Author Topic: Malo bolja kamera za FPV - misljenja  (Read 8268 times)

Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« on: October 03, 2012, 10:47:01 AM »
Pozdrav,

U nekakvoj sam dilemi oko kupovine FPV opreme, pa i oko kamere. Na RC timeru sam naisao na ovo: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=810&productname=

Kamera je nesto slozenija, ali kud i kamo kompletnija od "malih" kamerica koje se koriste za FPV. Molim za misljenja, jer na svekolikoj mrezi nema iskustava iz prakse za ovu kameru. Za cijenu od 150 USD nudi HD, bateriju, siroki ugao snimanja, fotografisanje i jos gomilu toga. Ako je uporedimo sa malim kamerama tipa: http://www.fpvhobby.com/camera/13-550tvl-sony-vsn700phb-camera.html    dileme nema. 134 US je samo 16 USD manje, a ako uporedimo karakteristike sve je jasno. Kao sto rekoh, koristio bih je za FPV, na nju OSD, pa sve kroz 1.3 GHz...

Dakle, molim za misljenja, jer bi mnogi mogli imati koristi.

Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #1 on: October 05, 2012, 10:14:14 PM »
Pa nije valjda da niko nista  :-[

Offline abdyfly

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #2 on: October 09, 2012, 09:39:06 PM »
Ako ti je vazno HD snimanje uzmi je, ali mislim da ti jeftinije dodje uzet gopro hd 1 jer je sad 120-130 $  (:sok:)
A ako ti je vazno da imas dobru sliku na zemlji uzmi kamericu iz securitycam2000 otprilike 50 americkih zelembaca i slika je odlicna. Ja sam bolju od takve dobio djaba od nekog austrijanca ( Raphael Pirkera) ona je kostala oko 100 $ i kad ga vozim iz kuce na vleiki ekran slika je (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) . rezolucija kao analogna tv hahahah

Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #3 on: October 10, 2012, 08:58:41 PM »
Abdy, imas li je i koje su osnovne karakteristike? Mislim na tu od 50 USD.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #4 on: October 10, 2012, 09:26:04 PM »
U pitanju je ova kamera:
http://www.securitycamera2000.com/products/600TVL-SONY-SUPER-HAD-CCD-D%252dWDR-Color-Board-Camera-OSD-Menu-2.8mm-lens.html
Imaju verziju i sa 3.6mm i 6mm socivom.

Ovde imas i review:

Review: Sony 600TVL Super HAD board camera for FPV

Kamera ima Sony SuperHAD cip kao ta druga ciji si link postavljao ali i bolju rezoluciju.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #5 on: October 17, 2012, 09:15:57 PM »
Pozdrav,

U nekakvoj sam dilemi oko kupovine FPV opreme, pa i oko kamere. Na RC timeru sam naisao na ovo: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=810&productname=

Kamera je nesto slozenija, ali kud i kamo kompletnija od "malih" kamerica koje se koriste za FPV. Molim za misljenja, jer na svekolikoj mrezi nema iskustava iz prakse za ovu kameru. Za cijenu od 150 USD nudi HD, bateriju, siroki ugao snimanja, fotografisanje i jos gomilu toga. Ako je uporedimo sa malim kamerama tipa: http://www.fpvhobby.com/camera/13-550tvl-sony-vsn700phb-camera.html    dileme nema. 134 US je samo 16 USD manje, a ako uporedimo karakteristike sve je jasno. Kao sto rekoh, koristio bih je za FPV, na nju OSD, pa sve kroz 1.3 GHz...

Dakle, molim za misljenja, jer bi mnogi mogli imati koristi.
Koristiti "komplikovane" dvr kamere ujedno i za FPV generalno i nije pametna ideja i to iz vise razloga.
Neki od njih su, ali ne i jedini: duzina trajanja rada baterije i njena pouzdanost (resivo sa eksternim napajanjem), nepouzdanost u radu pogotovu jeftinijih verzija, razlicite reakcije na temperaturne promene itd. Samo zbog lose memorijske kartice kamera moze da se ugasi. Neke od njih imaju npr. automatsko gasenje posle 20min snimanja, pa se u sred leta iznenadis.
Male kamerice koje se koriste za FPV su nadzorne kamere i one su predvidjene da rade 24h dnevno i po razlicitim uslovima te imaju daleko vecu pouzdanost.
Ove kamere takodje najcesce i mnogo bolje rade sa naglim promenama osvetljenja i razlicitih nivoa svetlosti (npr. svetlo nebo tamna zemlja), sto je bitno u FPV-u.
Npr. kamera koju je naveo nebeski ima DWDR sto je odlicna stvar upravo za regulisanje velike razlike u osvetljenju. On jeste slabiji od WDR-a koji menja i svetlije i tamnije delove slike da bi bili na slicnom nivou, ali za FPV je vise nego dovoljno da posvetli i samo tamne delove.

Ako ti je vazno HD snimanje uzmi je, ali mislim da ti jeftinije dodje uzet gopro hd 1 jer je sad 120-130 $  (:sok:)
Na zalost 120-130$ samo u USA. Neverovatno je da se po Ebay-u cak i u USA ista kamera prodaje polovna po nekad i za vise od te cifre. A tek u Evropi ...
Ovako nesto je nesto zgodnije za RC/FPV Horyzon HD,
a moze da se dobije i za nesto manje pare od navedenih na FoxTechFPV sajtu ;)

« Last Edit: October 17, 2012, 09:22:05 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #6 on: October 17, 2012, 10:52:17 PM »
Evo je FPV kamerica sa linka koji sam ranije stavljao.
Kamera se lako montira na razne pan/tilt nosače jer ima prilagodljivu širinu za nosač od 38mm i 32mm.
Dodatna pločica sa tasterima za kretanje kroz meni je potrebna samo za konfigurisanje i nakon toga može da se skine.










Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #7 on: October 18, 2012, 11:08:18 AM »
Na zalost 120-130$ samo u USA. Neverovatno je da se po Ebay-u cak i u USA ista kamera prodaje polovna po nekad i za vise od te cifre. A tek u Evropi ...
Ovako nesto je nesto zgodnije za RC/FPV Horyzon HD,
a moze da se dobije i za nesto manje pare od navedenih na FoxTechFPV sajtu ;)



Nema smisla uzimati HD kamericu za FPV ukoliko se ne uzme i neki HD transmiter, a to trenutno povecava cenu za nekih minimum 1000EUR

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #8 on: October 18, 2012, 11:52:01 AM »
Ima smisla ako nekome treba snimanje na samoj letelici.
Ta kamera ima i slot za SD kartice a mislim da se na AV izlazu nalazi SD a ne HD signal.

Nema smisla uzimati HD kamericu za FPV ukoliko se ne uzme i neki HD transmiter, a to trenutno povecava cenu za nekih minimum 1000EUR

Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #9 on: October 18, 2012, 01:13:44 PM »
Pozdrav,

Upravu je ak za koristenje "komplikovanih" dvr kamera. Sto vise citam, to vise pristajem na raznorazne kompromise. Znam za ovaj Horizon HD, ali mi je nesto previse ovih tankih flet zica za uslove u koje ga mislim slati. Ja letim  :big smile, ali nekad i padam  :sljus.


Nebeski je predlozio
http://www.securitycamera2000.com/products/600TVL-SONY-SUPER-HAD-CCD-D%252dWDR-Color-Board-Camera-OSD-Menu-2.8mm-lens.html
i to ce najvjerovatnije i biti.
Nebeski, pretpostavljam da je imas i da su ono tvoje slike? Sta kaze praksa? Kroz sta ti letis? Cini mi se da ova nema nikakvo kuciste?  Mozda jedino pokusam naci nesto sto daje sliku 16:9. Da podsjetim, u finalnoj varijanti mislim kupiti neke naocale, ali u zivotu nisam "pogledao" kroz nesto takvo, pa sam ne znam kakvu sliku projektuju i ne znam isplati li se 16:9. OSD sa barem onim osnovnim bi isao obavezno. Opet bih zamolio nekog iskusnije za savjet. Dakle, kamera ovog tipa, ali da je 16:9.
Sve su prilike da ce danas sa racuna otici 50-60, a mozda i vise USD.

Za ak!

Da li si vidio da je Elcheapo otisao do 7,1 po vertikali i 80 km po horizontali?
« Last Edit: October 18, 2012, 03:31:24 PM by horten »

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #10 on: October 18, 2012, 02:07:35 PM »
Ima smisla ako nekome treba snimanje na samoj letelici.
Ta kamera ima i slot za SD kartice a mislim da se na AV izlazu nalazi SD a ne HD signal.

Nema smisla uzimati HD kamericu za FPV ukoliko se ne uzme i neki HD transmiter, a to trenutno povecava cenu za nekih minimum 1000EUR

slazem se ali sam stekao utisak da coveku ne treba za snimanje vec da gleda dok leti...
druga stvar, nemojte se opterecivati sa rezolucijom ovih kamerica, 600tvl linija je overkill za vecinu monitora koje ces koristiti jer sd monitori obicno su rezolucije do 480...

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #11 on: October 18, 2012, 02:09:16 PM »
i razmisli o nekom sirem objektivu, recimo 2.1mm

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #12 on: October 18, 2012, 02:35:47 PM »
Ja sam do sada leteo sa GoPro I i koristio live feed sa njega.
Na novi avion koji sklapam (Skywalker X8) cu da stavim Sony kamericu na pan/tilt a GoPro opciono da koristim samo za onboard snimanje.
GoPro I  ima problem sa sa slabim svetlom, ima malo kasnjenje u slici i generise smetnje na UHF-u pa ga ne preporucuju za rad sa LRS sistemima.
Za ovu kamericu sam nasao dosta odlicnih komentara a i AK ima istu takvu pa sam je narucio.
Ja sa njom nisam leteo (doduse pratio sam Alena na drugim naocarima i slika mi je izgledala sasvim ok i u predvecerje).
Tako da je Alen kompetentniji da iznese direktne utiske posto je dugo koristi.

Sto se tice naocara, njih moras da probas da bi stekao utisak. Ja imam FatShark Dominator a probao sam i FatShark Base.
Prve imaju bolju sliku i FOV 32 stepena druge malo losiju sliku i veci ugao ugao od cini mi se 46stepeni.
 
Zbog cega ti je bitno da ti FPV kamerica daje 16:9 sliku? Uzmi u obzir da ce ti sve naocare i FPV monitori imati crnu neiskoristenu povrsinu iznad i ispod slike kada je ona u formatu 16:9 tako da ce i onako relativno mala rezolucija biti lose iskoristena.


Nebeski, pretpostavljam da je imas i da su ono tvoje slike? Sta kaze praksa? Kroz sta ti letis? Cini mi se da ova nema nikakvo kuciste?  Mozda jedino pokusam naci nesto sto daje sliku 16:9. Da podsjetim, u finalnoj varijanti mislim kupiti neke naocale, ali u zivotu nisam "pogledao" kroz nesto takvo, pa sam ne znam kakvu sliku projektuju i ne znam isplati li se 16:9. OSD sa barem onim osnovnim bi isao obavezno. Opet bih zamolio nekog iskusnije za savjet. Dakle, kamera ovog tipa, ali da je 16:9.
Sve su prilike da ce danas sa racuna otici 50-60, a mozda i vise USD.

Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #13 on: October 18, 2012, 03:37:56 PM »
Bra'o!

Zbog cega ti je bitno da ti FPV kamerica daje 16:9 sliku? Uzmi u obzir da ce ti sve naocare i FPV monitori imati crnu neiskoristenu povrsinu iznad i ispod slike kada je ona u formatu 16:9 tako da ce i onako relativno mala rezolucija biti lose iskoristena.

Taj mi je odgovor trebao. Rekoh da nemam pojma koja je projekcija u naocalama. Bilo mi je bitno jer je je, cini mi se, "ljepse" gledati na 16:9, ali ako imamo crno gore i dole, onda dileme nema.


Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #14 on: October 18, 2012, 04:03:33 PM »
Zaboravih!

Nebeski, jel' kamera dodje bez crnog, plasticnog kucista? Ako je bez njega kako je postavis na pan/tilt?