RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Element 30 F3A

<< < (2/8) > >>

davorama:
 :-\... ima istine u tome... da je tanko - tanko je. Da je SebArt kvalitetniji - to neznam, moze biti (a i nemora)
ukusi su razliciti, neko voli deblje / neko voli tanje ...  ::)

petar:
Ima vise pro i kontra za tankocu - citaj tezinu.

Laksi model duze leti, tezi se bolje ponasa pri vetru.

Zapazio sam jednu stvar, a to je da skoro svi oni (pri reklami modela) lete ili na betonu ili na jako ravnoj i tretiranoj travi. Na takvim podlogama ti i najslabiji stajni trap radi ko zmaj.

Sto se tice tezine za mene je to (uz doplatu) manje vazno jer uzmes jos par baterija i leti do beskonacnosti (jeste baterije kostaju, ali ne marim mnogo), a da stajni trap bude dobar to mi je vazno jer ne letim na onim terenima na kojim se doticni reklamiraju.

Ja sam pojacao i zadnji tocak na SebArt_u i imalo je smisla (pitaj Magic_a sta se desilo sa njegovim samo posle par sletanja).

Takodje sam nalio dosta acetonca i u deo koji drzi glavne tockove...

Nemoj sad da shvatas da Fliton ne valja, valja samo smatram da ga treba pojacati sa malo balze i staklene tkanine sto je mnogo lakse pre nego sto se polomi nego posle. Na svom Flitonu mini edge sam to i uradio.

Ma ne brini brigu, leti i uzivaj, a i javi se sa utiscima i slikama sa letenja.

Ja nisam prodavac niti imam bilo kakve koristi od reklamiranja SebArt_a i ne mislim da je najbolji (siguran sam da je Precision aerobatics bolji, a jos sigurniji da covek moze sam jos bolje i od toga da uradi, ali kad bi imao vremena....).

I da dodam, na nagovor Ivana Georgijevskog (kome su pucali nosaci motora na Precision aerobatics_u koji je sav u karbonima) sam ojacao nosac motora na katani sa karbonskim vlaknima bolje pre nego posle.... (Doduse on mi je preporucivao kevlar, ali sam ipak koristio karbon.

Pozdrav, Petar

davorama:
imas mozda neke slike ojacanih delova - nasaca motora, stajnog trapa...
ajd' molim te ako imas stavi, moze biti korisno, kako meni tako i drugima.

pozz

petar:
Okacicu kad slikam i kad dodjem kuci veceras kasno.

Ajd da dok ne dodjem kuci kazem par reci.

Sto se tice ojacanja nosaca motora, tu sliku necu imati sada jer me mrzi da skidam elisu i kapotaz da bi slikao jer mi posle toga treba jedno sat vremena da vratim sve na svoje mesto, a naravno da elisa bude izbalansirana.... ima lufta.
Ukratko uzeo sam karbonski roving i zamotao jedno par navoja oko veceg dela nosaca pa presao na manji deo i tu namotao nekoliko puta pa se vratio na veci i tu opet namotao par puta. Koristio sam acetonski lepak umesto smole, dosta lepka i bilo je bas masno. Kad se osusilo ocvrsnulo je ko kamen.

Sto se tice repnog tocka uzeo sam 10mm precnika duralaluminijum cev i cekicem je spljeskao sa jedne strane, a sa druge ostavio kakva jeste i probusio dosta rupa i kasnije kroz te rupe pricvrstio srafovima za trup, a kroz dve provukao zicu koja drzi zadnji tocak. Tu zicu sam za kormilo pravca za koje sam zalepio isto parce zice povezao gumicom za tegle, tako da kad divljacki udarate po tocku to se ne prenosi direktno na servo za kormilo pravca, nego je dosta ublazeno (znaci nece otpasti kormilo ili da servo prezupci).

Na malom flitonu sam zalepio sa strane iznad (unutar aviona) polugica od stajnog trapa debelu balzu 5mm a kasnije uzeo staklenu tkaninu
i obuhvatio njome te polugice i sper na kome se drze i sve to zalepio za tu balzu sto sam dodao. Sve sam to dobro "nakvasao" acetonskim lepkom.

Stavio sam duplo vece glavne tockove (na letelistu 13. Maj ima jedno milion rupa od voluharica, rupe su velicine oko 2.5 centimetra), tako da stajni trap trpi mogo manje nego sa malim tockovima.

Kasnije dolaze slike.

Da kazem i to da ovo ojacavanje ne spasava od lupanja (tu nebi pomoglo ni da je od celika) nego samo povecava trajnost modela na terenima na kojima mi letimo, a i pomaze kod grubljih sletanja da ih trap izdrzi bez ostecenja.

E da, na malom Flitonu sam ojacao nosac motora sa balzom 2.5mm, prakticno popunio rupe koje su napravili u speru i naravno zalio acetonskim lepkom.....

Evo slika:























Pozdrav, Petar

davorama:
jos malo elemenata...





Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version