Author Topic: Letece krilo  (Read 16902 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Letece krilo
« on: July 14, 2013, 11:14:18 PM »
Zapoceo gradnju leteceg krila.

Kao materijal koristim 25 g stiropor, lepljivu traku u boji, balzu, 2k epoksi lepak (5 min) itd.
Zapoceo sam tako da mogu iz jedne table da izrezem oba krila.





Od kartona nacinjen sablon za krila,


Za rezanje koristi vrelu zicu (rezac napravljen po uputstvu sa ovog foruma), duzina zice je 83 cm, tako da su dimenzije krila prilagodjene duzini zice za rezanje (napravicu drugi sa duzom zicom, da bih mogao seci i duza krila).
Ova tabla stiropora nema bas tacne dimenzije, nije 100x50, vec 99x50 cm.


Tabla presecena,


Izrezana krila,




Profil krila koji sam koristio je modifikovani MH-42 (konbinovan MH-42, MH-43, Tsagi-12il)- MH-42ZBMod.




Kad se spoji,




Da bih imao prostora, predvidjen je i trup;


Odprilike, ovako nesto,


U razradi je bilo i ovakvo resenje,

ali sam se odlucio za prvo.

Nakon rezanja, krila sam blago presmirglao 120- tkom, smirgl papirom, a potom sve prebrisao medicinskim alkoholom.


Trup je uoblicen,


sa mestom za motor (od 3 mm spera cu napraviti nosac motora).


Prednji deo trupa je ojacan 3 mm sperom,




Sve sastavljeno 2k 5 min lepkom,








Za sad toliko, nastavak sa radovima uskoro...
P.S. Kako vam se dopada stolnjak?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline cvele98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Letece krilo
« Reply #1 on: July 14, 2013, 11:27:24 PM »
Stonjak je odlican XD Malo mi ,,cudno" izgleda trup posto znam da skoro sva leteca krila imaju samo spojeno levo i desno krilo bez ,,trupa" . Da li bi mogao da pustis link do vruce zice i koliko para treba za izradu jedne verzije vruce zice #

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #2 on: July 14, 2013, 11:42:29 PM »
Trup je predvidjen iz nekoliko razloga: povecanje povrsine, ojacanje, prostor za osnovnu opremu, kao i dodatnu (kamera, FPV i sl.). Na predhodnom krilu koje sam leteo, vrh ("nos") je naj vise ostecen. Velika vecina padova se zavrsava na vrh (bar po mom iskustvu). Ovako je lakse sanirati ostecenja vrha- prednjeg dela.
Rezac je objasnjen u temi: Hot Wire Foam Cutter - Израда секача за стиродур, брзо и једноставно (http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,1733.0.html). A i ovde: http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10585.15.html
« Last Edit: July 15, 2013, 02:27:19 AM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Letece krilo
« Reply #3 on: July 16, 2013, 11:07:50 AM »
Sto su ti blize lopatice propelera trupu vecu ce buku da pravi.
S obzirom da je krtiji stiropor dobro bi to doslo ojacanje napadnih ivica krila i nosa fiber trakom. Odlicna je za takve stvari.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #4 on: July 16, 2013, 03:04:36 PM »
I ja sam izrezao novo krilo raspona 130 cm medjutim razmisljao sam se ovako da resim nos krila jer tu trpi najvise udaraca medjutim ubacio sam samo sper debljine 3 mm duz sastava krila i izgleda super jako ostalo danas jos spremnik za bateriju da napravim i moze da se proba kakve su letne  performanse krilo je tesko 560 grama za sada sa kompletnim setupom uskoro slike kad bude sve zavrseno nisam slikao izradu ......evo jedna slika delimicno zavrenog zagijahttp://img19.imageshack.us/img19/2412/nml6.jpg nadam se da se gospodin neljuti sto objavljujem ovde slike u ovom postu....
« Last Edit: July 16, 2013, 08:55:39 PM by radisa.radic »

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Letece krilo
« Reply #5 on: July 16, 2013, 08:43:23 PM »
Odlicno uradjeno.. :)aplauz...slobodno ojacaj napadne ivice...da li fiber trakom ili platnom , 2 cm shirine je dovoljno...izvucesh malo potke 1-2konca poduzno i onda je mnogo lakse kad seces poprecne niti ne krza se...stari krojacki fazon..(15g platno i epoxy smola) cisto zbog sletanja brzo ce izubiti formu... bila bi pozeljna i neka ramenjaca jer se brzo iz peglanja predje na vishi napredniji nivo... (<--)PS Stolnjak je VRH :)aplauz

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #6 on: July 17, 2013, 12:46:39 AM »
@ak
Znam za prop i buku, odaljicu ga koliko budem mogao. Sto se tice buke, nadam se da nece biti velika, a i ne smeta mi, jos kad krilo ode visoko, smanjice se i buka. ;namig

@radisa.radic
Ma naravno da nema ljutnje, a sto bi bilo?  ()-()
Ovo i jeste mesto gde se dele informacije i iskustva. Dobro izgleda novo krilo, dopada mi se kolor sema, sa cime si je uradio? Jesi li presvlacio krilo sa necim ili samo farbao? Obavezno stavi jos koju fotku. I video, kad bude!

Za sad ide bez stakla (sto ne znaci da ga mozda neostaklim kasnije). U svakom slucaju tnx za savete!

Stolnjak mi je omiljeni, sve radim na njemu.
Nastavio sa radom, nije mnogo, koliko obaveze dopustaju.

Od 3mm balze izrezani elevoni, 67 cm duzine, 5 cm na sirem i 3 cm na uzem delu,




Sa sarkama (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8435__Nylon_Pinned_Hinge_20x36_10pcs_.html ) i lepkom, pricvrsceni za krila,





Od spera napravljen i postavljen nosac motora,


Pomocu Fiberglass Adhesive Tape 50 mm width, uradjena ojacanja krila (spoj elevona, krila i napadna ivica),




Sa gornje strane treba da napravim lezista za servoe i kablove, potom cu gornju stranu ojacati sa istom trakom,


Napravljen prostor za bateriju, izdubio stiropor, a nosac je od ambalaznog sundjera,


Nastavak sledi.
Veceras me sin pitao kakvo ime ce biti za ovo krilo, posto nije klasica model (Zagi)?
Prvo sto mi pade napamet je NeoWing (Novi Sad- Neoplanta), a on predlozio Zefon (Zephon).
Kad zavrsimo radove, odlucicemo.
« Last Edit: July 17, 2013, 01:18:03 AM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #7 on: July 18, 2013, 12:17:38 AM »
Nastavak:

Postavljeni servoi, deo kablova, mesto za prijemnik prijemnik,



Sa trakom u boji oblepljena krila,




Ne dopada mi se zuta traka sa donje strane, verovatno cu naci drugacije resenje (probija crna boja kroz nju).

Kad se stiropor prebrise alkoholom, lepljiva traka dobro drzi. Krila se mogu tretirati lepkom u spreju, a u nedostatku sprej lepka, moze da se koristi i lak za kosu.
Prilikom upotrebe laka za kosu, treba obratiti paznju na zenu (devojku), pozeljno je raditi bez njenog prisustva!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Letece krilo
« Reply #8 on: July 18, 2013, 11:17:22 AM »
Vidim gde je dupla zuta traka crna ne probija odozdo, probaj tako?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Letece krilo
« Reply #9 on: July 18, 2013, 11:52:42 AM »
E ne izgleda lose, ko veliki strsljen  ;namig

Buka od motora i propelera je donekle i pozeljna jer kad u punoj brzini u niskom letu zazvizdis preko livade garantovano mami osmeh zadovoljstva, pa jos i kad se dobro cuje.....zijuuuuuuum...

elem, jedno pitanje za iskusnije, kakav ugao motora se postavlja kod ovakvih modela?

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #10 on: July 18, 2013, 12:15:26 PM »
Super izgleda mada sam ja imao problem sto se te crne trake tice privlaci mnogo sunce i odmah je pocela da se deformise bila je armirana nekim vlaknima tako da necu vise da je koristim .Ja sam izrezana krila presao lakom za kosu komsinice odmah dotrcale na feniranje hahha salim se te providni selotep kod kineza neka samolepljiva folija bela presvukao komplet krilo i kod komsije posto je on auto farbar boje kakve hoces pa smo malo se zezali sa nijansama inace boje su sve bile na nitro bazi tako neverujem da je povecalo tezinu danas radimo gornju povrsinu ali malo lepse postavicu slike .....

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Letece krilo
« Reply #11 on: July 18, 2013, 01:20:49 PM »
Super izgleda mada sam ja imao problem sto se te crne trake tice privlaci mnogo sunce i odmah je pocela da se deformise bila je armirana nekim vlaknima tako da necu vise da je koristim .Ja sam izrezana krila presao lakom za kosu komsinice odmah dotrcale na feniranje hahha salim se te providni selotep kod kineza neka samolepljiva folija bela presvukao komplet krilo i kod komsije posto je on auto farbar boje kakve hoces pa smo malo se zezali sa nijansama inace boje su sve bile na nitro bazi tako neverujem da je povecalo tezinu danas radimo gornju povrsinu ali malo lepse postavicu slike .....

Ja se mnogo lozim na crnu boju i njene kombinacije. Medjutim, kada sam video koliko se greje kabina i elektronika na DLG jedtilici kada je crne boje, odmah sam odustao od toga. Sada crnu izbegavam kao osnovnu boju, ubacio bih je samo kao dekoraciju. Omiljene boje su mi sada zuta i drecavo narandzasta, pa po njima svrljaj cime god hoces.

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Letece krilo
« Reply #12 on: July 18, 2013, 09:50:46 PM »
Evo kako sam se i nadao zagi danas zavrsen sto se tice dekoracije ostalo jos da prebacim ESC sa starog modela mada mi je zao da ga rasturam jeste sav ulepljen ali leti izuzetno evo neka slika http://imgcash4.imageshack.us/img5/8853/coq0.jpg boja je takozvana kameleon sagornje strane sada je nekako trula visnja ali iz drugog ugla presijava na zelenu ukupna tezina je 587 grma sa kompletnom opremom bez ESC .Jedini problem mi zadaje poklopac za bateriju mada mislim da necu ni da pokusam da ga napravim bar za sada dok nebude probni  (<--) (<--)..uskoro i neki video nadam se sa livade....http://imgcash5.imageshack.us/img835/1411/ljj0.jpg
« Last Edit: July 18, 2013, 09:56:24 PM by radisa.radic »

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #13 on: July 18, 2013, 11:22:56 PM »
Skroz dobro izgleda boja!!! (res)
Vingleti su zanimljivog oblika, stavi fotku gde se bolje vide. Bravo za model, fino izgleda, tezina je dobra. Ne moras da pravis poklopac, mozes da iskoristis cicak traku, sirine 5 cm, moze da se nadje u radnjama pozamanterije ili pijaci (ja moju kupio na pijaci, 1 m 200 dinara), provereno dobro drzi. Mozes da radis poklopac od PET ambalaze, balze ili tanjeg lista stirodura (3- 4 mm). Stirodur je elastican, moze da se kroji lako, lako se lepi (vruci lepak, epoxi i sl.) kad se zagreje moze da se oblikuje. A ako te mrzi, obicna lepljiva traka sve zavrsava.
Neko drugo krilo, koje budes radio, probaj da uradis tako da motor povuces vise nazad, batku takodje (naravno ne mnogo), a balansiranje odradis sa olovom (pecaroskim- zbog gramaze). Dobijes na ukupnoj povrsini krila, imas bolje letne karakteristike, vrh krila je cvrsci, a neznatno povecas tezinu.
Ovo krilo sto ga trenutno pravim bez motora i ESC- a je tezine 540 gr.
Decko sto drzi model je pravi! Dobro idu u kompletu!
« Last Edit: July 18, 2013, 11:25:42 PM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Letece krilo
« Reply #14 on: July 19, 2013, 01:12:02 AM »
elem, jedno pitanje za iskusnije, kakav ugao motora se postavlja kod ovakvih modela?



Nemam neko iskustvo, ali probao ovakve montaze (nosac motora od 2mm alu lima) i krilo se tako ponasa, pri priblizno istom "gasu" i polozaju elevona.
Po meni, nagib motora treba prilagoditi motoru (broj obrtaja), nacinu letenja ("jurcanje", "glajdanje", i sl.), tezini krila,  trimu, mozda profilu krila (manji ili veci uzgon) ...
Ja motor montiram blago nagnut napred (tip 3.), 3- 4 mm
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!