Author Topic: Lepak za elapor  (Read 11667 times)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Lepak za elapor
« on: December 16, 2008, 11:18:40 AM »
Stigao Minimag  oo))

Planiram da počnem sastavljanje, pa da pitam, koji lepak koji se može naći u NS (merkur, uradisam, farbare...) može da se koristi za lepljenje elapora?

Da li temperatura na kojoj se vrši lepljenje i sušenje ima veze? Mada pretpostavljam da to piše i u uputstvu...

Vidim da su cijano bazirani lepkovi Å¡tetni po zdravlje, a poÅ¡to ću ja da radim na sastavljanju u stanu ne bih da trujem ukućane (za mene nema veze  :jaki: ) ako baÅ¡ nije neophodno. Ako jeste, možda ću morati na terasi da to radim.

Hvala!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Lepak za elapor
« Reply #1 on: December 16, 2008, 12:03:05 PM »
ISKLJUČIVO cijanofiks, i to gusti (gel). Nije najvažnije kog proizvođača.
Sijanokrilati znaju da štipaju za oči, ali samo ako se previše približiš (manje od 20-30cm iznad mesta lepljenja). Možda bi štetio zdravlju, ako se ne pridržavaš pravila u uputstvu za leoak, ili ga popiješ, ili ga ubrizgaš direkt u venu...
Mnogi neznaju da su cijanokrilati izvorno dizajnirani (između ostalog) za lpljenje krvnih sudova i tkiva kod operacija.
Lepak naneses, bez razmazivanja, sredinom površine na koju maleže površina koja treba da se zalepi. Lepak će se rasporediti po kontaktnim površinama kada priljubiš jednu na drugu. Pri spajanju delova, vodi računa na poravnravnanje, jer posle par sekundi nećeš imati prilike za dodatna poravnjivanja i korekcije.
Srezno.

Pozdrav
« Last Edit: December 16, 2008, 12:04:48 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lepak za elapor
« Reply #2 on: December 16, 2008, 12:51:47 PM »
Ja bih ti preporucio 5-to minutni epoxy.
Imas ga u skoro svakoj farbari, merkuru, uradi sam-u.
To je dupli spric sa dve komponente koje kad se promjesaju suse se za 5 minuta.
Nemaju jak miris, mogu da se koriste u stanu.
Od proizvodjaca je najlakse naci Bison i Moment.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Lepak za elapor
« Reply #3 on: December 16, 2008, 12:58:58 PM »
Sa dužnim poštovanjem, ali elapor se lepi ISKLJUČIVO cijanom. Ostali lepkovi prave spojeve SUMNJIVOG kvaliteta. To kaže i Multiplex, koji je rodonačelnik elapor modela. Pored toga, sa petominutnim epoxi-em,  nećeš uspeti da zalepiš veće površ¡ine (recimo polutke trupa i sl.) pre nego epoxi izželira.

Pozdrav
« Last Edit: January 12, 2009, 06:29:30 PM by SABURO »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Lepak za elapor
« Reply #4 on: December 16, 2008, 01:21:52 PM »
Definitivno cijano, btw imao sam priliku da vidim hirurški zahvat Laze na multiplexovoj jedrilici letos, koja je nakon dva minuta ponovo bila u vazduhu.
Kupi i lepi...
 (work)
« Last Edit: January 12, 2009, 06:29:56 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Lepak za elapor
« Reply #5 on: December 16, 2008, 01:51:58 PM »
Yes, ovaj vi'do ja Lazu na neDelu dok je lepio mog EasyStar-a. Ako ti se zuri prsnes malo aktivator spreja i dobijes instant celik od stiropora. Taj spoj, napravljen lepkom (gusti cijan), mu dodje k'o armatura u beton. Nema da mrdne, samo budi brz! Pazljivo isplaniraj svaki potez pre lepljenja, "odglumi" k'o da lepis i sastavljas delove. Mozes da se pomognes selotejpom da ti pridrzi duge komade tamo gde ti treba treca i cetvrta ruka. Nije to obican stiropor...

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lepak za elapor
« Reply #6 on: December 16, 2008, 11:24:47 PM »
Mi ovdje u Crnoj Gori nemamo gdje da ga kupimo pa koristimo epoxy.
Ne sumnjam da je bolji, ali dzaba...

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Lepak za elapor
« Reply #7 on: December 17, 2008, 12:14:19 AM »
Ja preporucujem UHU-poor. Do danas sam napravio 4 Multiplexova modela i imam dosta iskustva sa Elaporom. Cijano dobro lepi, ali hvata brzo i spoj je jak ali krt. UHU-poor lepi sporo ali veoma jako i spoj ostaje pomalo elastican ali jak sto vise odgovara za lepljenje Elapora. Kada se spoj sa Cyano lepkom odlepi vise ga nemozes lepiti sa istim vec moras ili sa epoxy smolom ili sa UHU-poorom. Sto se tice spoja UHU-poora, pre ce se otkinuti komad elopora oko spoja nego sto ce se on odlepiti na samom spoju. Problem je gde nabaviti ovaj lepak.Bilo ga je u prodavnicama URADI SAM po ceni duplo nizoj nego u Nemackoj. Pre jedno mesec dana sam bio u radnji na Novom Beogradu i nije ga bilo, rasprodao se, mozda ga ima u prodavnici na Adi huji.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Lepak za elapor
« Reply #8 on: December 17, 2008, 07:41:32 PM »
Да ли је елапор оно што означавају са ЕПП?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Lepak za elapor
« Reply #9 on: December 17, 2008, 08:05:45 PM »
Koliko ja znam ne, Ekspandirani poly propilen, mislim da je pre to ali elapor sigurno nije, on je Multiplexov proizvod.

Inace, ja ga lepim iskljucivo gustim cijanom koji ostavlja apsolutno dovoljno vremena za spajanje. A onda sa retkim predjem preko spojeva i poprskam aktivatorom.

Pozdrav
Veljko

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Lepak za elapor
« Reply #10 on: December 17, 2008, 08:40:15 PM »
Да не отварам нову тему, да ли сви савети за лепљење елапора важе и за ЕПП?

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Lepak za elapor
« Reply #11 on: December 17, 2008, 08:44:39 PM »
Koliko je meni poznato epp se lepi epoxyjem, jer ga cyano nagriza

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Lepak za elapor
« Reply #12 on: December 19, 2008, 01:11:03 AM »
Није Немке, ево ја кренуо да правим нову ЕПП птицу, лепим са ЦА гелом без икаквих проблема!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Lepak za elapor
« Reply #13 on: December 19, 2008, 01:30:01 AM »
Da, pogresio sam, evo sad procitah i da epoxy nije dobar za epp, ne znam koliko je to tacno :)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Lepak za elapor
« Reply #14 on: December 19, 2008, 10:39:42 AM »
Није Немке, ево ја кренуо да правим нову ЕПП птицу, лепим са ЦА гелом без икаквих проблема!

Jel možeš malko detaljnije kako se barata sa tim lepkom i velikim delovima od elapora?

Moja ranija isustva sa cijano lepkom ("super lepak") su da se brzo suši, par sekundi, pa me zanima kako lepiš velike površine kao trup na primer?
Znač ono..."ali nekih tajni ima..." ;-)


« Last Edit: January 12, 2009, 06:30:27 PM by SABURO »