Author Topic: VAIANA sport - F3RES  (Read 15560 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #30 on: December 19, 2021, 11:00:38 AM »
Zatim, nastavio sa presvlačenjem repnih površina. Horizontalac sam presvukao belom delimično prozirnom oralight folijom

« Last Edit: December 19, 2021, 11:03:44 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #31 on: December 19, 2021, 11:03:20 AM »
potom vertikalni stabilizator, sa crvenom prozirnom oralight folijom
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #32 on: March 03, 2022, 11:35:16 PM »
Nakon duže pauze nastavio sam radove na modelu time što sam zalepio vertikalni stabilizator na boom trupa. Zatim sam postavio nosač horizontalnog stabilizatora na način da bude paralelan sa krilima i pod uglom od 90 stepeni u odnosu na vertikalac.
Boom trupa i dalje nije ulepljen za gondolu trupa. Boom je cevka od štapa za pecanje i konusnog je oblika, te može fino da se nategne i fiksira bez ulepljivanja. Ulepljivanje se vrši na kraju, kada se kompletiraju krila i premeri geometrija modela.

Posle trupa, prešao sam na šmirglanje segmenata krila, a potom i njihovo međusobno ulepljivanje u jednu celinu. Beše dosta šmirglanja i odmeravanja. Prilično iscrpljujuć posao sa dosta fine prašine koja leti svuda po radionici  :D
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #33 on: March 04, 2022, 12:03:22 AM »
Segmenti krila su ulepljeni kombinacijom CA i lepka za drvo. Kada se lepak dobro osušio, prešao sam na presvlačenje krila.


Nikola | rcfly.in.rs


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #34 on: March 04, 2022, 03:17:40 PM »
Bravo Nikola.

Samo nastavi, čekamo prvi izveštaj sa letenja.

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #35 on: March 04, 2022, 08:22:04 PM »
Segmenti krila su ulepljeni kombinacijom CA i lepka za drvo. Kada se lepak dobro osušio, prešao sam na presvlačenje krila.
:)aplauz (res) :)aplauz
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #36 on: March 08, 2022, 06:17:32 PM »
Hvala, zadovoljan sam uradjenim za sada.
Nastavio sam sa ugradnjom sledece opreme, KST X08 V5 za horizontalac i vertikalac, dok za svrhe kocnica koristim Turnigy TGY-D56MG. Svi servoi su High Voltage kako bih mogao da koristim 2S LiPo baterije, koje inace koristim za DLG modele.

Opredelio sam se za spring-pull vezu izmedju horizontalnog i vertikalnog stabilizatora ka servo motorima, takva vrsta vezivanja se koristi na DLG modelima. To resenje mi se pokazalo kao jako dobro, te sam ovde pristupio modifikovanju originalnog resenja. U kitu se dobija buzir sa klavir zicom od 1mm za vezu izmedju servoa i horizontalnog stabilizatora, dok se vertikalni stabilizator povezuje na pull-pull nacin. Smatram da je resenje koje primenjujem na DLG-u bolje i lakse od buzira sa klavir zicom.

Koristio sam klavir zicu od 0.5mm kupljenu u Sitologici, kako bih napravio opruge koje sam ugradio u horizontalac i vertikalac. U horizontalac sam ubacio dve, kako bih pojacao silu delovanja.

Takodje sam pristupio ugradnji kocnica, gde sam sproveo kabl kroz krilo, kako bih mogao da vrsim zamenu servo motora u slucaju da se pokvari i sl. Nisam bio dovoljno hrabar da servo motor ulepim duplo lepljivom trakom, al cu to mozda i probati u nekom narednom periodu. Za sada sam koristio staru metodu gde sam servo oblepio krep trakom i onda isti ulepio petominutnim epoksi lepkom.

Iznenadjen sam kolicinom olova koje mora da se doda u nos kako bih bio u CG koji varira od 93mm - 96mm, tj. skoro 40grama olova u nosu! Razmisljam da napravim lakse repove, videcu to kasnije.

Uglavnom, ukupna tezina modela je 450grama, sto mu dodje oko 11 grama po dm2 ako se ne varam. Tako da je to okej. Ostalo mi je jos da ulepim neodijmske magnetice koji ce obezbediti kocnicu da drze u ravni sa krilom.

Takodje cekam da mi stigne set za start od Zeller-modelbau-a, pa se nadam da cu u narednih mesec dana poleteti model.

« Last Edit: March 08, 2022, 11:45:06 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #37 on: March 09, 2022, 09:23:04 AM »
Sjajno! Ptica prelepo izgleda a siguran sam da tako i leti.

Konstruktor je pretpostavio da će se model zabadati u tačku čim je toliko ojačao prednji deo trupa. To je poprilično debeo šper ili se varam?

Ako možeš da odvojiš trup od buma (sa repom) možda možeš nešto da uradiš po pitanju težine. Jenostavno, postaviš model RTF na spravu za balans i uvlačiš ili izvlačiš bum iz trupa za toliko koliko ti je potrebno da dobiješ balans bez olova. Ili bar da prepoloviš. Ne verujem da bi to bog zna kako uticalo na letne osobine modela. Mislim da u ovoj klasi, ''boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije ...''

Pozdrav.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #38 on: March 09, 2022, 09:45:06 AM »
Ulepio sam boom CA lepkom, tako da mu nema micanja :)

Pa sta znam za trup/gondolu i onako mu treba tezine napred, tako da ne predstavlja problem. Lepo je organizovano sve unutar trupa, samo me to olovo muci.

Za sada izbacicu ta dva metalna srafa s kojima se fiksira horizontalac i umesto njih cu koristiti plasticne, a vrlo verovatno da cu pristupiti reviziji repova u nekom momentu. Al, hajde prvo da vidim kako model leti i ponasa se u vazduhu, pa cu to tokom sezone videti.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #39 on: March 13, 2022, 11:20:10 PM »
Obzirom da je koliko-toliko bio lep dan za letenje, iskoristio sam priliku da poletim model. Nemam puno za reci, obzirom da letovi nisu dugo trajali i da se tek upoznajem s letnim karakteristikama jedrilice. Detaljnije, tek kada stigne bungee od Zeller-a.

29594-0

29596-1

29598-2

Video snimak je u prilogu. Hvala Miloše  ()-()

Edit: video snimak s boljom rezolucijom
https://cloud.rcfly.in.rs/index.php/s/nejPGEWzMeuyKaW

« Last Edit: March 14, 2022, 12:09:45 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #40 on: March 14, 2022, 09:01:14 AM »
lepo uradeno!cestitam!!nek te dugo i dobro sluzi, po meni malo je repat, teziste ti je ok?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #41 on: March 15, 2022, 10:39:38 AM »
Hvala Adame. Moguće da je repata, videću tek kada je poletim na visoki start, pa ću imati više vremena da se poigram. Ovako sam bio znatiželjan kako leti, te je nisam u potpunosti utrimovao. Biće to doterano, nadam se u toku narednih nekoliko dana.
CG sam postavio na 94mm (opseg je 93-96mm).

Ukupna RTF težina je 451gr. Po uputstvu piše da težina modela ide od 450gr pa naviše. Videh da neki drugi modeli, poput Wiki-a idu na 425gr, tako da će mi biti izazov napraviti nešto slično. S tim što se neću time baviti sada, već u toku sezone ako uhvatim vremena da se time igram. Za sada želim samo da letim i da što više uhvatim ovaj način letenja.
Inače, po priči konstruktora, ta težina je idealna za projektovani profil.
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?3941913-Vaiana-F3RES-anyone/page17
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #42 on: March 15, 2022, 06:15:05 PM »
 (yay)  (res)  :)aplauz
Nije sramota učiti !!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #43 on: March 15, 2022, 08:20:56 PM »
Nešo hvala za informaciju koju si podelio s nama u vezi nabavke gume od Zeller-a. Ispratio sam tvoje korake i sve je uspešno završeno. Trebalo je tačno 2 nedelje od momenta plaćanja do isporuke na moju adresu.
Carina me nije zaobišla, iznosila je oko 2500rsd.




Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #44 on: March 15, 2022, 08:46:00 PM »
Koliko je teska ta guma u celosti ,bas sad kako se gleda po slikama