RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Pinkfire10e kombat model

<< < (5/37) > >>

tibeteagle:
Završio sam i isprobao novu verziju Pinkfire-a na mojoj livadi. Da nije potpuno moja, odmah se pokazalo. Došli su telad i blejili na novi model ...k'o tele na šarena vrata... Nisu samo blejili, već su i hteli i okusiti  (:sok:)
Sve je funcionisalo kako treba. Geometrija modela je malo poboljšana i leti kao mali šiš miš. Sada još više liči na onaj pravi, 12 puta veći original Spitfire. Možda je malo brz za početnike, ali o tome ćemo kasnije. Znači park flajer, ali za malo veći park.
Napravio sam i dobre fotografije na livadi i kratak video klip.





nenadejno:
Odlican modelcic  (<--)

tibeteagle:
Sastavljanje ružičaste vatre – Pinkfire

Izazov mi je bilo projektovati takav jednostavan model koje će se lako sastaviti, biti dobar u aerodinamičkim svojstvima za kombat, praktičan na terenu a i da liči na neki WWII avion. Bio je važan aspekt da se oprema sakrije u trup bez rastavljanja, ali da se ipak lako može staviti i vaditi delovi pogoto akumulator.
Ova novija V3 verzija, koju ću da predstavim detaljno, ima sledeće karakteristike:
Skejl Spifire 1:12
Krilo: 880mm
Trup: 700mm sa Al spinerom
Težina: prazan 160g, full 406g
Model sam crtao na računaru (Coreldraw), a delove sam sekao na CNC sekaču.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=555.0
Svaki deo modela je od jednog komada, odnosno krilo 1 par. Krilo ima simetrični profil Naca 0012 sa produženim izlaznim delom za elerone. Komandne površine su u sastavu krila, odnosno horizontalca i odseca se posle farbanje. Bočni zidovi trupa su od plastične PVC ploče 0.5mm i izrezani su na CNC glodalici. Koristio sam i malo balze za sastavljanje krila i horizontalca i šper za nosač motora.

Od alata treba toliko, koliko svaki modelar već ima.



Treba još farba na bazi vode, epoksi lepilo 12 minutni ili više, kvalitetan selotejp od 20mm širine. Sjajni eko lak za parket, grči Er-lac,  se pokazao do sada kao najbolja farba za stirodur modele. Mogu se nijansirati sa Dipije i ostavljaju satenski sjaj posle trećeg sloja.



 Koristio sam još i beli Er-lac na bazi vode za nijansiranje, pošto beli Dipi pigment nema.



Za radni stol sam stavio stiropol ploču od 3x50x100cm i koristio do kraja sastavljanja modela. Na njemu se može mirno raditi a da se ne oštete stirodur delovi. Inače se uvek nađe neka nevidljivi komadić nečega, što odmah ostavlja ogrebotinu ili krater na mekanoj površini stirodura.

Postupke ću u daljem pokazivati sa slikama uz komentar, ako je nešto važno ili nevidljivo.

Krilo
Prvo sam sastavio krilo sa balza letvicom. Lepio sam sa eko lakom, a može se i sa belim lepkom za drvo. Krilo je sa gornje strane ravno pa se od letvice mora odseći onoliko koliko viri sa donje srane. Sa četkicom sam namazao kanal jednog krila i jednu stranu letvice i odmah stavio na mesto tako da sam malo razvukao kanal. Papirni ubrusom sam obrisao iscureli višak laka. Čiodicama sam fiksirao prednji i zadnji deo krila i oko ramenjače.









Horizontalac
Balza letvicu sam isto lepio sa lakom u otvor na horizontalcu, ali tako da sam namazao samo (budući) pokretni deo i letvicu sa jedne strane. Sa tankom pločicom sam podupreo letvicu na mestu gde ne treba da se lepi. Ovde će se kasnije, posle farbanje, raseći. Ostavio sam da se suši najmanje 12 sati.





Trup
Nosač motora sam izbušio na mestima gde za moj motor treba. Stavi ću samourezujuće vijke od 3mm, pa je rupa od 1.5mm dovoljna. Ulepio sam nosač motora sa epoksi lepkom i fiksirao sa dve slabe pločaste štipaljke. Od gore drži kanal.








Pre lepljenja bočnih zidova sam ošmirglao i ufarbao unutrašnje zidove gde će biti prikačeni pogonski i RC delovi uz pomoć čičak trake. Ostavio sam da se suši nekliko sati, a potom ulepio jednu stranu čičak trake na mesta gde treba. Čičak traka se može i kanije ulepiti ali je sada, dok je trup otvoren, mnogo lakše.















 ;namig ...


tibeteagle:
Male tiplice od 3mm sam isekao sa skalperom i jednu stranu malo zašiljio šmirglom. Ovo su vođice za postavljanje stranice.



Stranicu sam prvo na suvo postavio na trup i obeležio sa olovkom granice naleganja. 



Površina koju pokriva, namazao sam sa epoksi lepkom i postavio pločicu.
Malo sam rukom pritisnuo na lepak, da se ne pomeri i gurnuo sam tiplice sa zašiljenim krajem u otvore na pločici.







Pokrio sam sa ravnom pločom i postavio teg.



Pre postavljanja druge strane sam izbušio sa vrelom žicom prolaz za žice i osovinu motora iza držača motora,
u nameri da postavim motor i delove i pogledam kako će da stoje.




Udaljenost od motora do regulatora je odredio koliko trebam odseći od kabla ESC, i da ih zalemin na tu dužinu.
Može da se postave i konektori, ali ja volim da lemim samo jednom i koji gram je model lakši, sa težinom 3 para konektora.




Zalepio sam i drugu stranicu. Sve što je teško, može da posluži za teg  :big smile

tibeteagle:
Šmirgalnje
Obaranje ivica na gornjem delu trupa, na krajevima krila, horizontalcu i vertikalcu daju dobre aerodinamičke prednosti, nego da su ostavljene oštre ivice, a i zbog estetike vredi malo da se pozabavi ovim postupkom.
Za ovo je veoma pogodna alatka šmirgla turpija. Na drvenu ili plastičnu pločicu debljine 5-10mm, širine 50mm i dužine oko 200mm nalepi se, sa obostrano lepljivom trakom, šmirgl papir od 180-220 finoće sa  jedne i oko 500 finoće sa druge strane. Sa grubom stranom se mogu obarati ivice, a sa finom, površine. Šnirgl papir neka bude oštar. Aluminijum oksidni u papir rolni je dobar, onaj iz farbare.



I plastičnu ploču sam šmirglao sa finom šmirglom zbog farbanja.



Na slikama dole se vidi šta treba i šta ne treba da se zaobljuje.





Donji deo krila na sastavu ispupčenje treba da se šmirgla onoliko koliko treba da fino upasuje u otvor na trupu.
Srredinu od gore NE šmirgati.



Ravne površine blago šmirglati sa finom šmirglom.






















Posle šmirglanja sa suvom četkom treba odstraniti strugotine stirodura sa površina.
Sada sem video prvi put model sastavljen.
Spreman je za farbanje.



Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version