Author Topic: Pomoć oko Guppy-y  (Read 24659 times)

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #15 on: January 11, 2013, 10:16:59 PM »
To "ojacanje" koje si dodao naknadno samo pogorsava stvar. Posto ''viri'' odnosno nije adekvatno spojeno sa konstrukcijom krila moze samo da pravi problem posto je to sada slaba tacka. Koliko vidim, ispravi me ako gresim, ti si to ojacanje samo prilepio za krilo. To po mojem mojem misljenju, a mislim i ovde iskusnijih RC modelara, moze praviti problem. Elem, hajde da sacekamo misljenje nekoga ko moze bolje od mene da proceni situaciju. Racunajuci na to da taj deo krila, odnosno mesto na kojem se ona spajaju, trpi najveca opterecenja treba bolje resiti taj spoj.
Za to ulazenje cevke nisam siguran  mmmm . Sacekaj necije misljenje pa prosudi.

Pozdrav,
Uros
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #16 on: January 11, 2013, 10:49:19 PM »
Kako si spojio krila? Na slici krila koju si postavio  na prvom rebru se ne vidi kako si to odradio.
Morao si odraditi nesto ovako



Spoj krila je najkriticnije mesto i treba da bude najjace jer je tu najvece opterecenje. Nadam se da nisi samo prilepio rebro za rebro?


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #17 on: January 11, 2013, 11:06:45 PM »
Varijanta na slici je, koliko sam ja uspeo da shvatim, je varijanta za hotliner sa eleronima. Na crtežima ima čak I označeno mesto za ojačanje da li karbonskom cevkom ili drvetom ali u svakom slučaju nigde ni u kom crtežu I ni u kom uputstvu (a našao sam ih mnogo) nema toga o čemu govorite. Ama baš nigde ove vrste ojačanja kod varijante sa polihdralima nema
To, naravno, ne znači da niste u pravu. samo želim da kažem da to nisam nigde našao. Čak ga nema ni kao detalj u uputsvu konstruktora Mitje koji je to uputsvo digao na net.

Spojeno je upravo tako kako ste rekli da ne treba - rebro na rebro I zaliveno epoksidnim lepkom.

 

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #18 on: January 11, 2013, 11:22:36 PM »
Pogledah i ja neke planove i stvarno nema... Iako je tako,ja bih ga stavio. I da izdrzi u letu...cim jednim krilom malo grublje zakacis pistu , a hoces, krila ce ti se odvojiti ili puci u blizini tog spoja. Taj deo treba da je sto jaci

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #19 on: January 11, 2013, 11:27:00 PM »
2 Pitanja:

1. Šta sad uraditi?

2. Napon koji će proizvesti karbonska šipka?

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #20 on: January 11, 2013, 11:33:04 PM »
Ovako...
KOliko sam video sa planova, izmedj ramenjaca je balza 5x2? Jel da? A ramenjace su letvice koje dimenzije? I jos jedno pitanje...Da li su krila pod nekim uglom-V ili ravna?

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #21 on: January 11, 2013, 11:39:34 PM »
Ja sam negde našao da bi to trebalo ojačati. Dakle umesto balze 5x2 mm ja sam stavio lipu 5x2 mm I gore I dole.

Krila sam napravio pod uglom. Improvizovao sam, oslonio kraj krila na nekakvu knjigu, sastavio prvo jedno krilo zatim na isti način I drugo, proverio visinu od horizontale koju dosežu ivice krila I dobio jako približnu vrdnost. E sad, koji je to ugao - nemam pojma! Uglavnom dobio sam ono što sam I želeo.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #22 on: January 11, 2013, 11:42:02 PM »
Ja sam planove za Guppi detaljno pregledao i u planovima stvarno nema ovaj spoj.U principu ti nista nisi pogresio jer si pravilno citao plan ali plan nije dobar sto se tog dela tice.Ovaj spoj ili njemu slican mora da postoji.Ni jedan model krila se ne moze zamisliti bez bajoneta ili spoja preko centralne ramenjace.
Da li ce krilo ozdrzati,mislim da hoce alo se malo ojaca sa platnom u korenu krila odnosno na sredini gde si lepio krilo.

Kao sto je neko pomenuo da mozes napraviti jos jedno krilo i da nije tesko za izradu,ako se bilo sta desi u letu sa modelom ti tako i uradi.Dobices vise iskustva u radu.Moj predlog je da pogledas postove o gradnji modela i zagledaj lepo slike i pitaj sta ti nije jasno.

Sto se tice motora koliko ja vidim ti moras da nabavis motor koji ce da bude 28mm u precniku i da ostavis po 1,5mm supljine oko motora kako bi on mogao da se hladi.Kad budes kupovao motor obrati paznju da bude za unutrasnju montazu i u tom slucaju ima stafove na prednjoj strani.Postoje sad univerzalni koji mogu da se montiraju i spolja i unutar modela,ali o tome drugi put.

Sto se tice te koske koju pravis,ja bi to ozbegao na svaki moguci nacin.Odradio bi prosto i jednostavno kao sto vidimo na jednij od slika koju si postavio.Dobices vise mesta za vasduh a samim tim i za hladjenje motora i gotovo.Ako si ti to vec ulepio nastavi dalje,nemoj da busis da krunicom.Lakse ti je da izbusis jednu rupicu sa 4mm burgijom i krenes testericom sve u krug polako i posle smirgla i cao.

Pitaj sve sto te zanima.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #23 on: January 11, 2013, 11:52:24 PM »
Nismo se razumeli... Ramenjace su i predvidjene da budu od lipe. Ja sam te pitao za balzu izmedju te dve letvice koje se na nalaze sa gornje i donje strane rebara. To su u stvari ramenjace. Mozes, kao na slici da napravis od spera 2 ista dela isecena pod uglom krila i da umetnes sa obe strane medju ramenjace..ako si me razumeo. Ili kao na ovoj slici da ojacas platnom...nije najbolje resenje, ali je ipak neko...



Mozda i bolje resenje s obzirom na situaciju. Da nista ne *kopas* po krilima.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #24 on: January 12, 2013, 12:01:31 AM »
Ja mislim da sam dobro objasnio ali možda nisam vest u modelarskoj terminologiji. Elem, ispod I iznad rebara je trebalo da ide balza 5x2mm. Ja sam umesto te balze a mimo plana, stavio lipove letvice 5x2mm.

U svakom slučaju, mislim da će platno da ''radi''. Samo da nađem nekog pančevca među modelarima koji bi mi malo pomogao.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #25 on: January 12, 2013, 12:10:13 AM »
ja sam naisao na neke gde pise lipa, ali nebitno. Dobro je sto si zamenio. Samo napred ()-()

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #26 on: January 12, 2013, 12:12:37 AM »
Soprano,

što se tiče krila rešiću to platnom. Nema druge. Sledeći put ću o tome povesti mnogo više računa (ako me žena prethodno ne istera iz kuće!!!).

Što se motora tiče, prečnik ocrtan na trupu je u stvari 32 mm za nosač motora. Sama rupa za motor je još manja tako da će ta oplata biti malo deblja. Kao preporuka za set-up uglavnom se koristi Turnigy 2113 koji ima prečnik 28mm I 56 gr ja sam ovaj pronašao koji je uži, lakši I jači.

Molio bih te za mišljenje.


« Last Edit: January 12, 2013, 11:15:20 AM by GILE »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #27 on: January 12, 2013, 12:12:36 PM »
Vise bi mi znacilo da posaljes link ovog motora sa komplet karakteristikama ali pokusacu da ga pronadjem na netu.Sta je bitno oko setup-a? Ne preterati sa tezinom koja zna da bude veliki problem i odabrati jacinu motora prema tezini modela.Posto ti nisi mnogo izasao iz tezine koju ces izmeriti kad sve bude gotovo onda biras motor.

Kako mi se cini ovako sa slike moguce da je ovaj motor samo za spoljnu montazu ali provericu pa ti javljam.

Evo nasao sam motor koji si postavio.Pise da je Outrunner sto potvrdjuje da sam bio u pravu.Za spoljno montiranje.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5382__C2028_Micro_brushless_Outrunner_1400kv_22g_.html


« Last Edit: January 12, 2013, 12:17:38 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #28 on: January 13, 2013, 04:12:07 PM »
Nakon završenih radova rešio sam da izmerim jedrilicu. Nedostaje samo najuži deo koji pokriva karbonsku šipku (koju I dalje ne mogu da nabavim). Dakle ukupna težina je 209 g.

http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/IMG_0673_zps54b6c32e.jpg

http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/IMG_0673_zps54b6c32e.jpg

Rupa za motor probušena, malo burgijom malo trupijom I šmirglom ali sam došao do nekih 25 mm I nisam hteo da idem dalje. Finalna obrada će doći  prilikom montaže motora. Konačno ''to'' dobija obrise jedrilice.

http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/IMG_0675_zpsd644bda0.jpg

Nakon montaže krila na trup  uočen nedostatak. Krila kao da su manje širine nego što bi trebalo! Nosači za krila su postavljeni tačno tamo gde im je mesto I kada se
krilo pričvrsti tamo gde treba dobija se


http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/IMG_0675_zpsd644bda0.jpg


što je meni veoma sumnjivo mada na mnogim fotkama koje sam našao na netu taj prednji šraf (bliži kabini) je skoro isto tako opasno blizu ivici krila ... Da li (dok je još vreme) napraviti još jedan nosač sa maticom I napraviti mesto za 3. šraf? Ili postoji neko drugo rešenje?

Ne mogu da nađem kod nas šarkice za ruder I horizontalac. Ima li načina da se nešto napravi?

Soprano me je malo zbunio odgovorom oko motora. Motor koji se najviše koristi za Guppy je takođe outrunner. U čemu je razlika?


http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/5688_zps89aaee98.jpg


Spec.
Kv: 1050rpm/v
Operating Current: 6A ~ 16A
Peak Current: 19A
Weight: 56g
Dimensions: 27.6 x 32mm
Shaft Size: 3.175mm

Kit includes full accessories, including gold bullet connectors, prop saver, mount, spare rubber rings, shrink tube and screws.

Performance Data   
Voltage   Current   Prop    Thrust
11.1V      8.6A      8040    538g
11.1V      13.7A    9050    810g
11.1V      16.7A    1060    650g

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453