Author Topic: Modelarski Kombinat...  (Read 20937 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #15 on: February 19, 2011, 09:05:39 PM »
Puno srece sa Albatrosom! Moj za sada ostaje za padinu, a ovih dana ce se poceti i sa izradom vitla.
To sto vi budete radili svakako ce mi biti od velike koristi.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #16 on: February 19, 2011, 09:13:10 PM »
jel spavate vi tamo ponekada?

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #17 on: February 19, 2011, 09:30:50 PM »
Pa da sreca pa nisam nestrpljiv (ko me zna zna da je to potpuna laz  2a)....
Jedva cekam da je vidim....

Postoje izvesne indicije da sledeceg vikenda idem u posetu prijatelju u Suboticu pa ukoliko bude gotova mozda i svrnem. To ni slucajno nije i ne treba da bude nekakav rok jer ne zelim da cackam umetnika jerbo moze da mi stavi neku gusciju mast u farbu pa da mi se ljuste boje i otpadaju  lol....

A sto se tukana tice ispao je ekstra a taj avion inace smatram jednim od najlepse dizajniranih...

Pozzzzzz


 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #18 on: February 26, 2011, 10:51:26 PM »
Još jedna nedelja ovog groznog zimskog doba je za nama...
Kombinat je radio bez obzira na vremenske (ne)prilike. Doduše, preselio sam "pogon" u kuću, ne trpezarijski sto, shvatavši da modelarenje u ovakvim uslovima nema veze sa životom...
Ko mora da pravi modele u ovakvim (ne)uslovima, od tog posla nema ništa. Nema seckanja, nema šmirglanja, nema Proxon-a...

Srećom, u nedelji za nama radjena je i završena heli kabina za Ivanov TZ 90.
Kako su napredovali radovi možete pročitati na: http://rcfly4um.org/index.php?topic=6337.msg37642#new

Ivan sa porodicom je bio danas u poseti našoj radnoj organizaciji i nije mogao sakriti svoje oduševljenje kad je video kabinu...
Za mene, to je najvažnije, jer nema lepše stvari kad posle rada u kojem uživaš, obraduješ nekog, a "lovica" koja kapne, samo je bonus u celoj priči...
Ipak imam utisak da se malom Nidži šare više svidjaju...




Pre neki dan ponovo je bio Oko...
Doneo je svoje dve jedrilice, nove "projekte" za Kombinat...



Big Swift je model na kojem je ustanovio da nema letenja ako hodovi na horizontacu idu kontra...
Za taj "eksperiment" mu nije trebalo mnogo, "olivadio" ga je odmah nakon poletanja...

Trup je napukao na par mesta...





...a na krilu su uške OK, ali je zato centroplan oštećen...







Sve se da reparirati, jedino će Okac, za popravke na krilu morati mako da se strpi dok ne proradi pogon u garaži...


Drugi model je jedrilica Albatros, koju sa termičke varijante treba da prebacim na elektro...
Ovo će biti izazov za Kombinat, jer treba smisliti kako dodati motor, bateriju, kontroler, elisu i spiner, a da težište bude gde je predvidjeno, bez puno dodavanja olova na rep...
Ideje su tu...
Nešto sitno je već odradjeno, ali glavni posao počinje kad stignu delovi set up-a...
Šta se i kako radi na ovoj prepravci, možete čitati na sledećim stranama: http://rcfly4um.org/index.php?topic=6359.msg37664#new


Videli ste oglas gde se traži par war bird modela... Ovi avioni su potrebni za "dekoraciju", tj. visiće sa plafona u nekom lokalu...
Plan je bio da se nabavi par modela, ali kad se došlo do "taksimetra" i kad je naručioc video koliko takvi modeli koštaju, sa par komada narudžbina je, za sada, pala na dva, jedan saveznički i jedan "švapski"...
Juče sam nabavio Corsera od 2 metra raspona i sad "tragam" za nekim nemačkim avionom, sličnog raspona.
Prednost ima ME 109, ako ne onda Foke Wulf i na kraju Stuka... Tim redom...

Corser bi trebao da dodje sutra, i odmah krećem sa radovima...


Kombinat se bacio "u promet"...

Pozdrav

Mirče



« Last Edit: February 27, 2011, 12:16:44 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #19 on: March 01, 2011, 03:02:33 AM »
Od nedelje uveče, od kako je stigla kutija sa CMP Corserom, Kombinat je vredno radio na njegovom sastavljanju i treća smena je upravo privela posao kraju... 







CMP Corser je raspona 192 cm, trup i centroplan su od plastike, a uške su stiroporske presvučene balzom.
Kao i svaki ARF od ove firme, model je ofarban, sa već polepljenim nalepnicama, a sa modelom su došli i svi neophodni delovi da bi se Corser napravio.

Pošto će ovaj model visiti sa  plafona u jednom lokalu, sastavljanje je bilo kudi kamo lakše nego da se pravio za letenje. Nisu se ugradjivali servoi, rezervoar, motor, nema kablova baterija, prekidača...
Praktično, na trup su se ulepili horizontalac i verikalac, a na njih polepile pokretne površine. Uške su zalepljene za centroplan i na krilu su polepljeni eleroni i flapsovi...
Trebalo je još ukrojiti plastične delove, kao što su kabina, kapotaž, dumy motor, sitni poklopci po krilima i ugraditi stajni trap...







Na kraju, krila su spojena sa trupom... Ipak, koliko god na prvi pogled izgledalo malo posla, trebalo je skoro 15 sati rada da se sve ovo napravi...


Da bi Corser izgledao malo "opasnije", na krilima sam dodao mitraljeze, a tankovi i bomba od Nestorove Stuke će  poslužiti da se na Corsera doda još koji detalj. Delove od Stuke sam ovarbao u sivu boju...





Propeler sam skinuo sa "vrata srama", iskoristivši najmanje oštećen. Inače elisa je stradala na Zerou pre dve godine...


 
Malo sam se "poigrao" sa kobajagi motorom i ofarbao ga u par boja, dodavši malo detalja...






Corser prilično dobro izgleda, pogotovo mi se svidja što je u mat varijanti...

















Sutra, tj. sad već danas, u delu Kombinata namenjenom za "estetsku doradu", malo ćemo mu "udariti" vedering i time će posao biti gotov...


Što se tiče drugog modela za ovaj projekat, ovih dana treba da naručim jedan ME 109 i po njega ću verovatno ići iduće nedelje u Peštu.
Ako nekom treba neka roba iz Lindingera ili Peštanskih hobi radnji, može se u narednih par dana javiti u Kombinat...


Pozdrav

Mirče 

 
« Last Edit: March 01, 2011, 03:07:10 AM by mirce »

Offline Cyber032

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 116
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #20 on: March 01, 2011, 09:58:17 AM »
Свака част Мирчету и осталим моделарима у комбинату!БРАВО!
"Реч је у поштена човека тврђа од камена,поштен човек даје реч једанпут,а кривоклетник се куне сваки час"-Комадант Југословенске Војске у Отаџбини Драгољуб Михаиловић

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #21 on: March 01, 2011, 12:25:56 PM »
Quote
Pošto će ovaj model visiti sa  plafona u jednom lokalu
:'(
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #22 on: March 01, 2011, 12:54:11 PM »
Quote
Pošto će ovaj model visiti sa  plafona u jednom lokalu
:'(

Kao kada divlju zivotinju stavis u kavez. Nije u svom prirodnom okruzenju.  4e
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #23 on: March 01, 2011, 01:06:32 PM »
Možeš da gledaš i ovako, taj model bi vozila samo jedna osoba, a ovako možda zainteresuje njih 5, pa se pojavi 10 novih warbird-ova na nebu u prirodnom okruženju?  :mhm

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #24 on: March 01, 2011, 11:48:18 PM »
Danas je na Corseru odradjen vedering, polepljene bombe i tankovi... Pošto model neće leteti, nije bilo potrebe da se ceo lakira mat lakom.

Žao mi je što nisam imao više vremena pa, da ga prvo "oderem" sa šmirgl papirom...
Večeras je model isporučen a, kako je na kraju izgledao, prosudte sami...













Sad malo bez blica... Ni sa, ni bez blica, slike ne dočaravaju prave nijanse, pogotovo na tamno plavoj podlozi...

















Od dole...









Bombe i tankovi...






Kad ozbiljni "modelarski macani" rade vedering to izgleda recimo ovako...



Corser čije slike slede je raspona od 124''. Model se prodaje (bez motora) po ceni od 8250$...











Ko ne veruje ili ako neko ima viška love evo linka: http://www.rcuniverse.com/market/item.cfm?itemId=724102


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 01, 2011, 11:52:30 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #25 on: March 14, 2011, 01:20:31 AM »
Ove zima sam se osećao kao neko iz one Jevrjske kletve: "Da Bog dao da imao, pa nemao..."...
Pored radionice u garaži gde mogu da bušim, šmirglam, lepim, ostavim nered na stolu... modelario sam u trpezariji što, iskreno, nema veze sa modelarstvom.
Dobro de, ajde, tu i tamo možeš nešto napraviti, ali, ozbiljnog posla tu nema... 

Konačno je došlo lepo i toplije vreme i "aktiviran" je glavni pogon - garaža...

Odmah sam se "bacio u promet"...

U ovoj rubrici predstavljam moj mali Modelarski Kombinat, tj. projekte koje radim, onako usput, dok pravim svoje warbirde.
O nekima, za koje smatran da su možda vredniji pažnje, pišem u posebnim rubrikama ovog Foruma, kao na primer o preradi Albatros jedrilice sa F3J na elektro model ili o farbanju heli kabine, u helikopterskom delu, a o ostalim možete čitati ovde.
Ono što me raduje na neki način, je činjenica, da i u ovom segmentu našeg hobija ipak ima šta da se radi...
Mali uvod se odnosio na dva nova posla koja sam dobio...

Prvi je rad na Mišinom krilu od Zeroa gde treba da postavim staklenu tkaninu, panel linije, nitne...
Potom "nastuipa" Golub sa farbanjem (sedam puta će krilo ići kod njega), da bi na kraju Miša doneo trup i kako bi se u "kompletu" odradio vedering...
O radu na ovom modelu ću pisati u delu Foruma, gde je Miša već počeo da piše o svim prepravkama koje je odradio na ovom modelu...
http://rcfly4um.org/index.php?topic=4142.75


Drugi posao je stigao od Goluba, koji je pre neki dan doneo, bivšu Joletovu Extru 260...



Ko ne zna, Jole je godinama imao i leteo ovaj model... To je avion na koji sam mislio kad sam skoro pisao da ne može da se na model stavi "motorčina" pa da model lepo leti.
Mislim, model će da leti ali, obično najbolje performanse ima sa motorom koji je preporučio proizvodjač...

E sad, za ovu Extru je predvidjen motor od oko 35 ccm, dok je Jole prvo bio montirao benzinac, sa sve rezonom, BFM 51. Extra je imala snage, ali je bila preteška i letela je "ko tane" brzo...
Vremenom je motor promenjen i stavljen je 3W 48, benzinski bokser motor... Priča je bila ista kao i sa BFM-om...
Pre dve godine Jole je kupio novi OS Max 200, četvorotaktni glow motor.
Ljudi moji koja razlika...
Težina je skinuta za dva kilograma, i Extra se "preporodila" letevši kao nikada ranije. Na žalost bliski susret sa zemljom je završio karijeru ovog modela kod Joleta i Extra je prodata Golubu.

Model nije bio preterano oštećen. Inače, ovo je Extra 260 koju pravi nemački Airworld i kompletno je uradjena od plastike.
Goša koji mnogo dobro radi sa staklenom tkaninom i epoxy smolom, a pri tom je lakirer, pa mu rad sa gitom i ostalim "špecijama" nije ne poznat, odradio je majstorski deo posla oko krpljenja trupa i kapotaža, koji su najviše stradali.



Prilikom pada, krila su ostala skoro neoštećena, izuzev jednog elerona koji se isčupao iz krila. Postavljene su nove šarkice i eleron je vraćen nazad na svoje mesto...



Na trupu je bilo više posla.
Goša je skratio trup od napred, tj skratio je deo trupa koji ide pod kapotaž na čijem kraju je bio fire wall. Potom je na taj skraćeni deo trupa, sa unutrašnje strane, ulepio prsten od špera, a novi fire wall se preko 8 šrafova postavlja na trup.
Na fire wall-u će se nalaziti motor, servo za motor, rezervoar... i njegovim skidanjem biće omogućen pristup prednjem delu trupa.



Golub je veoma lepo reparirao i nosače stajnog trapa u trupu, koji su bili skroz izlomljeni od pada.

Ostali radovi na Extri odnosili su se krpljenja i gitovanja mnogih pukotina...
Morao se okrpiti i horizontalni stabilizator...



E, posle svih ovih radova model je stigao u Kombinat...
U zadnje vreme Goša ima mnogo posla u svojoj firmi i mesecima Extru nije ni pipnuo. Sad je Kombinat preuzeo da završi preostale radove...

O tome ćete čitati uskoro...


Pre neki dan Nestoru je predata Stuka.
Model je gotov, ugradjeno je sve što treba, namešteni hodovi kontrolnih površina...
Jedino nisam poneo foto aparat kad smo išli na Čenej u Storch Aviation, pa bih molio Baneta ili Mišu da postave par slika, modela i Stuke koju Nestor pravi...

Isporukom Stuke, Kombinat je uspešno priveo kraju još jedan posao...


Sa početkom rada u "garažnom pogonu" započeta je i reparacija na Okovoj jedrilici Big Swift.
Slike kako je model izgledao kad ga je Oko doneo postavio sam ranije na ovom topicu, a u medjuvremenu sam smolom i tkaninom okrpio i zagitovao trup koji je trenutno kod Goluba na farbanju.







Rad na krilu je započet čišćenjem ostataka izlomljenih rebara u korenu krila.
Potom su delovi napadne ivice kao i zadnje ramenjače ojačani i povezani sa čamovim letvicama.
Doterao sam i ramenjaču, ali mi fali parče letvice da bi je povezao. Nabaviću je tokom ove nedelje...






Sve u svemu, kao što se da videti, Kombinat ne miruje...
Sa lepim vremenom, koje nam dolazi, tek će se dati "pun gas" u nove modelarske poduhvate...

Pozdrav

Mirče     
« Last Edit: March 14, 2011, 01:26:38 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #26 on: March 17, 2011, 01:26:58 AM »
Goša je ofarbao trup od Big Swifta...


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #27 on: March 17, 2011, 01:54:35 AM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #28 on: March 21, 2011, 01:52:07 PM »
Pre neki dan smo Oko i ja išli u Budimpeštu po model ME 109...
Iako će model završiti na plafonu (pored onog Corsera o kojem je ovde već pisano), Me 109 zavredjuje da se o njemu napiše par reči...



Model je kupljen u Lindingeru (299 evra), a preuzeo sam ga od Csabe u Zenn modelu.
Uz ME 109, kupljen je i spiner namenjen baš ovom avionu, pošto se u kutiji sa delovima spiner ne isporučuje. Spiner je aluminijumski, neobičnog (skala) oblika, mnogo dobro uradjen, jedina mana mu je cena od 40 evrića...



ME 109 je raspona 1840 mm i dužine trupa od 1600 mm. Trup je odliven od plastike a krila su drvena, plankirana, presvučena Oratex-om i ofarbana.
Sve oznake su već polepljene po modelu.













Za model se preporučuje dvotaktni motor od 18 ili četvorotaktni motor od 20 ccm...
Težina gotovog aviona, po prospektu trebla bi da bude malo manja od 6 kilograma.


Moj utisak je da ME 109 vredi svaki evro koji ste ga platili.
Ni na kutiji, ni na prospektu ne piše koja ga je firma pravila, ali rad je sličan CMP-u.
Uz model dobijete i sve ostale neophodne delove za sastavljanje, a fali vam samo radio uredjaj, motor i elisa...




















Naravno da je ovo ARF, da ima nekih stvari koje bi se morale doraditi, ali kakvih sam se ARF-ova nagledao, ovaj je super.
Farbanje je vrh, kako na trupu, tako i na krilima.
Naleganje kabine, kapotaža, plastika sa donje strane krila je vrlo dobro i precizno.





Ima i delova koji ne naležu najbolje, recimo poklopac zadnjeg točka i neki poklopci servoa sa donje strane krila...



Stajni trap (ja ga nisam postavljao jer model visi sa plafona) se isporučuje sa čeličnim žicama, ali data je opcija da se kupi uvlačeći (oko 160 evra komplet), koji šraf na šraf "uleće" u krilo. Gledajući sa strane profila krila šper koji nosi trap je prilično robustan i lepo ulepljen.



Sitne promene koje bi trebalo odraditi odnose se na šarkice (date su plastične i pre krute su), ja bi ih sve zamenio onima sa osovinicom, viljuškice (obavezno metalne)...
Krila na trup naležu super, ali to se ne bi moglo reći za horizontalce...



Sve u svemu, uz male dorade za "sitnre" pare možete imati mnogo lep model iz Drugog svetskog rata...
A, kad se odradi i vedering ME 109 se transformiše u "opaku" ratnu pticu...











Malo odozdo...
















Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 21, 2011, 01:57:49 PM by mirce »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #29 on: March 21, 2011, 02:04:40 PM »
Mirce ,
greota da visi na plafonu  ()-()  :big smile
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'