Author Topic: Kako sanirati ulje u modelu  (Read 3373 times)

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Kako sanirati ulje u modelu
« on: August 29, 2013, 10:24:19 PM »
U jednom modelu mi se ulje iz auspuha podvuklo izpod folije i balza i sper su se napili ulja. Povrsina koja je ostecena je prilicno velika jer je proslo dosta vremena dok sam ovo primetio. Folija se sada odvojila od drveta i zbog ulja vise ne moze da se pricvrsti peglom. Zna li neko dobar metod za saniranje ulja? Ja sam pokusao krpom i alkoholom ali koliko god da cistim ulje opet izadje na povrsinu.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #1 on: August 30, 2013, 01:20:19 AM »
Skini foliju. Ošmirgal površine sa grubljom šmirglom od 120-150 finoće. Prefarbaj drvene površine sa Epoxi dvokomponetnim (parket) lakom. Tako će površina opet da bude dobra za peglanje nove  folije, a može i stare. Ulje ne bi trebalo da kvari strukturu drveta, što više, konzervira ga. Tako de ne brini za ono što će večno ostati u balzi i šperu.
 ;namig

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #2 on: August 30, 2013, 02:44:13 AM »
Idi u neku hemijsku čistionicu i uzmi od njih tri hlor etilen.
To ti je ono sredstvo po kojem "smrdi" svaka hemijska čistionica...
Sa tim ćeš uspešno skinuti masne mrlje.

Što se tiče monokota, mislim da tu nema leka...

Imao sam sličan problem... http://www.nsmodelers.rs/warbirds/zero/zero-upgrade-trapovi-i-staklena-tkanina

Pozdrav

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #3 on: August 30, 2013, 08:21:24 AM »
@tibeteagle jesi li probao da lakiras masno drvo? Cak i ako bi uspelo nije dobro ostavljati ulje u modelu.

Mirce probao bih tvoj metod ali neznam da li cu uspeti da nabavim trihloretilen. Citam na internetu da je korscen za narkozu kao i da je kancerogen i da ostecuje nervni sistem.

Monokot cu da stavim novi kada saniram ulje.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #4 on: August 30, 2013, 10:27:23 AM »
posalji adresu na SMS (mobilni) saljem danas malo veovatno, u ponedeljak sigurno
 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #5 on: August 30, 2013, 11:01:23 AM »
posalji adresu na SMS (mobilni) saljem danas malo veovatno, u ponedeljak sigurno
 ()-()

Hvala Zajko! Posalji mi sa avionom koji sam narucio od tebe.

Pozzzzzz
Adnan

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #6 on: August 30, 2013, 09:25:33 PM »
Od 20 - 30 kapi koje ćeš kanuti na krpu se nećeš ni uspavati, ni dobiti rak, a kamo li uništiti nerve...
Šta da kažu oni što rade u hemijskim čistionicama...
Nemoj mnogo čitati Internet, i to škodi...

Di sam se i "trpo" da ti dam savet...  :sljus



« Last Edit: August 30, 2013, 09:27:36 PM by mirce »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #7 on: August 30, 2013, 09:27:34 PM »
Quote
@tibeteagle jesi li probao da lakiras masno drvo? Cak i ako bi uspelo nije dobro ostavljati ulje u modelu.
Da i može se. Pitanje je samo ko radi i sa čime.  ;namig

Zato sam napisao da grubo odšmirglaš površinu,za što će sa bolje hvatati lak. Epoksi bi trebao da se najbolje uhvati za takvu površinu. Nije ni važno da se bolje uhvati od lepka Oracover-a jer je cilj samo da se vrati folija. Kako sam već napisao ne smeta ako ostane ulje u drvetu. Inače postupak oplemenjivanja drvene strukture je nanošenje i upijanje biljnih ulja i taj postupak je prastari kao i svet. Ricinus je plemenito ulje.
Ne predlažem da se koriste hemikalije, jer to može da kvari drvenu strukturu na duže staze, a nemoguće je potpuno odstraniti ulje iz pora drveta na ručni način.
Naslikaj problematičan deo. Možda ima i neko treće rešenje.

« Last Edit: August 30, 2013, 09:29:26 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako sanirati ulje u modelu
« Reply #8 on: August 30, 2013, 09:32:18 PM »
Quote
Nemoj mnogo čitati Internet, i to škodi...
Tako je i to važi za sve generalno, jer ima veoma puno gluposti i ko nema barem malo predznanja iz stvarnog sveta, lako se poveruje u sve, a nekažnjivo je pisati sve i svašta.  :mhm
« Last Edit: August 30, 2013, 09:34:04 PM by tibeteagle »