Author Topic: Malo bolja kamera za FPV - misljenja  (Read 7579 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #15 on: October 18, 2012, 09:20:57 PM »
Zaboravih!

Nebeski, jel' kamera dodje bez crnog, plasticnog kucista? Ako je bez njega kako je postavis na pan/tilt?
Imas i verziju sa kucistem na istom sajtu ali je kuciste metalno sto povecava nepotrebno tezinu.
Ako ti je model na koji kacis poveci onda to i nije problem. Ja svoje kamere oblozim jednim delom EPP-om i navucem termo-buzir preko njih.

Za socivo bih ti preporucio 2.8mm sto moras paziti da naznacis pri porucivanju i dobro je sto sire za pocetak jer lakse je kontrolisati model. Porucis i 3.6mm za kasnije kad se naviknes.

Za sam FPV ti istina ne treba HD ali ti treba pouzdana kamera koja dobro podnosi razlike u osvetljenju. Najgore sto moze da ti se desi je da ne vidis dobro zemlju.
Jos jedna bitna stavka ako planiras da letis dalje od 600-800 metara je i snimanje na zemlji pogotovu sa GPS koordinatama u slucaju gubitka modela.
Pokriti povrsinu od 1km kvadratnih na nepristupacnom terenu pri potrazi za modelom zna da bude zeznuto, pogotovu ako nemas dzipa terenca ( nebeski  :)aplauz) .

Da li si vidio da je Elcheapo otisao do 7,1 po vertikali i 80 km po horizontali?
Sad jesam :)

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #16 on: October 19, 2012, 06:34:30 PM »
Ta "dodatna" tezina mi nije toliko problem. Motor je 700 w i vise. Tjera krilo raspona 160 cm i profila tsagi10. Prije nekoliko dana imali smo poluuspjesan prvi let sa takvim zagijem.

Prva kombinacija je sa ovim:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18120__Turnigy_Aerodrive_SK3_3542_1185kv_Brushless_Outrunner_Motor.html

a druga sa ovim:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17920__TURNIGY_AerodriveXp_SK_3542_1250kv_700W.html

Bez FPV opreme poletna tezina bila je tacno 2 kg. Tu su dvije baterije po 3.3 Ah. Nisam bas naviknut na takvu tezinu sa krilom, pa sam imao malo problema oko tezista, a samim tim i oko leta. Bice malo modifikacija. Nakon nekoliko dana sve sam prepakovao na zagi raaspona 120 cm. Sa elisom 10x6 ide k'o lud, a sa 11x5,5 nosi k'o lud.

Imam namjeru ici vise od 600-600m. Ne bas k'o Elcheapo, ali nekoliko km sigurno - mozda 10. Sta mislis o ovome: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24759__F_TEK_31AP_Flight_Stabilization_Controller_F_TEK_OSD_Combo.html

To je kombinacija sa najmanje zica i teoretski radi, ali su kritike korisnika prilicno lose.

Pozdrav. 
« Last Edit: October 19, 2012, 06:48:37 PM by horten »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #17 on: October 19, 2012, 08:17:22 PM »
Sta mislis o ovome: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24759__F_TEK_31AP_Flight_Stabilization_Controller_F_TEK_OSD_Combo.html

To je kombinacija sa najmanje zica i teoretski radi, ali su kritike korisnika prilicno lose.

Pozdrav.
To bi trebalo da je rebrandiran FY-31AP koji je odlican plug-and-play autopilot.
Ja koristim prethodnu verziju FY-21AP i kad se lepo podesi i na letecem krilu radi prilicno pouzdano.
Do sada mi je spasao opremu sigurno 3 puta a koristan je i kad se ode predaleko a put nazad dosadan ;)
« Last Edit: October 19, 2012, 08:19:37 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #18 on: October 19, 2012, 10:13:32 PM »
Dosta sam citao o FY31AP i Hornetu (stoje mi na polici i cekaju da stignu na red za ugradnju).
Ta skalamerija sa linka bi trebalo da bude njihova rebrandirana verzija. Losi komentari koji stoje na HK se odnose na ground station aplikaciju koja komunicira
sa FY31AP pomocu radio modema. Naime aplikacija sa letelice ako se koristi i modem dobija kompletnu telemetriju a moze da salje komande i nove konfiguracije waypoint-a.

Sto se samog autopilota i tice i njegovog rada komentari su u principu pozitivni.
Postoji nekoliko saveta koje sam nasao:
1. obavezno instalirati najnoviji firmware jer su neke starije verzije imale bug
2. neki su savetovali da se throotle vezuje direktno jer su imali probleme kada je isao kroz autopilot. Doduse postoje i mnogi koji nisu imali te probleme.
3. za sve koji lete krilo u slucaju da dodje do stall-a i krilo udje u spin, obavezno treba iskljuciti autopilot jer je akcija koju treba preduzeti (nos nanize dok se ne dobije brzina i izlazak iz spin-a) suprotna od one koju autopilot pokusava i tako sprecava oporavak.

 



Imam namjeru ici vise od 600-600m. Ne bas k'o Elcheapo, ali nekoliko km sigurno - mozda 10. Sta mislis o ovome: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24759__F_TEK_31AP_Flight_Stabilization_Controller_F_TEK_OSD_Combo.html

To je kombinacija sa najmanje zica i teoretski radi, ali su kritike korisnika prilicno lose.

Pozdrav.
« Last Edit: October 19, 2012, 10:16:07 PM by nebeski »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #19 on: November 10, 2012, 09:20:00 PM »
Evo je Sony kamerica o kojoj je bilo priče, smeštena na Pan/tilt nosač.
Kućište sa slike koje savršeno odgovara može da se nađe na svakom kiosku :).
U pitanju je kutijica u kojoj dodje mineral uz časopis "Blago zemlje", koji sam kupio samo nje :).
Uz kućište dobijete i "antivibracioni" sunđer na kojem stoji mineral  :big smile.





Offline horten

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Malo bolja kamera za FPV - misljenja
« Reply #20 on: November 18, 2012, 07:26:41 PM »
Tek sad sam vidio! Svaka cast.