ELEKTRONIKA > POWER SYSTEM

ESC

<< < (2/10) > >>

magic:
Sta znace oznake na nekom kontroleru i kojih tipova ima (bez mnogo detaljisanja i cisto iz prakticnog ugla).

Uvek treba obratiti paznju da postoji dobar protok vazduha oko kontrolera radi hladjenja i u principu vazi pravilo sto veci to bolji.


Osnovni tip (primer):
Const Current: 18A (napon koji moze da izdrzi u kontinuitetu, neograniceno)
Burst Current: 22A (napon koji moze da izdrzi u trajanju od 15 sec)
BEC Mode: Linear (sa reduktorom napona koji radi linearno, ima manje smetnje za prijemnik ali se zato vise greje, moze da napaja prijemnik i servoe, nepisano pravilo 4 manja ili 3 veca servoa)
BEC : 5v / 2A (znaci da struja kojom napaja prijemnik i servoe je 5V a maksilani napon koji svi servoi mogu da povuku istovremeno je 2A)
Lipo Cells: 2-4 (moze se zakaciti na njega LiPo baterija sa 2 do max 4 celije, kapacitet baterije nebitan!)
NiMH : 5-12 (od 5-12 NiMH celija)

Znaci sa ovim kontrolerom setup motor/baterija/propeler ne sme da u mestu vuce vise od 15A, u suprotnom moze doci do otkaza rada u vazduhu i gubitka modela.



Napredni tip (primer):
Const Current: 60A (isto kao gore)
Burst Current: 80A (isto kao gore)
BEC Mode: Switching (sa reduktorom napona koji radi preko preko prekidaca, moze da vise obori napon nego linerni i manje se greje ali zato pravi vece smetnje za prijemnik, zato na kablicu koji ulazi u prijemnik uvek imaju feritni prsten koji smanjuje smetnje, mogu da podrze max do 6 servoa)
BEC : 5v / 3A (kao gore)
Input: 5.6v-22v (od 2 do 6 LiPo celija)

Znaci sa ovim kontrolerom setup motor/baterija/propeler ne sme da vuce u mestu vise od 55A, u suprotnom moze doci do otkaza rada u vazduhu i gubitka modela.


Vrhunski tip (primer):
Const Current: 100A (kao gore)
Burst Current: 110A (kao gore)
BEC Mode: N/A (no BEC) (na njima moze da pise i OPTO, ne moze da napaja prijemnik i servoe, znaci potrebno je dodatno napajanje, UBEC/baterija, koje ce to raditi)
Lipo Cells: 2-12 (kao gore)



UBEC ili SBEC:
dodatno parce elektronike koje se povezuje (+ i -) na vod izmedju pogonske baterije i kontrolera. U slucaju da BEC/SBEC vec integrisan na kontroler ne daje dovoljno struje za nase servoe mozemo ga isto naknadno ugraditi. U tom slucaju moramo, ako vec imamo kontroler sa integrisanim  BEC/SBEC, izvaditi srednju zicu iz trozilnog konektora koji ulazi u prijemnik i izolovati je. Izlaz iz UBEC-a se kaci na mesto na prijemniku za bateriju. Mogu biti linearnog ili prekidackog (switching) tipa i tada obavezno moraju da imaju i feritni prsten na kablicu koji vodi do prijemnika:

primer:
Output (Constant): 5v/5A or 6v/5A (mogu da daju izlaznu struju od 5/6V i maksimalni napon od 5A)
Input: 8v-42v (3-10cell lipo) High Voltage
Type: Switching (prekidacki tip)


Ako sam nesto zaboravio pitajte. Kontroler jos treba i programirati, ali o tome nekom drugom prilikom.


Pozdrav

saxpg:
Ovo sto si napisao je dosta razumljvo. Medjutim, da li na motor koji vuce recimo 20A( naravno sa odgovarajucom elisom) moze da se stavi ESC od naprimjer 60A? Ili, da li motor moze da pregori samo od veceg opterecenja (vece elise) ili se to moze desiti od jaceg ESCa?

Sasa

magic:
Motor moze da pregori iskljucivo od prevelikog opterecenja, prouzrokavano prevelikom elisom, prevelikom baterijom ili premalim reglerom!

Regler nije nikakav izvor struje, naprotiv on kontrolise kolicinu struje koja protice od baterija ka motoru. Tako da na njegovu oznaku treba gledati kao na to koliko on moze da "popije"  (pijanoo)! Sto je veci vise popije, manje se greje i efikasniji je!

Pozdrav

SDmodelar:
JaÄčina kontrolera označena u A je podatak koji nam govori koliku struju kontroler može da propusti od baterije ka motoru, a potrošnja motora označena u A ili W znači koliku struju povlači motor iz baterije. Znači kontroler je tu samo u službi regulisanja protoka te struje i nikako nije on taj koji će proslediti više struje nego što taj motor traži. Možeš staviti kontroler namenjen za 60A u kombinaciji sa motorom koji vuče 10A, ali si tako bacio pare na veći kontroler i normalno povećao težinu modela. To što je razlika 50A neznači da će kontroler to i dati motoru i time ga oštetiti.

Pozdrav
Nikola

saxpg:
Hvala na odgovorima, pitanje je bilo na temu neke nase rasprave da li je u jednom slucaju motor izgoreo
zbog jakog ESCa. Ispalo je da sam u pravu.

Sasa

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version