Author Topic: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon  (Read 20747 times)

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Cao svima, molio bih da mi pomognete pri izboru izmedju ova dva modela. Ja sam potpuni pocetnik, imao sam neki dvokanalac ali nista ozbiljnije. Zanima me da li da uzmem Kyosho Calmato 1400 Sports EP ili Wing Dragon, ne bi nista menjao na njima niti ih nadogradjivao, znaci ono sto dodje uz njih bi koristio. Sta je po vama bolje za jednog apsolutnog pocetnika, prvi ili drugi model. Citao sam dosta i o jednom i o drugom modelu. O WD sam citao i na ovom forum, i dosao do zakljucka da ako neko hoce ozbiljno da leti da mora da menja i stanicu i servoe itd... a mene to ne zanima, zanima me samo da ga sastavim i da on leti, pa s tim u vezi sta je po vama bolji izbor. Mozete da mi predlozite i neki drugi slicni model, u tom cenovnom rangu, znaci do 150 evra.
Hvala i pozdrav.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #1 on: May 28, 2008, 10:31:40 PM »
Mislim da ne poredis dobro zato zato sto su 2 razlicite kategorije i zato sto Calmato nije RTF nego za njega treba dokupiti 3 servoa (25 Eur) regler od 50A (40Eur) i stanicu novu 100Eur ili polovnu 50Eur. Isto tako za Calmato ti trebaju  3S LiPo min 2500mAh, za pocetak 2 kom i punjac.

Iz iskustva mogu da ti kazem da ce te Wing Dragon zadovoljiti jako brzo, posle mesec dana, a Calmato ces jako dugo leteti. Calmato je jako dobar avion, imam ga i ja, ali nije nesto sto mozes odmah leteti sam. Ako nisi nestrpljiv i jako lepo se navezbas na simulatoru uz neciju pomoc oko prvih letova sve ce posle biti lakse.

Kao sto rekoh, 2 jako razlicita modela. Sa prvim ces nauciti sta je gore/dole i levo/desno, sa drugim ces nauciti da letis!

Pozdrav
« Last Edit: May 29, 2008, 10:33:19 PM by magic »
Veljko

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #2 on: May 28, 2008, 11:01:58 PM »
Hvala ti nesto sam se izgleda istripovao, ne ide mi Engleski bas najbolje :) tako da nisam skontao da kalamato nije RTF, a sta bi mi ti predlozio do 150 evra da bude RTF i da je ok za pocetnika, ali da se ne zasitim za mesec dana :)
« Last Edit: May 28, 2008, 11:04:43 PM by panther »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #3 on: May 29, 2008, 01:44:45 AM »
 Pozdrav novom drugaru.
 Kao prvo Calmato je avion sa velikim A, dok je WD igracka. Ako zelis da se igras, onda je WD mozda dobro resenje, ali ces nakon kratkog vremena shvatiti da si ustvari bacio pare. Ako se pak odlucis za Calmata, stvar je potpuno drugacija. Tacno je da ce ti biti potrebno vise novca (vise od 150 eura ,sigurno), ali ces uci u hobi na prava vrata i taj avion ce ti pruziti mnoge lepe letacke trenutke. I posle svega, ako ostane ceo, vredece nesto, sto sa wd nije slucaj. Naravno, moram ti reci i sledece, sa wd mozes otici sam na neko igraliste i letuckati, ne leteti ali bar letuckati. Sa Calmatom mozes ozbiljno leteti, pa cak izvesti i po neku akrobaciju, ali moras potraziti pomoc nekoga iskusnijeg, da te bar malo obuci.
 Za 300- ak eurase moze kompletirati poprilicno solidan pocetnicki komplet, dok je nesto jeftinije ako se odlucis za neku dobru polovnu varijantu. Za sve manje od toga, moze se kupiti samo igracka, a to ti nije moj savet.
 I ne zaboravi ono staro parvilo: Nisam dovoljno bogat da kupujem nekvalitetno.
 Pozzdrav i jos jednom Dobrodosao

Offline djukicdejan

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #4 on: May 29, 2008, 07:03:42 AM »
   Pozdrav svima....
            Evo vec vise od mesec dana svakodnevnom cituckam nove postove na ovom forumu i nisam se ukljucivao u diskusije jer ste koliko vidim svi "vukovi" i sta bih ja imao tu pametno da prozborim. Kada sam procitao ovo pitanje oko izbora modela ne mogu da dozvolim da napravi istu gresku kao i ja.
            Gledajucu lakocu manervisanja iskusnih letaca koji su svakodnevno na ovom forumu ( ne bih nabrajao - ima ih..) pomislih da je to sasvim lako i jednostavno i da moze svako....pa na Conradovom ssajtu ugledam WD elektro model koji mi se ucini pravim izborom. Narucim - dobijem - kod pravih majstora ( prepoznace se) utrimujem - cak malo i letim ( opet uz njihovu pomoc) ali kad sam prvi put to isto hteo sam - problem. Sad WD stoji okacen na ekseru u radionici kao uspomena na ljudsku glupost...
             I na kraju - savet pre bilo kakvog modela - simulator. Kupi simulator - odaberi program ( citaj - posavetuj se sa iskusnijim ) i na kompu leti dok di se ne smuci pa kad budes sleteo mali milion puta na simulatoru i ne p[olupas model onda se raspitaj za model. Ono ako imas lovu da bacis na model pre nego na simulator imaj na umu da model ima bar kilo i da moze na nekog pasti i unesriciti i njega i tebe ili u boljem slucaju polupati neki automobil, pa ta steta bude puno skupla od samog modela. Ako si toliko tvrdoglav doci da vidis kako izgleda uzivo WD pa ces verovatno brzo odustati od te ideje.
                       Jos jednom pozdrav svima - i prijatan dan.

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #5 on: May 29, 2008, 01:18:26 PM »
Gledajucu lakocu manervisanja iskusnih letaca koji su svakodnevno na ovom forumu ( ne bih nabrajao - ima ih..) pomislih da je to sasvim lako i jednostavno i da moze svako....pa na Conradovom ssajtu ugledam WD elektro model koji mi se ucini pravim izborom. Narucim - dobijem - kod pravih majstora ( prepoznace se) utrimujem - cak malo i letim ( opet uz njihovu pomoc) ali kad sam prvi put to isto hteo sam - problem. Sad WD stoji okacen na ekseru u radionici kao uspomena na ljudsku glupost...

Jel mozes samo ukratko da napises ako ti nije problem zasto ti WD stoji zakacen o klin :) u cemu je bio problem?
Hvala.

Offline djukicdejan

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #6 on: May 29, 2008, 04:07:27 PM »
            Prateci skoro sve novosti na ovom forumu procitah da si video WD zute boje opremljen sa kamerom kako slika prirodne lepote Crne Gore te se nadam da si procitao i koje je modifikacije pretpeo taj model. Treba li uopste diskutovati o iskustvu coveka koji je upravljao tim modelom praveci onake divne snimke iz vazduha. Jako je dugacak put od modela koji dobijes za 150 eurona do onoga sto si video. A on je okacen u radionici zbog toga sto je olupan o zemlju. Veste ruke nekih modelara (ovim putem im se zahvaljujem - mada se zahvalnost ovog tipa ne doruckuje) vratise ga u zivot i ne zelim vise da ga krsim te sam ga zbog toga i okacio. Ako te mnogo svrbe pare ili te pak ne kostaju nista te zelis da napravis istu gresku kao i ja - jer glupo je uciti se na tudjim greskama zar ne  - pa zelis da osetih kako je kad  olupas neki avion onda izvoli pa kupi. Samo da znas da postoje dva tipa ( sto bi mi od neznanja rekli - skuplji i jeftiniji - krila sa eleronima i bez) te sam ja "pametnjakovic" uzeo taj skuplji - racunajuci da ce mi biti bolji. Naravno uz njega ide i "BOLJA" stanica sa vise servoa i jaca baterija i....opet je na ekseru. Ako si me razumeo bolje ti je da kupis neki simulator (dzojstik za komp koji je kao stanica - kaci se USB - potrazi na forumu i rado ce ti neko izaci u susret ) odaberi neki od programa za simulaciju RC modela i dobro ugrejes graficku. Veruj mi da je puno jeftinije , pametnije a  ineces doziveti razocarenje kao svaki pocetnik koji skida model sa drveta, cupa iz zemlje ili pliva do njega u nekom jezeru ( zavisi koju poljanu,livadu ili obalu izaberes za tvoj prvi let). Sve ovo ti pricam iz prvog lica jednine i necu vise smarati. Obrati se za strucnu pomoc ljudima sa ovog foruma koji imaju vise sati u letu nego ja na internetu ...i sta vise reci osim - pametnom coveku i komarac je muzika....
                                                                                   Pozdrav svim forumasima - Dejan

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #7 on: May 29, 2008, 05:48:50 PM »
zdravo. Mozda ja mogu malo da pomognem, jer sam i ja prosle godine bio totalni pocetnik. Pogledaj ovaj model: http://rcfly4um.org/index.php?topic=74.0  Za njega je dovoljno 150e,bez baterija i punjaca. Napravi se za dva tri popodneva a ja sa takvim uzivam u letenju vec godinu dana.
Najvaznija stvar je sto je vecina stvari uradjena od aluminijuma i pricvrscena gumicama. Znaci kad padnes samo ti trebaju jaka klesta i za 10min si ponovo u vazduhu. Ja sam sam naucio da letim za par meseci i nebrojeno padova. Nikad nisam imao prilike uzivo da vidim ljude koji lete rc modele. Samo ti treba dobra volja i velika livada van naselja.Ako se odlucis da pravis model ja cu ti pomoci oko jednostavnih i jeftinih resenja za isti

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #8 on: May 29, 2008, 10:32:26 PM »
Hvala ti nesto sam se izgleda istripovao, ne ide mi Engleski bas najbolje :) tako da nisam skontao da kalamato nije RTF, a sta bi mi ti predlozio do 150 evra da bude RTF i da je ok za pocetnika, ali da se ne zasitim za mesec dana :)

E pa to vec nije lako! Model Easy Star od Multiplexa je proglasen za najbolji pocetnicki model na svetu. Nazalost kod nas nema vise da se kupi. Vjeka iz Space-a je bio uvezao neku kolicinu ali su svi prodati. Koliko znam nece ih vise uvoziti. Isto tako mislim da je cena bila i nesto veca od toga.

Ako mozes da se snadjes da ti ga neko donese, a onda izvrsis brushless upgrade za 25Eur, kupis dobru polovnu stanicu (trebace za sledece modele) moci ces jako lepo da se zabavis jednu sezonu, a i naucices da jedris sto nije lose.

Druga varijanta je simulator do iznemoglosti pa Calmato. Moram da ispravim Coku i kazem da je model sposoban za sve figure, pa cak i noz, naravno uz malo jaci setup  ;). Ja sam dosta aviona vozio (i polupao) i moram da priznam (nije reklama) da su Kyosho modeli nesto drugacije napravljeni. Nisu pravljeni za takmicenja ali su fenomenalni za vikend letace kao sto sam ja, jer su i malo robustniji  ;). Od kako sam uzeo Calmato, SU29 od Sebart-a stoji na polici. Da se razumemo, SU je neverovatan i neuporedivo bolji model, ali ja trenutno mogu da iskoristim samo jedan mali deo njegovih mogucnosti, a kosta 500Eur bez stanice i bat  :o, greota da ga slupam. Sa Calmatom letim daleko opustenije i polako napredujem. Mislim da cak i kada budem letacki prevazisao Calmato zadrzacu ga u floti, zato sto je idealan model da bude prvi koji letis kada dodjes na livadu.

Ali ako do sad nisi ukapirao, simulator, simulator, simulator ................... pa model!!! Mnogo je jeftinije i manje bolno!

Pozdrav
« Last Edit: May 29, 2008, 10:39:21 PM by magic »
Veljko

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #9 on: May 29, 2008, 11:03:23 PM »
Hvala drugari  ;)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #10 on: May 30, 2008, 10:46:05 PM »
Evo da se javim i ja sa svojim iskustvom,

moj prvi model je bio Piper Cub (Kyosho), kupljen kod Vjeke u Space-u.
Ironija je to sto sam se i ja tada razmisljao izmedju njega i Calmata
koji ti pominjes.

Licno mislim, da sam tada odabrao Calmata, ne bih danas bio na forumu
niti imao punu sobu modela, jer bih ga vrlo vjerovatno razbio pri prvom
ili nekom narednom letu i bacio sve u smece.

S druge strane, Piper koji sam uzeo kostao 140 evra, sve u kompletu,
i jako je lep avion za pocetnika, koji lepo leti, ali se lepo i popravlja.

E vidis ja mislim da je upravo to popravljanje bit svega u pocetku,
ja sam tek tu dobio pravu volju za modelarstvom, jer ja podjednako
uzivam u dobrom letu koliko u i popravljanju modela.

Kada sam tada krenuo da kupim calmata, kod Vjeke u radnji je bio
i neko sa foruma, ko mi je objasnio ovo sto sada ja pokusavam tebi.
Ako se prepoznao, puno pozdrava i hvala jos jednom.

Dakle, sta god da bude tvoj prvi model, gledaj da se moze lako popraviti,
da je visokokrilac, jer se oni lakse voze, i za pocetak nadji nekog da
poleti sa tvojim modelom i da ti na visini da komande da osjetis,
obicno je dovoljno samo par takvih letova da se ovlada.

Sretno


Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #11 on: May 30, 2008, 11:05:45 PM »
Evo da se javim i ja sa svojim iskustvom,

moj prvi model je bio Piper Cub (Kyosho), kupljen kod Vjeke u Space-u.
Ironija je to sto sam se i ja tada razmisljao izmedju njega i Calmata
koji ti pominjes.

Licno mislim, da sam tada odabrao Calmata, ne bih danas bio na forumu
niti imao punu sobu modela, jer bih ga vrlo vjerovatno razbio pri prvom
ili nekom narednom letu i bacio sve u smece.

S druge strane, Piper koji sam uzeo kostao 140 evra, sve u kompletu,
i jako je lep avion za pocetnika, koji lepo leti, ali se lepo i popravlja.

E vidis ja mislim da je upravo to popravljanje bit svega u pocetku,
ja sam tek tu dobio pravu volju za modelarstvom, jer ja podjednako
uzivam u dobrom letu koliko u i popravljanju modela.

Kada sam tada krenuo da kupim calmata, kod Vjeke u radnji je bio
i neko sa foruma, ko mi je objasnio ovo sto sada ja pokusavam tebi.
Ako se prepoznao, puno pozdrava i hvala jos jednom.

Dakle, sta god da bude tvoj prvi model, gledaj da se moze lako popraviti,
da je visokokrilac, jer se oni lakse voze, i za pocetak nadji nekog da
poleti sa tvojim modelom i da ti na visini da komande da osjetis,
obicno je dovoljno samo par takvih letova da se ovlada.

Sretno



Gledao sm i ja taj model ali mislim da je bio negde oko 160 evra i mnogo mi se svideo, ipak ne bi da idem preko cifre iznad 150 evra za neki model i da ga slupam odmah to bi me verovatno odmah demoralisalo.
Hvala na savetu.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #12 on: May 30, 2008, 11:46:40 PM »
Bas mi je drago sto se povela rasprava oko pocetnickih modela,jer kao sto to svako moze primjetiti o ovim modelima se malo govori skoro nikako,a kao svima bi nam bilo drago da ima sto vise pocetnika od kojih ce biti poslije i dobrih RC pilota a i modelara.U oba dijela foruma gdje se govori o pocetnickim modelima vidi se koliko ima prestavljenih modela ??? :P Meni nije bilo nimalo tesko da postavim topik o moja dva modela prvi je WD a drugi glow easy treiner 6.5 ccm,pa sam prenio moja iskustva u vezi tih modela ....O.K.treba da se pise i o drugim modelima ali zasto ne i o ovim modelima da bi malo pomogli onima koji su u nedoumici a jos ako nemaju u blizini nekoga ko ima mode i neko iskustvo o ovome hobiju.Tako sam i ja prije dvije godine bio u dilemi koji model,sta su servoi,receiver....mislim spanska sela i ostalo ::).
Posto je ovdje konkretno bilo rijeci o modelu sa kojim sam ja usao u RC modelarstvo a taj model je WD o kome sam detaljno pisao u ovom topiku gdje sam takodje prenio moja iskustva sa ovim modelom

                                http://rcfly4um.org/index.php?topic=154.0

Ako vec budete citali ovaj topik u njemu je sve receno o ovome modelu,a ovdje cu samo da kazem da je ovaj model idealan za pocetnika,samo ne znam sto ga pojedini tako lose okarakterisase kad to nije tako.Sa ovim modelom ne samo da mozete nauciti da letite i naucite kako se ide gore dole lijevo desno,ovaj model pruza mnogo vise,a pogotovo kad je rijec o pocetniku.Poput ovoga modela tu je i easy star ideala za pocetnike,a zajednicko imaju motor koji je smjesten pozadi jer prilikom padova kojih ce biti u pocetku :P nece nastradati motor,elisa...Visokokrilac je sa v oblikom krila,znaci stabilan let,a krila su od stiropora ili kod easy stara od EPP jos bolje tako kad dodje do loma i oni koji nemaju barem u pocetku nemaju modelarske vjestine veoma lako poprave lomove.
 Ja sam poslije ovoga modela letio i nitro model sa koim sam prvi put osjetio elerone i u pocetku mi nije bilo svejedno,tako ona prica da je sve lako pa i elrone totalnom pocetniku lako savladati pogotovo ako mu je to prvi model pomalo nevjerovatna.Evo i link o ovome modelu pa ko voli nek...

                                      http://rcfly4um.org/index.php?topic=126.0

Nakon jedne sezone  letenja ovog modela zbog raznih razloga a jedan od njih je i  nemogucnost nabavke goriva barem ovdje u CG se veoma tesko dolazi do njega i zbog toga sto ovi modeli zahtjevaju velike terene radi same bezbjednosti i  odlucujem da predjem na LiPo a u svijet LiPo baterija i brushless motora ulazim preko koga bi drugog nego peko WD.Tako da pricavisenje o visenju o civiluku ovoga modela ne prolazi pa ko hoce da se uvjeri evo i taj topik,sto ce reci ako laze koza ne laze rog ;)

                                         http://rcfly4um.org/index.php?topic=298.0
Jedan sam od onih koji  se u zivotu vode krilaticom ko nema staro nema ni novo,pa sam odlucio da LiPo baterije,punjace,brushless motore i ostala opet spanska sela u ovoj oblasti udjem preko ovoga modela.
Jer za LiPo program kao sto svi znamo trebaju specijalni punjaci pa naravno malo edukacije...
E i ovdje se vidi da WD pogotovo sad nije za civiluk jer meni koji letim vec dvije godine i dan danas predstavlja zadovoljstvo,jer je spreman uvijek za relaks let,i naravno na ne tako velikim prostorima,a u zadnje vrijeme svima nama su problem te lokacije za vece modele.Tako da sam ja ovaj model pogotovo od kad sam ga nadogradio sa brushless motorom letio,letio i letim i dalje,a sa njim se moze jos po nesto raditi.
Ja sam ga iskoristio kao AP platformu i kako se pokazao u ovoj oblasti evo i linka ko do sadanije posjetio

                                         http://rcfly4um.org/index.php?topic=44.0

E nakon ovoga svega se moze zakljuciti da ovaj model tj WD i nije tako los kako za pocetnika tako ni za iskusnijeg,jer ima verzija sa krilom koji ima elerone,tako da pocetniku pruza mogucnost kad savlad ono osnovno gore,dole,lijevo ,desno moze da se oproba i sa penjucim valjkom a poslije i lednjim letom.Naravno nije to sve kao u pravoga akrobate ali s obzirom da ovdje ne govorimo o akrobatama dovoljno je i to.Takodje i slijetanje i polijetanje izvodi bez problema,doduse sa modifikovanim stajnim trapom...

Naravno ko pada na izgled i komentare vidi mu aviona sa sipkom :o to stoji nije kao neki scal model ali je izdrzljiv za pocetnika prilikom padova i lako se sve popravi i preboli sto je i najbitnije ,dok sa modelima od balze... :-[

Eto ovo je sve bilo neko moje iskustvo,kako kazu svako ide za svojom pameti i svak ima pravo da bira...

                       Pozdrav svima a posebno pocetnicima od Fenixa.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #13 on: May 31, 2008, 12:14:21 AM »


Gledao sm i ja taj model ali mislim da je bio negde oko 160 evra i mnogo mi se svideo, ipak ne bi da idem preko cifre iznad 150 evra za neki model i da ga slupam odmah to bi me verovatno odmah demoralisalo.
Hvala na savetu.

E upravo o tome ti govorim, nemoj da dozvolis sebi da zbog 10 eura napravis gresku u izboru.
Moj je savjet da , sta god da kupis bude od stiropora, on se lepi epoxijem ili super lepkom bez
problema. Koliko god da slomis model moci ces opet da poletis posle 5 minuta.

Uglavnom svi pocetnici krecu sa 150 eura, ali uglavnom posle par meseci ako se navuku
daju samo za stanicu oko 300.

Moja preporuka bi ti bila cessna 172 sa united hobbiesa.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331&Product_Name=Cessna_182_RTF_18A_Brushless_w/_4_Servo

Ona kompletna kosta 80 dolara, postarina za nju je 60 dolara. Carinu neces platiti jer ti na sajtu
daju da odaberes kolika bi ti da bude vrednost paketa.
To ti je manje od 100 eura, ostaje ti da jos kupis neku stanicu, polovnu recimo za pocetak.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon
« Reply #14 on: May 31, 2008, 03:39:01 PM »
Moja preporuka bi ti bila cessna 172 sa united hobbiesa.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331&Product_Name=Cessna_182_RTF_18A_Brushless_w/_4_Servo

Ona kompletna kosta 80 dolara, postarina za nju je 60 dolara. Carinu neces platiti jer ti na sajtu
daju da odaberes kolika bi ti da bude vrednost paketa.
To ti je manje od 100 eura, ostaje ti da jos kupis neku stanicu, polovnu recimo za pocetak.

E stvarno, ovaj model sam zaboravio da spomenem. Proslog vikenda sam ga video na aerodromu, jako lepo leti. Jeste da ima elerone, ali ko kaze da covek kod prvih letova mora da ih i koristi? Prebaci kanale na riisiveru tako da mu vertikalc i dalje bude na dosnoj ruci i tako odleti par letova. Stvarno, za te pare ne postoji nista bolje na ovom svetu!!! Mana su mu mali tockovi pa se zakuca u travu cim je pipne. No, skinu se tockovi pa slece na trbuh a leti jos bolje!

Pozdrav
Veljko