Author Topic: Mjerenje brzine aviona  (Read 13650 times)

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Mjerenje brzine aviona
« on: June 27, 2015, 10:11:20 AM »
Da li mi iko moze pomoci oko mjerenja brzine aviona? Koji elementi su potrebni za mjerenje brzine i dal se mogu ugraditi avion? Nadam se da sam dobro slozio pitanje.

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #1 on: June 27, 2015, 11:15:34 AM »
Pozoves čika cajce sa ovim savremenim radarom i oni ti žavršavaju poslić za tren.. Šalim se malo ja, nadam se da mi nećeš zameriti, ali naravno da može i tako sa nekim manjim radarom ili slično, a koliko se ja sećam, video sam negde na netu da ima neki uređaj koji se stavlja u avion i posle leta kad ga spuštaš dole, vidiš maksimalnu brzinu koja je dostignuta tim modelom.. U svakom slučaju, ovde ima dosta, dosta iskusniji i ljudi koji znaju to, pa se nadam da će ti neko pomoći.. :)
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #2 on: June 27, 2015, 11:22:16 AM »
Ma kakvo zamjeranje!!! Moramo se salit ()-()

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #3 on: June 27, 2015, 11:53:59 AM »
Pored navedenog radara.. moze i ovako...

http://www.shop.malaivanca.com/kupi/gps-merac-brzine-visine-polazaja-na-google-map-402985

ili ugradnjom telemetry, pa dodavanjem raznih senzora brzine, visine, G/Force, GPS sensor itd...
http://www.shop.malaivanca.com/catalog/air-telemetry-sistem-17057

zna da bude i skuplje od aviona, zavisno od letelice

 (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #4 on: June 27, 2015, 02:40:47 PM »
Zavisi sta te zanima i koliko precizno. Ako te zanima okvirno mozes i pomocu Android telefona. Recimo aplikacija SpeedGun. Izmeris neke parametre i dobijes okvirno brzinu. Ako bas hoces da znas a da se ne cimas, onda moras da kupis nesto od predlozenih uredjaja.

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #5 on: June 27, 2015, 03:02:04 PM »
Hvala!!! Zeljkina opcija mi se svidja, ali moram da skonzam relaciju Beograd - Sarajevo.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #6 on: June 27, 2015, 04:50:45 PM »
Može da se meri brzina aviona u odnosu na vazduh, što zovemo relativna brzina i u odnosu na zemlju, što zovemo apsolutna brzina. Razlike može biti u zavisnosti od intenziteta i pravca kretanja vazduha, odnosno vetra u odnosu na zemlju.

Relativna brzina je prava brzina aviona i važna je za letne karakteristike i može se meriti samo instrumentima koji mogu da mere strujanje vazduha u odnosu na avion. U tome u najčešćem slučaju pomaže istrument koji radi na principu merenja razike pritisaka u dve cevi, koje su različito orijentisane u odnosu na smer strujanja vazduha. Kombinacija takvih cevčica  se zove Pitotova cev. Za detekciju razlike pritiska se danas koriste precizni elektromehanički davači. Podaci se šalju telemetrijom, sahranjuju ili obrađuju za potrebe navigacije na palubnom kontroleru, koji je sve češče zasuplen u RC ili autonomnim modelima letelicama, dronovima.

http://plane.ardupilot.com/wiki/common-optional-hardware/airspeed-3/

Apsolutna brzina je važna za navigaciju i može da se meri u avionu ili na zemlji. U avionu je najtačnije i najsavremenije merenje uz pomoć antene i elektronike za prijem radio signal iz mreže svemirskih satelita, koji predstavljaju globalni pozicioni sistem na zemlji zvan GPS. Podaci se šalju telemetrijom, sahranjuju ili obrađuju za potrebe navigacije na palubnom kontroleru.
Sa zemlje se mogu meriti samo niskoleteće letelice sa raznim ručnih laserskim meračima brzine na bazi doplerovog efekta. Netečan je podatak ako se ne poklapaju linija pravca usmerenog merenja i linija pravca leta aviona. Što je ugao među njima manji, merenje je tačnije. Ovo merenje je moguće samo u kratkom periodu pravolinijskog leta i mere se obično maksimumi, ako za to nema relativno merenje.
« Last Edit: June 27, 2015, 05:07:03 PM by tibeteagle »

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Mjerenje brzine aviona
« Reply #7 on: June 27, 2015, 05:08:43 PM »
Hvala na opsirnom odgovoru i objasnjenju!