Author Topic: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...  (Read 105335 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #135 on: September 22, 2014, 11:01:38 PM »
Konačno je napravljen kapotaž  (yay)  (yay)  (yay)
Nakon dva neuspješna pokušaja  (work)  :sljus zbog kojih mi je malo falilo da kapotaž napravim od flaše koka-kole (fotografije neću prikazivati jer mi izazivaju kontarkcije i nadimanje), promijenio sam sistem izrade i sklepao gore pomenuti kapotaž.

U startu sam planirao da na osnovu idealno obrađene matrice napravim ženski kalup (dvije polovine), a da sam kapotaž bude njegov idealan otisak. Ali, ne lezi vraže... nema da se kupi gelcoat, odvajač..., a korišćenjem voskova i ostalih "domaćih" priručnih sredstava sam samo dobijao glavobolju i ćorave otiske..., tako da sam odlučio da kapotaž izvedem kao "ženski" preko matrice, pa da ga obrađujem kitovanjem itd. Lakša varijanta, ali jednokratna, svaki sledeći (zlu ne trebalo) je ista fizikala, sa brušenjem, kitovanjem...

Nego, sve je počelo nalaženjem bukovog balvana i njegova obrada na strugu, na prečnik od 230mm (unutrašnji prečnik kapotaža):

     

Kitovanje kitom za drvo i brušenje do dobijnja ravne i glatke površine. Bukva je pretodno trebala da se suši prirodnim putem oko godinu dana (1cm mjesečno po "predanjima" starih stolara), ali sam ja to sveo na sedam dana, tako da su se javile neizostavne pukotine koje nijesu značajno kvarile geometriju:
« Last Edit: September 22, 2014, 11:07:15 PM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #136 on: September 22, 2014, 11:43:46 PM »
... Nakon toga, kalup - matricu sam lakirao alkidnim lakom jer sam u prethodnim neuspjelim pokušajima otkrio da poliesterska smola nagriza pomenuti lak i usled hermetičkog zatvaranja drži ga u svježem (gnjecavom) stanju, tako da se komad lako skine sa kalupa.

Počelo je mazanje!!! Koristio sam staklenu tkaninu iz HK-a i to prvi i treći sloj lake 48gr i drugi (srednji) sloj one "light weight" koja je možda oko 200gr-amska. Kao vezivo sam koristio poliestersku smolu iz kita za repariranje automobila (neka italijanska, pakovanje od 500ml sa nekom lijevom tkaninom je 6€). Kada je sav kompozit malo otvrdnuo, skalpelom sam izrezao polovine i krajcovao "usta" radi lakšeg skidanja sa kalupa:

 

Nakon 24h dvije polovine kapotaža su skinute (ne tako lako) sa kalupa, zatim privremeno zalijepljene krep trakom radi PRVE PROBE na modelu:

 
« Last Edit: September 22, 2014, 11:53:43 PM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #137 on: September 22, 2014, 11:56:45 PM »
       

Pošto je prečnik ispao idelan i kapotaž je dobro nalijagao na trup, kapotaž sam vratio na kalup radi zadržavanja geomtrije tokom kitovanja i šmirglanja. Obzirom da je korišćen poliester, kitovao sam poliester auto kitom, sa prethodnim šmirglanjem samog kapotaža radi uklanjanja neravnina od tkanine i smole (ovo je glavna mana uzimanja ovakvog otiska gdje fino obrađena površina ostaje unutra!!!):

     

Nakon dobijanja željene površine, dvije polovine su skinute sa kalupa i slijepljene korišćenjem dva sloja tkanine i smole:

 

Pošto nijesam bio u mogućnosti da kalupom formiram rebra za hlađenje, odlučio sam da u istoj geometriji napravim proreze. Nedostatak rebara može dovesti do smanjenog "cuga" i cirkulacije vazduha za hlađenje kroz kapotaž, a oko motora, ali mislim da će biti dovoljno  mmmm

 

Nakon ponovne probe nalijeganja na trup, pristupilo se lakiranju. Prvi dan bijeli bokovi, a nakon 24h gornja i donja površina u crnoj boji, kao nastavak usvojene kolor šeme:

 

I, konačno, nakon dobre tri godine isprekidanog rada, malo poziranja tokom SKUPA AEROMODELARA, NIKŠIĆ 2014  (yay)  (yay)  (yay)

   

Ovaj u plavoj majici je... neki čoban, budala  :)aplauz

 (pijemo)
« Last Edit: September 23, 2014, 12:23:31 AM by tataBulik »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #138 on: September 23, 2014, 05:37:36 AM »
 :)aplauz Svaka čast! Fenomenalno izgleda i da se, i da te, još dugo, dugooo...

Ako sam dobro shvatio, još uvek nije pao probni let, mislim u fulu !?
#FFCC00

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #139 on: September 23, 2014, 06:49:41 AM »
Lepo urađeno, ali brate namučio si se. Koliko je težak kapotaž, sve preko 200gr. je mnogo za tu veličinu. Moglo je lakše, i bez profesionaknih hemikalija, ali svaka čast na trudu.  :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #140 on: September 23, 2014, 07:07:32 AM »
Lep kapotaz svaka cast .Suhoj izgleda vrhunski.Ja isto trebam da radim za Fi 156 Storch kapotaz nesto sam gledao na forumu ali mi malo njie jasno kako se to radi.Mozes li nekako ukratko objasniti gde ima to platno da se kupi ti ucvrscivaci sta vec ide .Jel to ima u Hobi kingu da se poruci, ako moze neki link bio bih zahvalan.Najmanji mi je problem napraviti matricu od drveta ali ovaj tehnicki deo mi nije jaca strana.

Pozdrav

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #141 on: September 23, 2014, 08:57:51 AM »
Sta uradi ljubav  ;namig Svaka cast, ovo je dkolaza da nije bitno vreme koje se potrebno za izradu modela, vec zelja da se on napravi kako treba, a ispao je extra  :)aplauz :)aplauz :)aplauz POstavi neki klip leta ako imas  (<--)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #142 on: September 23, 2014, 09:18:52 AM »
Bravo Nikola. Prelep model. Nebitno je koliko je izrada trajala. Ono sto je najbitnije da je zavrsen i da si uzivao od prvog klika misem pa do poletanja.
Je li novi kapotaz leteo?

Offline dex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #143 on: September 23, 2014, 11:09:02 AM »
Prelep je ! Oduševljen sam na detaljima, vidi se da si ga radio sljubavlju, pedantno, bez žurbe, precizno.... sve pohvale  (<--) (res)
Dex

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #144 on: September 23, 2014, 11:16:01 AM »
Hvala puno momci  (pijemo)
Inače, bez pomoći svih vas iskusnijih, sve ovo bi bilo puno lošije  (res)

Savo, dobro pitanje za težinu. Toliko sam bio euforičan sa lakiranjem i probama, da sam zaboravio da izmjerim kapotaž  :sljus
DANAS ga skidam pa na vagu!!! Mislim da će biti OK jer je prilično lizijeran i savitljiv, toliko da kad se stavi na sto, formira elipsu. Jedino su usta jača zbog profilacije. Tako da se nadam da će težina biti odgovarajuća  mmmm

Još jednom, hvala na pohvalama i korisnim sugestijama  (pijemo)

P.S.
Probni let u kompletu nije pao, planirao sam za vrijeme skupa  :jaki:, ali sam vidio da su neke folije popustile i pravile "vazdušne kočnice" pa sam odustao. Inače, kad mi se desi nešto čudno, neka sitnija anomalija, stvori mi neku barijeru treme i to mi je znak da ne treba da letim mmmm
« Last Edit: September 23, 2014, 11:19:33 AM by tataBulik »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #145 on: September 23, 2014, 11:38:28 AM »
Bjanko,

Staklenu i karbonsku tkaninu imaš u HK-u. Možeš koristiti epoksidnu smolu, koja se inače i preporučuje. Jaka, lagana, sporije veže pa ti daje više vremena za rad, a nije toksična kao poliester.
Ja sam inače i počeo sa epoksijem, ali sam naletio na neki posrani koji se inače koristi u druge svrhe i kad veže ostaje plastičan, a ne elastičan kako bi trebalo, tako da sam odustao.
Dobar epoksi je skuplji od poliestera i poliester možeš naći u svakoj auto farbari i na mjestima gdje repariraju barke i čamce, tako da je odluka na tebi.

Par bitnih podataka:

Poliseterska smola vezuje sama od sebe (na vazduhu), radi brzine vezivanja joj se dodaje katalizator (obično u bočici ili tubi) i to 1-2%. U zavisnosti od količine katalizatora zavisi brzina vezivanja koja se kreće od 10-15min.
Epoksidnu smolu kao vezivo čine dvije komponente (smola i očvršćivač) u razmjeri 1:2 (maseno, ne zapreminski). Svaka ponaosob ne može očvrsnuti nikada, čak neće očvrsnuti ni ako se odnos smješe ne "ubode u bobu" (radi se na preciznoj, po mogućnosti digitalnoj vagi), jer se radi o polimerizaciji gdje je jako bitna količina radi zasićenja. Bilo da je više smole ili očvršćivača, masa će nešto kao stvrdnuti, ali će ostati trajno ljepljiva, kao svjež lak.

I epoksi i poliester prilikom vezivanja razvijaju temperaturu, tako da treba voditi računa o materijalu kalupa da ne bi došlo do deformacija. U tanjem sloju je velika disipacija toplote, pa nema opasnosti od pregrijavanja. Opasnost je ukoliko se rade masivni odlivci i komadi.

Još jedna napomena. Poliester je mnogo agresivniji rastvarač od epoksija.

Eto. Moje skromno iskustvo u radu sa pomenutim smolama.

 (pijemo)
« Last Edit: September 23, 2014, 11:42:12 AM by tataBulik »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #146 on: September 23, 2014, 12:36:37 PM »
Sad sam poludio, tacno ces me nacerat da zavrsim onu Katanu   (--<<--)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #147 on: September 23, 2014, 01:02:23 PM »
Davno je to bilo, otprilike kada sam imao dvadeset godina manje i trideset kila manje, istom tehnologijom sam radio LASER 200. Kapotaž, šolje točkova kao i kabinu jer tada providne folije kod nas nije ni bilo. Može da se uradi, ali sa puno truda. Sada su neka druga vremena i sve radim kalupima i epoksi smolama.



ex pseudonijum: licider

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #148 on: September 23, 2014, 01:26:06 PM »
Hvala lepo na slikama i objašnjenjima, i ja se uskoro bacam na posao. Inače sve pohvale tebi, predivno izgleda ovako kompletiran. Pozdrav i uživaj u ovom prelepom modelu.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #149 on: September 23, 2014, 01:38:55 PM »
Savo, svaka čast!!!

Jedno moje zapažanje na osnovu tvog posta i mog iskustva u građevinarstvu:

Savremena tehnologija i materijali (barem kod nas) umjesto da olakšaju majstorima, da svoje znanje iskoriste na najbolji mogući način, njih samo opušta i pravi nesposobnima!!! Uvijek sam se oduševljavao nekadašnjim npr. stolarima koji su radili onaj, naizgled neizvodljivi barokni namještaj sa toliko krivina, lukova, pravoizvodnih površina... ručnim blanjama, bušilicama... tutkalima..., na koji bi današnji majstori sa CNC mašinama, električnim blanjama, bušilicama... 'ladno rekli kao Žile u Nacionalnoj klasi: Eee... ne može to... to se tako ne radi...  :sljus  :sljus  :sljus

Nego, "moldovi" aviona čiju si fotku postavio su izvedeni odlično i ne vjerujem da bi ga danas izveli ništa bolje i ljepše!!!

MAJSTOR JE MAJSTOR  (res)