Author Topic: Spaljen ESC  (Read 5716 times)

Offline Mladenzver

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Spaljen ESC
« on: January 05, 2023, 12:04:02 PM »
Pozdrav svima
Imam problem sa esc-om kad prikljucim esc na motor baterjiu i reisiver i dam pun gas na radiju esc. Esc je kineski Simonk 30A motor je XXD A2212 2700KV brushless oba su kupljena na aliexpres-u. da li je problem u jeftinom esc-u ili nesto drugo, inace sam pocetnuk u ovom hobiju.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Spaljen ESC
« Reply #1 on: January 05, 2023, 04:56:00 PM »
Kakav god da je i od koga je trebao bi da radi ,jedino ako si bas srecnik pa ti poslali neispravan esc

Pitanje za tebe ,koju stanicu imas ,kako si setovao Esc ,obrati baznju na palicu pun gas i minimum gas

Prilikom konektovanja ti je sledeci raspored

Palis stanicu i bindujes se sa prijemnikom ,nakon pronalazenja jedno sa drugim treba da se aktivira esc sa tonovima ,to sve trebas da ispratis i tek onda kad se oglasi glavni zavrsni ton onda je Esc spreman za upotrebu

Moras da povedes racuna da nisi iskontrirao kablice motora i esc ako iskontriras nece da radi

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Spaljen ESC
« Reply #2 on: January 05, 2023, 04:57:31 PM »
Usput proveri kakvi su ti lemovi na steku za bateriju i esc isto tako proveri i stekove na motoru i izlazu esc

Offline Mladenzver

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Spaljen ESC
« Reply #3 on: January 05, 2023, 06:16:18 PM »
Imam FrSky 2.4GHz Access Taranis X9 Lite s . setovanje esc-a sam odradio palica gore pa se cuje bip onda dole isto. Ali mi se desava da kad se binduju radio i risiver da se iz motora cuje melodija i jedn bip. Nasao sam na internetu znacenje tog jednog bipa,to je podesavanje za kocnicu,koje nisam uspeo da sredim pa sam narucio karticu za setovanje esca.

Offline Mladenzver

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Spaljen ESC
« Reply #4 on: January 05, 2023, 06:20:42 PM »
Lemovi su uredu.

Offline Mladenzver

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Spaljen ESC
« Reply #5 on: January 06, 2023, 07:15:13 PM »
spalio sam jos jedan esc na isti nacin,Treba mi pomoc. kad povezem radio i risiver iz motora se cuje melodija i jkedan bip koj nisam uspeo da iskljucim.
Motor radi normalno i pored tog bipa ali izgori esc kad podignem trotl na max.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Spaljen ESC
« Reply #6 on: January 07, 2023, 02:20:26 PM »
Ne spominjes kakvu bateriju koristis za napajanje motora preko ESC?
Takodje ne znamo kakvu elisu imas montiranu na motoru?

Evo ti jedan you-tube-klip sa tim motorom:

Ako obratis paznju sa minijaturnim elisama (4*4 i 6*4) ovaj motor na bateriji 3s (oko 12V) vuce preko 50 ampera...
« Last Edit: January 07, 2023, 02:31:32 PM by petar »

Offline Mladenzver

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Spaljen ESC
« Reply #7 on: January 12, 2023, 10:33:24 AM »
Baterija je Turnigy 11.1v 3c 25-35c  2200mah. Elisu nisam stavljao to je bio samo test kako radi motor. Elise sam kupio isto na aliju i njihova oznaka je 70 35.
Znaci motor je prejak za ovaj esc.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Spaljen ESC
« Reply #8 on: January 13, 2023, 10:03:23 PM »
Da sam na tvom mestu, taj motor bih stavio sa strane da stoji, ako nekad nadjem za njega prilagodjenu namenu.

Onda bih nasao dobar simulator za racunar za RC modele... i ustanovio koja vrsta modela mi se svidja (da li su to neki modeli koji su sporiji, a okretniji... brzi ili ko zna kakvi...).

Onda bih na simulatoru izvezbao do bola... da letim taj model, a da pri tom odletim ceo let od recimo 10 minuta bez loma modela.

Onda bih ili napravio takav model ili kupio RTF kit...   I pretrazio bi sta drugi ljudi stavljaju na takav model od opreme...  jer model mora da bude lak da bi dobro leteo (a nece biti lak, ako moras da stavis kontroler za motor od 70A...., a motor se vrti na 30000 obrtaja, a pri tom mu je iskoriscenje 7.5%). Mozda je to sve prilagodjeno za neku vrstu modela... (koju garantujem da bi vecina nas polomila u roku od 10 sekundi... i uopste ne bi u takvom letenju uzivali).

Drugim recima...  to bi bilo kao kad bi neko stavio umesto guma od recimo 15 inch_a, recimo gume od 5 inch_a..., a motor naterao da radi na 6000 obrtaja u minutu...  i naravno posto nista nije prilagodjeno...  sve bi mu se ostetilo vrlo brzo, a rezultat bi bio jako los... Ali zato bi recimo pri polasku iz mesta u prvih 5 metara sve sa kojima se "trka" prestigao..., a onda bi u prvih 10 metara, svi njega prestigli....  Jednostavno, neprilagodjeno za stvarne uslove u kojima ce se koristiti...

Offline Mladenzver

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Spaljen ESC
« Reply #9 on: January 14, 2023, 03:34:38 PM »
Hvala za savete. Ostavio sam taj motor sa strane i narucio slabiji od 1000kv i esc za isti, inace napravio sam air boat na koj bi trebalo da postavim motor. Otac mi se bavio modelarstvom pa dosta ucim od njega,ali on ne leti vec 10ak godina pa se ne razume bas u novu tehnologiju. Sto se tice aviona volim sporoletace i jedrilice. Sad bas prepravljham jednu jedrilicu (igracku) sa rasponom krila od 99cm. Planiram da na nju postavim mali brusles motor i dvo celisku bateriju 7.4v. Simulator imam Aero fly rc8 i na njemu vezbam.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Spaljen ESC
« Reply #10 on: January 14, 2023, 06:09:08 PM »
Lepo je sto imas ideju i zamisao sta bi moglo da se prebudji i nabudji ,probaj i videces, nekada sam ja tako isprobavao neke stvati ali sam imao vecu stetu nego vajdu pa sam se onda i okrenuo izradi modela

Nov si i trebas sve isprobati sta gid ti padne napamet ,iz toga ces nesto da naucis skontaa i uveris a izlaskom na teren gde se okupljaju modelari odatle mozes jos dodatno da naucis vidis i primebis na nesto tvoje

Uzdravlje

VEDRO

Dejan ts