Author Topic: Gde se još može leteti RC  (Read 21025 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Gde se još može leteti RC
« on: March 08, 2013, 03:23:40 AM »
Ovih dana sam prošitao par postova naših drugara, koji su se, silom prilika, proveli kao bosi po trnju, na sportskom aerodromu "13.Maj". Naime, počela je sezona letenja i za "veliku" avijaciju, pa se još namnožilo letilica i letača (MAŠALA!), tako da je organizacija letenja RC modela u takvim uslovima postalo pravo žongliranje. Dešavalo se da neki potegnu i po par desetina kilometara, a da jedva uspeju da naprave po let - dva. A i to pod stalnim stresom i oprezom da se ne naruši bezbednost "velikih". A za očekivati je da sa prolepšanjem vremena se situacija još više zago... ovaj... zakomplikuje.
Polazeći od toga, u predhodnih par dana sam malo prošetao, da izvidim situaciju na lokalitetima koji bi mogli da posluže za RC letenje i druženje. Konkretno, obišao sam letilište poljoprivredne avijacije "Kovilovo" i sportski aerodrom "Lisičji jarak". Pa, evo šta sam saznao:


Letilište "Kovilovo" se nalazi (kako je prikazano na slici) sa leve strane Zrenjaninskog puta, pored istoimenog mesta. Crvenom bojom su prikazani putevi koji vode sa Zrenjaninskog puta do letilišta. Oba su asvaltna. Iako nisu u najboljem stanju, jer su dosta opterećena kamionima koji voze za potrebu izgradnje "Kineskog mosta", ipak su uglavnom korektni.
Letilište se nalazi odmah pored puta, i na njega se ulazi preko tridesetak metara dugačkog kamenitog prilaza:

Od tog prilaza do piste ima na par mesta kolotragova od kamiona, ali ništa strašno.
Sama pista je prostranija od one na "13.Maju". Do duše, nije baš takvog kvaliteta, ali ima mesta po par stotina metara, koja su vrlo upotrebljiva.

Sa obe strane su njive, a do najbližih prepreka (drveća) ima poprilično.

Na letilištu, pored pista se nalazi samo jedan objekat, koji je na žalost spaljen, pa je ostala samo metalna konstrukcija.



Koliko ima od isključenja sa Zrenjaninskog puta do letilišta "Kovilovo", isto toliko ima do sportskog aerodroma "Lisičji jarak". O njemu nema šta posebno da se kaže, osim da je znatno prostraniji i uređeniji od "13.Maja".

U razgovoru sa rukovodećim ljudima sam saznao, da nema nikakvih problema da i mi tamo letimo, uz, naravno, poštovanje reda. A to u glavnom znači isto kao i na "13.Maju". Stim, da prostranost aerodroma znatno olakšava organizaciju letenja. Posebno zbog toga, što je površina koja je za nas upotrebljiva - potpuno odvojena od piste.


Sve u svemu, radi se o dvema lokacijama koje su vredne razmišljanja, naročito što će iduće godine "Kineski most" da ih učini mnoooogo bližim većini modelara. Posebna je pogodnost, što se obe lokacije nalaze blizu jedna drugoj, pa je teško verovatno da se nekome desi ono, da se naputuje, a da ne može da se naleti do mile volje.

Pa  (pijemo)
« Last Edit: March 08, 2013, 03:48:58 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #1 on: March 08, 2013, 10:07:47 AM »
U razgovoru sa rukovodećim ljudima sam saznao, da nema nikakvih problema da i mi tamo letimo, uz, naravno, poštovanje reda.

Blago vama. Nama ne daju ni da pridjemo sportskom aerodromu.

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #2 on: March 08, 2013, 10:14:43 AM »
Ni nama u Vrscu ne daju da letimo na aerodromu.:-(




Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #3 on: March 08, 2013, 11:13:14 AM »
Lazo svaka cast za otvaranje teme, pravo vreme da se pocne sa razmisljanjem jer i ja isto mislim da ce ove godine na 13. Maju biti jako tesno tj. skoro nemoguce leteti vikendom bez stresa.

Koliko je ravna tj. neravna pista na Kovilovu? Mozda nije lose da se razmisli o valjanju i nekom organizovanom sisanju trave na Kovilovu?!

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #4 on: March 08, 2013, 11:29:58 AM »
Ovo Kovilovao lepo izgleda, ja sam bio jednom tamo pre par godina, doduše ne da letim i prostor je baš velik.

Naravno, kao i uvek, ništa nije idealno i najveći problem je kako održavati modelarsku pistu u okviru bilo kakve piste?
Modelarska pista mora biti najmanje 150 x 30 metara, pa i tu, pogotovo u širini, ne bi bilo loše da bude i veće.

E sad, da se i nadje toliki prostor, prelazi se na "sledeći nivo"...

Trava mora da se redovno šiša i to je poprilična "zajebancija" jer je površina koja se održava velika.
Košenje skoro ne može da se radi sa kosilicom, jer treba više od dva sata da se tolika modelarska pista pokosi.
Sve ovo pričam iz iskustva, jer sam sve to radio...

Drugo koliko god izgledalo ravno, podloga je grbava.
Mora da se valja, i jedno valjanje i to sa vibro valjkom od 15-tak tona, svakako nije dovoljno.
Verovatno treba malo i da se koristi greder, pa da se nasipa, pa zemljani radovi, a valjak je tek negde na kraju...

Ne zaboravite, modeli su sve veći, brži, skuplji i nema improvizacija.

Dalje, bitno je da nema drveća, bandera, da je prilaz do mesta za letenje asfaltiran.

Bitno je i kako stoji pista, jer ako gledate non stop u sunce tokom letenja, onda sve ovo predhodno pada u vodu...

Znači stvar uopšte nije naivna...


Po meni, idealno bi bilo naći zemlju, pored nekog salaša i u dogovoru sa ljudima sa tog salaša napraviti pistu. Onda bi se tamo mogla držati oprema (traktorče za šišanje trave) i mogao bi se napraviti dogovor da ti ljudi i kose travu.

Radovi na sredjivanju piste iziskuju sredstva i to ne baš mala, a u varijanti da zemlja nije vlasništvo modelara lako se može desiti da se posle nekog vremena dobije "pedala" pa sve što se radilo propadne i onda "Jovo nanovo"...

Na kraju, sve će se svesti na novce i koliko je ko spreman da učestvuje i da radi.

Ovo je napisano u najboljoj nameri i moje je vidjenje "problematike" koja "čepa" mnoge modelare.
Sve što sam napisao će pre ili kasnije, ako se u startu ne reši kako treba, da postane problem.


I ja se ovde suočavam sa sličnom situacijom, bez obzira na Čenejski aerodrom.
U zadnje vreme sam se raspitivao za neki salaš ili nešto što bi moglo da zadovolji sve predhodno napisane kriterijume.
Boga mi, veoma teško je naći da sve bude idealno.

Imam neke varijante i treba da odem da vidim kako zemlja izgleda.
Pošto živimo gde živimo i pošto smo okruženi ljudima kojima je veoma teško udovoljiti, mislim da je jedino rešenje da se kupi neka zemlja, da se sredi i onda na ekonomskim osnovama da se koristi.
To ne može biti za "siću" i modelari se moraju pomiriti sa sudbinom da sve košta.
Čak i de se sve to napravi, nažalost, otvoriće se nova tema kad se dodje do plaćanja i onaj ili oni koji ulože novce kad budu krenuli da naplaćuju kroz karte ili članarine biće "najgori na svetu"...

Pozdrav

Mirče
 




 

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #5 on: March 08, 2013, 11:38:27 AM »
Ja se iskreno nadam da je na 13. maju tako bilo poslednji put jer je otvaranje sezone i da ce to doci na neki nivo od prosle godine kada maltene nismo imali problema, naroctio kada dodjemo oko 9, kako sam ja dolazio.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #6 on: March 08, 2013, 11:56:26 AM »
Dakle, kao što sam napisao, pista nije idealna, ali ima mesta od po par stotina metara koja su sasvim solidna. U svakom slučaju, svako bi morao sam da proceni dali mu i koliko odgovara, a to treba svako da zaključi na licu mesta.
I, naravno da ne treba odpisivati "13.Maj", ali moramo intenzivnije razmišljati o pronalaženju prostora na kome bi bili "svoj na svome".
Sve stoji što je Mirče napisao, ali dok neko nadležan ne kaže - ovo je vaše, pa sređujte i održavajte, teško da bi imalo smisla previše se upuštati u neko investiranje.
A što se tiče valjanja, na men' nemo' da računate! Ofuc'o sam se u poslednje vreme ko papudžijski mačor. Nema me naprosto šta videti. Jedino ako je Dule nabacio još neko kilce preko zime, pa da ga provaljamo par puta s'kraja na kraj.  lol



 (pijemo)
« Last Edit: March 08, 2013, 12:01:29 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #7 on: March 08, 2013, 02:27:17 PM »
Mislim da niko nadležan neće reći. "Ovo je sad vaše", nego će se skupiti keš i nešto kupiti ili zakupiti.
Po meni, to je jedini ispravan pravac delovanja.

Kupovina zamlje se može posmatrati i kao investicija, jer zemlji cena raste i čak može donositi neke dividende. 
Zakup, sa druge strane, je nesigurnija varijanta, jer se ulaže u tudje...

Ono recimo što sam ja gledao u okolini Novog Sada (25 km od grada) košta, tj. ljudi traže 18000 evra. Verujem da bi za 15 soma 'ladno prodali
Zemlja je 400 x 32 metra. Na zemlji ima i kuća od cigala, koja treba da se adaptira, ali postoji i nije ruina.
Nema struje, ali podneti su papiri za priključak i bandera dalekovoda je na kraju zemlje. navodno priključenje bi trebalo da košta oko 1000 - 1500 evra.
Na zemlji ima dva bunara...

E sad, pola od te zamlje je više nego dovoljno za modelarski aerodrom. Za drugu polovinu treba smisliti šta bi moglo da se radi na njoj ili da se da nekom u zakup.

Sve u svemu budućnost bavljenja ovim hobijem neće biti jeftina i počnite se navikavati na ozbiljne cifre ako mislite kvalitetno da letite.
Onih 4000,00 dinara koje su se spominjale oko skupljanja za održavanje modelarske piste na Čenejskom aerodromu su sića.

I na kraju, gledajući sliku koju je Laza okačio, to na slici je veoma neravno i grbavo...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 08, 2013, 02:29:48 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #8 on: March 08, 2013, 02:34:04 PM »
Prosle godine sam (bio u prolazu) svratio da vidim Kovilovo.
Davno, davno su se na njemu cak i odrzavala takmicenja slobodnoletecih modela
i nije bilo problema.
Sto se sadasnjih uslova tice, za Lazu i njegovu cehinju mislim da nema nikakvih problema.

A ostali... Trapovi ce stradati samo tako. Taj najravniji deo mislim da nije ni 50% od onog na aerodromu "13 Maj".



Offline Ivan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #9 on: March 08, 2013, 02:56:37 PM »
Svaka cast ipak CRVENI rade ko pravi TITO-vi avangardni proleteri.
Mislim - smatram da je to pravo resenje i da treba zaboraviti 13 MAJ. Mozda leti kada im termika ne dozvoljava da lete al i to je diskutabilno.......................
Kao jedno od resenje predlazem da jedan deo travnate povrsine preprskamo TOTALOM i na taj nacin se trajno resimo trave. Mircetovo iskustva bi nam dobro dosla kao i svaki savet.


Jos jednom URA,URA,URA

Ivan Jeremic - ZUTI

Valjda administrator nece izbrisati ovaj post

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #10 on: March 08, 2013, 03:11:10 PM »
A šta mislite, koliko ima šanse da potražimo pomoć od grada ili države?

Pretpostavljam da bi trebalo da se organizujemo u neki RC klub ili tako nešto što zvanično postoji kao pravni subjekt, pa da tražimo da nam dodele neku parcelu.

Nije baš pravo poređenje ali mislim da su tako skejteri dobili park na Novom Beogradu i još su im ga uredili.

Kada bi se organizovali, izgledali bi ozbiljnije a još i ako bi bio veći broj članova, imali bismo više šanse da nešto uradimo.
« Last Edit: March 08, 2013, 03:13:21 PM by aca405 »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #11 on: March 08, 2013, 03:27:51 PM »
Ako može da se da, još i uredi, površina u ekskulzivnoj gradskoj zoni, i to za skejtere i rolere, ne vidim što ne bi moglo da se izboksuje za mnogo pametnije aktivnosti?!? Može za lomljenje ruku, nogu, glava... a da ne može za razvijanje moždanih vijuga!?
Nego, ako bude lep dan u nedelju, ja odo' da probam livadu, pa šta košta - nek se plati. Od priče nema ništa. Poneću par ptica različitih gabarita, pa će vidimo.


 (pijemo)
« Last Edit: March 08, 2013, 03:29:54 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #12 on: March 08, 2013, 03:34:27 PM »
E sad, pola od te zamlje je više nego dovoljno za modelarski aerodrom. Za drugu polovinu treba smisliti šta bi moglo da se radi na njoj ili da se da nekom u zakup.
Mirče

Moze da se zasadi neka "trava". Od te trave moze bez problema da se finansira sredjivanje ne samo piste, vec moze i aeorodromska zgrada da se napravi.  :sljus

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #13 on: March 08, 2013, 04:52:21 PM »
Aca405 je u pravu. Ja jesam daleko i ne tice me se ova prica, ali BG je toliki grad da mu treba RC aerodrom na kome ce modelari moci da lete i da ih niko ne dira. Da bi se to postiglo morate se organizovati u klub i delovati kao institucija a ne kao grupa ljudi koju niko nece shvatiti ozbiljno (pricam iz svog iskustva jer smo u toj prici vec godinu dana).
Kada se stvari pokrenu jednom, a siguran sam da medju vas toliko postoje ljudi koji su voljni da guraju ovu stvar, onda ce sve biti lakse.
Kasnije ce doci i sponzori i ministarstvo sporta itd itd.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Gde se još može leteti RC
« Reply #14 on: March 08, 2013, 06:22:31 PM »
To sa skejtreima, i parkom je priča koja je krenula najmanje 5god pre postavljanja parka. Jednostavno gradaske vlasti su morale da nađu rešenje, pošto više nisu mogli da podnesu svakodnevne posete gradonačelnikovoj kancelariji. Ono bitno je da se nisu pojavili kao neregistrovana grupa građana i tražili zemljište i sprave već su zahteve iznosili kao klubovi, udruženja građana... jedino je nama u kruševcu uspelo da kao građanska inicijativa izboksujemo parki i sprave, ali sve zahvaljujući USAID-u koji je bio posrednik i finasirao čitav projekat.

U svakom slučaju vredi probati ali ne očekujte da odmah neko pruži ruku. Spremite se na desetine ili stotine odlazaka u gradsku upravu i moljakanje. Pre ili kasnije moraju da popuste. Naravno vrlo bitno je da se čitava priča upakuje lepo. Te decu sa ulice, te sport, priroda...
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."