Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237668 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #15 on: May 18, 2010, 10:57:50 AM »
Kombinat je juče radio u tri smene... Doslovno... Krenuo sam pre podne a, završio u sitne jutarnje sate.
Legao sam negde oko tri a, jutros sam se probudio u pola sedam...
Razmišljam, Bog te da nisam bolestan, šta mi je...
Ja, koji spavam do deset, nisam mogao više oko da sklopim...
U glavi mi se "vrte" slike Panthera...
I šta mi je preostalo, nego da ustanem pa, pravac u "pogon"...

Desna uška krila je, u osnovi, gotova...



Proširio sam sve otvore na rebrima za ramenjače i polepio ih. Od napred je zalepljena pločica na koju dolazi plank i sa gornje i sa donje strane a, na kraju napadna iviza...



Na zadnjem delu krila, umesto balze 6x3 mm postavio sam čamovu letvicu iste dimenzije.



Kako sam ranije napisao, prepravio sam da bajonet. Po planu on ide kroz dva rebra, a sad ulazi u prva tri. Da bih pojačao treće rebro (koje je od balze), dodao sam polu rebro od topolovog pera. Ova dva dela sam medjusobno ulepio...









Kao što vidite na slikama, zadnji deo rebara naleže na drvenu letvicu 10x10 mm. Pošto se rebra prema kraju skupljaju, sve su manja i manja, a drvena letvica je iste visine od početka do kraja, postavljanjem rebara na nju dobije se vitoperenje krila.
Vitoperenje (to znači da je zadnji deo krila, na kraju, višlji nego što bi inače trebao da bude) služi da bi se povećala stabilnost modela na manjim brzinama kako bi model teže padao u "stoling" ili ti slom uzgona... Na ovaj način se, takodje, smanjije i indukovani otpor krila...
Isti metod izrade uški, Ziroli je koristio i kod Hellcata...

Danas ću na krilu da napravim prostor za servoe. I tu će biti izmena u odnosu na plan, ali o tom po tom... Verovatno ću isplankirati i jedan deo krila.

Auto klav je odradio svoje i staklena tkanina se savršeno zalepila za sva rebra.
Jutros su "rebarca" izgledala ovako:





A, posle "tretmana" ovako:





Trenutno se "vuruna" greje i čim postavim ovaj "prilog" odoh da stavljam staklo na drugu stranu rebara...

Paralelno radim na par delova i tako nema "praznog hoda". Dok se negde suši lepak, na drugom delu se šmirgla ili radi nešto treće...

U medjuvremenu sam malo doterao i horizontalac, izplankirao ga sa jedne strane i danas mislim da ću postaviti klocne balze za šarkice... Verovatno ću odseći i elerone...





Idem da proverim temperaturu u "kaljeva klavu" i bacam se dalje na posao...

Pozdrav, bar do uveče...
« Last Edit: May 18, 2010, 12:07:45 PM by mirce »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #16 on: May 18, 2010, 06:23:21 PM »
 Vidi, dolazim u petak sigurno, da ti bar malo zasmetam.
 Nacisto si se otrgao kontroli...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #17 on: May 18, 2010, 10:14:12 PM »
zao mi je stonecu moci da vam se pidruzim, ali svakako treba proveriti da li to on stvarno radi
ili koristi slike sa rc universa. ako stvarno toliko brzo sklapa, mnogi kinezi ce ostati bez posla.
zamisli kada mu kombinat proradi punom parom i krene da stancuje arf-ove.
svi kinezi zajedno ce moci da zatvore.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #18 on: May 20, 2010, 07:36:40 PM »
Danas me zovu i pitaju šta je to u Kombinatu, gde su slike, gde su tekstovi, da se nije šta desilo, da radnici nisu u štrajku...
Nema frke, sve je pod kontrolom, jedino ovde se radilo u više smena dnevno pa, prosto ne postizavam...

Evo šta se dešavalo u dva tri predhodna dana:



Napravio sam i drugu polovinu krila ili uške, kako god...



Ukrojio sam i ulepio letvice, koje koje će nositi servoe za elerone i flapsove.





Malo sam prepravio Zirolijev plan, poučen iskustvom koje sam imao sa flapsom na Hellcat-u.



Kako vidite na slici komanda ide kroz sredinu krila da se ne bi videla, ali u takvoj koncepciji krak izmedju osovine šarke i mesta gde je viljuškica ke mali pa, se servo stalno "muči" da drži komandnu površinu. Sem što stalno zuji i sama izlazna ivica ima mali "luft" tako da sam ja to na Hellcatu prepravio na sledeći način::



Ovako sam dobio mnogo "kruću" vezu a, estetiku sam žrtvovao za funkcionalnost.



Ojačan je i deo oko bajoneta...


Sva rebra na koja sam stavljao staklenu tkaninu, su gotova, obradjena i uz ostala koja nisu imala "tretman" zalepljena na rešetku trupa.










Neke žljebove sam morao malo da proširim jer su sad šperovi širi za debljinu staklene tkanine i smole ali, to nije bio neki problem.
Ono što je mnogo važnije je da su sva rebra veoma lepo poravnata...

Polako dolazim u fazu da se dosta radi "pipavog" posla koje oduzima vreme a, "rezultati" nisu toliko vidljivi.
Primer toga je kutija koja je u prednjem delu trupa gde sam ukrajao "gomilu" pločica da bi je formirao...




U medjuvremenu su Kombinat posećivale mnoge delegacije, bili su mi Bata, Sale, čika Dule, Oko, Bane, Jole...
Sutra mi dolaze Coka i njegov tata i neizmerno se radujem tom susretu...

Da bih nastavio sa radovima moram nabaviti još neke delove koji mi fale.
Za početak to će biti balza i još neke sitnice, po koje udem u ponedeljak u Madjarsku, pa ako nekom nešto treba i Peštanskih hobby shop-ova neka se javi...

Balza mi je neophodna da bih nastavio rad na krilima i trupu a, vrlo brzo ću morati nabavljati i ostale stvari kao što su retrakti, prijemnik...

Sve u svemu, kao što se da videti, Kombinat radi...

Pozdrav

Mirče


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #19 on: May 21, 2010, 10:14:06 PM »
Bez obzira što je petak, za neke zadnji radni dan u nedelji, u kombinatu bilo mnogo živo...

Prepodne se malo modelarilo:


Iskrojena je donja strana flapsa...


... i ulepljena neka rebra od vertikalca...


Oko podneva, počele su da stižu delegacije iz zemlje i inostranstva, mislim, nisu još iz inostranstva ali, ko zna...

Iz Beograda su došli  Coki i njegov tata, gosn. Mića, živa legenda našeg modelarstva.
Posebno mi je drago da je došao Cokin otac, koji je toliko slušao naše priče a, sad je imao prilike da sve to vidi uživo.

Vrlo brzo priključio nam se i Bata...

Negde oko dva sata, zvoni telefon, kad ono Magic...
Bio u Novom Sadu pa, ko veli ako može da svrati do Kombinata... Pa, kako ne bi mogao, baš sam se obradovao da ga vidim...

Reč po reč a, naravno sve vezano za modelarstvo, nagovoriše me "mangupi" da im "kresnem" motor od Hellcata. Kad je pao predlog da stavim i uške, znao sam gde to vodi - na balansiranje modela...
No, pošto nas je bilo u zavidnom broju sad je bila prava prilika da se to odradi.

Znajući da će trebati da se doda olova spremio sam skoro sve od teškog alata šta imam, da, ko velim, stavim na kapotaž da izbalansiramo, što kaže Miša, "monstruma"...
Našla su se tu sva klješta, jedan čekić, malo olova i jedna komadina gvoždja od 1,5 kile, mengele, radapcigeri, metalna kutija za alat...
Šta da vam kažem, od svega toga nisu trebala samo najmanja klješta... Na moj ogroman užas, treba da dodam 2,4 kilograma tereta napred da bi izbalansirao Hellcata !!!

Mislim, nije mi bilo dobro... Probali smo ovako, onako, ali kako god okreneš treba dosta.

U medjuvremenu su došli Sale i čika Dule, pa smo napravili i sliku, čisto da nam ostane za uspomenu i lepo sećanje i da se malo smirim od doživljenog "težinskog šoka"...




Dva nagradna pitanja:
- gde je razlika na ove dve slike?
- šta je to na zemnlji ispred čika Duletovih nogu?

Sad više ne smem ni da sabiram koliko je sve teško... Razmišljam da umesto na Top Gun, vidim sa Tijanom pa, da idem na "Monster Scale" takmičenje... Model mi se tu, nekako, više uklapa...

Kad su se Drugovi malo razišli, skinuo sam kapotaž da vidim gde bi sad sav taj teret mogao staviti a, da ne "optadne" fire wall...

Palo je par predloga a, jedna od ideja je da se naprave dva ovakva nosača i na njih, skroz napred, da se popreko postavi jedna ploča na koju bi išlo olovo. Naravno, nosači neće biti od balze, to je samo prototip za mog drugara, bravara, Goluba...





Na kraju nam se priključio i Bane i sve u svemu predivno smo se proveli, kao i uvek kad se okupimo u Kombinatu...

Hvala svima što su bili i ulepšali mi današnji dan...

Pozdrav...


P.S. Nagradni odgovor:
   - Mirče u ruci drži kantar sa delovima za balansiranje...
   - Saletov fenomenalno odradjen nosač kamere za helikopter...





« Last Edit: May 21, 2010, 10:23:38 PM by mirce »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #20 on: May 21, 2010, 11:03:16 PM »
Mirče, cenim da će ti ona "truba" na karburatoru praviti prilične probleme pri štelovanju motora. Velika je verovatnoća da će jedan "štel" biti na zemlji a drugi u vazduhu. Slušaj mene - daleko će doguraš!

Coko, samo se ti slikaj i švrćkaj po Novim Sadovima! Ovaj će te pregazi k'o plitak potok. Kako je navalio, pevac će da nagazi mladu. Mislim, kanda će Panter će poleteti pre Mačke mmmm?!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #21 on: May 22, 2010, 03:41:58 PM »
Ne znam ... Ali kod nas u Vjeterniku kad neko dobije toliko olova nemoze ni da hoda a kamoli da leti , ali ... opet
na znam ...ali ipak je to nas Mirce Ne znam...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #22 on: May 23, 2010, 09:08:06 PM »
E, Oko, Oko... kad mi ti padneš šaka, tamo iza paravana, videćeš svoga Boga...
Budeš li još dobacivao, ima do okrenem "hot line" (mislim biće za tebe hot) kad tvojoj "mladoj", onako slučajno, kažem i za punjač i za balanser, novi model i bateriju... i za sve ostalo što si poručio a, ona ne zna, sirota ...     J... si čvorka, debeli...

Bolje da si se malo "otvorio" pa, lepo sutra ujutro pošao sa nama u Peštu, da potrošiš koji "ojro" ili forint, nego što tu pišeš makar šta ...

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #23 on: May 23, 2010, 09:54:48 PM »
E drukaro ona jedna ! Ti odma prst pa u oko...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #24 on: May 24, 2010, 12:03:27 AM »
Pa, di bi ti prst?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #25 on: May 26, 2010, 12:18:50 AM »
Vikend je u kombinatu prošao dosta mirno, u subotu se nije radilo a, u nedelju se nije baš preterivalo, ali tu i tamo sam nešto i napravio...

Na trupu sam polepio prva dva rebra do krila, u koje ulazi bajonet. U produžetku je jedno malo polu rebro a, od napred usisnik od špera u koji će sa unutrašnje strane ulaziti plastični usisnik za vazduh...


 
Za svaki slučaj, dodao sam i trouglaste letvice, kako bih ojačao spojeve...
Sve se vrlo dobro uklapalo i doterivanja su bila minimalna.



Kad se sve ulepljeno osušilo, prislonio sam krilo i ležalo je ko "guza na nošu"...





Ista stvar me je sad čekala i sa druge strane.
Prvo sam sve postavio na svoje mesto bez lepljenja i kad sam sve premerio šublerom (hvala Gile) mere su bile u "brucu" iste... Ali, apsolutno...

Prišao sam lepljenju ali, nisam odmah ulepio cev u koju ide bajonet, da bih, ako bude bilo potrebe, mogao drugo krilo da doteram spram prvog.
Pošto se epoxy osušio, postavio sam cev bajoneta u svoje mesto i postavio oba krila. Sve je stavljeno na stakleni sto i razlika izmedju leve i desne strane krila ta krajevima gde izlaze bajoneti za tank, bila je 1 mm...
Pa, sad ne bih preterivao da i to doterujem, može da prodje...







I sva ostala merenja bila su apsolutno ista, tako da mogu reći da sam baš zadovoljan kako je sve ispalo...

Ono čime nisam zadovoljan je da sam juče išao u Madjarsku da kupim balzu, letvice i još neke sitnice, kad ono, neki svetac, ni jedan hobi šop nije radio... Mislim, šta da vam kažem...

Sreća u nesreći je da su mi društvo pravili, Bata, Coka i Bane pa, smo se bar lepo, natanane, prošetali po Vaci ulici, keju, centru i potom se vratili kući... (Bato postavi par slika, hvala unapred...)

U sledeći utorak odosmo ponovo...
Molio bih svakog, ako zna da nije opet neki "crveni datum", neka mi blagovremeno javi, bio bih mu neizmerno zahvalan... 

Za sada toliko, sutra bi trebali da budu gotovi nosači za olovo na Hellcatu, pa, ako Bog da, od nedelje da ga konačno probamo...

Pozdrav

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #26 on: May 26, 2010, 12:33:53 AM »
Ono čime nisam zadovoljan je da sam juče išao u Madjarsku da kupim balzu, letvice i još neke sitnice, kad ono, neki svetac, ni jedan hobi šop nije radio... Mislim, šta da vam kažem...

 :_D Pa to Cheky ispade pametan, i to na mađarskom!?! Nije čovek zalud prebrojavao mostove po Budimpešti :_D

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #27 on: May 26, 2010, 01:09:17 AM »
zvao ja cheky-ja neki dan, kad kazu nije tu. otisao do baba melanije.
mora da su njih dvoje zakuvali to crveno slovo.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #28 on: May 26, 2010, 08:39:57 AM »
sledece nedelje idi slobodno nece imati nikakav praznik

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #29 on: May 26, 2010, 11:12:19 AM »
Hvala ti Adame...

Inače, jutros me zove Oko (Cheky) pa, kaže:
- Dobar dan, ovde turistička agencija "Oko tours" iz Vjeternika. Imamo promociju aranžmana "Istočna Evropa radnim danom" sa posebnim osvrtom na Budimpeštu. Cilj ove jednodnevne ekskurzije je da "osetitie" kako radnim danom diše prestonica naše susedne države...

I sve u takom tonu...