Author Topic: Pitanje u vezi goriva za glow motore  (Read 5508 times)

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Pitanje u vezi goriva za glow motore
« on: September 09, 2012, 02:00:22 PM »
Vrlo vazno:
Navedite iskustva sa koriscenjem "TORNADO" goriva na vasim glow motorima. Interesuje me da li je neko imao probleme i koje.

Trenutno imamo dva slucaja unistenja velikog lezaja radilice , odnosno korozije , na malom broju sati.

Hvala svima

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Pitanje u vezi goriva za glow motore
« Reply #1 on: September 09, 2012, 08:11:43 PM »
Ja sam ga koristio. Pre njega koristio sam Rapicon i nikada ali nikada nisam imao nijedan problem. Svi motori
radili bez problema (Saito72, OS  FS91, AX 46). Tornado sam koristio relativno bez problema sa ovim cetvorotaktnim motorima
mada sam primetio da motori imaju poprilicno manje snage. Takodje, ovo gorivo sam koristio za razradjivanje
OS MAX-a 60F. radio je kako treba i ostavljen da se ugradi u model. Naravno u motur sam sipao i after run oil.
Kada sam model zavrsio, motor okacio i probao da upalim, proradio je 20-tak sec i stao. Kompresije nema. Nista.
Rasturimo motor, a on pun koroziije. Uzrok nedostatku kompresije je to sto je karika zaribala i upala u leziste potpuno.

Naravno, u tom trenutku nisam ni pomislio da bi to moglo biti gorivo, jer me je prodavac ubedio da je ovo gorivo cak i bolje od Rapicon-a.

Ko zna. Mozda je to samo ticaj nekih cudnih okolnosti.


Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Pitanje u vezi goriva za glow motore
« Reply #2 on: September 09, 2012, 10:32:33 PM »
Ja sam u mog Losi-ja sa motorom 454 sipao od pocetka Tornado gorivo sa njim sam ga i razradjivao, posle potrosenih otprilike 3-4 litra goriva,
pukao mi je connection road (klipnjaca), ja sam to pripisao fabrickoj gresci, posle zamene za sada radi sve kako treba. Evo par slika otvorenog motora.





Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Pitanje u vezi goriva za glow motore
« Reply #3 on: September 10, 2012, 07:44:57 PM »
Godinama koristim i znam ljude koji koriste Tornado gorivo, pricam za auto modele. Uvek smo jurili metalne zatvotvorene kante i moje je iskustvo da je gorivo odlicno ! u klasi LRP i Mugen goriva, konkretno sam koristio 16%, 20% i 25% u 2 varijante (normal i competition).

E sad sto se korozije tice to sam imao na motorima na koje nisam pazio pa su ostavljani po vise meseci bez pranja ili zastite posle koriscenja. Sa motorima na koje pazim i relativno odrzavam nisam imao tih problema !

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Pitanje u vezi goriva za glow motore
« Reply #4 on: September 17, 2012, 02:14:37 PM »
Vec dugo koristim Tornado gorivo,sto za avio modele sto za bagi.Nikada nisam imao nikakvih problema sa tim gorivom,uvek sam praktikovao da posle voznje ocistim motor i uvek pre gasenja malo obogatim smesu.Desavalo mi se da po 7-8 meseci nepalim pojedine motore ali i posle tako dugog perioda motori su mi uvek bili masni iznutra od ulja i goriva.
Moje iskusto sa tim gorivom pokazuje da ono u sebi sadrzi kvalitetno ulje koje se dugo zadrzava na unutrasnjim delovima motora.

Sto se tice korozije tu moze da bude sledeci problem koji nemora da bude tracan ali postoji mogucnost.
Ako je motor podesen lose, da radi na siromasnoj smesi, on moze da ima manjak goriva za sagorevanje pa isto tako i za podmazivanje.Da ne pominjem da motor na siromasnoj smesi radi na dosta vecoj radnoj temparaturi, pa i taj procenat goriva koji dobije moze veoma lako da ispari.Manjak goriva za mazanje=korozija

Ovo je moje misljenje koje nemora da bude tacno.
« Last Edit: September 17, 2012, 02:16:27 PM by scirocco »