Pre par meseci, dok smo sekli laserom, delove za trup i krilo oko trapa, zapodenula se priča o modelima, izradi, ceni, nabavci i ostalom... Kad sam im objasnio da je to jako lep ali i dosta skup hobi,.. uz dosta pregovaranja i nagovaranja, pristao sam da im "odradim" jedan početnički model. Dvoumio sam se pri izboru, ali sam ipak odabrao Pajpera, kao provereno dobar model za početnike, a i za one koji vole "penzionersko" uživamje u letenju. I konačno, dogovor je sklopljen. Sad je nastao problem nabavke dobrog i kompletnog plana. Varijanta da se kupi gotov plan je odbačena, jer im je to mnogo para, bla, bla, bla... Plan, koji sam ja imao, bio im je mnogo velik a i zahtevao bi mnogo toga, a i nije za početnike, tako da je ceo poduhvat morao malo da sačeka.
Stariji i iskusniji modelari, znaju da samo "smanjivanje" postojećeg plana, nije baš samo to. Menjaju se, bukvalno, sve dimenzije, a one nisu proporcionalne smanjivanju,,, U međuvremenu sam naleteo na SIG-ovo uputstvo u PDF formatu, ali za glow motor i rešim da po njemu odradim plan, međutim, vrlo brzo sam zaključio da su razmere i perspektive delova, toliko harikirane, da bi bio apsurd raditi po njemu.
Tu mi je "pukao" film, i rešim da totalno uradim nov plan po uzoru na SIG-ov model (uglavnom). Masa toga mi se nije svidela, a i mnoga rešenja su mi nekako "bez veze" a i nije predviđen za elektro!
Evo par originala, koji su mi poslužili pri daljem radu (nisu SIG-ovi!):
Pošto već moram da crtam i preračunavam ispočetka, rešio sam da kompletnu konstrukciji uradim za više varijanti i po principu "Lego" kockica, tako da model može da sklopi i onaj sa "dve leve noge", a da od alata ima samo par alatki i da se, naravno, pridržava redosleda i načina sklapanja.
I tako, posle dugotrajnog crtanja i uklapanja, "pali" su prvi delovi, isečeni na laseru. Isečeni delovi su kompletna konstrukcija trupa (ili ti centroplana, kako ga neki nazivaju), bez nosača motora, gornjeg dela "nosa", kokpita i nosača-upornika stajnog trapa, oni će biti rađeni na CNC mašini od vitroplasta, avio-legure i čelika...
Težina isečenih delova, sa ojačanjima, bez šmirglanja i lepka je 342gr, što je za 108gr manje od predviđene! Planirana težina kompletnog trupa sa horizontalcem i vertikalcem, bez motora, baterije i prednjeg trapa, je cca 850gr.
Dužina trupa, po centralnoj osi je 918mm i isečena je iz komada. Sa kapotažem i repnim delom bi trebalo da bude cca 1.150mm ( 45 1/4") ?
Za horizontalac i vertikalac je usvojeno da se rade na rasklapanje, posebno vertikalac i posebno horizontalac!
Krila u četiri varijante: normalna i "cliped" u komadu i posebno levo a posebno desno u kom slučaju, neće biti gornjeg "prozora" a biće i bar 150gr više! No, o tom potom, kad dođe na red.
Prema SIG-u i još nekima, ukupna poletna težina, za ovu veličinu modela (Pajpera), je cca 3.200gr (za glow). Ja mislim da ću uspeti oko 2.800gr za jednodelna krila ili cca 3.000gr, za dvodelna. Videćemo!?
Toliko o tome, a sad malo konkretnog. Provera uklapanja isečenih delova "na suvo" je položila test iz prve. Teže je bilo ponovo rasklopiti, da bi se sve to lepo ulepilo po određenom redosledu. Taj deo ću podeliti sa vama, koje to interesuje i obraditi fazu po fazu i onim redosledom koji sam predvideo za sklapanje.
Za ovu fazu sklapanja je potreban komad šmirgle gradacije 150, mala pljosnata modelarska turpijica, lepak za drvo "Wood express" 10min, (poželjno vodootporni), par modelarskih štipaljki i stegica i stona stega za utiskivanje matica za drvo i naravno površina na kojoj će se to sklapati (može i trpezarijski sto, naravno, ako vas žena pusti...).
Pri laserskom sečenju, javlja se nagoreli trag oko rezova i zato sve delove blago ošmirglati. Kome ti tragovi ne smetaju može da preskoči ovaj prašnjavi deo posla. Same rezove nema potrebe šmirglati. Pri ovome ne treba preterivati, a pogotovu ne na sastavima, jer se može desiti da dođe do previše "lufta", što kasnije dovodi do gubitka simetrije i "bežanja" iz ose. Naknadna centriranja su moguća samo dok se lepak ne stegne. Takođe obratiti pažnju na "stezanje" delova stegama i štipaljkama tj da delovi lepo ležu celom svojom površinom, zato alatke za stezanje treba da upravno stežu materijal a ako to nije moguće, onda drugom alatkom stegnuti pod kontra uglom. Ukoliko to nije moguće izvesti bilo kojom alatkom osim rukom, na par mesta ostaviti prostor bez lepka i kanuti brzostežući lepak i pridržati par sekundi rukom... Izbegavajte ove lepkove jer su spojevi sa njima "krti" tj ovi lepkovi nisu elastični i tu dolazi do otkidanja materijala.
A sad evo i par slika prve faze rada. U ovoj fazi, redosled operacija nije bitan.
Delovi prve faze:
Prvo ćemo ovo sklopiti:
Ojačanje veze krila:
Ojačanje veze krila i stub:
Ojačanje veze krila i stubovi:
Ojačanje veze krila i stubovi:
Držač-ojačanje veze krila sa utisnutom maticom i unutrašnja rebra:
Držač-ojačanje veze krila sa utisnutom maticom i unutrašnja rebra sa poprečnim nosačima- u sklopu:
Nastavak sledi.
Pozdrav
Miša
45 1/4 /72 /63