Author Topic: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)  (Read 43531 times)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Pozdrav drugari,

najavio sam odavno da mi se ovaj model sviđa, a evo konačno je i stigao.  oo)) oo)) Za početak samo par slika, ali obećavam da će kompletno sklapanje biti prikazano ovde.
Model je kupljen još 16. Januara, ali je tek danas došao u Srbiju. Kupljen je na F3A Lorenz
Pokušao sam da izbegnem visoke troškove, i da pokušam da vratim nemački PDV, međutim... Mađarski carinik nije hteo da overi račun, kao treba dva originalna primerka obrasca za vraćanje PDV... iako to nikada do sada nije trebalo. Bio je neumoljiv. Ali šta da se radi.

Model je dovezao moj drugar, kombijem. Znao sam da je kutija velike, međutim bio sam potuno iznenađen kada sam stvarno video kutiju. Zanemarite oznaku OXAI, model pravi Poljska firma Wismodel



Kada sam je otvorio video sam da je Wolfgang sve upakovao da ne postoji ni najmanja šansa da se nešto ošteti.



Sve što vidite na sledećoj slici je dovoljno da model bude spreman za ugradnju pogona i elektronike.





Krila:



Horizontalni stabilizator:



Kabina je najmekša, mora se baš paziti kada se uzme u ruke, ali je zato i neverovatno laka:



I još par slika unutrašnjosti:







Ovo je sve za sad. Prilično sam radostan, i jedva čekam da počnem da ga sklapam. Naravno pre sklapanja ide ili na farbanje ili na lepljenje folije videćemo šta će biti.

U sledećim postovima malo više o pogonu i elektronici, a onda sklapanje, i detalji oko toga...

Pozdrav
branek ...  oo)) oo)) :jaki: (pijanoo)
« Last Edit: March 10, 2012, 06:21:31 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #1 on: March 10, 2012, 06:30:01 PM »
Bravo za Bravo...

Branek sve čestitike na ovom fenomenalnom F3A avionu.

Veoma se radujem da se i ova kategorija polako razvija i malo - malo dodje neki novi 2x2 model. Ovaj mnogo lepo izgleda i molim te sad nas uveseljavaj sa "radnim izveštajima" i slikama od sklapanja modela.

Sve najbolje...

Mirče


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #2 on: March 10, 2012, 06:32:34 PM »
Uf Branek, smrtno dobar avion.  :jaki:

Do jaja. (res)

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #3 on: March 10, 2012, 06:36:01 PM »
Svaka ti čast... Prelepo izgelda.
Da te služi dugo, i uzbudljivo čekamo njegov prvi let...
 (<--)  :)aplauz
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #4 on: March 10, 2012, 07:21:36 PM »
E, Godo je dosa, napokon. Vala nacekao si se, ali ko ceka - doceka. Iskreno me raduje da necu biti jedini i da se polako broj ovakvih aviona povecava. Generalno se moze reci da su 2x2 F3A modeli nesto najbolje sto RC modelarstvo poze da ponudi po pitanju letnih karakteristika.

Ajde sklapaj sto pre pa da zajedno napravimo po prvi let.

poz
« Last Edit: March 10, 2012, 09:12:13 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #5 on: March 10, 2012, 09:08:01 PM »
 (thumb) :rock

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #6 on: March 11, 2012, 12:27:30 PM »
Čestitam za model, već i ovako opako izgleda, mogu zamisliti kakav će biti kad ga sastaviš  :)aplauz

Nek te dugo služi, i da ti donese puno pehara  1ee

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #7 on: March 11, 2012, 12:30:18 PM »
opa, biće na 13. maju ove sezone opasnih kompozitnih modela :)     ()-()

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #8 on: March 11, 2012, 06:59:35 PM »
Hvala svima na željama i čestitkama.

Danas smo još jednom svi pregledali avion. Utisak ljudi koji se bave kompozitom kod nas je da je kvalitet izrade neverovatno dobar.

Prvi posao koji mora da se uradi je "šaranje". Ja još ne znam kako da ga sredim. Wolfganf (Lorenz F3A) je rekao da se do sada ovaj model uglavnom šarao folijom i onda po želji lakirao. Sa Mirčetom sam popričao, i on kaže da folija nije problem, ako deo na koji se lepi nije "jajast" da tako kažem. E sad, to očigledno nije problem na krilima i sa stranama trupa.

Ali šta raditi sa kabinom i sa grbinom i stomakom trupa?

Sa druge strane farbanje je moguće, ali je to baš pipav posao. Mora se prvo sve matirati nekom finom šmirglom, ali vodeći računa da se slučajno ne pretera sa tim, pa maskirati šare 2-3 puta, pa onda poliranje. To može da potraje, pipavo je...

Mislim da bi se neki airbrush motiv najbolje uklopio, ali za to mi već treba neko sa umetničkim darom.

Ah, to su te slatke muke.  :)

Razmisliću još dan dva...
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #9 on: March 11, 2012, 07:26:42 PM »
Airbrush ti je za male površine. Ako misliš bilo šta da farbaš na trupu, računaj na komoru i pravi pištolj. Takodje, moraš voditi računa o količini farbe koja se nanese. Ako ti neko "zalije" model sa mnogo farbe neće valjati posao...

Golub ti je idealan za taj posao, to sam ti već rekao telefonom, em ima "ruku", em ima komoru, farba poliuretanskim bojama koje dobro pokrivaju u tankom sloju i ono što je najvažnije, hoće da se "zeza" sa modelima.

Pre farbanja, mnogo važniji posao je maskiranje modela i priprema. To je i mnogo dugotrajnija operacija, pogotovo crtanje i izvlačenje šare na modelu...


Sad je tebi ostalo da smisliš kolor šemu, "a sve ostalo je naša briga" - kao u onoj reklami za pogrebno preduzeće ("Vaše je samo da umrete, a sve ostalo je naša briga")...

I još nešto, ako se odlučiš da folijama "šaraš" krila, ne treba da ih posle lakiraš...
Ja sam kilometre tih folija polepio po raznim kolima, kombijima, avionoma, kamionima, mislim da samo nisam lepio nalepnice na podmornice, tako da "bilivi" mi na reč...

Kad počneš sa radom, šta god možeš olakšavaj, gram - dva tu, gram - dva tamo, na dvadeset mesta čas posla se skupi 50 grama...
Bravo ipak nije warbid...

Pozdrav

Mirče


« Last Edit: March 11, 2012, 07:34:33 PM by mirce »

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #10 on: March 11, 2012, 07:58:25 PM »
Mirče,

svakako ćemo se čuti ove nedelje i dogovoriti za sastanak što se tiče folija, da malo razbistrimo situaciju... pa ćemo videti šta i kako...

branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #11 on: March 11, 2012, 08:04:01 PM »
Branek, mislim... nemo' da se ljutiš...ali evo šeme bojenja koju ti predažem, a relativno je laka za izvedbu. Donja strana krila i horizontalca ti je već crvena. Ovu šemu sam dizajnirao za (eventualni) SU-31.



 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #12 on: March 11, 2012, 08:22:55 PM »
Lazo,

ne ljutim se naravno... :) Nema ljutiš ni ti ako ne prihvatim! :) :O) :)
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #13 on: March 11, 2012, 08:27:16 PM »
Lazo,

ne ljutim se naravno... :) Nema ljutiš ni ti ako ne prihvatim! :) :O) :)

Naravno  ;namig. Mada... bilo bi u tvom interesu  :mhm lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mile

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 71
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #14 on: March 11, 2012, 08:57:23 PM »
Model stvarno izgleda moćno, mada malo anemičan   :) .  Kakva god da bude kolor sema ne sumnjam da će izgledati moćno u letu. Svidja mi se Lazin predlog, mada bi ja promenio raspored boja. Makar na krilima. Branek, nek ti je sa srećom i dugo da te služi. Sto bi rekao Paja Patak "sve sto treba je da se sastavi" , pa pravac aerodrom.I nema više dileme dal je model dobar   :big smile