Author Topic: Pilatus PC-21  (Read 33107 times)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Pilatus PC-21
« Reply #60 on: August 25, 2013, 07:08:45 PM »
Svaka vam cast drugari model je prelep!

 ()-() (<--)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pilatus PC-21
« Reply #61 on: August 25, 2013, 07:38:03 PM »
Evo i malo fotografija u toku rada, drugu polovinu rada nisam slikao:















































« Last Edit: August 25, 2013, 07:40:20 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pilatus PC-21
« Reply #62 on: August 25, 2013, 07:44:43 PM »



















































Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pilatus PC-21
« Reply #63 on: August 25, 2013, 07:46:30 PM »




















Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pilatus PC-21
« Reply #64 on: August 25, 2013, 07:51:04 PM »
To je sve sto imam od fotografija tokom gradnje. Evo jos jedna, Fieseler Storch Fi-156 vs Pilatus PC-21 Swiss Airforce

10739-0
« Last Edit: August 25, 2013, 07:52:35 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Pilatus PC-21
« Reply #65 on: August 25, 2013, 08:40:59 PM »
Jako lepo, nema sta. Svaka cast na izradi a i na uspesnom letu. Nego moze li koja slika unutrasnjosti ovako zavrsenog modela, interesuje me kako je reseno pokretanje horizontalaca posto si pomenuo da je odradjeno mimo planova. Hvala !!!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pilatus PC-21
« Reply #66 on: August 25, 2013, 08:48:45 PM »
Hvala. Horizontalci su reseni sa po dva odvojena Savox servoa, a u medjuvremenu od kada je nastala ova fotka su navucene i karbonske cevke preko celicnih linkova kako bi se link dodatno ojacao na uvijanje i suzbio i najmanju pomisao na flater.

10741-0

10743-1
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #67 on: August 25, 2013, 08:51:10 PM »
Sve čestitke i na gradnji i na prvom letu...  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Pozdrav

Mirče

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pilatus PC-21
« Reply #68 on: August 25, 2013, 09:21:59 PM »
Svaka cast, Veljko i Nikola, na sjajno odradjenom poslu. Izuzetno mi je krivo sto nisam mogao danas da dodjem jer sam u ceo projekat i sve vezano za njega upucen od samog pocetka ali, kao sto znate, sutra krecem za Grcku i nije bilo sanse da se izorganizujem. Jedva cekam da vidim pticu kada se vratim.

 ()-()
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #69 on: August 26, 2013, 11:42:04 AM »
Nikola hvala za fotke. Ja sam se u jednom trenutku bio umorio cak i od razmisljanja da postavljam slike jer smo toliko stvari menjali u hodu pa bi samo bile ispravke od ispravki. U svakom slucaju ogroman posao je odradjen od strane Nikole  (res). No evo obecavam da cu sve detaljno slikati kako sada izgleda a predvidjene su i neke dalje modifikacije.

Sto se sledecih koraka tice tu je na prvom mestu sredjivanje kablova narocito onih koji dolaze iz repa jer su na kraju ispali predugacki zbog toga sto je promenjena pozicija za prijemnik. Isto tako servo koji je trenutno na vertikalcu je totalni overkill, Futaba BLS 352, jer sam samo taj imao pri ruci posto se InoLab nisu proslavili u kombinaciji sa elektro trapovima, "malo" su dziterovali. Naravno to smo otkrili tek kada je sve vec bilo spakovano i spojeno  oo)) ...

Ono sto ce konacno, barem kada su servoi u pitanju, biti u modelu su Futaba 3152 na eleronima i flapsovima a Savox SC-1251MG na vertikalcu i 2 kom na horizontalcima. Da ne bude zabune u repu ni slucajno nisu potrebni servoi ovolike snage, bilo bi dovoljna i po jedna Futaba 3152 od 6,5kg po komandnoj povrsini ali zbog toga sto je komanda vertiklaca malo "sljampava" i zato sto su polugice koje idu do horizontalaca dosta dugacke odabrao sam gore pomenute Savox jer su stvarno fantasticni po svim kriterijumima; preciznost, zazori, rezolucija i brzina.

U vrhove krila su ubacene 2 bele diode da bi se poboljsalja vidljivost modela narocito u prilazu. Nazalost diode sa HK su preslabe tako da ce i tu biti promena i verovatno ce ici 2 kom. od 1W.

E sad malo oko setapa. Sve je ispalo po proracunu iz ecalc-a tako da tu nije bilo iznenadjenja. E sad, ja bih uvek malo vise  :big smile. Da me ne shvatite pogresno, model apsolutno ima dovoljno snage za sve skala manevre, ali sam ja naucio da se ima i malo viska  :sljus. Videcu, nigde ne zurim, posto vec imam sve sto mi treba i od motora i baterija samo je pitanje kako sve to iskombinovati, a verujte mi kombinacija je mnogo.

Nesto sto sada deluje zanimljivo je 12S sa motorom koji je vec u modelu i trokraka 16x10 za istu maksimalnu brzinu (155km/h) i neogranicenu vertikalu, ili sa opet trokrakom 16x12 za malo manje statickog potiska i mnogo vecu maksimalnu brzinu, cca 180km/h ili neka zlatna sredina u vidu motora AXI 5330 235kV iz Extre (kojoj bi btw ovaj iz Pilatusa cucnuo ko budali samar za 3d) na 12S i dvokraka 18x12 za maksimalnu od 165km/h i neogranicenu vertikalu  mmmm, videcemo. U svakom slucaja nista skoro po tom pitanju dok jako dobro ne upoznam model. Jedino sto cu probati uskoro sad na ovom kombou je elisa Biela 18x12 umesto Fiale, cisto da vidim da li ima neke razlike.

Eto za sada toliko. Jos da obradimo video od prvog leta i to je to za sada.

poz
« Last Edit: August 26, 2013, 12:00:20 PM by magic »
Veljko

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: Pilatus PC-21
« Reply #70 on: August 26, 2013, 07:26:29 PM »
Kakav model svaka cast (res) (res)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pilatus PC-21
« Reply #71 on: August 26, 2013, 09:03:44 PM »
Imam ja povoljno neke 3152 Futabe ako te zanimaju.  lol
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mister no

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pilatus PC-21
« Reply #72 on: November 05, 2014, 07:25:06 PM »
lep avion prosto neodoljiv pa još  kad je  majstorski urađen i meni dođe da zasučem rukave naravno u prilagođenom merilu


Offline mariomdw

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
Re: Pilatus PC-21
« Reply #73 on: November 08, 2014, 10:00:51 PM »
Pozz mister no dali bi mi mogli proslijediti planove za ovaj pc-21 sto ste dodali sliku u predhodnom koemntaru? Uzasno mi se dopada a posto vidim da je izoflorni (ako nije neka me netko ispravi) htjeo bih ga probati napraviti .