Author Topic: Easy glider PRO  (Read 47064 times)

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Easy glider PRO
« Reply #30 on: June 07, 2011, 04:09:29 PM »
Moj EG pokrece ovakav motor:
 http://www.modellhobby.de/Motoren/E-Motoren/DYMOND-brushless-Motoren/Aussenlaeufer-Motoren/DYMOND-PROFI-AL-2830.htm?shop=k_staufenb&SessionId=&a=article&ProdNr=03121420&t=11&c=3258&p=3258
Ne navodim ga kao predlog, vec samo kao referencu. Pokazao se sasvim dovoljan za 60° uspon bez limita. Elisa je 10x6, upravo ta koju navodis.
Savetovao bih manju bateriju. Koristio sam 1350mAh i 1700mAh i duzina leta je priblizno ista, tj razlika tezine baterija od 30gr potrosi razliku u energiji.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Easy glider PRO
« Reply #31 on: June 10, 2011, 07:27:52 PM »

Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Easy glider PRO
« Reply #32 on: June 10, 2011, 08:53:37 PM »
Gatti ja bih ti savetovao da sacekas dok ovaj motor opet bude na stanju http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=2106  Naravno zavisi da li ti iskljucivo treba za glajdera ili bi  kasnije koristio i za neki drugi model neki od motora koji si naveo. Uz ovaj sto sam ti predlozio dobijes sve pocevsi od konektora, buzira, rezervne osovine... Ipak odluka je na tebi. Pozdrav.

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Easy glider PRO
« Reply #33 on: June 10, 2011, 10:23:18 PM »
Shimano je u pravu, motor dolazi sa dosta delova i rezervnom osovinom i ja sam nedavno kupio KD A22-20L planiram ga za jedrilicu 180cm raspona sa 11X6 sklapajucom elisom.
VIVA PRIMITIVA

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Easy glider PRO
« Reply #34 on: June 12, 2011, 05:56:34 PM »
Vožd je stigao


Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: Easy glider PRO
« Reply #35 on: June 12, 2011, 09:06:44 PM »
Jedva cekam da ga vidim sklopljenog.

Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Easy glider PRO
« Reply #36 on: June 15, 2011, 07:49:24 PM »
U pravu si Gatti EG jeste vozd! Sklapanje nije nikakav problem a o tome je vec dosta pisano. Uzivanje je leteti ga samo ima jednu manu, kad nadje termiku a nalazi je veoma lako i brzo prosto se "zakaci za nebo"  :)  Spor je na sletanju i veoma stabilan. P.S. ja nisam ubacio kuglice u repni deo trupa po Lazinoj preporuci i zaista nisu problem, jedino sto sam nepotrebno prosirio leziste baterija, letim 3S, mada nije bilo problema. Srecno  (<--)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Easy glider PRO
« Reply #37 on: June 16, 2011, 10:23:08 PM »
Nešto mi nije jasno u vezi ove dve slike.




Kabl eleron serva je suviše kratak da bi došao do izlaza iz krila na drugoj slici, znači, potrebna su dva produžna za elerone koje srećom imam.
Sad, na prvoj slici, vide se fiksirana dva džeka, sa pretpostavljam još dva para produžnih kablova, koji idu odatle do ESC-a. Sve u svemu, treba mi 4 produžna kabla?

I zanima me još nešto u vezi montaže i demontaže krila za transport do livade. U jedno krilo se ubaci šipka do kraja, prikači se kabl i ubaci unutra. Potom se slobodan kraj šipke ubaci u drugo krilo, kada se dovoljno priđe prikači se i drugi kabl. Šta se onda radi? Krila se međusobno uklapaju kao puzzle, ali kako da to uradim kad krila u trupu mogu da se približe samo čeono jedno drugom, a ne odozgo kao kad slažete slagalice. Da li to ide malo na silu? 

Kako ste prevazišli problem ubacivanja baterije dalje od ovog plastičnog dela?
« Last Edit: June 16, 2011, 11:10:27 PM by Gatti.Gatozza »

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Easy glider PRO
« Reply #38 on: June 17, 2011, 08:44:14 AM »
Quote
Da li to ide malo na silu?

Da, za sklapanje krila potrebna je "umerena" sila. Mislio sam spočetka da prekrojim malo krila tako da sila ne bude potrebna pri spajanju krila. Magnetima bih u tom slučaju obezbedio da se krila svojevoljno ne razilaze. Vremenom sam se navikao na "originalni" način sklapanja i odustao od prerade.

Quote
Kako ste prevazišli problem ubacivanja baterije dalje od ovog plastičnog dela?

Ja sam proširio slot za bateriju sa donje strane. Morao sam takodje da napravim novi kanalić za antenu neposredno ispod baterije, jer koristim Spektrum AR 500 prijemnik koji ima antenicu dugu oko 200mm. U kanalić sam ubacio parče spoljnog bužira bovdena.

Dakle uskoro start! Savetujem da za prve letove povedeš asistenta koji će bacati EG iz ruke, tako da su ti obe ruke na komandama.
Pozdrav.

Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Easy glider PRO
« Reply #39 on: June 17, 2011, 09:40:53 PM »
Gatti ako si vec sklopio trup bice tesko ili nikako prosiriti slot baterije. Ja koristim 3S zipi flajtmaks i posto sam prosirio slot pre nego sto sam nabavio baterije ima dosta lufta mada ne smeta. Ta dva dzeka su ili Y kabal ili dva posebna za elerone i ne stekaju se u esc vec risiver pa ako koristis Y bice za elerone a dva posebna u slucaju da zelis flaperone. Obrati paznju na duzinu kablova od servoa elerona jer ne treba da budu iste duzine, sve je objasnjeno u uputstvu za sklapanje.

Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Easy glider PRO
« Reply #40 on: June 17, 2011, 09:45:43 PM »
Zaboravih da ti kazem da se krila u pocetku malo teze spajaju i da te to ne brine, vremenom kad se elapor "razradi" idu lako. Ako ima problema sa ulaskom krila u trup onda prstima malo ispritiskas mesta spajanja i to je to.  ()-()

Offline sibisi666

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
Re: Easy glider PRO
« Reply #41 on: June 19, 2011, 10:15:20 AM »
samo, obrati paznju kada stavljas krila u trup, pri sastavljanju ti treba malo veca sila, krila drzi za napadni deo (tamo gde je krilo deblje), posto se meni desilo da sam malo zakinuo krilo jer sam drzao za tanji deo, gurajuci.
E, da i nalepi neku traku na napadnu ivicu krila sirine nekih 4-5 cm, da ga sacuvas od grublje trave prilikomo sletanja, inace se iskrza.
poz

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Easy glider PRO
« Reply #42 on: June 20, 2011, 09:07:43 AM »
Juče sam kompletirao avion, stavio elektroniku, ostalo je još da se isprogramira stanica, namontira spinner i biće spreman za letenje :)
Moje iskustvo je da uopšte ne mora da se širi prostor za bateriju jer baterija lepo uđe između dva plastična nosača kablova za elerone, ne udari u njih kao na gornjoj slici. Druga stvar je da bi bilo dobro da sam ostavio jedno 10-15mm više kabla na izlazu iz krila nego što piše na uputstvu. Stvar koja me je prilično iznenadila da je sklopljen avion, sa baterijom, mnogo teži nego što sam očekivao da će biti.
Interesuje me i sledeće, sad ću možda lupiti ali moram da pitam, u vezi nameštanja flaperona kao pomoć pri sletanju.
Da li ovu funkciju dodeliti prekidaču ili koristiti potenciomer na stanici? 
Na par mesta sam video da se oni koriste tako što se spuste, a na nekim drugim mestima tako što se podignu. Meni je logično da ih spuštam, dobijam veći uzgon, valjda? I koliko vidim prilikom njihovog korišćena, potrebno je koristiti i horizontalac koji treba da ispegla promenu koju prave flaperoni. Da li je sve ovo uopšte neophodno?

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Easy glider PRO
« Reply #43 on: June 20, 2011, 12:10:03 PM »
Juče sam kompletirao avion, stavio elektroniku, ostalo je još da se isprogramira stanica, namontira spinner i biće spreman za letenje :)
Moje iskustvo je da uopšte ne mora da se širi prostor za bateriju jer baterija lepo uđe između dva plastična nosača kablova za elerone, ne udari u njih kao na gornjoj slici. Druga stvar je da bi bilo dobro da sam ostavio jedno 10-15mm više kabla na izlazu iz krila nego što piše na uputstvu. Stvar koja me je prilično iznenadila da je sklopljen avion, sa baterijom, mnogo teži nego što sam očekivao da će biti.
Interesuje me i sledeće, sad ću možda lupiti ali moram da pitam, u vezi nameštanja flaperona kao pomoć pri sletanju.
Da li ovu funkciju dodeliti prekidaču ili koristiti potenciomer na stanici? 
Na par mesta sam video da se oni koriste tako što se spuste, a na nekim drugim mestima tako što se podignu. Meni je logično da ih spuštam, dobijam veći uzgon, valjda? I koliko vidim prilikom njihovog korišćena, potrebno je koristiti i horizontalac koji treba da ispegla promenu koju prave flaperoni. Da li je sve ovo uopšte neophodno?
Nije neophodno, moj ti je savet da za pocetak probas bez Flaperona, a kasnije mozes da miksas i sa vertikalcem pa da vidis kako ti najvise odgovara. Sto se tice Flaperona, oni mogu da idu i na gore (u tom slucaju se ponasaju kao vazdusne kocnice), Easy Glider u delu krila gde nema elerone ima takav profil koji je vec oboren na dole (lici malo na spustene flapsove) zato ti savetujem da probas za pocetak bez icega..pa polako, Flaperoni su dobri kada nema vetra prilikom sletanja da ne bi jedrio na metar-dva od zemlje desetinama metara, oboris flaperone i brze sletis, doduse sve je to stvar navike,  stila letenje i ko zna cega drugog..pozz pa javi kako bilo na letenju. CG obavezno dobro namesti i prvo proveri model iz ruke bez motora.

Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: Easy glider PRO
« Reply #44 on: June 20, 2011, 10:43:34 PM »
 gatti ostavi flaperone za kasnije, kada ovladash malo avionom, pa ih koristi, opet ako morash(zbog kratkog terena ili sl.) . ili ako hocesh da vezbash njihovu upotrebu i ponashanje aviona