, ali to nije tolko zanimljivo jer to ne leti :D :D Vec duze vreme pratim razne forume i sajtove gde je tema rc modelarstvo i odlucio sam da se i ja pustim u te vode :) Imao sam kao klinac (a sad sam kao mator :P ) jednu jedrilicu, ali posle par letova se zavrsilo tragicno po nju  :-\ Naravno, necu uzeti odma da letim sa gore pomenutim avionom. Planiram da uzmem prvo neki simulator, al o tome cu u nekoj drugoj temi.  ;) 
Mnogi ce sad reci "di bre bas taj avion, uzmi nesto lakse i jednostavnije" :D
Takve komentare bih vas zamolio da ne pisete jer nema odustajanja ;) Radovi su vec u toku i upravo sada dok kucam ovo sam se setio da nisam zvekno ni jednu sliku, pa cu se potruditi da vec danas islikam i stavim ovde.
Semu po kojoj radim sam nasao na netu. Nije bas potpuna, pa gledam u jos par sema koje imam i sastavljam jednu da valja. Ovu sam izabrao jer je u .dwg formatu, pa mogu da izvlacim dimenzije i da docrtavam delove koji fale. To mi za sada nije problem.
Problem zbog kog sam i odlucio da otvorim temu su neki "standardi" po kojima se rade odredjene stvari.
Tacnije, zanima me kako da resim tockove. Ni na jednoj semi koju imam nije nacrtano koloki tockovi trebaju da budu i na kom mestu...
I zanima me kako da postavim servo za alieron. Ja sam zamislio da to uradim na neki malo drugaciji nacin nego sto se inace to radi. Hocu da izbegnem izbacivanje polugica i osovina izvan aviona, a da opet bude fungcionalno i da se moze sve to skidati. Kako sam to zamislio, objasnicu kad okacim i semu po kojoj radim, pa cu probati to da nacrtam. Nazive za delove aviona sam naucio citajuci forume, pa ako nesto nije tacno, ispravite me i ako neki deo ne znam kako se zove, ja cu da pitam :)
I da.. Dimenzije aviona: duzina 57cm i raspon krila 80cm. Nisam dao tacne mere jer su decimalne. Ovaj crtez je bio u incima, pa sam ja samo prebacio kolko inca tolko cm. To je nacrt za OGROMAN avion  (<--) Vec vidim vas "profesionalce", koji ste vec uradili na desetine aviona, u ovom fazonu: :sljus
Nista, to bi bilo sve za sada, a slike i sema dolazi za koji minut.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: P-38 Lightining
« Reply #1 on: March 02, 2013, 06:09:19 PM »
Dobro nam dosao a na postavljena pitanja odgovore ces dobijati tek posle slika.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-38 Lightining
« Reply #2 on: March 02, 2013, 06:22:53 PM »
Pozovi Mirceta, on zivi u Novom Sadu, a slucajno (a mozda i namerno) i ima u izradi jednog P-38

http://www.nsmodelers.rs/warbirds/p-38-lightning---ziroli-plans

Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: P-38 Lightining
« Reply #3 on: March 03, 2013, 07:09:39 PM »
Hvala na dobrodoslici  :) Znam da sam rekao da ce slike biti jos juce, al iskrsla je neka zurka sinoc, a danas je bio lep dan i nisam hteo da ga provedem u kuci.
Pa da pocnemo sa slikama...

Ovo je jedno krilo pritisnuto sa peskom. Tu sam lepio furnir za ivicu, al nisam saceko da se lepak osusi do kraja, pa se na sledecim slikama vidi kako je odlepljen na jednom cosku, al bice to sanirano.

Inace, nisam pusac. :D To moj cale cadi kad ga pustim u radionicu :)

Ovde je u toku lepljenje jednog alierona. mislio sam da ce furnir otici ukrivo, al ispalo je zosta dobro.


Horizontalac.....


Desno krilo...


Sarka za alieron. e sad mogu da objasnim sta sam zamislio. Hocu da nadjem duzu osovimu za sarku, pa da je spojim sa jednim delom sarke. Onda ce okretanje osovine pomerati sarku, a drugi deo osovine ce ici do trupa de ce se nalaziti servo, A njega cu videti tako sto cu podici plastiku iznad krila. Taj deo jos nisam napravio zbog rockova. Dole kacim i semu, pa ce te mi valda pomoci da i tockove resim :)  ;namig


Ovo su.. ne znam kako se zove  mmmm Ne mogu da nastavim sa secenjem dok ne skontam kako ce tockovi stajati. Inace sam dosta precizno iseko. Lajsne u zlebove ulaze knap.

Na slici se vide rupe za osovine koje nisu dobre jer sam mislio bez sarki da radim. Mislio sam na alieronu da izbacim mesta kroz koja ce proci osovina, al sam odustao od toga. Probusicu nove, ako mi kazete da je ono sto sam zamislio moguce :)  (work)

Ovo je manja sema. Nisam razvlacio veliku jer se nebi lepo videlo. A dole cu okaciti  i direkt iz cad-a.


Ovde se vidi jedan deo koji sam ja izmislio :) :) Morao sam da nekako zakosim poslednji deo na krilima da bi dobio odgovarajuci ugao krila, pa sam to resio sa onim malim delicem od spera.


Ovde se mozda bolje vidi :)


Ovako bi krila trebala da stoje...






A ovo su lajsne (prednja i zadnja). To ce uskoro biti zalepljeno za krila. Posle sam skontao da alieron nisam trebao da secem dok ne zalepim lajsnu, al sad je gotovo. Valda cu uspeti lepo da zalepim i ovako.


Ovo je od prilike cela sema iz "keda". Tu fali jos onih 14 "ribova" koji su u drugom fajlu, al nisu sad tolko bitni jer je to uradjeno i zalepljeno :)

Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: P-38 Lightining
« Reply #4 on: March 03, 2013, 07:11:33 PM »
Pozovi Mirceta, on zivi u Novom Sadu, a slucajno (a mozda i namerno) i ima u izradi jednog P-38

http://www.nsmodelers.rs/warbirds/p-38-lightning---ziroli-plans
Slucajno sam naleteo na taj link ranije i propratio sam tu sta se redilo, ali nisam znao da se to radi u Novom Sadu :) :)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: P-38 Lightining
« Reply #5 on: March 03, 2013, 07:18:07 PM »
Koliko ocekujes da ti model ispadne tezak i koje motore planiras?

poz
Veljko

Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: P-38 Lightining
« Reply #6 on: March 03, 2013, 07:28:43 PM »
Krila za sad imaju po 80g. Ne znam kolko ce izaci jer nemam iskustva :) nadam se sto manje :)

A za motore ne znam.. Bice na elektriku sigurno jer je to moj teren, al zavisi i od budzeta :D Nisam razmisljao o motorima. U prvu ruku sam mislio da napravim samo avion, pa naknadno da ubacujem elektroniku i motore. Ne znam dal je to pametno bas, al ne znam dal cu moci da istresem od jednom kses za svu elektroniku :/ Mislio sam prvo da uzmem ... (mnozina od servo :D :D :D), pa zatim baterije, upravljac sa prijemnikom, motore, propelere....... A pre toga  da uzmem neki program za simulaciju. Mislio sam da uzmem dx5e jer sa njim moze phoenix, al bice mozda jos  jedna tema bas u vezi toga. Da sad ne skrecemo sa ove.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: P-38 Lightining
« Reply #7 on: March 03, 2013, 07:46:50 PM »
Kako hoces, ali to nije neka druga tema nego upravo je sve to vezano za model. Zato sto moras da predvidis mesto za baterije tj. da predvidis neki prostor gde ce one stajati a gde ces moci lako da im pridjes. Isto tako najbolje je da motore direktno kacis na firewall bez nekog nosaca a to zavisi od dimenzija samog motora koja je povezana sa ukupnom masom modela itd.

Mali i veliki avioni se ne prave na isti nacin, tj. prave se jako razlicito u smislu materijala koji se koriste. Ocigledno je da imas jako malo iskustva a jako puno entuzijazma. Nadam se da ce se ljudi koji imaju mnogo vise iskustva u gradnji malih modela ukljuciti u diskusiju jer ako nastavis sam ovako kako si zapoceo bice to samo jedna maketa da visi sa plafona ...

BTW sve stanice mogu na Phoenix.

Sve sto ti pisem je iz najbolje namere!

poz
« Last Edit: March 03, 2013, 07:50:26 PM by magic »
Veljko

Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: P-38 Lightining
« Reply #8 on: March 03, 2013, 08:03:41 PM »
Nije sad da nisam uopste razmisljao o tome. Msm, zato sam i otvorio temu :) Nisam jos dosao do kabine, ali vec razmisljam kako da je uradim da moze da se otvara i da u njoj ima prostora za svu elektroniku, baterije i (opet mnozina od servo). Bilo bi dobro kad bi mi neko preporucio sta da uzmem, koje motore i ostalo, pa da vidim dimenzije i ostavim mesta za to, a posle malo po malo kupujem i ubacujem. 
One delove za trup jos nisam uzeo da busim jer ne znam gde ce tockovi i da li ce u njega ici servo. To bi bilo dobro da mi neko okaci neku semu mahanizma za tockove. Ne znam dal je jedan servo dovoljan da iz izbacuje i uvlaci ili moram vise. Da li moze prednji tocak da se zakaci na servo od  rudder-a(ne znam kako se zove taj deo na srpskom. Kontam da nije krma).

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: P-38 Lightining
« Reply #9 on: March 03, 2013, 09:48:25 PM »
Pozdrav.
Izabrao si složeni model s obzirom da nemaš iskustvo u gradnji. Plan je više skica nego plan. Nema važnih detalja. Takvi su free planovi sa neta. Trebao si da praviš veće, barem 120cm raspona. Scala modeli koji su komplikovani kao ovaj se bolje rešavaju u većem formatu i lako se ugrađuju delovi ili konvertuju na elektro pogon. Za rebra krila si upotrebio relativno debeli materijal. Velika je i česta greška što se ulazi u gradnju bez plana na kojem treba da je već ucrtan svaki deo, kao motor, akumulator, ležište servoa sa polugama, mesto za prijemnik, vratanca za zamenu akumulatora, trap sa točkovima i ostalo.
Ako se pristupi nekom modelu scala tipa, osnova je uvek jedan veliki originalni avion. Nađe se plan originala i konstruiše se za model u određenoj razmeri. Naravno ovaj put biraju oni koji znaju kako da reše detalje iz iskustva gradnje jednostavnijih.
Kako Magic kaže, ovo može da ti ostane kao maketa, ali da poleti na RC je mala verovatnoća, to se već sada vidi. Model ove veličine ne sme da bude letno teži od 600g, a već u startu imaš tešku konstrukciju, koja je dobra i za dva puta veći model. Ako doračunamo dva motora, dva ESC-a akumulator od najmanje 150g... bi će teško. Stajni trap bi funcionisao samo na betonu ili asfaltu. Na travi nema smisla i obično se i ne stavlja. Ovako mali modeli se staruju iz ruke i sleću na travu.
Ja pravim male borbene avio modele baš ove veličine 800-900mm raspona od stirodura za RC kombat. Već odavno mi je u planu da sa ovom tehnikom napravim i neki dvomotorac, možda baš ovaj, ali će biti barem 1000mm raspona. Evo prolistaj ova dva sajta da vidiš neke postupke gradnje i delove za pogon koje sam upotrebio.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4376.msg24900.html#msg24900
http://www.rcfly4um.org/index.php?topic=7766.0
 ;namig
« Last Edit: March 03, 2013, 10:17:04 PM by tibeteagle »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: P-38 Lightining
« Reply #10 on: March 03, 2013, 10:11:02 PM »
Pozdrav Nemanja, dobrodošao.
Odličan rad. Svaka čast. Ako se uzme u obzir da ti je ovo prvi model, da si radio sam i slično, odlični rezultati. Tačno je da će verovatno biti pretežak, tačno je da možda neće ni leteti, ali vidi se da ti ide od ruke modelarnje. Sledeći će biti bolji, budi siguran.
Trebao si se uključiti malo pre na forum, i pitati za savete oko materijala pre početa gradnje. Iako bi ti tada mnogi rekli da ti je to mnogo za prvi put i da uzmeš neki stiroporac... :)
Toliko, više sam hteo da te ohrabrim nego da ti dam neki koristan savet. Samo nastavi...

Moja preporuka ti je da polako biraš radio stanicu, dok praviš ovo da ti ona stigne, pa malo peglanja simulatora između šmirglanja. :)



Pozdrav,
Branek


Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: P-38 Lightining
« Reply #11 on: March 03, 2013, 10:22:28 PM »
Slazem se sa svim recenim.
Moj predlog je da sve nacrtas u Corelu (ako ne znas kako posalji meni ja cu ti uraditi) i odneses na laser da ti se isece.
I sva rebra da ti budu od balze umesto spera.

Napred!   (work)

Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: P-38 Lightining
« Reply #12 on: March 03, 2013, 11:25:12 PM »
@tibeteagle
da.. Bojim se da si u pravu :/ al nema veze. Uradicu ovo do kraja, pa cu sa malo vise iskustva uraditi neki drugi model koji ce poleteti. One dve teme sam video ranije jer sam dosta listao ovaj forum. Dosta sam tu "pohvatao" nekih fazona sa stirodurom, al ti avioni su mi nekako previse jednostavni. Ja sam se zagrejo bas za ovaj jer je komplikovan. Hocu da uradim do detalja da lici na pravi avion. To za pravi avion sam i video na nekom forumu i tako i ja radim. Samo sto ne znam tacno jos kako cu ga farbati (koje nalepnice i to), ali do toga dok ne stignem.... Poskidao sam dosta slika pravih aviona i kad ne znam nesto kako da uradim, uvek uzmem da prelistavam te slike. Razmisljam sad da mozda izbacin tockove. Jeste da ce mi avion izgledati malo ruznije, al ce biti laksi i mozda cu uspeti da ga upakujem u 1kg.
@branek
Bas iz tog razloga sto si reko nisam ni hteo da otvorim temu u vezi biranja modela nego sam uzeo na svoju ruku. Stanicu vec biram i gledam sta cu i cim uletim u neki veci kes, uzimam.
@saxpg
Mislim da nema potrebe crtati u corelu jer je i cad dosta precizan. Corel mi mi je vise za "bojadisanje" :D Znam da radim u corel-u al  vise preferiram autodeskove programe i u njima se bolje snalazim.

I sta sad raditi? Dal da nastavim kako sam poceo, pa da se nadam da nece biti suvise tezak ili da odma oladim od letenja sa njim i zavrsim ko maketu koja ce visiti na plafonu.
Kontam da bi mogao izbrusiti i prorediti malo rebra na krilima. Na horizontalcu necu stavljati onoliko koliko je nacrtano. I da.. gde kupiti balzu u ns? Jel ima neki rc klub da se malo druzimo? :)  (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: P-38 Lightining
« Reply #13 on: March 04, 2013, 01:02:02 AM »

Šta je teško uraditi na ovom modelu a da nisi unapred video. Trupovi su puni sferičnih površina. Letvice i plankovi od balze koje treba savijati i šmirglati je veoma pipljiv posao. Kako vidim još nemaš ni balza plankove a od čega je trebalo da se prave rebra i deo plankiranja krila.
Quote
I sta sad raditi?
Moj predlog je da pređeš na neki jednostavniji model, makar i da kupiš nešto gotovo za letenje sa RC. U međivremenu možeš da tražiš bolje planove. Pogledaš kako su drugi uradiji ovaj ili slične modele. Kada stvari vidiš malo temeljitije do detalja, onda možeš da odlučiš kako i koliki da praviš. Evo da vidiš konstruktivne detalje jednog lepog  projekta koji je propraćen sa slikama. Vide se sva rešenja kako treba da izgleda jedan ozbiljan RC skala model. Nije I. klasa jer ga nije plankirao ali na kraju izgleda vrlo dobro. Znao je i on da je plankiranje sferičnih delova težak posao. Model je na elektro pogon.



http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1450191

Napravi i kalkulaciju svih materijala za model i opremu, da vidiš krajnju sumu određenog modela. Tek onda se sme početi. Na slepo praviti model da ćeš ga jednom i opremiti, kada bude za to para, je mrtva priča.

Pošto smo duboko zagazili u eru gotovih penastih modela iz kalupa i ako si se zaljubio baš u ovaj tip aviona, onda možeš da se usrećiš na mnogo lakši, brži i jeftiniji način. Da jeftiniji jer praviti model je definitivno najskuplja i najduža priča. Mnoge modelarske firme imaju ovaj model u ponudi u kitu. Evo jednog primera, a možeš i sam da nađeš ostale. Kupi ovaj i uživaj a kasnije ćeš videti.





Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: P-38 Lightining
« Reply #14 on: March 04, 2013, 06:03:16 PM »
Danas nisam mogao da se skoncentrisem na predavanja jer sam samo razmisljao sta dalje da radim :D
@ tibeteagle
Da ovaj avion cece poleteti, sa tim mogu da se pomirim. Ali da kupujem maketu nema sanse jer je i pravljenje meni isto zanimljivo kao letenje :)
Zamolio bih nekog iskusnijeg da mi kaze koje dimenzije bi on koristio kad bi radio od stirodura i koje motore, elektroniku, bateriju..... Naravno da bude neki odnos cena-kvalitet. Pose toga planiram da izcrtam sve u cad-u, da vidim dal sve to moze da stane, pa da izvucem sablone i pre pocetka radova da se konsultujem sa vama :)
Od one drvene makete necu odustati, al cu pauzirati radove da bi probao da zavrsim do leta bar jedan avion da imam sa cim da se igram :) A posle cu napraviti i onaj i on ce ko trofej da visi na plafonu u radionici :)