Author Topic: GX-21, problem kad je vruc  (Read 23157 times)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #45 on: July 14, 2012, 04:07:49 PM »
1.niko nije rekao da su EFRA  auspusi ....rekao sam samo da je to oznaka za racig auspuhe, bilo kog proizvodjaca...
2.svaki auspuh pored oznake ima i broj, taj broj oznacava "sta on radi motoru " najprostije receno , da li mu daje bolje ubrzanje, ili top end( konacnu brzinu) ili nesto drugo...sto neznaci da ti nemozes da stavis Novu na RB motor,najbolje je spojiti proizvodjaca motora sa njegovim auspuhom i pronaci tip ili broj u zavisnosti od konfiguracije staze ...

Auspuh mozes na ebayu da nadjes polovan jako povoljno neku EFRU,zasto Nova(skup je) EFRA je oznaka za racing auspuhe ...

Iz ovoga sto si napisao neko ko se ne razume ce pomisliti da su EFRA auspusi.

Niti su auspusi niti je to oznaka za racing auspuhe, ko sto sam vec objasnio to je njihova homologacija za neke modele auspuha koje oni dozvoljavaju na svojim trkama. DAKLE EFRA NIJE oznaka za racing auspuhe nego asocijacija ! ! !

Racing auspuha ima jos gomila i boljih i gorih od ovih sto su oni odobrili za njihove sampionate.

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #46 on: July 14, 2012, 04:18:55 PM »
Da,jos nesto,nejurise auspuh po modelu motora,nego po konfiguraciji staze,a trebalo bi da ima racing oznaku i da bude od istog proizvodjaca

Auspuh SE trazi PO modelu motora !!! ISKLJUCIVO, NE postoje auspusi za staze pa onda gadjas dal tebi pase na tvoj model !

Dakle kompletan izduv se sklapa tako da PRVENSTVENO odgovara MOTORU i da je za NJEGA projektovan ! a onda vam ponude par gotovih varijanti BAS za taj model motora koji ga dodatno pojacavaju ili peglaju u raznim rezimima rada! negde sa izmenom izduvne grane duza, srednja, kraca, negde sa izmenom rezonatora i njegovim oblikom, duzi, deblji... a negde sve to u kombinaciji ali opet ISKLJUCIVO po modelu i ZA model motora !

Posto necete voziti na jednoj istoj stazi i u samo jednoj izvedbi onda bi teoretski trebalo da imate par varijanti izduva za jedan model motora pa da ih kombinujete u zavisnosti od stanja i konfiguracije staze, naravno pored ovoga jos dosta delova na modelu se menja i prilagodjava za stazu ali i ovako smo vec previse skrenuli sa teme !

« Last Edit: July 14, 2012, 04:21:24 PM by Bigneda »

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #47 on: July 14, 2012, 05:14:00 PM »
Kupi auspuh na ebaju,bilo bi dobro da ima Efra oznaku,a po broju provali za kakvi je stazu,nemoj top end za Ivancu ... Pozz

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #48 on: July 15, 2012, 02:19:32 PM »
Danas sam probao dva rezervoara, jedan za drugim.

Nije bilo problema. Drugi rezervoar je upalio posle 10tak potezanja i odradio bez gasenja.
Vazduha u crevima nije bilo. Cvrcanja vazduha se nije culo.

Dakle, kod mene je bilo do prednjeg lezaja motora (barem dok se ne razradi :D)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #49 on: July 15, 2012, 09:48:47 PM »
Danas sam probao dva rezervoara, jedan za drugim.

Nije bilo problema. Drugi rezervoar je upalio posle 10tak potezanja i odradio bez gasenja.
Vazduha u crevima nije bilo. Cvrcanja vazduha se nije culo.

Dakle, kod mene je bilo do prednjeg lezaja motora (barem dok se ne razradi :D)

ODLICNO, to je jedno od jeftinijih resenja ;)

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #50 on: July 15, 2012, 10:09:39 PM »
I 3 rezervoara radi :)

Svejedno, stizu i klip i cilindar uskoro. Za rezervu :)

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #51 on: July 15, 2012, 10:26:24 PM »
 :)aplauz super,mozes ovako nesto u buducnosti da potrazis ,danas je prosao:http://www.ebay.de/itm/120946291365?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #52 on: July 15, 2012, 11:23:55 PM »
Imas kod Zajka originalne Team Orion race nove auspuhe BAS za taj motor, cenu ne znam ali mozes pitati. Sa tim kompletnim izduvom projektovanim BAS za taj motor ima male razlike koja se vidi u snazi i naravno u zvuku :)

ALI moja preporuka je to ne stavljati, pogotovo ne na stariji motor. Dobije se po mojoj proceni, posto sam se time igrao, oko 10-20% ALI iako je izduv projektovan za taj motor, MOTOR nije projektovan za izduve tog tipa i tesko podnose dodatnu snagu a pogotovo obrtaje ! ! ! ...mnogo je vece habanje i smanjuje se vek trajanja dosta vise nego za race motore koji su projektovani da rade sa takvim izduvima.
« Last Edit: July 15, 2012, 11:27:19 PM by Bigneda »

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #53 on: July 16, 2012, 07:48:54 PM »
Danas sam ga probao sa Robbe No.5 (cold) svecom. Hteo sam da vidim kako ce da radi sa njom u odnosu na OS No.7 (medium-hot).

Radio je normalno. Temperatura je bila manja, ali sam i morao poprilicno da zavrnem HSN tako da se vratila :)
Neobicno je bilo sto se plavi prsten (koji je pretpostavljam bio neka folija) na svecici istopio, a meni se ucinilo da dim iz cilindra dolazi. Nije mi bilo svejedno :)

Elem, kod drugog rezervoara sam stavio mobilni na klupu da malo snimim voznju. Kad sam zavrsio, pogledam... 18 minuta! Neverovatno...
* da ne bude zabune, ne verujem da je do svece vec od onog "portinga". Pisalo je da se popravi potrosnja goriva, ali za duplo - nisam verovao....

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #54 on: July 16, 2012, 10:26:55 PM »
Neverujem da se potrosnja moze popraviti bilo kakvim zahvatima na motoru, pogotovo ako se dobije veca snaga ;)

Sve sta sam ja video i radio a rezultovalo je vecom snagom, kao posledicu je imalo povecanu potrosnju :)

Za smanjivanje potrosnje mislim da se mora kompletno rekonstruisati motor, usis, izduv...

E sad, za taj motor normalna potrosnja je 12-15min tako da si tesko dobio DUPLO ;), pre ce biti da nije bio dobro nastelovan a sad si ga pogodio :)

Temperatura isto kao sto ne sme biti preko nekih 120-130 stepeni, takodje ne valja ako je preterano mala recimo ispod 90-95 ! ...da probam da pojasnim: delovi u tim motorima se prave tako da na RADNOJ temperaturi imaju odredjene dimenzije i tada je habanje najmanje, sve preko toga ili ispod ima za rezultat POVECANO habanje, ne nesto drasticno ili primetno ali definitivno postoji !
A siguran sam i da performanse ne mogu biti trazene ako se tezi hladnijem motoru od 100 stepeni !
« Last Edit: July 17, 2012, 03:06:44 AM by Bigneda »

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #55 on: July 16, 2012, 11:34:44 PM »
 :) !! Portovao si motor,smanjio mu potrosnju i povecao snagu !!! Ako si to uspeo onda ces postati milioner uskoro ,ako to patentiras :):mhm

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #56 on: July 17, 2012, 10:58:55 AM »
Neverujem da se potrosnja moze popraviti bilo kakvim zahvatima na motoru, pogotovo ako se dobije veca snaga ;)

Sve sta sam ja video i radio a rezultovalo je vecom snagom, kao posledicu je imalo povecanu potrosnju :)

Za smanjivanje potrosnje mislim da se mora kompletno rekonstruisati motor, usis, izduv...

E sad, za taj motor normalna potrosnja je 12-15min tako da si tesko dobio DUPLO ;), pre ce biti da nije bio dobro nastelovan a sad si ga pogodio :)

Temperatura isto kao sto ne sme biti preko nekih 120-130 stepeni, takodje ne valja ako je preterano mala recimo ispod 90-95 ! ...da probam da pojasnim: delovi u tim motorima se prave tako da na RADNOJ temperaturi imaju odredjene dimenzije i tada je habanje najmanje, sve preko toga ili ispod ima za rezultat POVECANO habanje, ne nesto drasticno ili primetno ali definitivno postoji !
A siguran sam i da performanse ne mogu biti trazene ako se tezi hladnijem motoru od 100 stepeni !

Ni ja ne verujem u alhemiju... Nisam znao da mu je normalna potrosnja rezervoar na 12-15min.
Pre je sa rezervoarom drzao oko 9 minuta. Mora da je curilo onda na prednjem lezaju mnoooogo vise nego sto sam primetio :(

Poverovao sam da se portingom (najvise usmeravanjem smese od auspuha) procenat neiskoriscenog goriva smanjio sa 40% (usteda goriva) i da se poboljsalo rasprsivanje goriva (veca snaga od bolje atomizacije, usteda goriva od zavrtanja HSNa)



Procitao sam o neophodnosti postizanja radne temperature kod ABC, AAC i ABN motora. Hvala u svakom slucaju na upozorenju!
Delovi koji stradaju na ovim motorima zbog radne temperature manje od nominalne su klipnjaca, radilica i lezaj koji ih povezuje jer je klip previse stisnut u vrhu i pri svakom TDCu, ovi delovi trpe.
*izvor RC Airplane Engine guide


BTW. ovde je upustvo ako koga interesuje sta i kako vezano za porting:
http://www.rcuniverse.com/forum/m_5226191/mpage_1/key_/tm.htm


Duke, nemam problem da se ispravim ako pogresim...

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #57 on: July 17, 2012, 12:57:31 PM »
Neki motori namerno nisu dovedeni do maksimuma iz vise razloga, troskovi proizvodnje su na prvom mestu a za tim i potreba za kvalitetnijim ostalim delovima da bi to podrzali ! ...e tu je sad poenta koju bi istakao ! :)

Ovo sto si uradio je odlican zahvat ako te zanima da naucis vise o nitro motorima i imas smisla za mehaniku a volju da radis sam ;) ...a to ti definitivno ne nedostaje, kako si krenuo oskoro ces biti glavni profesor za deljenje saveta na forumu  :)aplauz

Ovo je relativno prosto odraditi a rezultata definitivno ima, poboljsanjem protoka smese kroz motor povecavaju se performanse ali se povecava i potrosnja poprilicno (takav je horooskop na dvotaktnim motorimaL:)). Takodje ono na sta bi ja skrenuo paznju je mogucnost motora da se vrti bar za 10% vise nego ranije ! ! ! ...e tu bi mogli da nastanu problemi, klipnjaca na motorima tog tipa relativno dobro obavlja posao u fabrickim specifikacijama ali na visim obrtajima je dosta vise opterecena. Koliko ce trajati ne znam ali  ono sto sam ja probao nisam smeo da maksimalno maltretiram i uglavnom je bilo samo u cilju experimentisanja vise nego kasnije duge eksploatacije :)

GX21 su dobro napravljeni motori i mozda mogu podneti malo vise snage i obrtaja ALI ovo ne bih savetovao za nesto iz serije gxr15, pogotovo GXR18 (posto vozi istu klipnjacu kao .15) ili gxr28 (pricam o Kyosho modelima).

Sve u svemu za ucenje i experimentisanje odlicno ali ne bih preporucio ovakve radove na novim motorima losijeg kvaliteta.

Axial je po meni firma koja nudi odlicna kvalitet za pristojne pare, sve sto sam od njih video je bilo izuzetnog kvaliteta ali verovatno zbog teznje ka nizoj ceni ostavljeno je dosta prostora za dorade ! Nisam stigao ni jedan njihov da doradim a to bi bas voleo da vidim, materijali koristeni za unutrasnje delove su izuzetno kvalitetni i verujem da bi se dobro ponasali sa ovakvim doradama, a zavrsna obrada je 'nikakva' pa ostaje dosta prostora za rad ;)

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #58 on: July 17, 2012, 03:21:04 PM »
Odlicno si ti skapirao celu pricu, prosto ne mogu da verujem da si pocetnik ... mmmm...
Ali portovanjem motora ides u neke druge svere meni makar jos nepoznate, samo znam da povecanje protoka u cilindru dobijas za rezultat brze habanje motora ,rekao ti je i Milos .... tebi je bitan ekonomki aspekt  :mhm
Mislim da treba prvo da se lepo izvozas sa njim onakvim kakav je fabricki i budes za pocetak zadovoljan sa njim , jer ovako rizikujes da ostanes i bez njega ...

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: GX-21, problem kad je vruc
« Reply #59 on: July 17, 2012, 09:01:42 PM »
Porting sam uradio iz znatiželje.

Evo malo razmišljanja, pa da podelimo čitanja/saznanja/iskustva
Mislim da sam pročitao da porting samo omogućava brže ubacivanje smeše i izbacivanje izduvnih gasova. Tako se smanjuje energija koja se troši na to, a povećava se sila koja deluje na klip (označimo kao F), odnosno sila koja će na kraju da izvrši koristan mehanički rad -- pokrene radilicu (obrtni momenat?).
Tu silu F definišu između ostalih još i kompresija, vreme palenja, površina klipa sa gornje strane
Energija koju smo sačuvali portovanjem,a prosledili u F je mala u odnosu na moguće povećanje sile F ukoliko bi menjali kompresiju, smešu, toplotu sveće, udeo nitrometana u gorivu (ovo je inače element koji daje najveći boost).
Međutim, povećanim protokom gasova (valjda se to zove volumetrijska efikasnost) se povećala sposobnost da motor ode u nešto više obrtaje, ali, bitnije, da ih što pre dostigne. Mislim da se i potrošnja smanjila za količinu za koju se smanjilo rasipanje energije na neefikasnije izbacivanje gasova.
IMHO, dodatno opterećeni delovi zbog tih viših obrtaja (veće temperature) su svi ležajevi, kvačilo (koje je onda sigurno poddimenzionisano), pinjoni, zupčanik, diferencijali i dalje...
Mislim da nema problema sa ovim dok se ne ode na jak gas.
Rezime: mnogo više se motor haba sa jačim gorivom (veći % nitra) nego sa portingom. Ali kad te dve stvari sastavimo - e pa to ćemo tek da vidimo ;)

Konkretno za GX-21 je preporučeno gorivo od 15-25% (piše samo u nemačkom upustvu).
Koliko čitam, avio glow motori rade optimalno na 176-200C. Međutim, njihovo gorivo ima 20% ulja i to uglavnom ricinusovog (castor) dok automobilsko ima 10,8% (Tornado) i nisam uspeo da skontam koliko od toga je ricinusovo, a koliko je sintetičko.
Inače, ricinusovo je bolje jer kada je izloženo većim temperaturama ono se samo jače polimerizuje (veže u lance) i uvek dobro podmazuje, dok sintetičko počne da isparava na visokim temperaturama :( Ricinusovo stvara efekat laka na unutrašnjim delovima motora i ako su naslage velike, to znači da vam se motor pregrejava. Ovi autori preporučuju i povremeno čišćenje tog sloja iako pomaže starim, izjanđalim motorima da drže kompresiju. Ipak, taj sloj sprečava efikasnu razmenu toplote i doprinosi povećanoj temperaturi motora.
Optimalnu temperaturu ovog motora je naveo Bigneda (95-130C). Ja sam čitao da je ovaj motor još topliji i da ga voze na 150C. Mislim, to ljudi pišu. Valjda je tako...
IDEJA: Gorivo sa većim procentom nitra koje bi se obogatilo sa ricinusovim uljem. Da li je neko probao?
Formula

Gde ima da se kupi to ulje? Motul? Kako se zove/šta da se traži?

PITANJE:
Da li su ovi GX motori u suštini motori firme GO? Koliko sam mogao da uporedim, isti su im karburatori, radilica...


NADA:
Nadam se da su japanci inžinjeri i da su stavili makar 50% čvršće materijale nego što bi trebalo  ;namig
Da li je ko uporedio delove GX21R i ovog običnog GX-21? R je turbo?!