Author Topic: Spitfire sa 3D printera  (Read 22611 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #30 on: December 11, 2016, 01:07:15 PM »


Srednji deo trupa...





Trenutno se štampaju "sitni delovi" - eleroni, horizontalac i pokretni delovi istog...

Juče nisam bio kod kuće kad je poštar doneo CA sprej & lepak, tako da će sastavljanje početi sutra...

 (pijemo)
« Last Edit: December 11, 2016, 01:09:53 PM by mirce »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #31 on: December 11, 2016, 01:40:55 PM »
Ovaj Spitfajer nakon štampe ce teži 432 gr.
Ja se sada pitam koliko bi tezio da je od balze odnosno  stirodura  mmmm.
Malo me zbunjuje brzina od 200 km kao i preporuceni setap od 6s baterije.
Mislim,ipak je to avion,a ne raketa...
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #32 on: December 11, 2016, 02:57:49 PM »
Video si da je stall speed 30 km/h. Niko te ne tera da letiš 200...
Sem toga, može da se ugradi setap na 3S.

Najveća prednost ovih modela je što ne mora ništa da se pravi, pritisneš dugme, radiš nešto drugo i malo po malo, onako usput, imaš model.
Sve se savršeno uklapa i jedini posao je da se cijanofix-om zalepe delovi i ugradi setap.

Za cenu koliko košta 3D u "proizvodnji", ne možeš kupiti materijal ni za stiroporski, ni za drveni model...

Ovo što pišem je samo prikaz kako se štampa model na 3D printeru. 
Podatci koje sam kopirao su sa sajta proizvođača.
Konstrukcija, kvalitet, prateće informacije, youtube snimci, pokazuju da je u ovu priču uloženo mnogo truda, znanja i iskustva.

Da li se nekom ovakav model svidja ili ne, to je diskutabilno.
Činjenica je, izrada malih modela nikad nije bila lakša, brža i jeftinija...

 (pijemo)








Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #33 on: December 11, 2016, 03:25:12 PM »
Još malo će mo pitati da nam odštampaju jagnjece ispod sača i slično...
 :big smile
Bez zezanja mislim da je ovo prava stvar za zezanje.
Video sam da su počeli i jedrilice da štampaju. Kastruktivna krila za koje posle ostaje samo da se presvuku sa folijom.
Kad su mogli da štampaju oružje koje je sasvim funkcionalno što ne bi i modele.


The ground is the limit (or a water)

Offline Marcell

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #34 on: December 11, 2016, 04:45:18 PM »
Moj corsair od stirodura sa metar i deset rasponom ima 600 grama sa 2830 1000kv motorom 10x5 elisom i 1300 mah baterijom.
Gabor ga je leteo i ima i komentar na njegovo blogu usluzni letovi i mislim da ce sa 3530 motorom spit leteti savrseno.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #35 on: December 11, 2016, 04:47:46 PM »
Mirče, čestitam na 3D štampaču i lepim započetim radovima na njemu.  ()-()

Quote
Imam pitanja za modelar koji lete elektro modele, kolika bi se dugo moglo leteti sa ovim drugim setapom?
Za prvi setap piše da se može ostati u vazduhu 7' 40'' minuta...
Da li ima smisla davati više para za skuplji setap, ako se ne planira "divljanje" sa modelom?
Pametna i suštinska pitanja, da se razjasne osnovne stvari, a stalno na dnevnom redu.

Ako se bolje pogleda, oba setapa su iste snage, težine, obrtaja i energije. Setap može slobodno da bude i neki treći, samo da se drži gore navedenih parametara, a koji su snaga, broj obrtaja i suma težina svih pogonskih delova, što sve diktira fizička karakteristika modela.

Navedena dužina letenja od 7:40 minuta je tačna za oba setapa sa malom razlikom u korist 6S setapa. Vreme može jako da odsupi u zavisnosti kako se leti model. Neverovatno jako ga treba cepati da se isprazni za 5 minuta, a sa sporim letom može i 10 minuta da bude u vazduhu bez problema, ako to model omogućava.

Mirče, "divljanje" sa Spitfajerom je obavezan, jer je model građen za brzinu. Inače se sramoti njegova duša. Tanak profil i relativno velika opterećenost krila, male komande, neće davati da se sa njime "trucka" u vazduhu. Ko želi truckanje na livadi neka leti Pajpera, Bleriota ili jedrilicu.

 ;namig




« Last Edit: December 11, 2016, 10:49:23 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #36 on: December 11, 2016, 05:09:17 PM »
Quote
Najveća prednost ovih modela je što ne mora ništa da se pravi, pritisneš dugme, radiš nešto drugo i malo po malo, onako usput, imaš model.
Izgleda da smo stigli u vremenu do toga, da će svaka budala moći reći kako je sam napravio model.  :big smile Samo treba da kupi štampač, žicu i 3D crtež, pa na dugme ispadaju modelčići, kao mali zečevi u proleće.  (fiu)

Ovaj konkretan ekstruderski 3D štampač nije namenje za serijku proizvodnju ničega, jer je izuzetno neproduktivan. On je personalni štampač i daje odličnu mogućnost da svako ostvari svoju ideju, odnosno da sam nacrta, pripremi i odštampa ono što je naumio da ostvari u materijalnom svetu.

www.3dlabprint.com
blog na RCGroups
Pre godinu dana sam već obratio pažnju na ovu mogućnost, kada je čovek počeo sa prvim modelo da eksperimentiše.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4376.msg107027.html#msg107027

Još nešto za ovog Spita. On samo teoretski može da leti sa navedenim 200km/h, a sa navedenim setapima nikako. Krajnja brzina elise 9x6" na 11000 o/min je oko 105km/h za navedene setape, a model neće leteti brže od 88km/h, a ni sporije od 30km/h. Optimalna brzina krstarenja ovog modela na 2/3 snage je oko 65km/h, što zaista nije puno, a kada motor daje veoma dobrih 80,6% efikasnosti.

Neko veruje da je nešto dobro, a neko računa.

 ;namig
« Last Edit: December 11, 2016, 10:53:52 PM by tibeteagle »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #37 on: December 11, 2016, 08:13:41 PM »
Računica je jedno a stvarnost sasvim nešto drugo.
Apropo da svaka budala može sebe nazvati modelarom.
Pa zar to nije već postignuto sa laserima i CNC mašinam gde vam se iseča od drveta sve a ostalo je lepljenje.
Ne vidim razliku između laserski sečaenih balza modela i ovih na 3d štampaču po pitanju modelarstva.
I okanite se više ljudi pljuvanja po modelima ma kako da su urađeni. Napravite i letite.
Kopleks MODELARA izgleda samo u srbiji živi.
Ja bre pravim svoje modele i letim sa njima, lupam ih, ponovo pravim, ponovo letima...
Nema ništa protiv bilo koga ko pravi od balze, niti bilo čega. Model je model i ako je postigao to da je bezbedno poleteo i sleteo makar prvi put CILJ je postignut.
Koliko god da je model lepo napravljen opet to nije kopija pravog aviona jer dobro znate kako pravi avion izgleda, od čega je pravljen i kako je kostruisan.
A ako će mo skala letenje BRZINA nema apsolutno nikakve veze sa mozgom jer ako hoćete da postignete efekat figure koju može prvi avion da uradi i kada veličinu modela koji je umanjen proporcionalno uskladite sa SKALA brzinom onda to nema veze jedno sa drugim.
Nije bitno da leti kao raketa li je bitno da figure bar liče onome pravom avionu.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #38 on: December 11, 2016, 08:17:03 PM »
A i da dodam još nešto svima koji računaju.
Izađte na livadu pa proveite kalkulatore.
Uglavnom letim modele ok 1kg koji su tih dimenzija tako da vrlo dobro znam koliko navedeni setup i za šta može da se korisit
The ground is the limit (or a water)

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #39 on: December 11, 2016, 08:52:58 PM »
Mirče,

Ako sam dobro razumeo, moći će da se poruče kod tebe modeli sa www.3dlabprint.com
Možeš li nam reći cene modela ili je bolje da pitanje pošaljemo preko PM.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #40 on: December 11, 2016, 10:23:09 PM »
Mikiroy, poslao sam ti poruke...

Ja bih molio da tema ne skrene u dubiozu ili ode na nivo koji mi "obični smrtnici" ne možemo da razumemo.

Stvar je vrlo jednostavna, moja želja je bila da vam pokažem 3D štampan model...

U to ime, evo još par slika... Eleroni...












 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #41 on: December 11, 2016, 10:24:14 PM »
Pokretni deo horizontalca...









Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #42 on: December 11, 2016, 10:27:49 PM »
Delovi trupa...



Horizontalac, držač baterije i štift za fiksiranje krila...





Sutra stiže lepak, pa ću sve sastaviti, a setap je naručen (eco varijanta) i kad stigne videćemo kako modelčić leti...

Sledeći model kojeg štampam je Zivko Edge...

 (pijemo)


Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #43 on: December 11, 2016, 10:35:14 PM »
Pozdrav Mirče,

Svaka čast na volji i vremenu da sa nama podeliš slike i postupak izrade modela na 3D štampaču.

Samo napred i jedva čekam sledeći model koji si najavio.

Nadam se da ce biti i slika sklapanja ili moyda neki video.

Pozdrav i samo napred.

Nadam se da ćeš postaviti i cene stampanja modela.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spitfire sa 3D printera
« Reply #44 on: December 11, 2016, 10:50:14 PM »
Hvala Uroše, postavio sam slike i tekst na sajt, pa dalji prikaz ovog i drugih modela možete pratiti tamo...

Sve informacije samo na mail:  mirce.rc@gmail.com

Pozdrav

 (pijemo)
« Last Edit: December 11, 2016, 10:51:59 PM by mirce »