Author Topic: Meister Scale Zero  (Read 65010 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Meister Scale Zero
« Reply #150 on: June 02, 2013, 12:46:28 PM »
Ako se ne varam, Mirčetova opaska o prečniku se više odnosi na način kako je to ranije radio, a da je model "sitniji" i nitne bi bile "sitnoje" !
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #151 on: June 02, 2013, 02:16:49 PM »
Eto, ja mislio da baš "nisam svoj", kad ono ima i gorih...

Šalu na stranu, baš bih voleo da mi objasnite kako se seku nitne os 0,5 mm jer ja sa skoro 15 godina firmopisačkog iskustva to "nemerem" izvesti.
Mašina još i može da iseče tako mali krug, ali problem nastaje kad treba odvojiti višak folije od tačkica. Već sa krugom od 1,5 mm nastaje nevidjeni problem...
Drugi problem je što nitne manje od 1 mm verovatno ni ne možete postavljati transferom nego jednu po jednu, a to trajeeeeeeeeeeeeeeeeeee...

Samo na ovom delu krila od Zeroa ima preko 7000 komada i lepio sam ih par dana i to sa transferom. OK, ne baš cela dana, ali dobar deo svakog.
Za ceo model Zero-a trebaće sigurno "debelo" preko 50000 komada. To znam pouzdano jer na P 47 ih ima toliko, a nema po dva reda i model je manji...

U varijanti da lepite jednu po jednu nitnu, trebaće vam... Uf čekaj da izračunam... Recimo da se lepi 6 u minutu (što je nemoguće, ali ajde) i da zaokružimo broj komada na 50000, znači treba 8333 minuta ili ti 138 sati neprekidnog rada, ili... ma mislim nema teorije...

Zato, ove i nisu tako "hrdjave"...

Ima još jedna stvar koju ja znam, a mnogi ne znaju, jer nisu nikada imali prilike da vide ozbiljne skala modele na nekom takmičenju.
Mnogi avioni, koje sam, kako rekoh imao prilike da vidim, ne mogu ni da stanu pored Meisterovog P 47 iz Kombinata, jer nemaju ni blizu toliko detalja. Modeli imaju najčešće samo jedan red nitni pored panel linija i to je to...
Slobodno i vrlo neskromno mogu reći da ne postoji Meister Scale Thunderbolt tako detaljno odradjen. Šteta što je ovaj u Srbiji, jer da je negde "preko", mnogo bi više vredeo i mnogo bi se više cenio...
Isto važi i za Zero, a ko ne vruje neka pogleda ovde:  http://www.rcuniverse.com/forum/m_11138398/mpage_1/key_/tm.htm

Pozdrav

Mirče 


 

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Meister Scale Zero
« Reply #152 on: June 02, 2013, 06:54:29 PM »
Mirce, naveo sam da su nitnice precnika 0,7-0,8 ;) Nisam tacno upoznat kako se seku ali znam da ih moji nastavnici narucuju, seku ih ljudi na cutteru ili nekom extra preciznom cnc. Odvajamo ih, odnosno svaku pojedinacno vrhom medicinskog skalpela, nakon sto se nitnice postave da ne bi dolazilo do odlepljivanja odnosno pomeranja deo se prsne tankim slojem najcesce bele boje u spreju posto se bela koristi kao i osnovna najcesce. Pokusacu da nadjem sliku tih nitnica pa cu je postaviti ili Vam je proslediti.

Puno pozdrava,
Uros
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #153 on: June 02, 2013, 08:49:13 PM »
Ja imam cutter (Roland, ne neki kineski), pa sam baš zato "ljubopitljiv" da saznam tehniku...

Verovatno da se i tako mali detalji mogu napraviti, srećom pa je ovaj Zero 1/4 skale i kad uzmemo da je nitna oko 6 mm, vidimo da je dimenzija tačkica koje postavljam skoro pa prava.

Ako ćemo da "sečemo dlaku na 4 dela", onda bi nitne trebalo postavljati sa lemilicom, da bi dobili samo one male kružiće. To je još "ludji" posao od lepljenja ovih "mojih" tačkica i ima smisla samo ako pravite model sa kojeg ćete skidati kalup.

Pričao sam sa Agošton iz Budimpešte i pouzdano znam da je na detaljima svg Mig-a 15, sa kojeg je skidao kalup, radio godinu i po dana!!!!
Pazi, samo na detaljima!!!!
Napravio je preko 5000 fotografija i nebrojeno puta bio u muzeju da slika i sve razmerava.
Ceo projekat je sad već uveliko u šestoj godini izrade...

Moj interes u celoj ovoj priči je da napravim Zero sa mojom "tehnologijom", sa mojim detaljima i setovima, koje ću kasnije da prodajem modelarima koji prave ovaj model.
Za Zero još nemam "Detail Set" i finiširanje modela na ovaj način omogućava mi da ga napravim i ujedno prikažem kompletni tehnologiju izrade modela, postavljanje nitni, detalja, farbanje, jednom rečju sve od početka do kraja izrade.

Sve u svemu radovi se nastavljaju...

Pozdrav

Mirče



   
 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #154 on: June 25, 2013, 02:31:07 AM »
Dugo ništa nije pisano o Zerou, pa evo mali update...
 
Gotova je gornja strana na jednoj polovimi krila...
Što se tiče slike, nije televizor mali, nego je krilo ogrooooomno...



Evo i par krupnijih kadrova...







 ()-()