Author Topic: JAK-3  (Read 18222 times)

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
JAK-3
« on: March 12, 2011, 11:46:29 PM »
Poštovani drugari modelari,
                                   hteo bih da vam predstavim svoj poslednji (pu,pu,ne daj Bože da je poslednji) projekat.Ovo mi je prvi pokušaj da model radim od balze,tako da bih bio zahvalan za bilo kakvu informaciju,sugestiju,kritiku...
       Radi se o modelu ruskog aviona iz II sv.rata JAK-3(YAK-3).Predvidjen je elektro-pogon,jer nemam baš nikakvog iskustva sa glow motorima,a nemam nekoga u mom okruženju ko bi me prakticno uveo u tu problematiku.Po originalnom planu predvidjen je glow pogon,ali sam prinudjen na elektro-konverziju.Planiram da ugradim motor koji sam vec koristio -http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3887 i ima stvarno pregršt snage(Spitfire-a od,nekih 1,5kg je dizao vertikalno kao neki akrobatski model).Mislim da ce biti dovoljan za ovaj model,sto najviše zavisi od konačne težine.
       Raspon krila,po originalnom planu bi trebao da bude 1090mm,ali ja sam uradio mali "resize" ,tako da je raspon 1300mm,dužina trupa 1085mm,bez elise i spinera.Flapsovi, po planu,nisu predvidjeni,pa ih ni ja nisam ugradio.Videću kasnije,ako bude sve OK,možda uradim flaperone na stanici.
       Krila su konstruktivna,sa punim rebrima od balze,koja sam ručno sekao i oblikovao i veoma sam zadovoljan kako sam ih odradio.Po planu je bilo predvidjen samo jedan profil od avio-špera za ukrućenje krila koji ulazi u njih samo,nekih, 5 cm,bez ikakve ramenjače(ako sam se dobro izrazio)što mi se ucinilo nedovoljnim,pa sam ubacio letvicu,čini mi se da je lipa,preseka 10x15mm i proteže se do predzadnjeg rebra.Sigurno da je malo otežala krilo,ali mi se činilo da je bilo neophodno da je ugradim.Naravno,izmedju rebara sam postavio profile balze da bih dodatno ukrutio krilo,sa vertikalno orijentisanom strukturom balze,što sam naučio ovde na ovom predivnom forumu.Čini mi se da ne znam baš mnogo oko ove tematike,ali i to malo sto znam,99% sam naučio sa ovog foruma,čitajući tudje postove i postavljajući po neko pitanje.Hvala vam svima na tome!
       Uradio sam ležišta za servoe elerona,koji se montiraju na poklopce servoa,koji su od balze,ojačane sa unutrašnje strane epoksi smolom.Verovatno ce biti dovoljno čvrsti,obzirom da predvidjeni servoi nisu jaki(HXT900).
       Oslonce retrakta sam ogradio,ali prostor za točkove ću naknadno odraditi tek kada mi isti stignu.Planiram da ugradim servoless retrakte,kojih ima dosta povoljno kod HK.
       Prednji deo trupa je veoma čvrst(od dosta širokog profila avio-špera,koji doseže do zadnje ivice krila),za razliku od zadnje polovine,koja nema rebra,već samo tanane lajsne od balze,bez ikakvih dijagonalnih ojačanja,koja sam ja ugradio i bar malo doprineo čvrstini.
       Horizontalac i vertikalac nisu konstruktivni,već puni, od 2 sloja balze od po 3mm,ulepljena lepilom za drvo.
Ova gomilica drveta polako poprima izgled aviona,ali ima tu još mnooogo posla.Ne žurim sa gradnjom,jer imam dva nova spremna modela za letenje na proleće(Cessna 182 i Spitfire,kojem treba "još samo" farbanje).Planiram da JAK-a radim polako,ali da se potrudim da ga uradim detaljno da što više liči na "pravi" avion.
       Žao mi je što nisam više fotografisao sve faze izrade,tako da imam samo par fotki koje ću podeliti sa vama.
          Za sada toliko od mene i pozdrav svima,
                                                               Mika.

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #1 on: March 12, 2011, 11:49:52 PM »
Evo još koja fotografija...

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: JAK-3
« Reply #2 on: March 13, 2011, 09:26:16 AM »
Fin izbor aviona, sa obzirom da su avioni iz porodice Yak inače bili najbolji Sovjecki lovci tog vremena pogotovo Yak-3...mi smo imali u naoružnju skoro sve varijante pa možeš da praviš i neki naš.


Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #3 on: March 13, 2011, 10:26:15 AM »
Divna ideja.Nisam ni znao za ovaj podatak.U ime patriotizma,verovatno će biti neki od naših,ali dotle ima još mnogo da se radi.
         Zahvaljujem se i pozdrav,
                         Mika.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: JAK-3
« Reply #4 on: March 13, 2011, 08:51:52 PM »
Odabrao si pravi model, imaš ga i u muzeju vazduhoplovstva gde ga možeš videti uživo. Lep rad koliko sam mogao da vidim sa fotosa. Neznam za koju šaru si se odlučio, ali imaš ove tri predivne šare i za koju god se odlučiš, nećeš pogrešiti. Samo napred, očekujemo i video klip u dogledno vreme.
Pozdrav iz Mitrovice
ex pseudonijum: licider

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: JAK-3
« Reply #5 on: March 13, 2011, 09:33:26 PM »
Super rad, stvarno....

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: JAK-3
« Reply #6 on: March 14, 2011, 01:03:23 AM »
Odlican model,prelepo samo tako nastavi i cekamo nastava price......


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #7 on: March 14, 2011, 01:28:28 AM »
Hvala kolegama na lepim rečima.To mi,stvarno,mnogo znači.
       Pozdrav,
                  Mika.

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #8 on: July 02, 2011, 01:55:21 PM »
Napokon,da vam opišem i nastavak radova od zimus.
      Jako sam se bio ulenjio sa radovima oko JAK-a,a i kada se radilo,uglavnom,foto-aparat nije bio pri ruci.
      Završavao sam trup,krilo,ugradio retrakte(električne-servoless),postavio točkove,servoe za elerone,repni retrakt...Zatim je usledilo šmirglanje,gitovanje,pa opet šmirglanje,onda jedan sloj špric-gita i napokon,farbanje.Gita nije puno potrošeno a i sam git nije posebno uticao na težinu modela,jer je veoma lak,kada se osuši.
      Težina modela bez motora,ESC-a,baterije i prijemnika je 1610g.Konačna težina će biti,sigurmo, oko 2kg.Da li je to mnogo za model raspona oko 1,4m?
      Ostalo je još da rešim poklopac repnog točka.Imam neke ideje,ali me muči to što je model relativno mali,pa mi je problem sa prostorom za smeštaj šarkica poklopca.Ako neko ima neko dobro rešenje,bio bih zahvalan da ga podeli samnom.

      Pozdrav,
                 Mika.

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #9 on: July 02, 2011, 02:08:15 PM »
P.S. Pokušao sam da postavim i nekoliko fotografija,ali nešto ne ide.Čim bude moguće,kačim ih.
        Mika.

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #10 on: July 02, 2011, 05:26:15 PM »
P.P.S. Problem sa kačenjem slika je u nedovoljnom broju mojih postova,tako da molim kolege za strpljenje dok ''ispucam'' još 8 postova.
         Pozdrav,
                    Mika.

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #11 on: July 22, 2011, 12:45:34 PM »
Kao što sam i obećao,evo i malo fotografija mog JAK-a:

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #12 on: July 22, 2011, 12:49:06 PM »
I još...

Offline Mika

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 86
Re: JAK-3
« Reply #13 on: July 22, 2011, 01:22:31 PM »
         Nakon svega odradjenog,došlo se do izbora motora i tu je iskrsao jedan problem-težište.Kada sam pokušao da izbalansiram model,video sam da je isti veoma ''repat'',odn. da bi masa u nosu trebala da bude oko 350g.Kada sam postavio bateriju i teg u masi predvidjenog motora,vidim da to nije ni blizu dovoljno.
         Pošto nisam pristalica dodavanja tegova u ''enormnom'' iznosu,rešio sam da se oprobam u,meni,novom polju(koliko je moja odluka pametna - ne znam,videćemo).Rešio sam da ,umesto elektro pogona,ugradim glow motor.Odabrao sam ovaj:http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11797.Malo sam konsultovao forume a i našeg kolegu Coku,koji mi je rekao da je to dobar motor,pa mi je pao kamen sa srca jer sam motor već kupio.
         Nisam siguran da li je motor možda malo prejak za ovu veličinu modela raspona 1,3m i težine oko 2kg(možda i malo preko toga).Što se tiče balansa,to je savršeno,obzirom da je motor težak 346g.Rezervoar od 240ml će biti postavljen malo ispred težišta,što mislim da neće biti problem.
         Ostaje mi da smislim kako da postavim motor,a da to ne narušava preterano ''scale'' izgled modela i ,po Cokinom savetu,da gledam da izbegnem položaj motora sa cilindrom na dole(naopačke).
         Evo i još malo fotografija i javljam se uskoro sa rešenjem postavljanja motora.
Pozdrav svima,
                   Mika.

P.S. Pošto će model definitivno biti sa GLOW motorom,molio bih moderatore da topik prebace u rubriku  SUS - AVIONI - GENERALNO.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: JAK-3
« Reply #14 on: July 22, 2011, 04:15:22 PM »
Svaka cast na izradi, posebno na farbanju . Model izgleda kao pravi, mozda tu padnu i neke nitne i vedering, ne znam imas li volje za toliko detalja. Jedino , ako smijem, mislim da su servoi HXT900 diskutabilni za ovaj model, koji ce pretpostavljam biti dosta brz i malo tezi za taj raspon.